wz

Přehled starších zpráviček


31.03.2005    Obludnému tématu převozu živých koní k sežrání do Itálie přes naše území se věnuje i nejnovější článek na serveru Příroda.cz - Převoz koní na jatka.
Na jatka se dávají koně staří a nemocní, ale i mladí a zdraví. Zvířata zažijí otřesný zážitek, který končí jak jinak než smrtí...  Koně jsou přinuceni celou cestu stát, a přitom jízda trvá někdy i týden. Nedostávají vodu a krmivo, protože je to prý zbytečná investice. Mnoho koní cestou klopýtne a upadne. Tihle chudáci ovšem už nikdy nevstanou, protože jsou následně ostatními koňmi ušlapáni.
Nejhorší na tom je, že Česká republika s tímto hnusným činem souhlasí. Je totiž sepsaná smlouva mezi Polskem, Českem a Itálií, kde Česká republika souhlasí s převozem koní na jatka do Itálie.

POZOR - v citovaném článku jsou i odkazy a telefony na místa, kde lze na týrané koně přispět a kde lze nahlásit týrání zvířat.


To už lepší je zpráva, že v pátek 1.dubna 2005 je - mimo apríla - Mezinárodní den ptactva. A hned na to, o den později, Mezinárodní den dětské knihy. Škoda jen, že tolik mladých lidiček tupě civí na televizi a hltá bohatě servírovanou krev a násilí, místo toho, aby si čtením knížek podněcovali vlastní obrazotvornost. Česká dětská literatura bývala naprostá jednička a svět nám ji záviděl. Protože již v dobách šerého dávnověku tehdejší rolník věděl, že jaké zrno zaseje, takovou úrodu sklidí ...

Mimochodem, někdy události následují za sebou tak, že člověk žasne. Několik minut poté, co jsem napsal předchozí odstavec, jsem v Britských listech našel článek, který jakoby mi nahrával - jeho název není lichotivý: Ano, Češi jsou stále hloupější. Není mým cílem vás tím titulkem urazit; samozřejmě se s ním dá polemizovat či ho rovnou zavrhnout - ale také je možné si ten článeček přečíst a zamyslet se, jestli v něm není zrnko pravdy - byť třeba úplně malé.


Takzvaný den daňové svobody, tedy datum, od kterého občané přestávají pracovat na zaplacení daní a začínají vydělávat sami na sebe, letos připadá na 14. června. Role státu zůstává v ČR příliš velká, tvrdí zástupci Liberálního institutu (LI), který výpočty sestavil.

Až do 14. června bude průměrný český občan vydělávat na daně, kterými zaplatí běžné výdaje státu, krajů, obcí, fondů a dalších součástí veřejných rozpočtů. O těchto penězích si tak nerozhodnou sami lidé, ale politikové a státní úředníci.

"Teprve v následujících 201 dnech, které zbývají do konce letošního kalendářního roku, bude občan vydělávat pro svou vlastní potřebu," uvedla Helena Havránková z Liberálního institutu. (Zdroj: HN)

Z uvedených čísel vyplývá, že průměrný občan je nucen odevzdat 45 % výdělku za svou práci státu. Kdyby ty peníze šly na užitečné věci, budiž. Jenže když člověk vidí kolem sebe ten chaos ... ale proč máme živit armády přebytečných úředníků ... no nic, darmo se rozčilovat.

... můžeme závidět lidem žijícím v USA, kteří mohou naplánovat barbecue na začátek dubna.


Teda to je ale fór !!! Lidská činnost podle vědců způsobila nevratné změny v přírodních procesech, které umožňují život na Zemi, tedy v recyklaci kyslíku, vody a půdních živin. Zpráva byla vypracována na základě údajů od třinácti set vědců z 95 zemí. To tvrdí zpráva z BBC nazvaná Lidská činnost podle vědců planetě škodí.

No prokristapána, na to se nemuseli ptát vědců, mohli se zeptat vás nebo mě nebo našeho psa - kdo chce, tak vidí, jak příroda kolem úpí a je utloukána ve jménu tržních vztahů (rozuměj přeplněných měšců pro vyvolené).

Podle zprávy mohou škody zpomalit ... blebleble ... a zvýšení cen za poškozování ekosystémů. Jo, tak nevím jestli to napsal autor schválně nebo je to jen příliš strojový překlad - ale asi sami cítíte, že by tam mělo být zvýšení pokut a ne cen! Takhle to vyznívá (nebo se mi to jen zdá?) že znečišťování životního prostředí je naprosto OK, pokud si ho zaplatím. A votode - emisní povolenky, to je prima kšeft, ne?


V poslední době je to tu trochu moc politické, ekologické a bio-tentononc, nezdá se vám? Původně jsem to zamýšlel trochu jinak; ale o tom jsem už pobrekával několikrát, že ano? Rozhodl jsem se, že půjdu trochu do sebe a vyjdu vstříc těm, kdo hledají trochu víc tajemna, magie a takových těch věcí, které způsobují takové to příjemné lechtání strachu z neznámého. Pro začátek nebudu předstírat, že jsem vyplodil během přestávky na oběd příručku, jak se stát mágem snadno a rychle (to byste mě právem považovali za máklýho magora a ne mága ...) - ale odkážu vás na moc pěkné stránky CyberTempli; speciálně do sekce Praktická magie. Najdete tamřádku praktických rad a cvičení, která vás určitě zaujmou. Takže - hodně štěstí v magické praxi!!!!!


30.03.2005    Máme mysticko-komické jaro. Včera jsem se musel moc smát, když mi po přečtení různých zdrojů došly souvislosti. Proč mystické? Protože o Velikonocích vstal z mrtvých Ježíš - a po něm nyní předseda české vlády. A proč komické? Protože jednání o důvěře vládě se bude odehrávat 1.dubna ... APRÍL !!! Bude tedy znamenat každé ano ve skutečnosti ne a naopak? To by mě zajímalo, jestli je to datum náhoda nebo důkaz, že odkaz velikého Josefa Švejka v nás stále žije?
Ale nechme pošetilce ať se baví svými nejapnými hrátkami. Důležité je, že se probouzí příroda, bez které žít nemůžeme - na rozdíl od těch, kdo si myslí o sobě totéž. Již asi tři dny před Slunovratem jsem našel na hrázi rybníčků v Krči první podběl. Včera se okolní jižní svahy již modraly ostrůvky fialek. V podhůří vyrážejí pod tajícím sněhem devětsily a kolem nich sněženky a bledule. Také do stromů se vrací život. Kolem Jižní spojky v Krči jsou mladé bukové remízky. Včera jsem si všiml, jak z míst po ulomených větvičkách zvolna, ale viditelně kape míza. To je ten pravý život ...


Verdikt se odkládá ... Tak nejdříve v květnu budou poslanci hlasovat o tom, zda prolomí absolutní zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Návrh zákona, který měl tuto spornou věc rozhodnout už 30.3.2005 sněmovna vyřadila z programu schůze.

Poslanci si tak dali ještě čas na diskusi, řekl ČTK předseda zdravotního výboru Jaroslav Krákora z ČSSD. Připustil, že ani sociální demokraté se zatím neshodnou, zda zákaz prolomit, nebo ne. "ČSSD v tom není názorově jednotná," uvedl. (Zdroj: EnviWeb)

No a jsme zase u toho. Místo zdravého rozumu tady budou rozhodovat politické zájmy. Nebylo by lepší jít někam na hřiště, zahrát si tam fotbal - ptáci proti růžičkám a také proti třešničkám (a pro mě za mě třeba i proti opičkám...) - ale vážné věci nechat rozhodovat lidem, kterým jde o to, aby svět fungoval tak jak má - přirozenou cestou?


Sluneční placetenice se stává skutečností? Sluneční plachetnice je koncept již po několik desetiletí využívaný autory sci-fi jako meziplanetární či dokonce mezihvězdný dopravní prostředek. Ačkoliv by se podle analogie s pozemskou lodí stejného jména mohlo zdát, že pohyb zajišťuje sluneční vítr (elektrony a protony vyvrhované velkou rychlostí Sluncem), není to pravda. Plachty kosmické plachetnice jsou z velmi tenkého a lehkého materiálu a silou na ně působí tok fotonů (čili sluneční světlo), který na ně dopadá a odráží se od jejich lesklého povrchu. I když je tato síla velmi malá *, může působit trvale a v dlouhém časovém období tak v konečném důsledku urychlit kosmické plavidlo stejně nebo lépe než klasický reaktivní pohon. Efektivita sluneční plachetnice také prudce roste s délkou trasy.

Pikantní na tom je, že plachetnice by měla být na oběžnou dráhu dopravena pomocí upravené mezikontinentální balistické rakety, dříve známé pod označením SS-N-18. Raketa by měla odstartovat z ruské nukleární ponorky pod hladinou Barentsova moře již letos v květnu. (Snad to celé není apríl?)


Tak teď mě teda úplně dostal článek s názvem Jak vnímá český spotřebitel funkční potraviny na serveru AgroNavigátor. Píše se tu: Je proveden průzkum trhu v ČR po funkčních potravinách. Jejich nákup preferují vzdělanější a bohatší lidé a ženy.

Ale to to, proboha, ty funkční potraviny vlastně jsou? Aha, o tom se píše až v půlce článku: Funkční potraviny jsou definovány jako potraviny obohacené o různé druhy přirozeně se vyskytujících složek s příznivými zdravotními účinky nebo výrobky modifikované na podporu zdraví a pro prevenci civilizačních onemocnění.

Jestli tomu dobře rozumím, tak se běžná přírodní potrava dokonale znefunkční, aby se pak přídavky různých zpřírodňovadel zase mohla zfunkčnit ...Asi jako úplně obyčejný mlíko od krávy ... Z dokonale vyvážené přírodní potraviny se udělá mastná voda, která se pak "obohatí" kde čím.

Zlepšování a udržování kvality života motivuje spotřebitele i k nákupu funkčních potravin. Objem prodeje funkčních potravin lze zvýšit pečlivým vývojem potravinářských výrobků a dobrým porozuměním preferencí cílové skupiny spotřebitelů.

No a votomtoje. Zní to sice jako heslo do prvomájovýho průvodu, ale jde zas jen o to, jak pod rouškou péče o zdraví tahat z lidí prachy.

Hned v následujícím příspěvku ale můžete nalézt přehled o sortimentu potravin s vyšším obsahem vlákniny, bez cholesterolu a s nízkým obsahem tuku. Najdete tam odkazy na několik firem vyrábějících müsli, křupky, obohacené pečivo aj. a ASP Czech s netradičním sortimentem.


Ačkoli na těch nejpozoruhodnějších systémech se podílela sama příroda, vědci se odjakživa ty, které vynikaly zajímavými parametry snažili napodobit uměle. Ale teprve současná úroveň techniky a vědeckých poznatků umožňuje lidem kopírovat to, co živočichové a rostliny už miliony let běžně využívají. Gekoni dokážou zlézat nejstrmější povrchy, pohybovat se po stropě a dokonce lézt po skle.

Zajímavé informace o "technických vynálezech" inspirovaných přírodou a realizovaných podle živých předloh si můžete přečíst v článku na stránkách EnviWebu.


29.03.2005    Ve dnech 1.až 3.dubna se na Výstavišti v Praze – Holešovicích koná mezinárodní veletrh ESOTERIKA 2005. Je prezentován jako první rozsáhlou, ucelenou a komplexní nabídku všeho, co si kdo může představit pod pojmem esoterika. Bude zaměřen na zdravý životní styl, alternativní medicínu, duchovních vědy a sebepoznávání. Vítání budou zájemci o astrologii, magii, alchymii, reinkarnaci, předpovídání budoucnosti či grafologii. Účast přislíbilo na 120 vystavovatelů a kolem stovky přednášejících.


Pokud si myslíte, že lidstvo může být pyšné na úroveň své civilizace, zřejmě vás naprosto opustí iluze, pokud si pustíte dokument o cestě koní na jatka, nazvaný Transporty smrti. Můžete si ho prohlédnout na internetových stránkách televize Nova. Otřesný záznam o cestě koní z Polska do Itálie přes naše území v kamiónech, kde nešťastná zvířata umírají a je s nimi zacházeno jako s tím nejméněcennějším kusem hadru. Člověka, který není lhostejný k osudům živých tvorů, při shlédnutí napadá jen jedno - vy hajzlové a hovada idiotský, co máte s tímhle co do činění, kéž byste si takový transport smrti mohli vychutnat na vlastní kůži v těle takového koně. Naše slavná legislativa je samozřejmě opět bezmocná (na rozdíl od Rakouska, například). V Itálii jsou teď "IN" koňské bifteky, maso koní se ale nesmí dovážet, takže se dovezou živí koně a polomrtví se zabijou a sežerou až tam. Kéž vám to maso zhořkne v hubě ...


Hrozí nebezpečí, že Poslanecká sněmovna schválí 30.3. 2005 návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, kde má být prosazen návrat před rok 2003 -  má být povoleno testování kosmetických prostředků na zvířatech. Pod rouškou harmonizace právních norem s EU se tak naše republika vrací do doby kamenné. Celá EU zřejmě přistoupí k zákazu zkoušek v roce 2009 a do té doby platí tzv. přechodné období. Opět jsme zřejmě propásli šanci být v něčem dobrém napřed...
Jaké obludnosti musí snášet živí tvorové, jen aby se movití jedinci mohli napatlat drahými luxusními kosmetickými prostředky s pocitem "bezpečí"? Pokud si poctivě přečtete například všechny články s touto tématikou v sekci Práva zvířat na serveru Different Life, přejde vás na takovou kosmetiku chuť ... Když se o někom řekne, že se chová jako zvíře, je to urážka. Ale jak se lidstvo dokáže chovat ke zvířatům ...


Spousta lidí si říká, že čím více vitamínů sní, tém více učiní pro své zdraví. Ale není to pravda - vitamíny v nadměrných dávkách mohou být toxické.
Různé metodiky vedou k rozdílným výsledkům při stanovení nejvyšších přípustných hodnot. I když vitaminy C a E se vyznačují velmi nízkou toxicitou, výsledky některých studií naznačují nepříznivý vliv suplementace v případě pacientů se srdečními chorobami či s diabetem.Pokud vás to zajímá, přečtěte si článek Vyhodnocení rizik z vysokého příjmu vitaminů C a E.


Dobrá zpráva ! Na přelomu roku jsem psal o tom, jak jsem na lukách u Jizery poblíž Turnova potkal pár dnů před Silvestrem čápa. Teď o Velikonocích jsem se tam podíval znovu a s čápem jsem se opět setkal - jak se zdá, sníh a mráz přežil bez úhony a spokojeně loví myši a žáby v tůních vzniklých z roztálého sněhu pod Dlaskovým statkem.


26.03.2005    Současná společenská, konkrétněji politická situace u nás je ... řekněme slušně - krajně podivná. Proto jsem zajásal, když jsem na serveru D-FENSE nalezl článek Nové volby A k čemu? Doporučuji přečíst. Teď, když se dušička zmítá v protikladech mystické atmosféry Velikonoc, ještě mystičtější atmosféře podávání daňových přiznání a při tom je ze všech stran svlažována politickým hnusem prýštícím z masmédií, je trocha smíchu snad to jediné, co člověku uleví. Přirovnání politické situace k žumpě pošťuchované klackem bezpečně splní všechna kritéria dobrého rozesmávače.

Když otevřete čtvrt roku nevyváženou žumpu, objevíte pod poklopem zelenohnědavou krustu, která vlastně ani moc nesmrdí, nehýbe se to, a vůbec to nepřipomíná několikaměsíční úsilí, které jste museli vynaložit na to, aby se takový krásný koláč na hladině vytvořil. Ale zkuste do této hmoty strčit cokoli pevného, co naruší tuto voňavou kulturu: Při propíchnutí vrchní krusty se na povrch vyvalí močůvka zespoda, a s ní opravdu puch na zvracení. Znalci vědí, že před vyčerpáním žumpy se tato vrstva rozbít na malé kry, aby byla řádně vyčerpána. Obdivuji lidi, kteří tuto práci vykonávají. Ale vracím se k onomu efektu – zpočátku nesmrdí nic, narušíme-li však povrch, sračky ukážou svou pravou tvář.
Opravdu vynikající popis, sám jsem se žumpou dlouhou řadu let doma "obcoval", takže mohu potvrdit vše, co je výše uvedeno. A také vynikající přiléhavost na současný stav této společnosti.


A teď návaznost na atmosféru Velikonoc trochu vážněji. Výzkum ukázal, že sklony k víře jsou podmíněny geny až ze 40%. Studie na amerických dvojčatech totiž odhalila, že sklony k víře jsou významně podmíněny geneticky.


Teď něco k potenciální energetické krizi. Mike O'Brien z britského ministerstva obchodu a průmyslu nepropadá panice. Lidé si podle něj už za pár let budou schopni vyrábět energii sami, podobně, jako si dnes leckde pěstují na zahrádce brambory:
"Když se podívám za horizont takových dvaceti let, myslím, že se dá očekávat velký rozvoj energetických mikrogenerátorů - jinými slovy malých větrných turbín a slunečních panelů a buněk na střeše, které budou dodávat lidem jejich vlastní elektřinu. Měsíční účty za její dodávky mohou patřit už za takových dvacet let minulosti." (To byla jen malá ukázka z velkého komplexu materiálů Svět na energetickém rozcestí ze serveru BBC)

Hmmmm, účty minulostí? A z čeho by žili ti vyžírkové, co nám ty účty teď tak hezky zvyšují a zvyšují? Každou vrtulku, každý solární panýlek nám určitě spočítají a zdaní - vítr i světlo od Slunce k nám přece přicházejí přes území státu, takže tůůůůůdle, holoubkové siví !


25.03.2005    Byl vytvořen základ českého překladu stránek Evropské unie týkající se životního prostředí. Odkazy bohužel ale vesměs vedou jen na stránky v angličtině, protože přeložen byl opravdu zatím jen výchozí "rozcestník".


Onehdy jsem vychvaloval pilotní  fáze projektu Národní referenční centrum. Jak se zdá, bylo to ušité horkou jehlou nebo co, ale zástupci nemocnic se bouří, že zveřejněné údaje neodpovídají skutečnostem a žádají, aby byly stránky zablokovány. Škoda, jen jednou něco konečně vypadalo solidně ...


Jobovka jak hrom. Ceny povinného ručení v Česku v příštím roce zřejmě vzrostou. Vyplývá to z průzkumu Práva mezi pojišťovnami. Ty zdražení zdůvodňují svými rostoucími náklady a tím, že ceny ručení v Česku jsou ve srovnání se západoevropskými stále zhruba poloviční.
Tak tahle idiotská argumentace člověka vždycky srazí na kolena. Srovnání s "vyspělými" státy co do povinností, placení daní ... etc, to je v pohodě. ale srovnání co do životní úrovně, platů .... ??? A kdo nás do toho srabu dostal?


A u aut zůstaneme. Dělá vám starosti hrozící nedostatek ropy? Zkuste najít inspiraci v článku Energie pro vozidla příštích generací, kde se opěvují vozidla poháněná palivovými články na bázi vodíku. Kde se ten vodík ale vezme, když jeho jediným průmyslovým zdrojem je elektrolýza vody, což je energeticky pěkně náročná činnost ...


Tohle ale zní slibně: Bez drátů a baterií - Technologií EnOcean jsou vybaveny kompaktní rádiové moduly, které garantují spolehlivost a ekonomický bezdrátový přenos signálů bez nutnosti použití baterií nebo externího zdroje. V praxi to znamená, že tyto komponenty mohou fungovat díky energii, která je dostupná všude kolem nás. Fungují na jednoduchém principu: Všechny detekovatelné události způsobují změnu energetické entropie - energie vzniká např. při stisku tlačítka, při změně teploty, při vibracích motoru... A všechny tyto obvykle zanedbávané energie mohou být využity pro napájení elektroniky s ultra nízkou spotřebou nebo pro vytváření rádiového signálu.
Že by se lidstvo tímto krůčkem nenápadně připravovalo na využití volné energie z Vesmíru?


24.03.2005    Protože z technických důvodů není zatím na stránkách GEWO pana Jiřího Wojnara zveřejněna upoutávka, rád bych vám oznámil, že nové číslo WM magazínu je již v prodeji. Má číslo 39 a mezi časopisy na stáncích ho poznáte podle zeleného pruhu s nápisem VELKÁ TUČNÁ LEŽ v horní části titulní stránky.


Tak teď jsem se opravdu naštval, když jsem si na EnviWebu otevřel článek Němci kříčí: české odpadky nechceme!
"Tak to ne! Na Sasko se řítí záplava odpadků z Česka," rozčilují se Němci kvůli špíně v Labi. Splašky a záplava odpadků pluje ve většině českých řek, voda ale takovou "nadílku" žene i za hranice.
Kdo znečišťuje vodu v řekách, je prase (omlouvám se tímto všem rocháčům), ale když si vzpomenu, jak u nás mnozí padají na zadek úslužností, abychom si tu za jidášský groš my otravovali vlastní vzduch pálením německých odpadků, z toho je mi teda fakt blivno.

Mimochodem, ze studie UNICEF vyplynulo, že Více než miliarda lidí ve světě odebírá pitnou vodu ze znečištěných pramenů, studní nebo řek.


A další důvod ke znechucení ... naši slavní politikové opět pro...(švihli) možnost dokázat lidem, že také mohou být občas k něčemu užiteční. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek totiž odmítl žádost ekologů o dočasný zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice v Česku.


Tak jsem se právě dozvěděl, že pravděpodobně nevědomky zatloukám hřebíček do rakve lidstva. No, moc se nesmějte, vy zřejmě také, pokud jezdíte autem. Proč? Vědci z tchajwanského výzkumného ústavu National Defence Medical Center totiž prokázali, že kontakt s výfukovými plyny může poškodit lidskou kyselinu deoxyribonukleovou (DNA) a zvýšit riziko rakoviny. Výsledky jejich studie byly zveřejněny v nejnovějším čísle odborného časopisu Occupational and Environmental Medicine.
Vědci prokázali v moči žen, které vybíraly dálniční poplatky, zvýšené hodnoty chemikálie 8-OHdG. Zvýšení těchto hodnot signalizuje poškození DNA, způsobené volnými radikály - částicemi, které ve velkém množství vznikají mimo jiné při znečišťování životního prostředí. ... Dál si to přečtěte sami v článku Výfukové plyny podle tchajwanské studie poškozují DNA.


Plasty z brambor - zaspali jsme; to je titulek článku, který člověka nutí si protřít oči údivem. Nic méně, je to dost zajímavé ... Čeští zemědělci lamentují nad neprodejnými bramborami, v cizině z nich vyrábějí ekologické plasty. Zakopejte staré tašky z igelitu do země a vyroste z nich květina. Zní to jako ekologická pohádka, ale opotřebená fólie z plastu může v poli nebo na zahrádce skutečně působit jako výživné hnojivo. Funguje to však jen za předpokladu, že k výrobě plastu nebyla použita ropa, ale bramborový škrob.


A zase jednou se vracíme k "oblíbenému" tématu geneticky manipulovaných plodin. V minulých dnech se toho v této oblasti semlelo tolik, že opět místo zprávičky vznikl celý článek, ve kterém najdete hlavní myšlenky několika zdrojů a tiskových zpráv.
"Zjistili jsme, že geneticky upravené rostliny mají špatný vliv na životní prostředí a na jeho rovnováhu" uvedl Les Firbank z Centra pro ekologii a hydrologii, který vedl britský vědecký tým zabývající se několikaletým výzkumem týkajícím se pěstování GM řepky.


23.03.2005    Velikonoční týden pokračuje Škaredou středou a Zeleným čtvrtkem. No a v pátek se dočkáme prvního jarního úplňku, kvůli kterému jsou letos Velikonoce tak brzy. Nastane ve 21:58 SEČ - ještě zatím SEČ, ale pozor, ze soboty na neděli začne platit letní čas! Bude déle vidět večer a rána nám na krátkou dobu potemní.


Ve čtvrtek 24.března uplyne 100 let od smrti geniálního spisovatele Julesa Verna. Rozebírat jeho fantastické vize, které se často až podivuhodně vyplnily, zřejmě nemá cenu; Vernovy knihy jistě všichni znáte. O spisovateli samotném a jeho díle si můžete přečíst třeba v článku Fantazie a věda julesa Verna na stránkách 100+1.


I kdyby nyní naráz ustaly emise oxidu uhličitého z průmyslu i z dopravy, podle nové vědecké studie se zemské klima do konce století oteplí nejméně o půl stupně Celsia a hladiny moří stoupnou o 11 centimetrů. Další studie předpovídá, že oteplování klimatu bude pokračovat až do roku 2400. To jsou chmurné závěry v článku Vzestup hladiny moří už nic nezastaví, říkají vědci zveřejněném na EkoListu.


Zajímáte se o biopotraviny? Pak si přečtěte velmi podrobné pojednání Zdravá strava v kurzu. Malá ukázka: Aby cena biopotravin nepřesahovala únosnou míru, zemědělci dostávají zvýhodněné dotační peníze na vyrovnání teto disproporce. Ekofarmy ale musí plnit jasná pravidla, která jsou dána legislativou. To je první problém, protože spotřebitel neví, co vlastně biopotravina je, a plete si ji dokonce i s diapotravinou. Proto i samotný stát si dal za úkol vysvětlit, co "bio" vlastně znamená a proč je bioprodukt dražší.


Zajímavé čtení. Na webu je server Memento a na něm článek Jak se nezbláznit. Jeho autor píše: Zmatek působí v našem životě i jiné mylné informace: o manželství, výchově dětí, smyslu života či o náboženství; také o vědě, sexu, zdraví a o řadě jiných věcí. Shrnul jsem to všechno do 33 omylů. Protože nám jsou nepravdivé informace podávány již od dětství (“po kapkách”), jsou vydávány často za neomylnou vědu a míchány se všeobecnými znalostmi, málokdo si je ještě ověřuje - prostě se jim věří.
Uveďme si třeba krátkou ukázku z "Omylu č.26" - Pro majitele mozku jsou v Bibli špičkové informace:
Mnozí dnes věří, že bible je kniha plná omylů a mýtů. Ve skutečnosti to říkají často ti, kteří ji buď nikdy nečetli, nebo lidé, kteří věří víc jiným pramenům, byť všelijak nejistým. Bible sama a stále rostoucí poznání v nejrůznějších oblastech výzkumu (např. archeologie) o omylech nic neví – ale tvrdí, že každý člověk je lhář. Je to 66 knih plných moudrosti, přírodovědeckých a historických informací a vyplněných proroctví, až se z toho točí hlava.
Již před tisíciletími bible hlásala, že Země je kulatá a zavěšená “na ničem”, že prošla obrovskou vodní katastrofou a čeká ji soud ohněm. To, že izraelský národ znal z bible karanténu a přísná hygienická pravidla proti šíření infekcí dávno před příchodem Krista zatímco lékaři operovali nemytýma rukama ještě v 19. století, moc na omyly a mýty v bibli neukazuje.
 


Další rána přírodě pod pás ... Rozdílem dvou hlasů povolil americký Senát zahájení těžby ropy ve zvlášť cenné části přírodní rezervace na Aljašce (ANWR). Těžaři, podporovaní prezidentem USA Georgem W. Bushem, tvrdí, že produkce pomůže snížit americkou závislost na dovozu energetických zdrojů a přírodě neublíží. Podle ochránců je obojí nesmysl. (Zdroj: EnvWeb)


22.03.2005    Vtip dne ! V Říši snů se moc vtipů zatím nevyskytlo, ale ten, co je v Britských listech s datem vydání 22.3.2005, ten mě prostě dostal. Je kreslený - sedí dva pánové s novinami, před sebou láhev a skleničky a jeden tomu druhému povídá: "Ve zdravotnictví ještě váhám, ale v politice by byla euthanazie opravdovým milosrdenstvím".


Kazisvěti, pozor!!! Děti Země vyhlašují třináctý ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a zároveň desátý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty do obou anket může do 31. března 2005 na jejich adresu posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou také na internetové stránce www.detizeme.cz/ropak. Výsledky budou zveřejněny v pátek 29. dubna na soirée v Brně.


Pálíme uhlí a štěpíme atomy; přitom nepříliš hluboko pod námi leží zdroje tepla z hlubin Země. Geotermální energie. Víte o tom, že existuje mapa tepelného toku pod celou naší republikou, z které je možné zjistit území s dobrými podmínkami pro využití geotermální energie z litosféry? Jedná se asi o 28 lokalit. Odborníci na ní pracovali čtyři roky. Další informace si můžete přečíst v článku Geotermální energie v ČR - Zapomenuté teplo z hlubin na EkoListu.


Bohužel je to asi tak, jak výstižně praví jedna věta z článku Ekologické hnutí je velký byznys: V reakci na zájem veřejnosti o životní prostředí přerostla ekologie v multimilionový průmysl a její aktivisté jsou při předávání svých poselství stále častěji vidět spíš v obleku než v sandálech.

Já doopravdy nevím, co vlastně napsat. Je asi fakt, že jakmile se na bázi ekologie začnou zakládat různé strany, sklouzne všechno do politiky, kterážto je jen licitováním o moc a prachy, ať už se to maskuje nátěrem červené, modré nebo zelené barvy. Ekologie je v tuto dobu módní termín. Neváhám tvrdit, že když bude pro nějaký problém několik řešení a jeden z řešitelů označí svůj přístup za ekologický, budou lidé zvedat ruce a křičet "hurá". Jenže býti ekologem ve stylu vlka samotáře ... to není také to pravé. Osamělý jedinec může postavit pár ptačích budek nebo třeba okázale bojkotovat rodinný automobil, ale co zmůže sám proti chemické fabrice zamořující svět? Sejde se skupina lidí, pak se ta skupina zvětší, bude muset mít nějakého šéfa, pak další členy vedení, budou se konat schůze a pokud bude činnost úspěšná, začne se budovat kariéra. A jsme zase u toho. Tak doopravdy nevím, jak z toho ven. Apelovat na zdravý rozum, selský rozum? Dokud budou hmotné stimuly umožňující jedincům stát výše než ten ostatní póvl, bude platit ono okřídlené "po nás potopa". Jak z toho ale ven ???


Opět se oživuje nechutný spor o to, zda se mají či nemají testovat kosmetické prostředky na zvířatech. Sněmovna by měla v těchto dnech mimo jiné zvážit, zda bude zrušen nynější absolutní zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Vládní návrh novely zákona o veřejném zdraví počítá s tím, že pokusy by ve výjimečných případech opět byly možné, ochránci zvířat jsou proti.

Ve výjimečných případech ... výjimka potvrzuje pravidlo, že ano? Proč se potenciální schvalovatelé sami těmi sajrajty nenamažou? Mohou ta nešťastná zvířata za výstřelky zbohatlých paniček, co si myslí, že pomocí kosmetiky vyhrají zápas se stářím? Budeme tedy sledovat, co moudrého páni poslanci vymyslí a povíme si o tom.

Mimochodem, pokusy na zvířatech jsou přípustné při testování léků. V roce 2003 prý české a moravské laboratoře použily víc než 300 000 zvířat. Brrrr, jak odporně zní v tomto kontextu to slovo "použily". Po použití znehodnoťte ....


Jaro je tady a s ním i obvyklá jarní únava. Dá se na ni svádět ledacos. Jak ale s jarní únavou bojovat? Pohodlnější je sice podlehnout a lamentovat nad tím, jak hrozná ta únava je (předtím zimní spánek ... atd.). Pokud byste ale měli zájem, zkuste si přečíst desatero rad, jak pomoci svému tělu, aby mělo dostatek energie. Desatero najdete na konci článku Jak zatočit s jarní únavou na iDNES


Před časem byl na stránky Říše snů převzat článek Diamantová voda.  Nyní se na stránkách Osudu.cz můžete seznámit s názorem poněkud opačným - Diamantová voda - dobře zabalená manipulace. Článek si můžete přečíst všichni; výjimečně není placený ...


21.03.2005    Tak jaro už je doopravdy tady a začíná velikonoční týden - 21.3. je to Modré pondělí a hned po něm bude následovat Šedivé úterý. Úterý je sice šedivé, ale přesto na tento den připadá Světový den vody.


Klub ochrany dravců a sov spouští nové internetové stránky; najdete je na adrese http://kodas.detizeme.cz. Cílem autorů stránek nebylo pouze informovat veřejnost o činnosti klubu a problematice ochrany dravců a sov. Zájemci zde mohou např. najít praktické návody, jak pomoci dravým ptákům, jak se postarat o nalezené mládě nebo zraněného ptáka. Důležitou součástí stránek je samozřejmě popis hlavních programů KODAS – DZ. „Akce FALCO“, nejstarší a nejznámější program, si vytkla za cíl strážení hnízd kriticky ohrožených druhů dravců před vykrádáním mláďat a rušením.


Česká republika je v Evropě na ostudném třetím místě co se týká poškození lesů. Před námi jsou již jen Slovensko a Polsko. Vyplývá to z údajů, které k blížícímu se Mezinárodnímu dni lesů zveřejnil německý statistický úřad ve Wiesbadenu.


V Antarktidě nastává zima. Česká expedice zazimovává svou stanici a chystá se ji až do prosince opustit. Pokud vás zajímá, jak se taková polární stanice zazimovává, přečtěte si článek Antarktický deník XIV. - 17. 3. - Zazimuj a jeď na stránkách National Geographic.


Protože je pondělí 21. března Mezinárodním dnem zdravého spánku, tak tak přehled zpráviček tohoto dne se sluší zakončit přáním - hezkou a klidnou noc. Nashledanou v Říši snů.


19.03.2005    Senioři žijí na náš úkor, myslí si část mladé generace; to je hrůzu budící titulek z Českých novin. Svědčí o nezdravém stavu této společnosti, kde materiální hodnoty beze studu převažují nad morálními. Nepočítám se již mezi mládež, ale ještě ani ne mezi seniory. Proto nestranně píšu to, co napadne asi kdekoho: každý jednou zestárne (a stane se seniorem). Jakpak mu pak asi bude, až bude číst něco takového o sobě a vzpomínat jak brojil proti seniorům před pár desítkami let? Je ale otázka, zda se seniorského věku vůbec dožije. Jak to vypadá, tak v té příšerné honbě za penězi a postavením se mladí lidé opotřebovávají takovým tempem, že se těmi seniory stanou již ve velmi mladém věku.


18.03.2005    Čekáte radostnou událost? Jste na rozpacích, kterou porodnici si vybrat, která je dobrá a důvěryhodná? Třeba již vám pomůže pilotní  fáze projektu Národní referenční centrum. Do ní byla jako úplně první vybrána právě ta část zdravotní péče, která se netýká doopravdických nemocí, ale porodů. Naleznete zde informace o počtu porodů vedených v jednotlivých zdravotnických zařízeních, průměrné délce hospitalizace a procentu porodů císařským řezem. Je k dispozici i porovnání těchto parametrů mezi nemocnicemi v jednom kraji a mezi nemocnicemi stejného typu. Vybrané údaje byly v předstihu předloženy zástupcům České gynekologické a porodnické společnosti, kteří je opatřili komentářem.

Pro ty, kdo se budou chtít dozvědět něco více o tom, jak a kde léčí "doopravdové nemoci" bude tento projekt postupně rozšiřován o  podobným způsobem zpracované základní spektrum onemocnění a jejich vybrané parametry léčby.


Na serveru OSEL je článek se slibným názvem - Tajemství žen odhaleno - a také zajímavě začíná: Po „mužském“ chromozomu Y přečetli genetici i „ženský“ chromozom X. A opět lze konstatovat, že všechno je jinak. Ani snad nemá cenu sem dávat ukázku, protože cokoliv vytržen z kontextu by působilo zmatečně. A nebo přece něco, přímo ze závěru článku:

Och, jak to bylo všechno nádherně jasné a jednoduché. A jak se nám to ještě nádherněji zašmodrchalo a zkomplikovalo! S oním „spaním“ jednoho chromozomu X to není tak slavné. Už před pěti lety prokázala americká genetička Laura Carrelová z Pennsylvania State University spolu s Huntingtonem Willardem z Duke University, že na „uspaném“ chromozomu X je 25 % genů „vzhůru“ a pilně pracuje. Teď se ukazuje, že rejstřík „probuzených“ genů je u každé ženy trochu jiný. Proměnlivá je míra „probuzení“. Některé geny jsou ještě v hlubokém polospánku a pracují na pouhých 10% obvyklého výkonu. Jiné jsou už téměř bdělé a pracují na 75% výkon. Tato variabilita se týká asi desetiny genů, jež zůstávají na uspaném X chromozomu vzhůru.
Ženy se tedy výrazně liší v tom, nakolik jim pracují některé geny jejich X chromozomů.To může mít velký význam například pro náchylnost k některým chorobám. Ukazuje se, že na X chromozomu sídlí početná skupina genů, jež jsou určeny pro fungování v samčích varlatech a pokud se náhodou „probudí“ v ženském organismu, zvyšují riziko vzniku nádorů.

Jsme tedy složitější, než si sami myslíme. O to více budí znepokojení činnost těch lidí, co si myslí, že mohou fušovat PánuBohu do řemesla a krmit nás geneticky upravenými potravinami.


Poslové jara jsou tu. Se zhruba dvoutýdenním zpožděním proti posledním letům se do Čech vracejí tažní ptáci. Ornitologická pozorování tak potvrzují, že po nezvykle dlouhé zimě přichází opravdové jaro. Skřivany a špačky sice milovníci ptactva zaznamenali i v minulých, mrazivých týdnech, teď jich ale výrazně přibylo. Naopak na cestu zpět domů do Skandinávie se vydali brkoslavové, kteří se přiletěli ukrýt do Čech po mnoha letech před severskými zimami v tisícihlavých hejnech v lednu. (Zdroj: EkoList)

A k tomu ještě sdělení Státní veterinární správy: Obavy z toho, že by stěhovaví čápi anebo leckdes se pohybující vrány či havrani mohli zavléci do Evropy, tudíž i do ČR, viry vysoce patogenní ptačí chřipky, která řádí v jihovýchodní Asii, jsou liché.(dále viz Tisková zpráva ze 17.3. 2005)


Volové nafukují volata; takový titul by asi měla mít poněkud šokující informace o tom, jak chovatelé holubů na výstavách uměle nafukují volata holubům druhu voláčů, aby lépe vypadali a více zabodovali. Jak by se asi těmto chovatelům líbilo, kdyby jim někdo strčil hadici od kompresoru do ... no, víte kam. (Zdroj: Státní veterinární správa ČR)


Jistě znáte malé lahvičky s olejem Tea Tree, kterému se lidově říká "čajový olej". Používá se k nejrůznějším účelům, kde je zapotřebí něco desinfikovat a podobně. Olej nemá se skutečným čajem na pití nic společného; připravuje se z listů čajovníkového stromu, který roste jen v Austrálii. Ovšem i čaj klasický může být zdrojem oleje. Ne ovšem listy čaje, ale jeho semena. Studie provedená v Iránu prokázala, že čajovníkový olej je stabilní, má vhodné nutriční složení (vysoký obsah olejové, střední obsah linolové a nízký obsah linolenové kyseliny) a je vhodný pro výrobu potravin (např. margarinu). Je tedy možné, že se dočkáme "doopravdického" čajového oleje. (Zdroj: Olej ze semen čajovníku, Agronavigátor)


A nakonec novinka z vesmíru. Doposud se mělo za to, že Europa je jediným měsícem nejen u Saturnu, ale i v celé Sluneční soustavě. Vesmírná sonda Cassini zjistila přítomnost atmosféry na Enceladu, dalším z měsíců planety Saturn. Vědci spekulují, že atmosféra pochází z vulkánů, gejzírů nebo z jiného druhu podpovrchové aktivity... (Zdroj: Tiscali)


17.03.2005    Bylo na čase. Švýcarští vědci se zaměří na výzkum vlivů elektromagnetického smogu na lidské zdraví a na životní prostředí. Čtyřletý výzkumný projekt, který podpoří švýcarská vláda, má zodpovědět některé z častých otázek zejména ohledně bezpečnosti mobilních telefonů a vysílačů.
Švýcarské ministerstvo vnitra oznámilo, že výzkum bude zaměřen na vliv neionizujícího záření, emitovaného mobilními telefony a vysílači, na člověka a jeho prostředí. Zda je toto záření lidskému zdraví škodlivé, či nikoli, se dosud nepodařilo prokázat.
(Zdroj: EkoList)

No, nechme se překvapit a doufejme jen v to, že výsledky výzkumu, pokud budou pozitivní, nebudou zmanipulovány - i když v to asi nikdo moc nevěří ...


Šťovík jako alternativní palivo? Netvařte se kysele a přečtěte si článek Perspektiva jménem šťovík. Napřed jsem si také myslel, že už je 1.dubna, ale vypadá to, že článek je myšlen vážně.


Víte, jaká je nejvzácnější kočkovitá šelma? Myslíte že nějaká odrůda tygra nebo lefíčka? Chyba lávky, je to rys - konkrétně rys pardálovitý. V článku Ochranáři varují před úbytkem rysů pardálových se dočtete: Rys pardálový je v současnosti nejvzácnější druh kočkovité šelmy a evropští ochránci přírody upozorňují, že mu hrozí vyhynutí. Před sto lety jich bylo sto tisíc, před deseti lety tisíc a dnes jich je podle odborníků kolem sto padesáti. Tito rysové žijí ve dvou koloniích ve Španělsku a Portugalsku.
Rysy ohrožuje silniční a železniční doprava, nedostatek potravy (těžce je postihl králičí mor) a bohužel také pytláci. Kdyby volně žijící rysi pardáloví opravdu vyhynuli, byli by prvním vyhynulým druhem velkých kočkovitých šelem od zmizení tygra šavlozubého z povrchu zemského před 10 000 lety. Smutná vizitka pro začátek 3. tisíciletí...


Myš s lidským mozkem, horní limit pro hmotnost hvězd, tekuté písky, gravitační vlny, velké vymírání v triasu, displeje z nanotrubiček... Nebojte se, nezbláznil jsem se - to je anotace článku LINKY, který najdete na jedné ze stránek serveru OSEL. Na zmíněné stránce je řada komentovaných odkazů na různé články, které vypadají veéélice zajímavě ...


Tip pro pobavení i pro zamyšlení. Při obvyklém obědě za počítačem spojeném s couráním po webu jsem nedávno "objevil" server s názvem D-FENS. V podtitulu má nápis Zmrdi, vohnouti, politika, společnost, auta, kultura ... to jsou také tématické okruhy jednotlivých článků. Mohu vřele doporučit, krásně jsem se pobavil a určitě se tam budu vracet.

Určitě se ztotožňuji s mnoha články o zmrdech za volantem; měl bych k tomu ale jeden soukromý poznatek. Pravda, jak píše D-FENS, mezi zmrdy určitě patří spousta řidičů Ocatvií, zejména těch služebních nebo nadupaných a vytuněných, ale všiml jsem si, že spousta zmrdů pohybujících se po silnicích jako negramotná prasata, používají ke svým kratochvílím takové to auto, co má vzadu na každé straně taková ta dvě kulatá červená světla nad sebou (snad je to WW či co). Možná díky těm čtyřem obryskám  tito experti téměř nepoužívají ani blinkry ... Nechci tím samozřejmě říci, že každý majitel tohoto vozu je zmrdem podle konvencí serveru D-FENS; všude se najdou čestné výjimky i černé ovce.


16.03.2005    Venku to ráno vypadá již opravdu jako na jaře. Když v půl šesté vstávám, zpívají ptáci a tma se pomalu mění v přísvit nového dne. I  přes to podivné počasí, kdy je jeden den tak a druhý den úplně opačně, naštěstí příroda jede podle svého zaběhnutého pořádku a ptáci začínají své námluvy. Dneska ráno jsem se musel smát. Dva kosové se rvali doslova na život a na smrt, ale ne ve vzduchu, nýbrž na zemi jako dva zápasníci. Když byli v nejlepším, přihnala se s hrozným křikem straka a rozehnala je. Pak si sedla kousek dál na větev a nadávala až se hory zelenaly... Ono není divu. letos přijde jaro dříve než tvrdí učebnice vlastivědy - již v neděli 20. března v 13:33 SEČ vstoupí Slunce do znamení Berana a nastane jarní rovnodennost, začátek astronomického jara.


Máte děti školou povinné, které se stravují ve školní jídelně? Právě vyšla nová vyhláška 107/2005 o školním stravování; v ní je konečně černé na bílém zakotveno například to, že  stravování musí odpovídat zásadám zdravé výživy. Pokud by vás celá vyhláška zajímala, můžete si ji stáhnout ve formátu PDF.


Podle zprávy na EnvWebu Evropská komise odmítla návrh České republiky rozdat firmám povolenky na vypouštění 108 milionů tun emisí. Česko musí návrh přepracovat a povolit maximálně 91 milionů tun. To je ještě méně, než původně navrhovalo ministerstvo životního prostředí. Ekologové jásají, podniky mluví o diskriminaci.
Takhle na první pohled to vypadá pohádkově - spravedlnost zvítězila ... zlé znečišťovatele ovzduší vezme čert ... Jenže ono to celé tak trochu vnucuje pocit, že se tak trochu vytrácí ten původní záměr - abychom měli m, co nejsme aktivisté ani průmyslníci, co dýchat. A když se tak člověk nad tím zamyslí, tak vlastně ten český průmysl, co za něco stál, už dávno někdo rozkradl, vytuneloval nebo výhodně zašmelil jinam - takže jaképak vlastně územní členění....


Tady byl původně malý text, který rostl a rostl ... až se z něj stal nakonec samostatný článek Žabomyší spory ... (?). Takže, pokud máte chuť si ho přečíst, klikejte ...


Sedíte teď před počítačem, že? Výpočetní technika stárne rychle a ještě rychleji. A trh je také zahlcován elektronikou - kdo chce být IN (fuj ...), nemůže přece mít televizor s úhlopříčkou menší než je stěna obýváku a hejbací obrázky pouštět z VHS videa, když doba velí mít DVD. Ale všechny ty staré vysloužilé přístroje obsahují spoustu neželezných kovů, najmě pájku - slitinu olova a cínu. A olovo je toxické, víte přece jak dopadli v antickém Římě! Skončí tedy váš počítač v hromadě kompostu? To raději ne; pro inspiraci si můžete přečíst článek Vysloužilé počítače končí v pecích Kovohutí Příbram.


15.03.2005    Víte o tom, že se na výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech 16. - 20.3. 2005 koná tradiční jarní výstava Zemědělec? Součástí je i Jaro s koňmi - výstava koní a všeho, co k nim patří.


Zvýšená konzumace masa u dětí je zřejmě mnohem efektivnějším prostředkem pro odstraňování deficitu živin než podávání suplementů. zvýšená konzumace masa a mléka u dětí má významný příznivý účinek na jejich růst a rozvoj kognitivních schopností. To jsou zhruba hlavní myšlenky článku Maso a mléko jsou vhodnější než nutriční suplementy.
Ono to má svou logiku. Rozebrat potravu na nesorodé části, jak se to teď běžně dělá a potom to dohánět potravními doplňky - no tak to už je snad lepší jíst potraviny takové, jak je vytvořila příroda, když to tak bere člověk selským rozumem, ne?


Mozek versus paralelní a sériové porty počítače ... Tak to mě napadlo po přečtení článku Mozkové buňky mohou střílet salvami, který najdete na serveru OSEL (ale vůbec to není pro osly...). Dosud platilo, že naše vnímání a výkonné povely mozku jsou přenášeny tak, že se v synapsích vytvoří chemický přenašeč a ten předá signál dál. Nyní vědci přišli na to, že nervová buňka dokáže za určitých podmínek přenášet tři signály současně.
No, dvaatřicetibitovým Windows náš mozek s těmi třemi bity konkurovat nemůže, ale kdyby nám tak padal, tak už je dávno lidstvo v háječku zeleným...


Trochu nezvyklý pohled na zemědělství najdete v článku Evropa má obézní zemědělství: Jestliže lékaři bijí na poplach, že obezita Evropanů už dosahuje vražednosti kouření, pak Kocourkov kolem pšenice do zámoří a pod kotle elektráren by měl bít na poplach před obezitou zemědělství. Patologickou je vžitá představa, že zemědělství je tu od toho, aby vyrábělo buchty a kotlety. Ti, co vidí trochu dál, jsou jiného názoru: zemědělství může nabídnout chemickému průmyslu a energetice alternativu k fosilním zdrojům.

Pěstovat třeba pšenici jako surovinu pro průmysl; no, zní to na první pohled rouhačsky, ale zase na druhou stranu lze to považovat za surovinu ekologickou a obnovitelnou. Ovšem s tím pálením pod kotli elektráren asi bude málokdo souhlasit, ne?
Mimochodem, kompletní Návrh zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů) najdete na stránkách Ministerstva životního prostředí ke stažení ve formátu Wordu.


14.03.2005    Slyšeli jste již slovo Brownfields? Jedná se o plochu, která ztrácí, nebo již ztratila svoje původní funkční využití. Obvykle se nachází na území sídla (v centru, na okraji, výjimečně mimo něj.), má větší rozlohu (zpravidla se uvádí 2 ha a více) a nese si ekologickou zátěž (většinou poměrně značnou). Jedná se především o bývalé průmyslové areály, krajinu poškozenou těžbou, a okrajově je možné mezi brownfields zařadit i opuštěné vojenské areály. V poměrně masivním rozsahu postihl stejný osud i řadu zemědělských objektů (kravíny, seníky, silážní jámy apod.
Podrobný rozbor této problematiky i s nástinem řešení najdete v článku Mějme kásná brownfields na stránkách EnviWebu.


Další země stavící se proti geneticky modifikovaným plodinám je Bulharsko. Bulharský parlament měl 11. března v rámci harmonizace legislativy s EU projednat zákon, který by měl v budoucnu zabránit pěstování některých geneticky modifikovaných  plodin.Kromě pěstování a prodeje GM plodin zakazaných legislativou EU, zahrnuje seznam ještě plodiny jako tabák, pšenici, bavlnu, růže a veškeré ovoce a zeleninu. (Zdroj: EkoList)


Přírodní rezervace Panská skála je navzdory svým subtilním rozměrům památkou doslova celonárodního významu. Kdo by v této zemi neznal například slavnou filmovou pohádku Pyšná princezna, jejíž některé scény se tu natáčely? Veškeré zásahy, které se památky nějak dotýkají, musí tuto skutečnost respektovat. Nevadilo by nám vybudování několika přírodně upravených parkovacích míst pro motorizované návštěvníky. Připravovaný projekt však počítá s rozsáhlým parkovištěm pro 53 vozidel včetně autobusů a obytných přívěsů. Jeho plocha (více než 5.000 m2) je třikrát větší než samotná Panská skála. Realizace tohoto projektu by zcela zničila dosavadní charakter tohoto místa. Jenže právě pro ten a pro nic jiného je milovníky přírody vyhledáváno. Panská skála by se změnila na nepříliš zajímavý a snadno přehlédnutelný doplněk toalet, kiosků s občerstvením a následně i benzínové pumpy. (Z tiskové zprávy hnutí Duha)


Před 75 lety byl (13.března) oficiálně oznámen objev nejmenší planety - Pluto. Americký astronom Clyde Tombaugh ji našel 18. února 1930 na fotografických deskách. (Podle IAN, podrobnosti viz Space.com)
A planeta Pluto možná dostane i návštěvu - dlouho zvažovaná a odkládaná sonda k Plutu podle všeho odstartuje příští rok v lednu z Kennedyho kosmického střediska pod názvem New Horizons.


No a chcete se pořádně naštvat? Periodika bulvárního charakteru většinou necituji, ale když jde o čísla a statistiku, tak je to skoro jedno, ne? Takže v článku Tohle z nás dělá stát se píše: Za celý život našoupete na důchodovém pojištění státu průměrně 3 332 394 korun. Zpátky ale v důchodu dostanete pouhých 645 708 korun! A bude hůř! Pokud projde zvýšení věku odchodu do penze na 65 let, peníze vůbec neužijeme. Vždyť muži se u nás dožívají průměrně jen 72, ženy pak 79 let. Průměrný měsíční odvod zaměstnavatele do důchodového pojištění je v Česku 4738,50 koruny (19,5 procenta průměrných mzdových nákladů). Průměrný zaměstnanec pak ze své hrubé mzdy měsíčně zaplatí 1170 korun (6,5 procenta). Za 47 let poctivé práce tak stát vyinkasuje 3 332 394 korun. Pokud například pan Jan bude odcházet do důchodu v 65 letech s vyhlídkou na to, že se dožije průměrného věku 72 let, stát mu vyplatí za tu dobu almužnu 645 708 korun při průměrném měsíčním důchodu 7687 korun. Zbylých 2 686 686 korun se prostě přerozdělí někam jinam. Atd ... Co se v současnosti chystá zase ve zdravotnictví, to je další horror.


11.03.2005    Chudáci zvířata ... mocenské choutky "zastřešujícího druhu" Homo Sapiens se úředně promítají i do jejich života. Tak si představte, že třeba v Turecku degradovali lišku. No doopravdy, liška s dosavadním latinským názvem Vulpes Vulpes Kurdistanica by nadále měla být označována jen Vulpes Vulpes. Chuďabera malá, je už tak "vůl pes" a ještě jí vezmou přívlastek "z Kurdistánu". Dyk to zvíře bude z toho frustrovaný, lidi neblbněte! To zase jedna ovce si polepší. Druh divoké ovce zvaný Ovis Armeniana bude v Turecku nyní povýšen na Ovis Orientalis Anatolicus. (Zdroj: BBC)


Období předvelikonočního půstu pokračuje 13. března Smrtnou nedělí (judica).


OSN přijala deklaraci, kterou vyzývá všechny státy, aby zakázaly jakékoli formy klonování člověka. Vedle tvorby lidských klonů žádá zákaz i pro klonování terapeutické, jež je cíleno na produkci tzv. embryonálních kmenových buněk pro léčbu závažných onemocnění. (Zdroj: OSEL)


Proboha, kde to žijeme? Domovy důchodců dostaly od litoměřického soudu zelenou pro vybírání desetitisícových vstupních poplatků od svých klientů. I když je to oficiálně nezákonné. Trik tkví v pojmenování částky. Musí se jí říkat "sponzorský dar".

Bude záležet jen na domovech důchodců, jaké podmínky seniorům nabídnou a kolik peněz od nich budou za přijetí do domova a pobyt v něm vybírat. "Chceme, aby to fungovalo na základě smluvního vztahu mezi poskytovatelem a uživatelem služby," vysvětluje mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.
Paní mluvčí Kateřino Beránková, i vy jednou zestárnete ... Je mi na blití z těch "tržních vztahů". Chrti řídící tento stát otravují lidem aktivní život jak jen mohou a teď jim chtějí zhnusit i to stáří; pokud se ho jako vyčerpaní otroci vůbec dožijou ...


A ještě jednou ze světa hnusu a humusu. Etický kodex zákonodárce, který měl přispět k větší důvěryhodnosti celé politické scény, v brzké době světlo světa nespatří. Politici totiž svůj vlastní záměr poslali k ledu, byť tvrdí, že je to pouze na čas. Někteří dokonce připouštějí, že ve zkalených vodách české politiky bude kodex zbytečností, kterou stejně nikdo nebude brát vážně. (Zdroj: Novinky.cz)
Politice a politikům hřímavé trojnásobné FUJ - FUJ - FUJ - HANBA !!! (Myslím to upřímně)
Za všechno mluví jeden z "názorů čtenářů" - Hlavním kvalifikačním předpokladem pro samotný vstup do politiky je naprostá absence etiky, jediným pravidlem setrvávání v politice je heslo "kdo chce s vlky žít, musí s nimi výt", a návrhy etických kodexů jsou jen vlčí pastičky na nás blbé ovce.
Jojo, je jen otázkou, kolik toho ještě ty blbé ovce jsou ochotné snášet.

Mimochodem, všude se objevují titulky, že politici si chtějí zmrazit platy. Hmmm, ale ty vyšší ... aha! A tak platová základna, od níž se odvíjí suma, kterou politici berou , by nebyla 46 440, ale zůstala by na lednových 50 400 korunách. Tak to máme přírůstek 3 960 Kč. Někde jinde teď psali, že průměrná mzda u nás vzrostla vloni o 6,6 procenta  - na 18 035 korun. Pokud kalkulačka nekecá, tak ten nárůst politickejch platů je zhruba 22 % mzdy prostého smrtelníka. No a to je něco mezi čtvrtinou a pětinou celkové mzdy... Nevyšlo by laciněji než zmrazovat politikům platy zmrazit přímo politiky? Ruku na srdce, potřebujeme je vlastně k něčemu?


Hnutí Arnika vyzvalo 12 největších obchodních řetězců v České republice, aby ve svých hypermarketech přestaly prodávat potraviny balené do PVC. Arnika se s podobnou výzvou obrátila i na výrobce a distributory obalových materiálů a na výrobce potravin balených do tohoto plastu. Reagovala tak na vzrůstající spotřebu obalů z PVC, která začala stoupat poté, co byl zrušen zákaz používání PVC jako obalového materiálu.
Arnika varuje především před adipátem (DEHA), který se přidává do obalů z PVC, aby byly pružné. Jde o látku, u níž bylo zjištěno karcinogenní a teratogenní působení na laboratorní myši. Tato náhrada za ftaláty nebyla zatím dostatečně prozkoumána z hlediska jejích potenciálních dopadů na lidské zdraví. Výsledky některých studií však ukazují, že může jít o nebezpečnou látku, která navíc v PVC není pevně vázána a může se tak uvolňovat do potravin. Namísto hledání náhradních změkčovadel by bylo nejlepší obaly na potraviny z PVC nevyrábět. Předešlo by se tak i vzniku dioxinů při likvidaci těchto obalů spalováním. (Zdroj: tisková zpráva Arnika)


10.03.2005    Tak jako každý rok i letos si desátého března připomeneme již čtyřicáté šesté výročí krvavého potlačení tibetského povstání ve Lhase. K tomuto nejvýznamnějšímu novodobému tibetskému výročí proběhnou v celém světě i v České republice akce vyjadřující solidaritu se zemí, kde jsou již padesát let porušována lidská práva a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti.
Prohlášení Jeho Svatosti dalajlamy k 46. výročí povstání tibetského lidu najdete jednak na stránkách Říše snů a jednak spolu se spoustou informací o akcích zaměřených na podporu Tibetu na serveru TIBINFO.
Symbolika tibetské vlajky: Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, která symbolizuje Tibet, často nazývaný země obklopená zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe nad bílou horou se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů, které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Jsou to kmeny (rody, národy) Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra. Kombinace šesti červených pásů kmenů (rodů, národů) a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci...


No hurá, naši straničtí a vládní představitelé objevují taje fyziky; zřejmě právě probírají lekce týkající se změn skupenských stavů hmoty. Jak jinak si vysvětlit výkřiky do tmy ve smyslu, že ministři doporučili před táním sněhu maximálně vyprázdnit vodní nádrže, aby zadržely očekávaný příval vody. To by hrázný Paliza asi vlastní úvahou nezvládl, ještě že ty vzácné politiky máme !!! Ministr zemědělství Jaroslav Palas prý po zasedání kabinetu novinářům řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost. No prokristapána, co je to za formulaci? Nějak to nechápu ... zřejmě jsou vodohospodáři normálně děsně nezodpovědní tvorové, ale když taje sníh, jdou srandičky stranou ...
O riziku vzniku povodní už byly informovány kraje a radnice velkých měst. Hmmm, to by asi páni starostové na těch radnicích velkých měst vlastní inteligencí nezvládli, podle našich ministrů. Byly informovány kraje ... kraje chodníků, kraje lesů nebo dokonce snad kraje buchet na pekáči? A co malá města, kdo informuje ty? Nejspíš ministři informují velká města, ta informují malá města, ta zase informují vesničky mé střediskové, ty informují vesničky nestřediskové  ... a pak přijde voda a vysměje se fšem.

Riziko se podle Palase zvyšuje každým dnem zimy. Ale co, dneska máme desátýho, zima končí letos již 19. března (!!!) ve 13:33 SEČ, tak to už panu ministrovi zimy nezbývá ani devět dnů. To se nějak zvládne, ne? Pak už bude jaro a riziko povodní se rozhodnutím strany a vlády bude den ode dne snižovat ... a snižovat. A co na to vodníci v Čechách, ptám se já? ...


Ticho je luxus. Svět se potýká s ochranou lidí před pasivním kuřáctvím ve veřejných prostorách. Cíl je zřejmý: docílit, aby nikdo nemusel proti své vůli dýchat tabákový dým. Zajistit relativně čistý vzduch (alespoň pro toho, kdo má o něj zájem) se jeví jako něco zcela přirozeného. Ovšem stejnou měrou bychom se měli starat i o ostatní smyslové orgány. Čili zajistit ve stejných veřejných prostorách, kde chceme dýchat čistý vzduch, také  relativní ticho - to by mělo být samozřejmostí. Když se nad tím tak zamyslíme, je nejvyšší čas, aby byl tento stav zákonem upraven, protože v podstatě jde o vážné narušování životního prostředí. A dalo by se říci, že jde také o násilné vměšování reklam do podvědomí lidí, pokud je zdrojem "hluku" rozhlas. Zvýšená hladina hluku také  ztěžuje komunikaci zákazníků s personálem. (Zdroj: Rozhlas - z dobrého sluhy se stal zlý pán)


Dobrý, dobrý ... ! Na zkažené zuby místo vrtačky ozón? Ozón je účinný nástroj, který ničí bakterie, neutralizuje nebezpečné kyseliny a umožňuje zpětnou remineralizaci zubu. Léčba ozónem je navíc pohodlná i pro pacienta - žádné injekce, vrtání a bolest, pouze šetrné přikládání silikonových manžet na postižené zuby ... to zní slibně, ne? Více se dozvíte v článku na stránkách zdravi.idnes.cz.


Rozloha České republiky je 78 864 km2 - nic moc, jsme až na 21. místě v Evropě. Nicméně, víte o tom, že naše rozloha je ve skutečnosti skoro dvojnásobná, připočteme-li plochu našeho vlastního mořského dna? Zní to jako záchvat polárního šílenství, ale je to pravda - Česká republika je vlastníkem ideální jedné pětiny tzv. klaimu IOM o ploše 75 000 km2. Onen klaim se nachází na dně Tichého oceánu ve východní části tektonické zóny Clarion/Clipperton, situované přibližně 1200 námořních mil západně od pobřeží Mexika. Pokud by vás problematika našeho mořského dna zaujala, podívejte se článek České území uprostřed oceánu na stránkách National Geographic. Ale nehledejte nic v kalendářích cestovních kanceláří; jde o prostor určený k těžbě průmyslových surovin a pro pobytové zájezdy je to trochu hluboko.


09.03.2005    Poslední zimní Novoluní bude ve čtvrtek 10. března v 10:10 SEČ. Zajímavé datum - hned tři desítky najednou ...


Příznivá zpráva - užívání potravních doplňků obsahujících kyselinu listovou a vitamin B12 je podle výsledků japonského výzkumu možným prostředkem snižování rizika kyčelních fraktur u starších osob po prodělané mrtvici. Riziko fraktur kyčle je u pacientů po mrtvici dvakrát až čtyřikrát vyšší než u ostatních osob stejného věku. Zvýšené riziko je spojováno s vyšší hladinou aminokyseliny homocysteinu, která, jak bylo zjištěno ve dvou studiích (nizozemská a americká) z loňského roku, významně zvyšuje riziko jak fraktur kyčle, tak i ostatních kostí v důsledku osteoporózy. Kyselina listová i kobalamin (vitamin B12) snižují hladinu homocysteinu. (Zdroj: Agronavigátor)

Ke snižování hladiny homocysteinu je na trhu přípravek RaVit - rakytníkový sirup s kyselinou listovou. Dostanete jej v zelených lékárnách; alespoň do té doby, pokud nějaký ministerský úředník neusoudí, že je to příliš ku prospěchu našemu zdraví a tudíž v kolizi se zájmy farmaceutických molochů.


Pěstování konopí - tedy toho technického se sníženým obsahem THC - se má vrátit na Benešovsko, do kraje s konopnou tradicí (o pěstování konopí v historii -  ve 13. století - ostatně svědčí název zámku Konopiště). Konopí je cenná průmyslová surovina, která může sloužit k výrobě kosmetiky, papíru, jedlý bio oleje, oblečení, lan, bioplastů i briket na vytápění domů. Konopí dále dále může být obnovitelným zdrojem pro výrobu pohonných hmot. (Zdroj: EnviWeb)


Pětimetrového tunového krokodýla, který je podezřelý z pozření nejméně 80 lidí, se podařilo živého odchytit v Ugandě. Krokodýlovi je údajně přes 60 let a před pomstou vesničanů ho zachránil transport na bezpečné a střežené místo. (Zdroj: EkoList)


Přátelé tajemna, chtěl bych vás upozornit na rozhovor s legendárním Pavlem Pavlem, který pod titulkem Ten, který rozhýbal sochy najdete na internetových stránkách National Geographic.


Tak vám řeknu, že si připadám jak v Jiříkově vidění nebo jak debil, ale spíš obojí. Ale možná mi dáte za pravdu, když si v Britských listech přečtete článek Patentování přírody. Oč v něm jde? Evropský patentový úřad právě rozhoduje o žádosti agrotechnického gigantu Syngenta patentovat tu část DNA, která reguluje kvetení rýže. Nejen, že toto by dalo Syngentě kontrolu nad pěstováním rýže, ale také by mohlo založit praxi patentového práva přiznávat patentovou ochranu procesu kvetení vůbec – včetně 23 hlavních potravinových plodin a možná i rostlin, které ještě nejsou známy.

No, potěš nás PánBůh. Mimochodem, divím se třeba, že si někdo ještě nezkusil patentovat toho zmíněného Pána Boha ... to by byly kšefty, co říkáte páni manažeři?


08.03.2005    Osmý březen je v kalendáři označen jako Mezinárodní den žen. Takže všem paním a dívkám přejeme pevné zdraví, lásku a štěstí ve světě žijícím v míru, dýchajícím čistý vzduch a obklopeném průzračnou vodou. A to bez ohledu na to, zda se v podání některých tlučhubů jedná o svátek postkomunistický nebo jaký. Ženy si tu předjarní kytičku zaslouží bez ohledu na to, kdo je zrovna u vesla, nemyslíte?


Vodní elektrárny jsou obecně považovány za ekologické. Proto vámi možná trochu otřese, pokud si přečtete článek Špinavé tajemství vodních elektráren, který byl otištěn v časopise New Scientist a v českém překladu pak na stránkách EkoListu. Jde o produkci metanu vznikajícího tlením organických zbytků ve vodě. Přitom vliv metanu na klimatické změny vědci považují za mnohem silnější (přibližně dvacetkrát) než vliv oxidu uhličitého. Odborníci prý už dokonce připravují návrhy, jak emise skleníkových plynů z velkých vodních nádrží započítávat do celkových národních statistik emisí.

No, pak by to ale asi chtělo zohlednit veškeré děje v přírodě probíhající. Kromě přehrad by pak měly být do součtu skleníkových emisí zahrnuty i rybníky a řeky, zemědělsky obhospodařované plochy a plyny vznikající třeba při sušení sena, krmných směsí nebo obilí ... atd....Víte například, že při tlení sena vzniká bojový plyn fosgen?


Pohyb deseti jelenů a třiceti srnců po šumavské přírodě bude v následujících letech zmapován takřka krok po kroku. Vědci z Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava jim totiž začnou během března připevňovat na krk speciální obojky, pomocí nichž budou průběžně zjišťovat, kde se zvířata nacházejí. Smyslem výzkumu je zjistit, jak se mění zvyky jelenů a srnců v oblastech, kde žije i jejich přirozený nepřítel - rys, jaké jsou jejich vzájemné vazby anebo jak ovlivňují vznik lesa v místech, kde okusují mladé stromky. (Zdroj: Hospodářské noviny)


07.03.2005    Po staletí byli byliny nejdůležitější surovinou denního života. Vyznat se v nich bylo pro člověka samozřejmostí, avšak trvalo delší dobu, než se o bylinách začalo vůbec psát, nebo uvažovat jako o předmětu vědeckého zkoumání hodného zaznamenání do knih. - Na serveru Příroda.cz vychází druhý díl seriálu Kouzlo bylin.


Gigantická kosmická exploze v prosinci 2004 ukázala, že Zemi hrozí daleko větší nebezpečí ze samotného vesmíru než od hypotetických cizích invazí jako ve filmech „Den nezávislosti" nebo "Válka světů". Při této explozi jasnost záblesku gama záření (oblast spektra pro lidské oko neviditelná) krátce předčila jasnost Měsíce v úplňku i všechny dosud pozorované exploze v Mléčné dráze. Zvětšit obrázek Šíření gama záření ze zdroje SGR 1806-20 (NASA) Přestože výbuch nastal ve vzdálenosti 50.000 světelných roků, záblesk prošel naší Galaxií a zasáhl zemskou ionosféru. Stejný výbuch ve vzdálenosti 10 světelných roků od Země by zničil velkou část ozónové vrstvy a způsobil by kvůli zvýšené radiaci zánik života. (Zdroj: OSEL)


05.03.2005    Nakupováním potravin pocházejících z blízkého okolí lidé chrání životní prostředí, vypočítali britští vědci. Naopak dovoz jídla z velkých vzdáleností způsobuje životnímu prostředí vážné škody.
Hmmm, pašáci britští vědci! Výpočty se výjimečně shodují se zdravým selským rozumem. Jenže kdyby tentýž druh jogurtu nebyl v témže časovém okamžiku k dostání ve všech mlékárnách EU, tak by to asi bylo proti Listině lidských práv a svobod ...

Autoři vypočítali, že pokud by veškeré potraviny, které spotřebujeme, pocházely ze zdroje vzdáleného maximálně 20 kilometrů, environmentální náklady by klesly ze současných více než 2,3 miliard liber na méně než 230 milionů. Roční „ekologická úspora“ by tedy činila 2,1 miliardy liber. (Zdroj: EkoList)

Jo, mohou se podívat na oběma směry se valící proud kamionů po Jižní spojce jako já teď z okna svého pracoviště v Krči a bude jim na zvracení jako mně.


04.03.2005    Gratulujeme! Americký milionář Steve Fossett úspěšně dokončil první oblet Země bez doplňování paliva. Fossetův speciální letoun Virgin Atlantic GlobalFlyer přistál 3.3. 2005 v 20:48 SEČ v americkém státě Kansas, kde v pondělí svou téměř čtyřicet tisíc kilometrů dlouhou cestu zahájil.


USA a jeho spojenci se snaží o to, aby EU změnila svůj postoj k biotechnologiím, řekl šéf pro ochranu a zdraví spotřebitelů EU Markos Kyprianie. ... USA argumentují tím, že neexistují vědecké důkazy, které by hovořily o zdravotních či environmentálních problémech způsobených biotechnologickými produkty. (Zdroj: AgroNavigátor)
No a k čemu důkazy? Prostě to v Evropě nechceme, tak jaképak další hovory ... když si chtějí zamořit přírodu jinde, je to škoda, ale je to jejich věc.

O pěstování GM rostlin ve světě si bohužel ale můžete udělat představu z článku Pěstování geneticky modifikovaných rostlin na nepřetržitém postupu.


Dobrá zpráva !!! Ostravští inženýři společnosti Arrow line ve spolupráci s odborníky Vysoké školy báňské - Technické univerzity přišli na způsob, jak efektivně a přitom ekologicky likvidovat odpad a přeměňovat ho na elektrickou energii. Nové zařízení funguje na principu pyrolýzy. Na konci procesu, během něhož se odpad štěpí na stále jednodušší a jednodušší látky, vzniká plyn, který se může využít jako zdroj energie a malé množství zbytkového plynu, který lze v souladu s legislativou vypouštět do ovzduší. O zařízení už projevily zájem první firmy, které odpad svážejí a zpracovávají.
V laboratorních podmínkách, kdy si nové zařízení již dokázalo poradit s gramy odpadu, už odborníci metodu vyzkoušeli. Nyní testují větší verzi zařízení, které už je schopno zlikvidovat kilogramy odpadu během jednoho dne. V budoucnu by zhruba tři metry dlouhé zařízení mělo dokázat během celodenního provozu zlikvidovat například odpad obce s pěti tisíci obyvateli. " V podstatě jsme spojili dva známé, ale doposud v praxi nespojené principy," říká ředitel společnosti Arrow line Roman Smelik. (Zdroj: Ostravští inženýři přišli na způsob, jak ekologicky likvidovat odpad - EnviWeb)


...a zpráva špatná: Sílí nelegální pohyb odpadů nejenom napříč evropským kontinentem, ale i do zemí, jako jsou například Indie, Pákistán nebo Nigérie. Velká Británie zveřejnila alarmující zprávu, podle níž bylo kolem 23 000 tun odpadu z elektrických a elektronických zařízení přepraveno do zemí mimo OECD na Dálném východě, na indický subkontinent, do západní Afriky a do Číny. A to bez povolení jejich agentur ochrany životního prostředí. (Zdroj: Organizovaný zločin v přepravě odpadů - EnviWeb)


Narozeniny !!! 1.března se dožívá v plné svěžesti padesáti let Chráněná krajinná oblast Český ráj, založená 1. března 1955 jako první velkoplošné území svého druhu v tehdejším Československu. Gratulujeme - a přejeme čistý vzduch a čisté vody i do dalších desetiletí.


Předvelikonoční postní období pokračuje 6.března Družebnou nedělí (laetare). Tentýž den je zároveň v kalendáři veden jako Světový den modliteb žen.


03.03.2005    Březen má být studený, ale přece jen probuzení přírody už nic nemůže zastavit. Jarní bylinky v sobě skrývají sílu, která je nám po temné části roku tolik potřebná - zatím si o ní ale můžeme jen číst... Zkuste se podívat na první část seriálu Kouzlo bylin (I.) na serveru Příroda.
Mnohdy nám přijde zbytečné zabývat se možnostmi přírodního léčitelství, když je tak snadné zajít k doktorovi a nechat si předepsat rozličné prášky, nakoupit potřebné přísady do jídel v obchodě namísto natrhání a usušení některých rostlinných druhů přímo u sebe doma ...
Pomalu ale jistě, jakmile se jen trochu podrobněji rozhlédneme kolem sebe, ovšem zjišťujeme, že nám samotným není příliš po chuti chemická příprava některých léků, kosmetických přípravků nebo jídel, že my sami bychom chtěli něco v našem životě změnit. Veškeré lidstvo zaznamenalo v posledních letech obrovský nárůst zájmu o přírodní přípravky. ...


Zážitkové trasy na Šumavě ... projít se po prvních nejcennějších zónách šumavského národního parku, po cestě, kde je k vidění to nejrafinovanější divadlo přírody a kde zároveň mohou padat stromy a pod nimi se rodit nové. To vše bude pravděpodobně už od letošní letní sezóny na Šumavě možné.
Na turistické stezce musí být bezpečí návštěvníků zajištěno. Na zážitkové bychom upozornili, že toto nebezpečí je, a lidé by již odpovědnost vzali na sebe. Budou muset samozřejmě počítat s tím, že určité riziko hrozí, a samozřejmě bude vedle vyznačena náhradní turistická trasa," uvedl náměstek správy parku Vladimír Silovský.


02.03.2005    Zimní období vrcholí a nezdá se, že Paní Zima je na ústupu. Jako každý rok touto dobou, kde kdo přemýšlí, jak příští rok ulevit peněžence redukcí nákladů na vytápění. Tepelná čerpadla - pojem znící tak trochu jako z říše SciFi... ale proč vlastně? Moderní, úsporné a také ekologické vytápění pomocí tepelných čerpadel, která umožňují získávat energii z obnovitelných přírodních zdrojů a současně šetří 65 - 75 % nákladů na vytápění a přípravu teplé vody, je stále více populární. Zkuste se podívat na článek Švédská tepelná čerpadla - jen pro inspiraci. Ono to s cenami za otop už asi lepší nebude ... 


Privátní zubaři mají strach, že jim chce stát nařizovat, koho mají léčit, čím a za kolik. Varují: Když k tomu dojde, budeme se bránit a vybírat platby jen v hotovosti.
Já se divím ... když už ti šmejdi, co nám dělají ze života chaos a pro sebe výdělečnej podnik, nemají strach z PánaBoha (což asi bohužel dneska nemá skoro nikdo), že se nebojí alespoň těch zubařů? :-))) Protože zubní kaz si nevybírá, páni politikové ... a zub bolí stejně každého, ať už je VIP nebo kmán ... a pak to teda stojí za to, to mi věřte ...


Čech zamával Jižní Amerikou (ale nehezky). Pozítří dorazí do Santiaga de Chile dva vysocí představitelé ČR. Budou tam jednat o škodách po katastrofálním požáru, jejž v národním parku na jihu země způsobil nechtěně neopatrný český horolezec Jiří Šmiták, a vezou omluvný dopis ministra zahraničí Cyrila Svobody za incident. Chilské úřady mezitím zveřejnily první odhad škody - dosahuje podle nich 2,4 miliardy pesos, tedy přes 90 miliónů korun. 


Vlci nejsou bestie, volají ochránci ... Ochránce přírody pobouřila televizní reklama na vodku Amundsen, v níž jsou vlci zobrazeni jako krvelačné bestie. Vlčí smečka tu přepadne polárníka se psím spřežením. Reklama dokonce ochranáře naštvala tolik, že požadují její stažení z televizní obrazovky. Ano, vlkům se přisuzují ty nejhorší vlastnosti ... ale přitom to vlastně je všechno jinak. Snad by se měla tak trochu přehodnotit i pohádka O červené Karkulce ... kdo ví, jak to tehdy doopravdy bylo :-))). Ale doopravdy, vlk je je sympatické zvíře a byla by škoda, kdybychom se o něm učili v minulém čase ... že ano, milé Norské království ??????


01.03.2005    Výborná zpráva - podle zprávy na stránkách EkoListu krajský úřad v Plzni vyhověl žádosti Správy Národního parku Šumava a poskytne mu v letošním roce finanční příspěvek na provoz autobusových linek s ekologicky šetrným palivem. Pokud zavítáte na Šumavu po dlouhé době poprvé, tak ten ekobus jezdí zhruba od Železné Rudy přes Prášily, Srní, Antýgl, Modravu, Kvildu ... a dále. Bližší informace najdete na internetových stránkách Šumavy - ale co je důležité, tak vloni autobus za sebou tahal vlek schopný pojmout odhadem 25 kol - a to už stojí za to, ne?


Zpomalovače myšlení? Člověkem vyrobené chemikálie jako polychlorované bifenyly (PCB) nebo bromované zpomalovače hoření (BFR) mohou poškozovat inteligenci, ohrožují schopnost dětí chápat svět a narušují i jejich pohybové dovednosti. K tomuto varovnému závěru dospěla souhrnná studie zveřejněná v Británii. Hrozba poškození inteligence budoucích generací je alarmující, a řada zemí proto postupně přistupuje k zákazu některých bromovaných zpomalovačů hoření. Tolik anotace článku na serveru EnviWeb. Dále by vás zde mohlo zajímat, že neurotoxické účinky běžně užívaných látek už v minulosti lékaři podrobně zdokumentovali například i u olova či rtuti. Organická sloučenina olova (tetraethylolovo) se přidávala do automobilových benzinů jako antidetonační přísada pro zvýšení jejich oktanového čísla a výsledkem byla masivní kontaminace prostředí. U několika generací dětí došlo k poškození schopnosti číst a učit se, ke zhoršení koordinace jemných pohybů a k poklesu IQ. Právě ohrožení schopností budoucích generací vedlo k rozhodnutí o zavedení tzv. bezolovnatých benzinů. Škody vzniklé užíváním olova v autobenzinech jsou celosvětově odhadovány na desítky miliard dolarů.
Mezi příčiny kontaminace prostředí rtutí patří spalování uhlí a výroba chloru amalgámovou elektrolýzou. V bývalém Československu chemičky v Neratovicích, Novákách a Ústí n. L. zamořily prostředí stovkami tun rtuti. Hygienická studie u dětí z okolí novácké chemičky prokázala významné zhoršení pozornosti a paměti dětí, zvýšení třesu rukou a menší přesnost jemných pohybů. Přesto výrobci chloru odmítají náhradu nebezpečné technologie a plánují používat stovky tun rtuti až do roku 2015.


28.02.2005    Asi tak před deseti lety byl kamarád Jarda postižen náhlým a velmi akutním zánětem slepého střeva. Stalo se to v noci, což není nic tak neobvyklého - jenže v jedné z osamělých chalup na Horské Kvildě. Podařilo se ho po strastiplné jízdě po zaváté silnici (na sanitku již čekat by bylo pozdě) dopravit na chirurgické oddělení nemocnice ve Vimperku. V hodině dvanácté, či spíše trochu po ní - již došlo k perforaci a hnis zaplavil dutinu břišní. Okamžitým zákrokem se kamaráda ale podařilo vyrvat smrti z drápů a tak jsme teď ve stejných místech mohli na celou příhodu jen vzpomínat. Ale krev nám ztuhla v žilách, když jsme se dozvěděli, že ono chirurgické oddělení (a snad i celá nemocnice) ve Vimperku již neexistuje. Někdo máchl perem, a vymazal tím pro spoustu lidí šanci na život. Protože stát se to tehdy, tak kamarád Jarda by již dnes nežil. Převoz do Prachatic nebo jinam by prý již nepřežil. 

Je mi na zvracení ze společnosti, kde zájmy "tak zvané" ekonomiky jsou posvátné a nadřazené životům lidí. K čemu lékaři skládají Hippokratovu přísahu, když jejich činnost řídí zrůdy bez svědomí? Jak se proslýchá, tak podobný osud možná čeká i naši nemocnici v Brandýse nad Labem. Podhoubí pro "úspěšnou privatizaci" již bylo zaseto ... Bude se opakovat historie likvidace BSS, kdy stovky lidí přišly o práci a pár jedinců si náramně polepšilo? 


19.02.2005    Zajímavý studijní obor: Vatikánská univerzita zahajuje výuku v novém studijním kurzu věnovaném vymítání ďábla. Ovšem pozor, není to nic s nádechem romantiky a dobrodružství, jak to často ukazují filmy a katodové trubice. ... co je vůbec nejdůležitější, je rozpoznat, kdy takový člověk potřebuje pomoc vymítače a kdy potřebuje lékaře, říká oficiální vymítač ďábla sídlící v Miláně, otec Giulio Savoldi.
V očích nevěřících může snaha o vymítání ďábla v křesťanském pojetí působit až směšně - ale ono to zas tak směšné není, když se nad tím člověk zamyslí z trochu širšího pohledu. Co je to vlastně ďábel? Strejda s rohama, co hraje karty s pocestným ve mlejně? Nebo zlo, co posedne duši člověka a nutí ho dělat věci, které jiným škodí, ubližují, zabíjí je ... On ten "Ďábel" - to není jednoznačný pojem.


Pokud byste v těchto místech po celý příští týden nenašli nic nového, není to chyba na vašem přijímači, ale podařilo se mi odjet na týden na hory. No a pokud tato "zpráva" v pondělí zmizí, pak to holt nevyšlo. V každém případě vám, čtenářům, děkuji za přízeň a shovívavost a budu se těšit na shledanou.


18.02.2005    Pražáci jistě znají oboru Hvězda se známým letohrádkem. No a ti, kdo v Praze třeba ani nebyli, tak budou znát píseň Karla Kryla - Poslední Moravan (o bitvě na Bílé Hoře). Ale musím se přiznat, že ani já, který jsem prožil dětství na pražských Petřinách, tedy "za zdí" obory, jsem nevěděl, že ve Hvězdě byly kdysi rybníky. A obnově jednoho z nich se nyní začalo pracovat. Vznikne rybník o ploše 2257 m2 napájený obnoveným náhonem z potoka od studánky Světluška. (Zdroj: EnviWeb)


Období velikonočního půstu pokračuje 20. února Pražnou nedělí (Reminiscere). Bude tomu tak již ve znamení Ryb, kam Slunce vstoupí v pátek 18. února ve 14:31 SEČ. Název pražná neděle připomíná, že se v ten den pražilo žito, ze kterého se připravovalo postní jídlo pražmo. Poslední zimní Úplněk pak bude následovat ve čtvrtek 24.2. - na sv. Matěje - v 5:53 SEČ. No a ještě jeden významný den tu máme - sobotu 19. února - kdy podle Lunárního kalendáře začíná pro náš organismus biologické jaro.


Objevili Ameriku !!! Podle článku BBC Za globální oteplování jsou odpovědni lidé skupina vědců ve Spojených státech potvrdila, že globální oteplování je skutečností a že za něj nesou odpovědnost lidé. Jůůůů, vědci se probudili ze zimního spánku, hurá, vítejte v jarních oblacích smogu! No a když to tvrdí američtí vědci, tak to bude určitě pravda...


A ještě jedna fakt dobrá zpráva: Britské jaderné zařízení v Sellafieldu pohřešuje ve svých záznamech třicet kilogramů plutonia. Potvrzují to výsledky výročního auditu, zveřejněné v Británii 17. února 2005. Množství látky by stačilo k výrobě sedmi atomových pum. No nazdar ...


17.02.2005    Z porušení legislativy EU pro pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin 15. února 2005 veřejně obvinila Evropskou komisi mezinárodní ekologická organizace Greenpeace. Z průzkumu Greenpeace vyšlo najevo, že pro již schválenou GM kukuřici MON810 firmy Monsanto neexistuje monitorovací plán, který vyžaduje platná evropská legislativa. ... Kukuřice MON810 obsahuje tzv. BT-toxin, který má chránit rostlinu proti specifickému druhu zavíječe. Monitorovací plán Monsanta z roku 1995 se zabývá pouze možným vznikem rezistence na Bt-toxin u populací evropského zavíječe kukuřičného. Avšak významný počet vědeckých studií, publikovaných po roce 1995, poukázal na mnoho dalších, škodlivých účinků, např. na akumulaci toxinu v půdě a vliv na ostatní živočišné druhy. (Z tiskové zprávy Greenpeace)


Jezte syrový vovoce a zeleninu, je to zdravý ... ach jo, už skoro vypadá, že ani to neplatí tak beze zbytku. Ve zprávě na serveru Bezpečnost potravin se píše ... Čerstvé ovoce a zelenina jsou důležitou součástí zdravé výživy, ovšem některé druhy ovoce a zeleniny konzumované v Kanadě obsahují malá množství přírodních toxinů. Tyto přírodní toxiny napomáhají ochraně rostlin a vytvářejí rezistenci vůči chorobám a některým druhům hmyzích škůdců. Veřejnost by měla být ale o přítomnosti těchto přírodních toxinů informována. Kanadský Úřad pro kontrolu potravin (CFIA) proto zveřejnil zprávu o výskytu těchto přírodních toxinů ... Tu zprávu najdete v angličtině na Internetu. Ale stejně si myslím, že přírodním způsobem sebetoxičtější (na odpuzení brundibárů a tak podobně) rajče je mnohem zdravější než ten nejkřupavější hamburger z rychlých občerstvoven (pardon, FastFoodů) zalitý ledovou Kolalokou.


Špatných, nechutných, ba i odpudivých zpráv z oblasti "veřejného života" je všude tolik, že se snad dá již hovořit o kalamitě. Chcete-li se toho odpoutat, podívejte se na české stránky National Geographic; najdete tam povídání Plavba Čechů kolem světa; není to zase tak žhavá aktualita, ale člověka potěší, když si přečte o svých krajanech, kteří se prezentovali v očích světa mnohem záslužněji než "ti nahoře" nechutnými politickými tahanicemi.


16.02.2005    Dva britští ekologičtí aktivisté vyhráli u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor s britskou vládou, který vedli kvůli žalobě, kterou na ně podal v roce 1994 výrobce rychlého občerstvení McDonald's kvůli rozšiřování informací, že vyrábí nezdravé jídlo a ničí deštné pralesy. Oba aktivisté byli tehdy nezaměstnaní a požádali britskou vládu o bezplatnou právní pomoc v soudním sporu, ve kterém hájili své názory. Vláda jejich žádost zamítla, a tak se u soudu bránili sami. Prohráli a podle rozsudku museli zaplatit firmě McDonald's v přepočtu zhruba tři milióny korun škody. Britskou vládu posléze zažalovali za to, že bylo porušeno jejich právo na spravedlivý proces. Evropský soud pro lidská práva nyní (po 15 letech od původního rozsudku) rozhodl, že se jim spravedlivého soudu nedostalo a že bylo také porušeno jejich právo na svobodu slova. (Podle BBC)


Od 14. února 2005 má každá fyzická či právnická osoba v EU bez ohledu na národnost či místo působení právo na poskytnutí údajů týkajících se životního prostředí, které mají státní orgány k dispozici. ... Směrnice kromě explicitního vyjádření, že každý má právo na informace o životním prostředí, také upřesňuje podmínky, za nichž mohou státní úřady odmítnout jejich poskytnutí či stanovuje maximálně měsíční lhůtu (dosud dva měsíce) na zodpovězení dotazu. (Podle EkoListu)


Jak to vypadá, tak boj o využívání odpadků uzavřením (???) kauzy Liberecké spalovny neskončil. Nyní se pozornost přenáší k boji krajských úředníků a ekologů o zahájení výstavby spalovny komunálního odpadu v areálu elektrárny v Opatovicích nad Labem. Ekologové se domnívají, že projekt "energetické využívání odpadu Opatovice" se v současné době pohybuje pouze v rovině snah některých představitelů Pardubického kraje o investici do zdrojově nijak nepodloženého a nezajištěného projektu. "Existuje možnost, že se pak do málo vytíženého zařízení v Opatovicích bude dovážet odpad ze zahraničí," obává se Jiří Malík ze Strany zelených. Naproti tomu radní Pardubického kraje Petr Šilar, který patří mezi zastánce spalovny, tvrdí: "Produkce zbytkového odpadu stoupá. To je fakt. A plán odpadového hospodářství kraje je závazný i pro ekology". (Zdroj: EnviWeb)

Nojo, ale pořád mi tam nějak chybí jedna věc - odpady se "plánují", ale nikde není ani slovo o tom, že by se mělo uvažovat, jak ten příval bordelu omezit. Je to jako kdyby si pohřební ústav naplánoval počet pohřbů - a kdyby mu to nevycházelo, tu a tam by v noci na ulici někoho nenápadně klepnul ...


Najednou se opět rozviřuje "mediální kampaň" kolem asteroidu 2004 MN4, o kterém jsme již psali několikrát. Je zajímavé, jak někdo "hodí zprávičku", asi aby zaplácnul díru a ostatní se toho chytí jako horké novinky. Fakt je, že jsme ještě neřekli, že k těsnému přiblížení by mělo v roce 2029 dojít v pátek 13.


15.02.2005    Ve středu 16. února 2005 vstoupí  po třinácti letech vyjednávání v platnost Kjótský protokol, klíčová mezinárodní smlouva o snížení exhalací, které přispívají ke globálním změnám podnebí.
Velmi podrobné informace o historii, vzniku a obsahu Kjótského protokolu čtěte na stránkách Ekolistu.


Samoobslužný prodej v sítích všelijakých těch *marketů ... klade větší důraz na zvýšení kultury prodeje při zachování nutričních a dietetických hodnot potravin a současném prodloužení jejich údržnosti bez použití razantních konzervačních metod. Jedná se o aktivní systém, založený na výměně vzduchu směsí plynů s inhibičním účinkem na přítomnou mikroflóru. V současnosti se nejčastěji se využívá modifikovaná atmosféra s vysokým obsahem kysličníku uhličitého (70-80 % kyslíku a 20-30 % kysl. uhličitého).
Pak v článku Vliv modifikované atmosféry na údržnost různých druhů baleného masa následuje výčet výhod prodeje baleného masa. Před koncem článku se ovšem objevují i odstavce jako: Senzorickým hodnocením byly zjištěny výrazné změny barvy masa, vůně a původního množství a charakteru masové šťávy mezi 21. -28. dnem skladování. Celkový obrázek si udělejte sami ze zmíněného článku; jedno je ale jisté - jako obvykle, není všechno zlato, co se třpytí.


14.02.2005    Představte si, že část ostatků sv. Valentina máme i u nás. V roce 2002 (!!!) byl nalezen  v depozitáři Kolegiální kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě relikviář; při jehož restaurování se na úlomku lidské lopatky našel popisek, že ostatek patří sv. Valentinovi. Má se za to, že relikviář přivezl do Čech Karel IV. z Říma. (podle týdeníku Spirit 4/2005, další informace najdete například na stránkách BBC)


Poslední svědkyně zjevení Panny Marie v portugalské Fatimě zemřela. Podle zpravodajské agentury Reuters zemřela Lucia de Jesus dos Santos v neděli 13.2. 2005 a úterý 15.února bude pro Portugalsko dnem smutku. Lucia zemřela ve věku 97 let v karmelitánském klášteře Coimbra 150 km severně od Lisabonu. Panna Maria se trojici dětí zjevila poprvé 13. května 1917 a pak ještě dvakrát. Další dvě děti, Jacinta and Francisco Marto, zemřely krátce po zjeveních (1919 a 1920) a byly v roce 2000 blahořečeny. Se zjeveními jsou spojena známá Proroctví z Fatimy; text posledního z nich nebyl zřejmě nikdy plně zveřejněn. Podrobnosti o zjeveních najdete na Internetu ve značném množství, a to i v češtině.


Tisková zpráva Ministerstva životního prostředí - Dovoz odpadu do liberecké spalovny zamítl na doporučení své rozkladové komise ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Potvrdil tak předchozí rozhodnutí ministerstva. „V daném případě se nepochybně jedná o dovoz odpadu za účelem odstranění. Ten je podle zákona o odpadech zakázán,“ konstatuje ministr Ambrozek ve svém rozhodnutí.


Neslavný triumf lidstva: 31.1.2005 byl zastřelen poslední z pěti vlků, o jejichž nelítostném osudu rozhodla začátkem ledna norská vláda. Byla tak vybita čtvrtina celé norské populace. (Zdroj: Norway kills a quarter of its wolves)
Myslím, že Norsko má být na co pyšné ...


12.02.2005    Můj toxický Valentýn? Podivný začátek - ale tak začíná nejnovější článek na stránkách Greenpeace v sekci Toxické znečištění
Na Valentýna chceme projevit svoje city vůči našim milovaným. Určitě jim nechceme ublížit. Pokud jsme se ovšem rozhodli darovat někomu parfém, můžeme tím nevědomky ohrozit jeho zdraví. Je zřejmé, že chemické látky se nám vymkly z rukou a že potřebujeme účinnější systém jejich kontroly, který by chránil zdraví spotřebitelů a životní prostředí.
Používání některých parfémů známých značek může mít negativní dopad na lidské zdraví.  Vědecká studie „Eau de Toxines“ analyzuje 36 značkových voňavek dostupných na evropském trhu a ukazuje přítomnost toxických látek – ftalátů či syntetického pižma - téměř ve všech testovaných vzorcích. Většina testovaných parfémů se prodává také v České republice.


Já si moc na citáty nepotrpím, ale o tenhle se s vámi prostě musím podělit:
Když se na světě objeví opravdový génius, poznáte ho podle toho, že se proti němu spiknou všichni hlupáci. (Jonathan Swift)

V originále to zní takto: When a true genius appears in the world you may know him by this sign; that all the dunces are in confederacy against him.

Tak tímhle citátem začínají mé oblíbené stránky Disidenti vědy a techniky - pokud je ještě neznáte, opravdu doporučuji se tam podívat.


11.02.2005    Letošní Velikonoce jsou nezvykle brzy, ale to nám zaonačil náš věrný Měsíček, protože první jarní Úplněk je již 25. března. Proto je také 13. února již první postní neděle - tak zvaná Černá neděle (invocavit). S vážnou atmosférou půstů a rozjímání před největším křesťanským svátkem kontrastuje hned následující pondělí - 14. února - kdy je na kalendáři Valentýn a s ním i pro nás staronový Svátek zamilovaných.


Když jsem si tak procházel křesťanské servery, zda někde nenajdu něco nového k blížícím se Velikonocům, zaujal mě na stránkách serveru Katolík dotaz čtenáře - jaké jsou základní rozpoznávací prvky při posednutí člověka ďáblem. Protože při pohledu na odezvy veřejného života v masmédiích mám čím dál tím větší dojem, že posedlost v kruzích lidí zabývajících se politikou nebo se jinak domnívajících, že jsou VIP, je značná, doporučuji se podívat. Když si tak přečtete věty ... jde o takový vrchol ďáblova snažení udělat z člověka supa, kterého nalákal na mršinu. Jde za nějakým ošklivým cílem, nikoli však nemožným postupem ... a pak otevřete noviny nebo pustíte televizi - co dodat.


Konečně rozumná myšlenka - České a saské úřady chtějí obnovit dopravu kamiónů po železnici mezi Lovosicemi a Drážďany, aby ulehčily přetíženým silnicím a obcím na obou stranách hranice. Tak zní úvod článku Úřady chtějí obnovit dopravu kamiónů po dráze na EnviWebu. Problém je ovšem v tomto: ... Musíme najít způsob, jak nenásilnou formou motivovat dopravce, aby železnici znovu používali.

Propánajána, proč ta opatrnost ve slovech - motivovat, nenásilnou formou ... Svět prostě dospěl na křižovatku, kdy již není východiska - kamióny zamořily svět a hustota jejich provozu roste k hranici neúnosnosti. Chtělo by to postavit problém takhle - buď budete jezdit tak, aby to vyhovovalo zásadám zdravého života i rozumu - nebo nebudete jezdit vůbec. A brekot nad zdlouhavým vagónováním ... když tak člověk vidí ty kilometrové kolony před Barrandovským mostem, kde se čeká hodiny ...


Radarová pozorování blízkozemního asteroidu 2004 MN4, pořízená koncem ledna 2005, výrazně zlepšila dosavadní propočet dráhy i podmínky velmi těsného přiblížení tohoto asteroidu k Zemi v roce 2029. Podle upřesněných parametrů dráhy se asteroid dostane 13.dubna 2029 do blízkosti pouhých 5,7 zemských poloměrů - čili 36 350 kilometrů od středu Země (to je právě pod pásmem geostacionárních družic), neboli 30 000 kilometrů nad zemským povrchem. Přímá kolize se Zemí je však údajně vyloučena.  (Blíže na serveru Planetky)


10.02.2005    Kouření v raném věku způsobuje nevratné poškození poznávacích schopností lidského mozku. Již dlouho je prokazováno, že dlouhodobé konzumování alkoholu, některých psychoaktivních léků a některých drog poškozuje kognitivní, tj. poznávající funkce. V této souvislosti se ale opomíjela jedna z nejrozšířenějších psychoaktivních látek, kterou je tabák, a tím kouření. Nově publikovaná práce amerického týmu uvádí, že u dospívajících osob, které začaly kouřit v časném věku, existuje riziko dlouhodobého poškození kognitivních funkcí. (Zdroj: Agronavigátor)


A ještě jednou z téhož zdroje. Kalifornská organizace The Californian Strawberry Commission bude financovat studii, která má zhodnotit, zda jahody, podobně jako rajčata, snižují riziko rakoviny. Předběžný výzkum provedený na státní univerzitě v Ohio již ukázal, že živiny v tomto ovoci mohou zabraňovat růstu buněk rakoviny děložního krčku a prostaty.

A nejen jahody - také konzumace citrusových plodů může pomáhat bojovat proti rakovině, obezitě a cholesterolu. Japonské a americké studie ukazují, že mandarinky a grapefruity mohou snižovat riziko rakoviny tlustého střeva, rovněž jako napomáhat při snižování hmotnosti.

Nic nového pod sluncem a nepotřebujeme na to ani vědecké výzkumy; jako dětem nám říkávali - jezte ovoce, je zdravé. A měli pravdu aniž pořádně věděli proč. Prostě "selský rozum". Dneska se bohužel mládeži vtlouká do hlavy - jezte hamburgry, jsou křupavé ...


No a teď se podržte - vědci ze Skotského ústavu rostlinné výroby (Scottish Crop Research Institute - SCRI) zkoumají vztah mezi barvami ovoce a zeleniny a indikací jejich zdraví prospěšných a ochranných vlastností. Vědci z SCRI se snaží biotechnologickými manipulacemi dosáhnout až šestinásobného zvýšení obsahu karotenoidů v bramborách. Ty pak chtějí přenést do zemí třetího světa, kde milióny lidí jsou ohroženy rizikem slepoty, imunitních problémů a jiných vážných stavů.způsobených nedostatkem betakarotenu.


Ženské tělo funguje naprosto jinak než tělo mužské a že je tedy na něj třeba užívat jiné strategie. Ženy mají mnohem více ochranných faktorů proti hladomoru, dnešním jazykem řečeno předpokladů k tloustnutí ... Tato nepříliš optimistická formulace ale může vést k řešení neverending story - MUSÍM ZHUBNOUT - i když ve skutečnosti není důvod, ale bontón to žádá ... (bléééé ...!) Podstata "nové metody" je prostá: změníte stravovací návyky, čímž zabráníte dalšímu tloustnutí, zatímco tuku již uloženého se zbavíte jediným přirozeným způsobem, a to sice cvičením. Nebojte se, nikdo vás nebude honit potěhem po dvoře jako nadmutou kozu; jak na to, to si ale přečtěte na "přírodním serveru" v článku se sympatickým názvem Dokonalá dieta pro dámy aneb děvčata, můžete jíst dosyta. A pokud máte milé dámy pocit, že máte trochu nad váhu, tak hned nezoufejte - zdaleka ne každému se líbí vychrtlé topmodelky ...


A protože jsme stále ještě uprostřed zimy, snad vás potěší tvrzení, že nejkomplexnější sportovní aktivitou je právě běh na lyžích. Zatěžuje rovnoměrně pohybový i oběhový aparát, koná se vždy na čerstvém vzduchu. "Je to pohybová aktivita, která optimálním způsobem kompenzuje především sedavý způsob zaměstnání a je i účinnou zbraní proti většině civilizačních chorob a stresu," říká Jan Hnízdil, lékař zabývající se psychosomatickou rehabilitací a léčbou bolesti. (Zdroj: iDNES)


09.02.2005    Velice "slibný" název má článek Budou ohroženy vodní zdroje, výroba potravin i světové hospodářství. Přináší závěry z konference o klimatu v Exeteru. Nejsou příliš povzbudivé. Z jednání této třídenní konference vyplývá pro mnohé nepříliš překvapivý závěr, a to že riziko klimatických změn je mnohem závažnější, než se vědci ještě před několika lety domnívali. Účastníci konference se shodli v tom, že jsou již k mání všechny informace potřebné k tomu, abychom byli schopni kvalifikovaně odhadnout, jak bude třeba snižovat emise skleníkových plynů. Ukázalo se také, že předpovědi o klimatických změnách učiněné před deseti lety se dnes naplňují. "Rozpínání oceánů způsobené zvýšením teploty, nárůst kyselosti mořské vody, zvýšené teploty vzduchu způsobující větší četnost bouří – pro to vše máme nyní důkazy," řekl Larry Hughes, odborník na životní prostředí z Dalhousie University v Halifaxu. Jedním z důvodů k pesimismu je i zcela nová informace o tání a pravděpodobném rozpadu ledovce pokrývajícího západní část Antarktidy. Ještě před pěti lety vědci očekávali, že tento ledovec vydrží nejméně ještě sto let, možná celých tisíc. Pokud roztaje, stoupne hladina světových moří o 6 metrů. ... Dále již viz zmíněný článek a zdroj v angličtině - UK climate meetings calls for action (nature.com).


V poslední době je mi zhusta vytýkáno, že na stránkách z Říše snů přináším samé jobovky. Také jsem si to tak nepředstavoval, to je fakt. Chtěl jsem tu psát o bylinkách a moudrosti starých Keltů, o zajímavých a krásných místech v přírodě, zvířatech, stromech, přírodní medicíně ... atd, atd. Jenže bohužel nejde psát přes růžové brýle na palubě potápějící se lodi řízené posádkou posedlou šílenstvím - tak by snad mohl jevit náš svět zvnějšku, kdyby někdo přicestoval z hlubin Vesmíru.

Myslím si, že je napřed potřeba pořádně poklidit pod sebou a kolem sebe, aby člověk mohl mít pocit čistého světa. Chtělo by to trochu ucouvnout a dívat se na věci s nadhledem. Pak by mohl být třeba směšný spor o spalování odpadků. Prý jestli je to likvidace nebo využívání k výrobě energie ... ale zeptal se někdo, proč je těch odpadků tolik? Obaly distribuovaných výrobků jsou často mnohem větší než výrobek sám; jsou plné barev, igelitů, potisků (tedy samá chemie) - jo, říká se, že obal výrobek mnohdy prodává - ale ty obaly se pak musí zlikvidovat, tedy nejspíš spálit - a Země se ohřívá a zplodin přibývá ...

Škoda, že nejde Zemi rozdělit jako druhdy železniční vagóny - na kuřáky a nekuřáky. V jedné části by byli ti, kdo k životu nepotřebují tuny potištěných plastů a papírů a třeba mléko si klidně koupí "postaru" do bandasky (myslím to doopravdické mléko, ne tu mastnou prefabrikovanou kapalinu v tetrapakových cihlách).  No a v druhé části ti ostatní. Pak by se mohlo za čas porovnávat. Ale tohle by se celkem bez problému dalo modelovat i na počítači, ne? Ale o tom by se dalo mluvit do nekonečna ...

Takže se budeme muset snažit, aby i ta naše "civilní" Země byla říší snů a nemuseli jsme o čistém světě bez jedů jen snít. Proto píšu teď i o těch méně příjemných věcech ... s přáním, aby ti bylo jen dočasně. (JL)


Vědec, který naklonoval ovci Dolly, bude klonovat lidská embrya. Profesor Ian Wilmut z ústavu Roslin Institute v Edinburku a tým z King's College v Londýně plánují klonovat lidská embrya ke studiu motor neuronové choroby. Obdrželi k tomu právě licenci od britského státního úřadu Human Fertilisation and Embryology Authority. (Zdroj: Britské listy)


08.02.2005    Po třídenním fatálním  stavu Woken, kdy byla po zhroucení připomínajícím domek z karet ohrožena spousta dat, včetně Mostu do Říše snů, jsem se konečně rozhoupal dát vale produktům Microsoftu. Alespoň některým, takže právě "zajíždím" prohlížeč Mozilla FireFox a poštovního klienta Mozilla ThunderBird. Vypadá to dobře a po neustále zavirovaném Exploreru se mi vůbec nestýská.


Takže v příznivém duchu bude i tato zpráva: Ochránci přírody v okolí řeky Moravy na Hodonínsku napočítali zhruba sedm desítek bobrů. Proti loňsku je to dvojnásobek, letos se ale ochránci při víkendovém sčítání dostali i na jinak nepřístupná a podmáčená místa. (Zdroj: Agronavigátor)


07.02.2005    V úterý 8.2. ve 23:27 SEČ je únorové Novoluní, druhé v roce 2005. Den na to, 9.2 2005 je Popeleční středa - končí veselé masopustní období a začíná období předvelikonočního půstu a rozjímání. Tentýž den začíná čínský rok.


Trapné politické tahanice se projevují i v takových vážných otázkách, jako je "dovoz odpadků" na naše území. Podle Ekolistu vypadalo hlasování ve sněmovně 25. února takto - ČSSD: pro 2, proti 57; ODS: pro 42, proti 0 (!!! - není nad stranickou disciplínu). Jak je názorně vidět, nejde tu vůbec o ekologii (natož pak zdravý rozum), ale o preference v boji o koryta, korýtka, rochnítka a jiné zdroje požitků. 


04.02.2005     Uplynulo pár hodin a již jsou tu ohlasy (viz předchozí zprávička). A kupodivu, spousta jich je negativních. Snad nebyl šťastně volený ten název "reklamní spot" - lidé nechápou a protestují, na co že je to reklama? A přemýšlejí o hanobení hymny jako státního symbolu a výsměchu vlastenectví. Jenže - a to je jen můj názor - tady snad šlo o to ukázat, jak to někde UŽ vypadá a probudit lidi z letargie - aby to tak nevypadalo VŠUDE. Nebo skoro všude. Hymna posloužila jako nástroj pro povzbuzení obrazotvornosti; má prostě ta správná slova a všichni ji známe. O vlastenectví tu nejde už snad vůbec. Je jen náhodou, že na tvář tohoto kontinentu byla přiložena šablona vymezující hranice tak, jak jsou a že je těch pár desítek tisíc kilometrů čtverečních pojmenováno Česká republika. Není to zase tak dávno, co tu nebývaly vůbec žádné hranice - a kdo ví, jak to bude za dalších, řekněme pět tisíc let. Hranice se změní škrtem pera, ale zdevastovaná zem podle toho známého "po nás potopa" tu zůstane po staletí. a o to tu snad jde, aby se to nestalo. Nebo je to opravdu jen reklama - na co vlastně? Vyberte si sami ...

Ještě jedna věc mě napadla při tom záběru na klecový chov drůbeže. Jak podobné jsou tomu dnešní "moderní" kanceláře i mnohé výrobní prostory. Bez oken, s klimatizací a bez jakýchkoliv rušivých prvků. Podobně jako ty slepice v nich sedí lidé, oči osleplé od nepřirozeného světla zářivek, skomírající imunitní systém z posledních sil protestující proti klimatizovanému sterilnímu vzduchu a všem civilizačním problémům s tím spojeným. Bez možnosti se podívat z okna na kousek zeleně nebo na nebe - protože čas strávený v práci patří přece zaměstnavateli. U těch nebohých slepic je to celý život, tady zatím jen čas. Jak málo stačí k posunu té hranice. V obou případech jde ale o totéž - dostat z nebohého tvora, co se z něj dostat dá.


Zamýšlíte se nad tím, jaké ještě zásahy do organismu (úmyslně nepíšu "lidského") jsou přirozené a jaké už ne? V době implantáty vycpaných hereček a "modelek" je taková otázka celkem přirozená. První generace žen se silikonem a solným roztokem vylepšenými ňadry ještě nestačila zestárnout (a tedy nevíme pořádně, co to s nimi udělá v dlouhodobém časovém horizontu) - a přitom je jejich následovnic již na milióny. Ale zkuste si schválně přečíst článek Vylepšování člověka s podtitulem Biologie a medicína nabízejí lidem zdokonalení vlastního těla. Máme po této nabídce sáhnout a nebo je lepší je odmítnout?


Stejně, když tak člověk prohlíží ty titulky na zpravodajských serverech, napadají ho zajímavé souvislosti. Tak třeba : Podnikání loni přerušilo 190.000 lidí, Životní minimum se výrazně sníží, Čeští europoslanci by mohli brát až 210 tisíc korun, Nad desetitisíci Čechů visí exekuce ...
Na mizinu vás ale může přivést i obyčejné připojení k Internetu. Raději si přečtěte článek Podvodné připojení opět útočí! Může vás stát tisíce!, abychom pak nemuseli filozofovat nad životním minimem a jeho zaváděním lidmi, kterým určitě nehrozí. On ne každý nezaměstnaný na podpoře se práci úmyslně vyhýbá, jak to vypadá z toho jejich "zdůvodnění"...


03.02.2005     Česká hymna jako ekologický reklamní spot sbírá ceny. Již tři ocenění na mezinárodních festivalech reklamy dokázal získat TV spot Národní hymna agentury Leo Burnett Praha vyrobený pro Greenpeace ČR. Uvádí to časopis Strategie ve svém nejnovějším čísle. Zmíněný spot získal cenu Silver Drum z Portorože 2004, 3. cenu na Young Gunn v Austrálii a loni v prosinci také 1. cenu na 4. festivalu filmové reklamy ve francouzském Meribelu. Má tak šanci stát se jednou z nejúspěšnějších reklam loňského roku.

Krátký film je zamyšlením nad tím, zda změníme své chování a budeme i nadále žít v zemi, kde bory šumí po skalinách, anebo zda budeme muset změnit slova naší hymny. Ukazuje děsivé záběry lidmi a průmyslem zdevastované české krajiny, s nimiž ostře kontrastují slova o zemském ráji to na pohled  (Zdroj: Greenpeace.cz; tamtéž je i odkaz ke stažení spotu)

Podívejte se na to, můžete-li. Bude vám pak asi do breku lítostí nad ničenou krajinou jako mně teď a budete mít vztek z bezmoci, že svět řídí převážně tvorové bez vztahu k Zemi, na které žijí.


V britském Exeteru se sešly éměř dvě stovky vědců z celého světa  na konferenci o klimatických změnách, organizované Meteorologickým úřadem (Met Office), aby se pokusily určit, jaký je současný stav a jaké hrozí bezprostřední nebezpečí zemskému klimatu. Konference sponzorovaná ministerstvem životního prostředí, výživy a venkova (Defra) se pokusí najít odpověď na tři otázky:
1)  Jaké budou klíčové dopady různých stupňů klimatických změn na různých místech zeměkoule a pro celý svět?
2)  Jaká úroveň koncentrace skleníkových plynů bude spouštět jednotlivé úrovně změn, jaké množství emisí je k takovým změnám nutné?
3)  Jaké technologické možnosti máme pro získání stability skleníkových plynů v různých koncentrací v atmosféře, jaké si vyžádají náklady a jaká je pravděpodobnost úspěchu? (Zdroj: EkoList)


V rámci šetření bolestí páteře u žen středního věku, pijících značné dávky ledového čaje bylo zjištěno, že některé běžné směsi amerických ledových čajů mohou obsahovat až 6,5 ppm fluoridu. Ženy podle vlastního vyjádření denně vypily jeden až dva galony (1 gallon = 3,78 l) silného instantního čaje. (Pozn. No nazdar - koroptev hadr... Ale co by neudělala chudinka zblblá televizí pro "štíhlou linii")  Následná analýza výrobků s instantním čajem odebraných v potravinářských obchodech potvrdila, že zdrojem fluoridu v moči těchto žen byl skutečně čaj. (Zdroj: Agronavigátor)


Mít vysoký krevní tlak je téměř společenskou povinností - o čem byste se na návštěvě u známých bavili? O počasí snad? Pche ... Ale víte, co ten "tlak" vlastně znamená, co ho způsobuje a jak a proč se měří? Pokud vás to zajímá, podívejte se na server Zdravcentra do seriálu článků z oblasti kardiologie.

Jako laik v oblasti medicíny tomu moc nerozumím. Ale mám takovou představu: Řekněme, že mám nějaké potrubí a čerpadlo, které tím potrubím cosi dopravuje. Potrubí se zanese, zkoroduje nebo tak něco a dopravované množství poklesne. Abych to vyrovnal, musím zvýšit výkon čerpadla - tedy zvýšit tlak (druhou možnost, zvětšení průřezu potrubí, asi těžko mohu využít). Tím se vše upraví, ale jen do doby, kdy zkoroduje (zanese se ...) něco dalšího. Pak zvyšuji tlak znovu a znovu ... až potrubí někde praskne nebo se motor čerpadla spálí. Zvýšený krevní tlak je, pokud to dobře chápu, zřejmě  signálem, že "potrubí" není propustné, jak má. Doprava kyslíku k buňkám okysličenou krví by vázla, je tedy nutno zvýšit průtok - zvýšením tlaku. No a já teď dostanu "prášky", které donutí tlak klesnout - zřejmě tím, že přitlumí oběhový systém. Jenže - nebude to pak fungovat tak, že zlenivělý oběh umožní další zanášení cév o nedostatečném transportu kyslíku ani nemluvě? Tlak se pak opět zvedne, přijdou na řadu další prášky, silnější ... atd. Nemá to východisko? Asi ne, pokud se neobnoví původní elasticita a volný průřez zanesených tepen, žil a cév. A to opravdu pouhým pojídáním prášků nedocílíme ...


Zavedení povinného míchání biopaliv do benzinu a nafty od ledna 2007 schválila 2. února 2005 česká vláda. Nařízení umožňuje míchání méně než pěti procent bionafty do nafty a zároveň zachová možnost výroby a prodeje směsi nafty s 31procentním podílem řepkového metylesteru. Na konci roku 2005 by měla biopaliva tvořit nejméně dvě procenta obsahu motorových paliv, na konci roku 2010 pak již 5,75 procenta.  (Zdroj: EkoList)


02.02.2005     Den 2. února je v kalendáři označen jako Hromnice nebo také Den zasvěcený Bohu. Vyznavači kultu Wicca a příznivci Keltů pak slaví sabat Imbolc. Tomuto svátku máme u nás věnovány hned tři články: Na Hromnice o hodinu více, Na Hromnice - zimy polovice a Sabat Imbolc a dnešní Hromnice.


O Hromnicích, Imbolcu a všem, co s tím souvisí, se všude dozvíte celkem dost. Co jsem ale nevěděl, že se druhý únor od roku 1997 slaví jako Světový den mokřadů. Ochranu těchto vzácných přírodních stanovišť zajišťuje dokonce zvláštní mezinárodní smlouva - Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů. Co to vlastně mokřady jsou a kolik jich u nás máme mezinárodně významných, to se dočtete v tiskové zprávě Ministerstva životního prostředí.

Ve čtvrtek 3. února 2005 proběhne v CHKO Moravský kras slavnostní vyhlášení dalšího mokřadu mezinárodního významu u nás, a to Podzemní Punkvy. Diplom vedoucímu Správy CHKO Moravský kras Leoši Štefkovi předá ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Připravuje se i vyhlášení dvanáctého mokřadu pod ochranou Ramsarské úmluvy – rašeliniště v Krušných horách.


V únorovém čísle internetového měsíčníku Natura je zajímavý článek Stručná historie bylinářské medicíny. Pojednává o léčení bylinkami od starověku až po dnešní tradiční tibetskou medicínu.


... Vedeni jak osudem pražského židovského chlapce Petra Ginze, tak i následně osudem jeho fantaskní kresby povrchu Měsíce, kterou si vzal na poslední výpravu raketoplánu Columbia první izraelský astronaut Ilan Ramon, rozhodli jsme se pojmenovat po Petru Ginzovi jednu z planetek objevených na jihočeské Observatoři Kleť. (Zdroj: Planetky.cz)


Novorozenci budou v porodnici dostávat kromě zdravotního a očkovacího také zubní průkaz. Česká stomatologická komora si od jejich zavedení slibuje zlepšení péče o dětské zuby. (Zdroj: iDNES)


Chcete si poslechnout černou díru? Odkazy na unikátní zvukové záznamy najdete na stránkách Instantních astronomických novin. Astronomové z Massachusetts Institute of Technology před časem vzali rentgenová pozorování jedné černé díry a převedli je do akustické podoby; a nejen to - můžete také poslechnout šumot slunečního větru nebo hlas tajemné neutronové hvězdy ...


01.02.2005     Také na Slovensku se množí protesty proti celosvětovému šílení s geneticky modifikovanými rostlinami. Blíže viz Zákaz pestovania geneticky modifikovanej kukurice žiada 26 organizácií (TASR). 


Laik se diví, odborník žasne - ale víte, že se obilí používá jako palivo? V době, kdy stamilióny obyvatel planety trpí hladem a podvýživou, se skutečně obilí spaluje jako zdroj energie. V článku Účinné spalování obilí se píše: Z každého kg obilných zrn vznikne ca. 15 MJ energie při 15 % obsahu sušiny. To znamená: pouhých 2,5 kg obilí odpovídá litru topného oleje. Podle svědectví dánského podnikového poradenského centra ve Viby se obilí a semena olejnin spalují velmi často tehdy, je-li kvalita obilí nízká nebo jsou příliš nízké ceny.
A o tom to je. Než by se obilí pro příliš nízké ceny dalo hladovějícím lidem, raději se spálí - a ještě si pochvalujeme, jak pěkně hoří. Svět je naruby ...


V souvislosti se včerejším odkazem na značkování dětí čipy v Brazílii a Mexiku, doporučuji přečíst si také článek Budeme si pořizovat likvidátory RFID mikročipů?


Tak to u nás chodí: Absurdní případ úřední šikany "nepohodlných aktivistů" za ochranu přírody Lysé hory dospěl k pravomocnému uložení pokuty. Občanským sdružením Beskydčan a Hnutí DUHA udělila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) pokuty za zorganizování výsadby živého plotu na protiprávně odlesněné sjezdovce v první zóně CHKO na Lysé Hoře. Cílem výsadby bylo zabránit poškozování povrchu neukázněnými turisty, pohybujícími se mimo značenou trasu. ČIŽP tuto činnost kvalifikovala jako "poškozování životního prostředí v lesích" a Ministerstvo životního prostředí její názor potvrdilo. Skutečné dlouhodobé poškozování území lyžaři a turisty přitom inspekci nechává v klidu. Právník EPS zpracoval proti oběma rozhodnutím o pokutách správní žaloby. (Zdroj: Ekologický právní servis)


Ledních medvědů neustále ubývá, ale grónská vláda chce vylepšit příjmy eráru lákavou nabídkou pro natěšené střelce. Jak v dánském tisku uvedla mluvčí grónské vládní společnosti Greenland Tourism, bude arktická střelecká zábava jen pro nejnáročnější klientelu: " Představujeme si takové lovce, kteří se zaměřují na opravdu největší trofeje a předtím lovili slony."   (Zdroj: EnviWeb)

Co bude následovat? Dobrodružný hon na lidi (třeba na mluvčí vlád...)?
Ostatně: Mnoho arktických zvířat, včetně ledních medvědů a některých druhů tuleňů, pravděpodobně do 20 let vyhyne v důsledku globálního oteplování, konstatuje mezinárodní organizace World Wildlife Fund (Zdroj: Britské listy)
No tak vlastně proč je radějí hned nevystřílet a ušetřit je tak toho zdlouhavého "vyhynování"....


31.01.2005     Svět je na pokraji šílenství ... toto tvrzení asi leckoho nepřekvapí. Nicméně obavy, že je BSE (tedy bovinní spongiformní encefalopatie lidově zvaná „nemoc šílených krav“) přenosná i na jiné sudokopytníky, se naplnily.... Z Francie přišla zpráva, že koza poražená v roce 2002 byla nakažena hovězími priony a měla tedy BSE. (Zdroj: Osel)


Opět se vracíme k nechutnému sporu o spalování odpadů "z dovozu". Článek Budeme dovážet ze zahraničí odpady? rozebírá podrobně nastalou situaci. Je pálení odpadů ve spalovnách komunálního odpadu jejich odstraněním, nebo využitím? To, co na první pohled vypadá jako jazyková hříčka, má dalekosáhlé důsledky. Pokud je využitím, pak by mohli do ČR bez omezení proudit odpadky ze zahraničí a pálit se v českých spalovnách. Toxické zbytky po spálení by zůstávaly v ČR také.

Opravdu nedokážu pochopit jedno - jak se ti šaškové mohou hádat o slovíčka, když stěžejní problém je v tom, CO budeme všichni dýchat? Přes sebelepší spalování prostě musí platit zákon zachování hmoty - to, co se do kotle přiloží, to v něj také musí vyjít; ať v té či oné podobě. Bez znalosti tohoto zákona by snad nemohl žák absolvovat ani základní školu - leč naši zákonodárci asi ano. Budeme hrdinové, co ze své země udělali smetiště Evropy  -  a ta Evropa se nám bude po straně smát, jaký jsme národ hlupáků.
Článek končí velmi "optimisticky": Pokud se tedy spalovnám podaří administrativně se protlačit pod hlavičku energetického využívání odpadů, začnou se do ČR dovážet odpadky ze zahraničí a jejich pálení bude ještě dotováno. ... a Čecháčkové opět poslušně skloní hlavu, jako volové zapřažení u pluhu.


Podle zprávy Greenpeace provázely protesty francouzských farmářů a ekologických aktivistů včetně členů organizace Greenpeace 28. ledna 2005 příjezd lodi s nákladem geneticky modifikované (GM) sóji z Argentiny do přístavu Lorient v západní Francii. Sója má být použita jako krmivo pro dobytek na evropských farmách. Podle protestujících však její použití neumožňuje spotřebitelům, kteří odmítají geneticky modifikované organizmy (GMO), rozlišit, zda potraviny pocházejí ze zvířat krmených GM krmivem či nikoli. Pokud jsou GMO použity jako krmivo, nemá spotřebitel možnost výběru. Týká se to především mléka a mléčných výrobků, ale i masa a vajec.

Během posledních 10 let byla zemědělská výroba v Argentině zcela ovládnuta jedinou plodinou: GM Roundup Ready sójou vyrobenou agrochemickou společností Monsanto.

„Problém GM plodin se týká také českého zemědělství a českého spotřebitele. Greenpeace ČR proto pokračuje ve své kampani proti GMO v potravinách na českých pultech. Zatímco se mnozí lidé domnívají, že mají díky povinnému značení šanci zjistit, které potraviny tyto organizmy obsahují, ukazuje se stále zřetelněji, že GMO pronikají do našeho nákupního košíku tak říkajíc zadními vrátky – prostřednictvím krmiva pro dobytek i drůbež,“ zdůraznila konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.


Noční můra zdravého rozumu pod rouškou lidskosti se začíná naplňovat? Brazílie a Mexiko začínají značkovat děti mikročipem RFID, tvrdí článek zveřejněný na serveru Zvědavec. Mikročip velikosti zrnka rýže bude implementován pod kůži všem dětem v těchto zemích. Jako důvod je citována bezpečnost dětí. Ztratí-li se dítě označené mikročipem, policie umístí v oblasti, kde by se dítě mohlo nalézat, RFID skenery. Nesmějte se, tak zní oficiální vysvětlení. Přiblíží-li se ztracené dítě k takovému skeneru, bude rychle identifikováno a nalezeno.

Firma Applied Digital Solutions, která Verichip vyrobila, má už nějakou dobu v chodu program VeriKid zaměřený na děti. (Všimněte si, že kráčejí cestou nejmenšího odporu, zaměřili se na děti, které se nemohou bránit.) VeriKid je prvním krokem k vybudování bezpečných přístupových práv a identifikace pro dospělé. Nejde prý o Velkého bratra. Označkovaní jedinci budou požívat řadu výhod – např. v případě zranění a bezvědomí umožní mikročip pod kůží rychlou identifikaci pacienta a – po propojení s databází s jeho chorobopisem – včasné nasazení vhodných léků.

Teď je otázka, kolik lidí jim tohle idiotské vysvětlení zbaští. Obávám se, že dost. Zdroj: http://www.infowars.net/Pages/Jan05/290105_Big_bro.html.

Obávám se, se že to zbaští kdekdo. Se stejnou pasivitou, jako je přijímáno pálení cizích odpadků a infiltrace GM potravin na trh. Kéž by ta zpráva byla jen aprílový žert - ale bohužel je teprve leden ...


29.01.2005     Když jsem v roce 1980 končil studia na VŠCHT, učili jsme se, že Mendělejevova periodická soustava obsahuje (prozatím) 103 prvků; pak s jistou dávkou opatrnosti přibyly další dva. A víte, kolik je jich dnes? Je jich trochu víc; jenže to není tak, že byste si zašli do obchodu a koupili třeba řetízek na krk z prvku 112 ... vědci "zhotoví" vždy jen pár atomů a ty mají ještě k tomu životnost tak krátkou, že si to ani neumíte představit. Takže, kdyby vás to zajímalo, připravil jsem o nových prvcích krátký přehled. Prvky jsou přece jen stavebními cihličkami molekul a z těch jsou zase všechny věci kolem - i my sami.


28.01.2005     Chcete se dozvědět něco víc o české polární stanici? Na stránkách National Geographicje je (v češtině) k dispozici soubor stránek Antarktický projekt, kde si můžete leccos zajímavého přečíst! Je to i dost "online", protože třeba dnes, v pátek 28.1. je nejčerstvějším příspěvek ze středy 26.1.


Víte vůbec o tom, že jako občan máte také určitá práva vzhledem ke stavu životního prostředí? Tak třeba - chtějí vám za domem stavět chemičku nebo dálnici? Pak máte právo se k projektu vyjádřit. Plánuje nějaká firma za vaší obcí zřídit velkolom či skládku odpadků? Úřady mají povinnost zeptat i na váš názor. Demokratická pravidla a zákony každému zaručují právo vědět, jaké toxické exhalace do vzduchu vypouští továrna v sousedství.

Někteří poslanci však navrhují tato důležitá občanská práva ze zákonů vyškrtnout. Hnutí DUHA a další obhájci demokratických pravidel naštěstí v parlamentu již několikrát uspěli a dosáhli zamítnutí takových plánů.

Hnutí DUHA pomohlo prosadit ratifikaci takzvané Aarhuské úmluvy: klíčové mezinárodní smlouvy, která garantuje právo občanů vyjadřovat se k velkým projektům okolo svého domova a dozvědět se přesné údaje o znečištění. Česká republika ji podepsala už v roce 1998, ale trvalo dlouhých šest let, než ji poslanci schválili. (Pozn. - asi by to chtělo takovéto iniciativy propašovat do zákonů o zvýšení poslaneckých platů, pak by to bylo schválené cobydup)

(Zdroj a další informace: Občanská práva v ekologických zákonech na stránkách Hnutí DUHA)


O geneticky modifikovaných potravinách se tu napsalo dost a dost. Co mi ale poněkud unikalo je dosti šokující skutečnost, že poslanci a senátoři rozhodli o tom, aby bylo před okolními zemědělci utajeno, zda v sousedství mají pole s geneticky modifikovanými plodinami. Občané navíc mají být vyloučeni z řízení, kde se rozhoduje o povolení k pěstování GM organismů ve volné krajině. Oba body jsou asi nejradikálnějším škrtem občanských práv v ekologických zákonech, který v posledních letech uspěl.

Znění příslušného zákona č.78/2004 Sb. - o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, si můžete přečíst na Internetu - například když si na stránce Nové právní předpisy ČR klepnete na odkaz Sbírka zákonů ČR (částka č. 25) obsahující: (ke stažení ve formátu PDF).


Na světě nejsou ale jen samé průšvihy a lidé bez svědomí. Vezměte si třeba takový heřmánek. Byl zjištěno, že pití heřmánkového čaje je spojeno s významným zvýšením hippurátu v moči, který je produktem rozpadu  rostlinných fenolů, z nichž některé jsou spojovány se zvýšením antibakteriální aktivity. Tento poznatek by mohl přispět k vysvětlení, proč heřmánkový čaj posiluje imunitní systém a přispívá k potírání infekcí souvisejících s nachlazením. (Zdroj: AgroNavigátor)


Kdysi jsme se na základní škole učívali, že pro naši vlast je cukr bílé zlato (a ještě chmel zlato zelené a uhlí černé). Zůstává nám z toho tak leda ten chmel. Proč ale proti sacharóze, řepnému cukru, začínají bojovat i tzv. odborníci? V právě vyšlé Regenereci 2/2005 je na toto téma dvoustránkový článek Sladký bílý jed.


27.01.2005     Úvodem bych rád napsal, jako ostatně každou zimu, že Odpovědný Činitel mající na starost úsek rychlostní komunikace R10 na Mladou Boleslav v úseku Černý Most - Horní Počernice je .... (prosím, doplňte si to nejhorší a nejméně lichotivé slovo dle vlastního výběru). Nesvěřil bych mu tahat ani dřevěnou kačenu na špagátě, protože by se ji tím špagátem asi pokoušel tlačit. Je to tam pořád stejné. Jedete po suché silnici z Prahy ven (ale platí to i opačně), omezení skončila, tak naberete rychlost - a najednou váš jízdní pruh končí v závějích. Tady posyp nepomůže, vítr tu prostě žene sníh z polí a to už tu ví každý od nepaměti. Ale stačilo by tak málo a bylo by to tak levné - prostě kolem silnice vysadit pás keřů. Pomohlo by to silnici, zvířata by nemohla vbíhat pod kola, útočiště a třeba i něco do zobáčku by tu našli ptáci, randál od aut by se nešířil do okolí  ... A také osadit dvě světelné tabule varující před sněhovými jazyky nebo náledím, což tu bývá také zhusta (vloni tu byla několikrát situace jak z horroru). Kolem silnic je těch idiotských bilboardů osvětlených halogeny jak hub v lese - a tady by se nenašly prostředky na pár žároviček? Jak málo by stačilo ... kdyby Někde Někdo seděl na správné židli.


Včera se zde objevila zprávička o katastrofickém scénáři klimatické katastrofy. Nyní se pomalu celá věc upřesňuje a začínají být konkrétní odezvy.

Tak především - zprávu vypracoval (Zdroj informací: Hnutí DUHA) ... čtrnáctičlenný panel politiků, byznysmenů a vědců vedený americkou republikánskou senátorkou Olympií Snowovou a bývalým britským ministrem průmyslu a dopravy Stephenem Byersem.

Nicméně zpráva se neomezuje na konstatování vizí budoucích katastrof, ale i navrhuje jistá řešení - aby za dlouhodobý cíl bylo stanoveno omezení růstu průměrné globální teploty na hranici 2 stupně Celsia nad úrovní před průmyslovou revolucí. Překročení tohoto bodu by patrně znamenalo „podstatné snížení zemědělských výnosů, výrazné zvýšení počtu lidí ohrožených nedostatkem vody a plošné důsledky pro lidské zdraví“. Navrhují se i konkrétní opatření, ale o tom se dočtete v článku Globální změny podnebí – vláda se musí přidat k mezinárodnímu úsilí. Čímž se dostáváme i k nám, neboť jako přímá reakce na zmiňovanou problematiku je výzva hnutí DUHA, která urguje vládu, aby zveřejněnou zprávu vzala vážně a začala se seriózně zabývat snižováním českých exhalací oxidu uhličitého. To je výzva našim politikům, aby konečně dokázali, zda umí i něco pozitivnějšího než se jen hádat a dělat reformy pro reformy...


Další, o den čerstvější tisková zpráva Hnutí DUHA - Omyly o zprávě ke globálním změnám podnebí - varuje před nedorozuměními vyplývajícími z překroucení informací ve zprávě mezinárodního panelu ke globálním změnám podnebí; například:
Za deset let se klima dostane do kritického bodu, za kterým není návratu
Nikde v celé zprávě se nic takového nepíše. ... atd.


No a jobovka na závěr: Globální teplota by mohla stoupnout až o jedenáct stupňů. Vyplývá to z velkého mezinárodního výzkumného projektu, jehož výsledky byly právě zveřejněny v časopise Nature. Výzkumu dalo k dispozici své počítače přes 95 000 lidí ze 150 zemí a díky tomu bylo provedeno přes 60 000 simulací klimatu v budoucnosti.

Díky tomu organizátoři projektu, který se jmenuje climateprojection.net a řídí jej univerzita v Oxfordu varují, že neexistuje žádný bezpečný limit množství kysličníku uhličitého v ovzduší. V současnosti je průměrná koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší kolem 378 ppm, ale ročně stoupá o 2 ppm. (Zdroj: Alarm at new climate warning na serveru BBC)

(Pozn. jednotka ppm znamená parts per milion - 378 ppm je tedy 378/1000000, z čehož plyne, že ve vzduchu je průměrně 0,0348 % CO2)

Žák Pažout: "...sím, sím, pančelko, a když si koupím povolenku na znečištění ovzduší tím voxidem uhličitým, budu dejchat čistej vzduch ???"


26.01.2005     Na několika místech na Vysočině viděli lidé čápa bílého. V posledních týdnech o tom čtyřikrát informovali pracovníky Chráněné krajinné oblasti (CHKO) ve Žďáru nad Sázavou. Podle ornitologů mohl čáp přežít, pokud na polích neležel sníh. Při souvislé sněhové pokrývce je však jeho život v nebezpečí. "Je to naprosto výjimečné, nepamatuji, že by zdravý pták zůstal přes zimu,"říká Jaromír Čejka z CHKO.

No vida - a já viděl asi tři dny před Silvestrem čápa na louce u Jizery za Turnovem, směrem ke cvičišti psů. Chodil si tam klidně mezi krtinami a číhal. Kdysi jsem byl poučen, že když je málo žab, čápi se rekvalifikují na myši. A myší tam byla spousta, jednu chytil i můj Benýsek, ač je retrívr a ne kocour ... Fotka nic moc, je to dost pozdě večer s 24-násobným přiblížením a na padesátinu "z ruky", takže se to trochu hnulo, ale čáp to je na tuty, řekl bych.


V posledních dnech se objevily na mnoha místech články o očekávané klimatické katastrofě. Teď je to konečně ze seriózního zdroje. Na serveru EkoList je článek Independet: Odpočítání světové katastrofy.
Odpočet začátku katastrofy způsobené klimatickými změnami pečlivě vypočítává tým složený z předních politiků, obchodníků a vědců. V časovém horizontu deseti let nebo i dříve dosáhne lidstvo podle této zprávy bodu ze kterého již nebude návratu a dojde k rozsáhlým změnám klimatu. Zpráva „Výzva klimatických změn“ (Meeting The Climate Challenge) se obrací na politické představitele na všech úrovních a v každé zemi. Vydání této zprávy spadá do období, o kterém prohlásil britský premiér Tony Blair, který se v roce 2005 stane předsedou Evropské unie i skupiny nejbohatších zemí světa G8, že největší pozornost bude věnována politickému řešení nebezpečí klimatických změn. Původní článek najdete na stránkách The Independent pod názvem Contdown to global catastrophe.

Jednu věc ale nechápu - proč je tým složen z politiků, obchodníků - a teprve na třetím místě z vědců? Politikové a obchodníci jsou spíše na vině, že svět vypadá jak vypadá - nebo že bych se mýlil? Vědci si nebudou asi chtít moc zadat před svými kolegy "z branže" - a ti ostatní si budou asi nejspíš myslet, že je to nový akční film, který lze kdykoliv vypnout.


Co by mělo být zdravé, tak není zdravé ... Ryby z některých částí Baltského moře jsou natolik kontaminovány chemickými látkami, že mohou být příliš toxické pro prodej v Evropské unii. Ve svém dnešním prohlášení to uvedl Světový fond na ochranu přírody (WWF), který se odvolává na novou zprávu zabývající se čistotou Baltského moře. (zdroj: EkoList 25.1. 2005)


V těchto dnech rozhoduje Poslanecká sněmovna o osudu návrhu zákona na podporu výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie [OZE]. Zákon má vysokou šanci na schválení – podporuje jej Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Energetický regulační úřad [ERÚ], nevládní ekologické organizace a asociace obnovitelných zdrojů. Jeho hlavním cílem je vytvořit stabilní a atraktivní prostředí pro vyvážený rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice. (Z tiskové zprávy Ministerstva životního prostředí)


Točí se jako korouhvička a zřejmě doufá, že nakonec stejně prosadí svou ...
Kosmetika se nesmí v Česku testovat na živých zvířatech od 1. května loňského roku, evropská legislativa však tak tvrdá není. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová v prosinci navrhla s odkazem na právo EU zákaz zmírnit. Idea se ale setkala s odporem veřejnosti. Emmerová tedy nyní chce, aby Česko požádalo zpětně o výjimku ze směrnic unie.

Ministerstvo zdravotnictví zřejmě ustoupí od návrhu zmírnit zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Úřad ministra zemědělství Jaroslava Palase požádalo, aby v Bruselu zajistil zpětné povolení pro úplný zákaz. ČTK to 25.ledna 2005 sdělil vedoucí tiskového odboru zdravotnictví Václav Šebor. (Zdroj: EkoList) Proč má naše republika takové štěstí na ministry, kteří nevědí, co vlastně chtějí ...


25.01.2005     HANBA !!! Norská vláda povolila odstřel čtvrtiny z pouhých dvaceti vlků, kteří v současnosti v této severské zemi žijí. Zatímco úřady tvrdí, že je to nezbytné kvůli ochraně farem a farmářů, ochránci životního prostředí to popírají a vládu ostře kritizují. Informovala o tom dnes britská mediální společnost BBC na své internetové stránce. (Český zdroj: EkoList)

Příčí se to zdravému rozumu. Norsko má na svém území DVACET (!!!) vlků; místo aby si jich vážili, tak je nechají povraždit. Copak lidstvo již definitivně ztrácí rozum? Který živočišný druh bude na světě dále? Troufám si napsat, že není jeden jediný politik na celém světě, ty norské nevyjímaje, který by měl právo udělat takové rozhodnutí.


Od roku 1998 dochází k rapidnímu poklesu investic na ochranu životního prostředí. V roce 2001 dosáhly tyto investice úroveň pouze ve výši 20 miliard. Kč, což je úroveň srovnatelná s rokem 1993. Nejlépe to uvidíte na grafech publikovaných na stránce Indikátory životního prostředí. Výdaje na ochranu životního prostředí kulminovaly v roce 1997 (40 miliard Kč); od té doby klesly na polovinu.


Co pít? Na mnoha místech v České republice teče z vodovodu kvalitnější voda, než jaké jsou některé balené. Z protokolů o rozborech vody ze zdrojů vyplývá, že v České republice je kvalita vody na poměrně vysoké úrovni. Výjimkou nejsou místa, kde teče ve vodovodu voda s parametry kojenecké. Ne do každé domácnosti v okolí se však dostane voda v takto kvalitní podobě. Největší podíl na tom mají především zastaralé rozvody vody ve starých městských zástavbách. Tak začíná článek Balená voda versus voda z vodovodu na serveru Příroda.cz - je zajímavý a podrobný.

O tom, že voda tekoucí z kohoutků, by měla být v podstatě velmi kvalitní, mne ubezpečil i přítel vodohospodář Jarda. Ten mi říkal, že voda z úpravny v Káraném, kterou pije velká část Prahy, má v podstatě kojeneckou kvalitu. Ovšem pokud se ke spotřebiteli dostane solidním potrubím. Fakt bohužel je ten, že některé řády jsou přes 100 let staré, zanesené a uvolňuje se z nich do vody kde co - voda je pak kalná a na chuť nedobrá. Také ztráty netěsnostmi jsou značné a pohybují se v desítkách procent (!!!)


Pro potěchu oka - nádherný snímek polární záře nad Aljaškou si můžete prohlédnout na začátku stránek pana Wojnara (gewo.cz).


Chcete-li se (i když trochu s hořkou příchutí) dobře pobavit, přečtěte si článek Konzumente, raduj se v Britských listech. I když ... obávám se, že vidina dne (nebo celého víkendu) stráveného v mamutím nákupním středisku možná už spoustě našich spoluobčanů nepřijde vůbec k smíchu.


24.01.2005     Pomeranče jako ekologická záchrana lidstva ...? Americkým vědcům se podařilo vyrobit kvalitní plast z obyčejné pomerančové slupky. Kromě ní k výrobě použili oxid uhličitý, tedy plyn, který je odborníky označován za hlavního strůjce oteplování planety Země.
Plast vznikl v chemických laboratořích Cornellovy univerzity v rámci práce vědeckého týmu, který se zabývá průmyslovým využitím oxidu uhličitého. (Zdroj: EnviWeb)


Používáte tak zvané "osvěžovače vzduchu"? Pak byste měli vědět, že spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné. Upozornila na to studie EU a potvrdil to i test MF DNES. Veškeré prostředky k "pohlcování pachů" mají jedno společné - pachy neodstraňují, jen je přemaskují silnějším parfémem. Různými těmi "pičifuky" tedy vypouštíte  do vzduchu další látky, aniž potlačujete ty, které vám vadí. (To se týká i všelijakých těch odpuzovačů komárů a hmyzu vůbec.)  Nikdo z lidí, kteří se snaží svůj domov provonět umělými vůněmi, určitě netuší, že používá výrobky, které neprošly nikdy žádnou toxikologickou studií. Jejich účinky na zdraví nebyly prověřeny. Jaké jsou to vůbec látky? To se dozvíte v článku Jedovatá vůně domova; klikněte a čtěte ...


... důkazy srážení, eroze, mechanického obrušování a jiných aktivit kapalin ukazují, že procesy, které utvářejí Titan, jsou podobné těm, které utvářejí Zemi. Podle obrázků z DISRu (soubor třinácti čidel, které měří teplotu částic v atmosféře a na povrchu, osvětlení a pořizují snímky) má Titan geologii a meteorologii výjimečně podobnou zemské. Například jsou na fotografiích patrny „odvodňovací kanály“, které stékají do nížin a postupně utvářejí řeky. Data z Huygensu obecně hovoří pro přítomnost kapalin na povrchu Titanu. Nicméně nejedná se o vodu, nýbrž o metan. (Zdroj: info.observatory.cz)


První úplněk tohoto roku osvítí noční nebe v úterý 25. ledna 2005; ten pravý úplňkový okamžik ale bude za bílého dne, skoro v poledne - v 11:32 SEČ.


22.01.2005     Před časem se objevila zpráva o srážce prvního Znojemského elektrobusu s byrokracií. Zdá se, že se vše v dobré obrací - zástupci obou stran se prý 13.1.2005 u ministra dopravy dohodli na budoucím řešení.


O mléku se toho už namluvilo hodně - od jeho pozitivního hodnocení až po zatracení v Ohni pekelném s.r.o. Nyní se objevuje další zpráva, která naklání misku vah na druhou stranu. Článek Jak je to opravdu se zdravým mlékem? začíná:

Dr. K. A. Oster a Dr. D. Ross, lékaři z Connectitutu, zabývající se úskalími tzv. zdravé výživy, objevili v mléce XO-faktor. Ve své nové knize uvádějí, že ani cholesterol, ani nikotin nejsou první a hlavní příčinou srdečních infarktů, ale všude přítomné mléko! Zjistili, že mléko obsahuje enzym zvaný xantineoxidaza (XO), který ucpává tepny a vyvolává tak vysoký krevní tlak.

Mléko samo o sobě není vůbec vhodná potravina pro člověka, ale jeho homogenizace, která se v dnešním mléčném výrobním procesu běžně používá, z něj činí přímo jedovatou nepoživatelnou hmotu. Tento proces mléko rozkládá na velmi malé kuličky, mikroskopicky těžko rozeznatelné. Tím se enzym XO dostane stěnami trávicího traktu do krevního oběhu, místo aby byl žaludeční kyselinou neutralizován a vyloučen. Tito lékaři tvrdí, že pití homogenizovaného mléka je v podstatě nebezpečnější než kouření cigaret. Trvali proto na tom, aby na mléčných obalech bylo uvedeno stejné varování jako na krabičkách s cigaretami!

Mateřské mléko zatím nikdo nezpochybnil, naštěstí - už pro to jeho krásné balení....! A naštěstí je to mléko opravdové, což se o tom v krabicích říci už vlastně nedá. Chuděry krávy, já se jim nedivím, že z toho začínají šílet!


Dobrá zpráva - bylo u nás vyvinuto první vozidlo poháněné vodíkem! Vědci a studenti z Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TU) se pokusí uspět v mezinárodní konkurenci s nejnovějšími technologiemi v praxi. Jejich projekt HydrogenIX, což je koncept ekologického vozidla na vodíkový pohon, bude zanedlouho soutěžit o nejnižší spotřebu paliva v Eco-Marathonu firmy Shell.
Soutěž se uskuteční v květnu ve francouzském Nogaru. Ostravský projekt je prvním vozidlem akreditovaným do této soutěže z České republiky a teprve čtvrtým soutěžním vozidlem na vodík v Evropě. (Zdroj: EnviWeb)

Zájem o ekologická vozidla roste. V roce 2004 se v USA prodalo kolem 88 000 takových vozidel; nárůst pro rok 2005 má být strmý - očekává se prodej 222 000 hybridních automobilů. Prodej v roce 2010 by mohl dosáhnout hranice jednoho miliónu vozidel.


Po včerejším neveselém článku tu máme jednu zprávu pozitivní. V článku Olivový olej chrání před rakovinou se píše, že Američtí vědci odhalili podstatu ochranného efektu olivového oleje na rakovinu prsu. Poznatek vycházel z faktu, že dieta národů v oblasti Středozemního moře, která je bohatá na olivový olej, má ochranný vliv a brání rozvoji rakoviny prsu. Bylo zjištěno, že ochranný efekt má mastná kyselina obsažená v tomto oleji.Tato kyselina může mít v budoucnosti význam při léčbě rakoviny.
Takže pokud do svého jídelníčku začnete častěji zařazovat olivy, ryby, arašídy a vše co obsahuje kyselinu olejovou, rozhodně neprohloupíte. A soudě podle posledních poznatků výzkumu, pro ženy toto doporučení platí dvojnásob!


Máte pocit, že musíte pracovat 48 hodin denně a že by se bez vás přestala točit Zeměkoule? Pak si přečtěte v HN článek Jaké zdravotní a psychické potíže trápí české manažery. Zjistíte možná, že "také žít je třeba" a že smyslem vašeho života není plnit cizí peněženky.


21.01.2005     Rejpalové se často pozastavují nad kvalitou snímků, které jsou postupně zveřejňovány v souvislostí s misí Cassini - Hugyens. Ono ale dopravit digitální fotoaparát k Saturnu a po sedmi letech letu ho přimět k tomu, aby podával solidní výkon, není nic jednoduchého. Trefně a velmi vtipně to popisuje část článečku na IAN:

... představuju si to asi takhle: Jdu do krámu a koupim si dobrej foťák. Dobrej, ale jen takovej, na kterej mi stačej prachy. Jo a taky baterky. No a ten foťák vystřelim z děla tak, abych se trefil do škopku s tekutym dusíkem, kde ho nechám sedum let vodležet. Nenechám ho ale zanedbávat společenskej život. Budu k němu přicházet na návštěvu se svářečskou soupravou a ze strany ho budu "nahřejvat", aby nezapoměl, že existuje i něco jinýho než věčnej mráz. Čas od času ho taky vezmu na vejlet do temelínskýho reaktoru, abych mu dopřál nevšední "vnitřní prožitek". No a po těch letech si počkám, až o půlnoci přijde hurikán. Až bude v nejlepším, mrsknu milej foťák z okna na hromadu šutrů, vybleju na něj trochu organickejch sloučenin na uvítanou a řeknu mu "Foť, jak sme si to před lety domluvili!". A pak mu eště poradim "Keep smiling, svět se dívá!".

To prostě nemá chybu - a navíc je to vlastně i pravda.


V předvánočním ruchu a spěchu nám asi unikl článek, který byl uveřejněn pod názvem Hormonální kacířství - estrogenová vražedná pravda na serveru Celostní medicína. Doporučoval bych ho přečíst všem ženám, které na tyto stránky zavítají... Hlavní myšlenky jsou ale v kostce tyto:

Do roku 1960 menopauza lékařskou profesi nějak vážně neznepokojovala.
V roce 1966 napsal new yorkský gynekolog Dr. Robert Wilson bestseller, který se nazýval Feminine Forever (Ženská věčnost), vychvalující klady estrogenové substituce (HRT) chránící ženy od tragedie menopauzy, protože ona často ničí charakter ženy stejně tak jako její zdraví.

Žena středního věku potřebuje hormonální léky, aby byla osvobozena od nevyhnutelných hororů a sešlostí té hrozné nemoci z nedostatku hormonů, která se nazývá menopauza; tak zněla ústřední myšlenka té doby.

Pravda ale je krutá ... studie publikované v New England Journal of Medicine v roce 1995, která se týkala 121,700 žen, varuje ženy, které užívaly HRT k vyrovnání příznaků menopauzy, že si užíváním HRT současně zvyšují pravděpodobnost rakoviny prsu až o 30 - 40 procent, zvláště tehdy, když hormony berou déle než 5 let. U žen ve věku 60 až 64 vzroste riziko rakoviny prsu za stejnou dobu až na 70 %. A konečně studie podává informaci, že ženy, které užívaly HRT, ve 45% častěji zemřely na rakovinu prsu než ty , které HRT neužívaly.

Ta studie je již skoro 10 let stará ... bohužel se zdá, že k nám její význam dosud plně nepronikl. A je to smutná pravda, což mohu bohužel potvrdit ze svého okolí.


Chcete si doma jako součást jídelníčku zdravé výživy nechat naklíčit semena či pěstovat výhonky? Pak třeba najdete inspiraci v článku V jakých podmínkách si vypěstovat vlastní výhonky a naklíčená semena? (vlastní článek je v DOCu a déle nabíhá).


V letošním roce mohou poprvé domácí zemědělci zasít na svá pole geneticky upravenou plodinu. Jde o tzv. Bt-kukuřici, která je odolná vůči škůdci zavíječi. Příslušné odrůdy této rostliny byly v rámci EU schváleny na konci loňského roku. Ministerstvo zemědělství letos očekává spíše zkušební zájem zemědělců, kteří zřejmě osejí jen menší plochy pro srovnání výnosnosti. Ve světě zájem o geneticky upravené plodiny roste. (Zdroj: Lidovky)

V kukuřičných oblastech zavíječ způsobuje obrovské škody a běžnými způsoby se s ním těžko bojuje - to je argument pro zavedení GM kukuřice. Snad by bylo lepší se pokusit zjistit, kde a jak byla způsobena v přírodě nerovnováha, jejímž důsledkem je přemnožení zavíječe. Prohlásit za bezpečný živý organismus vzniklý uměle, to je výzva samotnému Bohu, řekl bych vzletně ... ale s obavami z budoucnosti.

Jako facka české vládě působí velmi aktuální zpráva od Greenpeace z Maďarska: Maďarská vláda rozhodla o vydání zákazu na pěstování a dovoz geneticky modifikovaného osiva kukuřice MON810 firmy Monsanto, kterou Evropská komise zapsala do Evropského katalogu osiv loni v září. Maďarsko přistoupilo k zákazu této plodiny na svém území po tlaku místních pěstitelů a kampani organizace Greenpeace. Maďařští aktivisté protestovali proti geneticky modifikované kukuřici před sídlem vlády ještě den předtím, než bylo rozhodnutí přijato.

Jedná se o rozhodnutí zásadního významu pro Maďarsko a o velký příklad pro ostatní evropské země včetně České republiky. Situace u nás je bohužel opačná a kritická. Komerční pěstování kukuřice MON810 je povoleno od letošního roku. Neexistují zde ale žádná zveřejněná závazná pravidla pro koexistenci tří typů zemědělství - GMO, konvenčního a ekologického.


Evropská ekonomická komise OSN přijala rezoluci, která předpokládá, že v roce 2020 bude 23 % automobilů jezdit na alternativní druhy motorových paliv včetně zemního plynu. ... v posledních letech v dopravě na celém světě dochází k obrovskému rozmachu používání zemního plynu jako motorového paliva. Počet automobilů poháněných plynným palivem se blíží 3,5 milionům. Třetina z nich je v Argentině. (Zdroj: Agronavigátor)

Tip: pokud je to jezero, na jehož břehu přistála sonda Huygens, opravdu plné metanu, tak se vyplatí natáhnout plynovod z Titanu na Zemi, ne? Je to jen o něco málo víc než jednu světelnou hodinu daleko ...


20.01.2005     Dnes začneme jednou dobrou zprávou. Podle tiskové zprávy MŽP ze 14.ledna 2005 by se unikátní skalní města Českého ráje mohla stát geoparkem UNESCO. Geoparky jsou území, která zahrnují konkrétní geologické dědictví a mají strategii trvale udržitelného územního rozvoje. Geologické lokality musí být z odborného hlediska dostatečně kvalitní a vzácné. Parky se zaměřují na ochranu území, vzdělávání a šetrné využívání území. V síti geoparků se v roce 2004 nacházelo 21 evropských a 8 čínských geoparků.


Podle Ministerstva životního prostředí je připraveno rozdělení povolenek na vypouštění emisí průmyslových skleníkových plynů. Celkové množství povolenek by mělo být 107,88 milionu (přičemž jedna povolenka umožňuje vypuštění 1 tuny oxidu uhličitého).

Pohrajme si trochu s čísly. Učili jsme se, že jedna kilogrammolekula plynu zaujímá za normálních podmínek 22,4 m3. Jeden uhlík je 12, dva kyslíky 2x16; dohromady 44. Takže 44 kg CO2 zaujímá objem 22,4 m3. A´t dělám, co dělám, vychází mi, že s "požehnáním vrchnosti" bude do ovzduší vypuštěno neuvěřitelných 54 920 727 273 m3 oxidu uhličitého - to pro lepší představu reprezentuje krychli o straně cca 3,8 km. A ještě jinak - toto množství (jednorázově vypuštěno) by pokrylo území České republiky do výše 0,7 m. Pěkná Psí jeskyně, že?


Jako ironie na předchozí zprávu působí, když čtete řádky: Jaká největší geologická katastrofa postihla český prostor? Právě že žádná. Lidé si neváží toho, že tady prší každý měsíc, země se netřese jako ratlík a že doba ledová neklepe na dveře. To říká článek se zajímavým názvem Chraňme industriálního zajíce ... a pokračuje zajímavou teorií o vzniku České kotliny:

Kdysi dávno dopadl obří meteorit do oblasti dnešních Čech, a to nejspíš do moře. Teprve po nějaké době připutovala na toto místo pevninská deska obsahující v sobě zárodek Čech. Jako deka se přetáhla přes místo bývalého pádu a žila si svým geologickým životem. V obdobích tektonického neklidu, třeba při nárazu alpské soustavy, se však hluboké zlomy obkružující bývalý kráter kopírovaly do nadložních hornin. Podél těchto zlomů s dávným meteoritickým základem docházelo k výzdvihu pohraničních hor. Stín bývalého kráteru se znovu promítl do mladších hornin a jeho podoba se vytvořila jakoby znovu. Je to hrozně mytické a spekulativní, nicméně kruhový charakter Čech je vidět i na mapě ve školním atlase pro třetí třídu.

Opravdu zajímavé, ne? Měli bychom si své země opravdu více vážit. Nemyslím tím teď tuto republiku, ale území, které ji je Matkou Zemí laskavě propůjčeno...


19.01.2005     Slunce je v těchto dnech velmi neklidné. Pokud jste nervózní, nemůžete spát nebo máte vztek na celý svět, zkuste se podívat na grafy na stránkách Current Solar Data - třeba v nich vyčtete příčinu .... Ovšem pozor, pokud stavy nepříčetného vzteku na stranické a vládní představitele míváte po přečtení titulků zpravodajských serverů, je v tom Sluníčko nevinně !!!


Obludná kampaň za pálení německých odpadků v Liberci pokračuje. Ředitel společnosti Termizo, Pavel Bernát, se netají tím, že o německý odpad má zájem, i když je kapacita spalovny naplněná téměř ze sta procent českými odpady. „Je to pro nás ekonomicky výhodnější,“ vysvětlil. Likvidace tuny odpadu přijde v Německu zhruba na sto eur, v Česku na třetinu. (Zdoj: EkoList)

Shrňme si to: kapacita spalovny je v současnosti naplněna skoro na 100 %. Přestože tedy byla postavena k tomu, aby likvidovala náš odpad, tam chtějí dovážet bordel z Německa (je to ekonomické !!!) - z toho logicky vyplyne, že naše vlastní odpadky budou hnít někde na hromadách a ty lehčí kroužit v malebných rejích nad horami ... Nebo se někde prostě začne zavážet nějaké údolí. Časem z toho možná bude aféra, někdo si třeba bude sypat popel na hlavu, ale tím to skončí. Současná vláda bude dávno minulostí - a kdo si na kom co vezme? Člověku je z toho, čemu se říká "ekonomika" a "tržní vztahy" fakt na blití. A to se ještě chtějí odvolávat k Evropskému soudu ...


18.01.2005     Včera, tedy 17. ledna, vyšlo 37. číslo WM magazínu. Jako obvykle je zde opravdu co číst; mě nejvíce zaujal článek úplně poslední, který nese název Sebevražda "dietními" nealkoholickými nápoji. Je to, jak možná tušíte, o aspartamu a nápojích označovaných slovem light, zejména Coca-Cole. Krátká ukázka:

Experti FDA ... poukazovali na okolnosti, že aspartam je velmi nestálý a proměnlivý, zejména v případě nápojů plněných do plechovek. Už od cca 30ºC se rozpadá, původní substance mizí a objevuje se formaldehyd, metyalkohol, kyselina mravenčí, diketopiperazin a další toxiny (pozn. tu kyselinu mravenčí bych mezi toxiny neřadil, ale budiž). Při pokusech na sedmi opicích se u pěti projevily epileptické záchvaty a jedna dokonce uhynula; to znamená 86 % ztrát.

Nechápu, co je to za divnou módu vyhledávat potraviny, které jsou jen "jako" - s těmi původními mají společné jen jméno. Děsivá móda vychrtlých modelek nutí lidi jíst/nejíst a pít/nepít. Vyhledávají mléko bez tuku - ale proč tomu říkají mléko, probůh, když je to jen lehce mastná voda? Jogurty bez tuku také nemají s jogurtem také už mnoho společného, snad jen kelímek. A nápoje light, to je kapitola sama pro sebe. Pokud někdo má pocit, že nesmí pít sladké, může přece pít minerálku nebo vodu, ne? Lidem je vnucováno, že požíváním upravených potravin dělají něco pro své zdraví ... a opravdu dělají - pevné hřebíčky do vlastní rakve.


Když se tak dívám v práci z okna do údolí, kterým v Krči prochází Jižní spojka, nestačím se divit, jak přibývá kouřících komínů. Tam, kde dříve stoupal z komínů jen lehký opar vodní páry od spalovaného plynu, se teď valí hustá mračna nažloutlého dýmu. Lidé mají pocit, že naletěli. A není to jen pocit. Ceny za provoz ekologických topných médií jdou přes veškeré sliby strmě nahoru - a k čertu s ekologií, ta nás nezahřeje, řekne si každý. Takže jsem si s gustem přečetl článek Podfuk s plynem praskl a musel jeho autorům dát za pravdu.


Chtěli byste jíst ekologické potraviny? Nejspíš ano. Ale ti, kdo se přípravou takových produktů zabývají, ekozemědělci, to nemají vůbec lehké. Jejich škůdcem není kupodivu mandelinka nebo plíseň bramborová, ale byrokracie.

Nedávno jsem byl na takovém česko- polsko- německém školení. První, co přednášející udělal, bylo to, že namaloval na tabuli dvě přímky. Jednu dlouhou a jednu krátkou. Ta krátká, povídal, je fyzická práce. Ta dlouhá, to je administrativa. Jestli si s ní neporadíte, tak zkrachujete," říká ekozemědělec Dušan Lehotský, který hospodaří na Šumavě. To byla citace z článku Ekozemědělce ubíjí administrativa, který stojí za to si přečíst.

Ach jo, dovedete si představit, o kolik nižší daně bychom mohli platit, kdybychom nemuseli sponzorovat a živit tu neskutečnou armádu byrokratických úředníků, kteří nic užitečného nedělají, jen parazitují na práci těch ostatních?


Nechvalně známá firma Monsanto, která se snaží zamořit svět svými zmutovanými rostlinami, se projevuje i jinak. Pěstuje si síť špehů a špiclů, kteří slídí mezi farmáři a hledají zmínky o tom, že si ponechali část úrody jako osivo na příští sezónu. To však zakazují licenční podmínky a tak se desítky farmářů i podniků dostávají před soud.

"Je to smutné. Je mi z toho zle. Jsem znechucen," říká Rodeny Nelson, farmář ze severní Dakoty, který se v roce 2001 mimosoudně s Monsantem dohodl. Dodnes si myslí, že žaloba nebyla férová. "Před námi je zatraceně těžký boj, ve kterém na naší straně nejsou žádné výhody. Obávám se, že to nemůžeme vyhrát." ... Tak končí článek na stránkách Zvědavce.


17.01.2005     Trochu mne zaráží reakce lidí na přistání na Titanu. Čekal jsem nadšení, euforii, ale ... "Hmmm...jo? Nojo, to víš, JÁ na TYHLE věci nemám čas ...". Pravda, není to nic akčního, nestříká tam krev a není k dispozici alespoň šest mrtvol za 20 minut vysílacího času. Prostě normálka, sonda někde přistála (není tam ropa a neprodávají tam hamburgry, tak s tím neotravuj). Tak alespoň pro ty, kdo stále ještě nevycházejí z úžasu nad tím krásným vesmírným dobrodružstvím:


Mírná zima asi ovlivní chování tažných ptáků; takový je titulek příspěvku na serveru EnviWeb.
O víkendu proběhlo v celé Evropě sčítání vodních ptáků v rámci mezinárodního projektu The International Waterbird Census, které může tento předpoklad potvrdit. ... zcela mimořádné výsledky se očekávají především na stojatých vodách, rybnících a nádržích. Ty bývají obvykle v lednu zamrzlé, ale letos nabízí nečekaně příznivé prostředí a dostatek potravy, které zřejmě přilákalo rekordní počet ptáků. Po návratu z teplých krajin u nás bude tažné ptáky zřejmě čekat rozšířená nabídka potravy.

Mohu to potvrdit vlastním zážitkem. V sobotu 16.ledna krátce po 18. hodině jsem nad Brandýsem slyšel ze zcela již temného nebe typické zvuky, jaké vydává za letu hejno husí nebo podobných ptáků. Nic již nebylo vidět, ale směr letu odhaduji zhruba na sever nebo sever-severozápad.


Krásná úvaha o poVánočním běsnění slevchtivých konzumentů:

V pondělí po Novém roce vypukly výprodeje, svátek slavený s divně pohanskou vehemencí. Zajímavě kontrastuje se sentimentálním kouzlem Vánoc. Sbohem, duchovní hodnoty, nadešel čas těla. ...  Nedokážu se zbavit podezření, že kapitáni světového obchodu se začetli do dějin iniciačních obřadů a náboženského myšlení. Vytvořili zákazníkům rok plný obřadů, svátků a posvátných úkolů a zimní výprodeje jsou obřadem podobným masopustu.

(Článek zveřejněn v HN)


14.01.2005    Historická chvíle nadchází - přistávací pouzdro Huygens sondy Cassini se chystá přistát na Titanu !!! V 10:43 SEČ se nacházelo pouhých 60 km nad povrchem tohoto měsíce. Sledujte stránku Instantních astronomických novin s průběžným zpravodajstvím.

Podrobné údaje o celé misi můžete najít v češtině na serveru Kosmonautika.

Podle zpráv zveřejněných NASA sonda přistála v 13:45 SEČ, zdá se být v pořádku a vysílá data.

A uplynulo zase pár hodin ... v 16:30 dorazila první sekvence signálů na sondu Cassini. Podle pozemských raditeleskopů sonda vysílá dále - od přistání uplynuly dvě hodiny. Historický okamžik - 17:20 SEČ dorazila první data retranslovaná přes sondu Cassini na Zemi. První fotografie zřejmě budou večer.

Tip na zdroj informací: Huygens Meets Titan

Modul Huygens měl spojení se sondou Cassini přes dvě hodiny a jeho signál poté, co se sonda ztratila za obzorem, identifikovaly pozemské radioteleskopy ještě dalších 5 hodin. Modul tedy vysílal plných 7 hodin - proti očekávané půlhodině je to fantastický úspěch. První snímky se na webu skutečně objevují ještě v noci 14.ledna 2004:  

          

Titan z výšky před přistáním

    

První snímek povrchu

Teda, já vám řeknu, že jsem z toho úplně hotovej. Tomu říkám událost století. Ta sonda tam letí přes 7 let - šup k Venuši, šup zpátky k Zemi, jak kámen roztočenej na špagátě, pak frrrr k Jupiteru, tam přibrzdí jak v románu pana Clarka ... a strefí se u Saturnu s neuvěřitelnou přesností na místo, kam jí to kdysi určili. Něco po poledni přistane, pak k nám hodinu a pár minut letí změť nul a jedniček, ještě k tomu si to cestou přežvejká mateřská loď Cassini, večer je z toho na Internetu k mání fotka a já si ji na svém počítači doma, v Brandýse nad Labem, jen tak mezi řečí stáhnu a vytisknu. Jen pár hodin poté, co tam ta sonda hezky hačla. Tedy klobouk dolů milé lidstvo, tohle je prostě kousek !!! Jen doufám, že milí experti z NASA mezitím nestačili vyretušovat toho brontosaura Punťu, co tam zvědavě očichával objektiv jedné z kamer.


V těchto dnech je to zhruba rok, co Mars Exploration Rovers, známá vozítka Spirit a Opportunity, v třítýdenním odstupu přistála na opačných polokoulích Marsu. Dávno už překročila plánovanou životnost a nadále posílají na Zemi mnoho fotografií a vědeckých dat. Pokud se o tyhle věci zajímáte, doporučuji článek Jeden rok na Marsu zveřejněný na stránkách Štefánikovy hvězdárny v Praze. Najdete tam také odkaz na domácí stránku obou Roverů na webu NASA.


Problém prý nastal u sondy Deep Impact, kde se podle plánu sice plně rozvinul panel slunečních baterií, ale pak nečekaně přešel do "spícího režimu", což svědčí o tom, že není něco v pořádku. Specialisté NASA doufají, že problém odstraní do 24 hodin. (Zdroj: Space News)


Nechvalně známá společnost Monsanto zamořující svět svými geneticky modifikovanými osivy, dostala pokutu ve výši 1,5 miliónu USD. Firma Monsanto připustila, že jeden z jejích zaměstnanců před dvěma lety podplatil významného úředníka indonéské vlády, aby se při rozhodování neřídil výsledky studie týkající se její bavlny. Firma dále souhlasila s provedením tříleté hloubkové kontroly svých obchodních praktik americkými úřady a přiznalo plnou odpovědnost za to, co lze nazvat nežádoucí činností. Společnost rovněž připustila, že v průběhu let 1997 až 2002 uplácela řadu dalších vysokých úředníků. (Zdroj: Greenpeace.cz, podrobnosti na stránkách Greenpeace International)

Copak asi chystají nekalého, že si najednou ze sebe dělají vlka v rouše beránčím?


A ještě jednou Greenpeace: Ekologická organizace Greenpeace je znepokojena záměrem firmy SITA Bohemia převážet značné množství toxicky zamořených odpadů ze sanace dioxinů ve Spolaně do stovky kilometrů vzdálené spalovny odpadů v Ostravě a tyto nebezpečné odpady spalovat. Greenpeace své připomínky a žádost o vrácení projektu k přepracování k předalo Ministerstvu životního prostředí ČR už počátkem listopadu 2004 a dnes tento požadavek opakovalo přímo během  veřejného projednávání v Neratovicích.


Slovo seismograf zná teď díky vražednému zemětřesení skoro každý gramotný obyvatel této planety. Víte ale, jak tento přístroj pracuje? Pokud by vás to zajímalo, najdete vše podrobně popsáno na stránkách Geofyzikálního ústavu.


Indonésané, kteří při zemětřesení přišli o střechu nad hlavou, žádají v rámci humanitární pomoci menší stany. V těch dodaných - velkých - prý totiž nemohou nerušeně souložit. Je to kachna či ne - informace pochází z Lidovek.

Je to lidský, no...


13.01.2005     Na Slunci nečekaně vznikla obří skvrna. Její snímky si můžete prohlédnout na stránkách Spaceweather z 13.1. 2005 - nebo si přímo načíst fotografii.


Zvířata zřejmě mají z této podivné zimy trauma. Alespoň ta, co obvykle chytře zimní čas prospí. Podle myslivců ale naší běžné zvěři teplo vyhovuje. Pole i louky jsou bez sněhu a zvířata nacházejí dostatek potravy aniž by je bylo třeba nějak zvlášť přikrmovat. Lidé by teď neměli krmit labutě, protože je návyk na lidskou péči může zbavit některých přirozených pudů a návyků, které jim budou pak chybět, až přituhne.

Horší je to se stromy. Ty jsou prudkým výkyvem teplot zmateny tak, že začínají nabírat mízu - tím by jim ale očekávaný příchod mrazů mohl způsobit závažná a nevratná poškození.


Projekt EU nazvaný Entransfood je připraven k projednání s koncerny zabývajícími se geneticky modifikovanými kulturami rostlin. Projekt se domnívá, že současné testovací metody bezpečnosti GM rostlin jsou funkční a že tedy potraviny, které testem projdou, jsou bezpečné a nezávadné. Konstatuje se také, že nebylo shledáno nebezpečí vyplývající z přenosu DNA mezi organismy, protože DNA sama je netoxická. (Zdroj: Food Safety Today, další info CORDIS News)

Při vší úctě je to pěkná pitomost; to je jako kdyby se někdo snažil argumentovat tím, že automobil nemůže ohrozit život člověka, protože plech je v podstatě netoxický ... Zase jen oblbení veřejnosti (pokud vůbec se o to někdo zajímá), aby se konečně umožnila a legalizovala infiltrace GM osiv a produktů z USA.


Trochu černá zpráva - Britská vláda vydala pokyn krematoriím, aby do roku 2012 snížila škodlivé emise na polovinu. Týká se to zejména rtuti z plomb zesnulých. Krematoria podle dokumentu britské vlády odpovídají za 16 procent znečištění ovzduší tímto kovem. Pokud by nebylo přijato žádné opatření, byla by do roku 2020 největším zdrojem tohoto typu emisí v Británii. V Británii nyní obsahuje rtuť asi polovina nových zubních plomb. (Zdroj: EkoList)

Co už je snad úplná zvrhlost, to je věta Federace (britských krematorií) však chce zapojit krematoria do obchodu s emisemi. Ono nestačí, že se na pozůstalé s čerstvou bolestí nad ztrátou blízké osoby vrhnou jak supi pohřební služby, notáři ... atd ... a plať, plať, plať !!! Už i sama konečná likvidace těla zemřelého bude předmětem nechutných kšeftů.

Shodou okolností se plombami ze rtuťového amalgamu zabývá i jeden z našich čerstvějších článků.


V podvečer ve středu 12. ledna 2005 v 19:47 SEČ odstartovala z mysu Canaveral raketa Delta II, aby vynesla sondu Deep Impact k historicky prvnímu fyzickému setkání s kometou. Po 36 minutách letu se sonda úspěšně odpoutala od nosné rakety a zamířila k cíli - kometě Tempel 1. Informace o letu sondy můžete průběžně sledovat na stránkách NASA. Úkolem sondy bude vypustit (kolem 4. července 2005) 370 kg těžký měděný "projektil" k přímé srážce s kometou - předpokládá se, že projektil vyhloubí do komety kráter zhruba o průměru 100 metrů a hloubce 27 metrů, který umožní získat informace o struktuře a složení vnitřku tělesa. Sonda bude svými kamerami napojenými na analyzátory sledovat srážku ze vzdálenosti 550 km. Další kamera je přímo na projektilu; ta by měla snímat povrch komety až do vzdálenosti několika cm před srážkou (pokud nebude objektiv oslepen prachem).


12.01.2005   Opět k jedné zrůdnosti. Ministerstvo zdravotnictví vrací do hry testování kosmetiky na zvířatech; tak zní titulek zprávy na EcoMonitoru z 12.1. 2005. Před necelým rokem bylo v České republice zakázáno testování kosmetických přípravků na zvířatech. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) se však domnívá, že přísná ochrana zvířat znevýhodňuje české výrobce kosmetiky na mezinárodním trhu.

Milé dámy, víte že v roce 2003 bylo kvůli kosmetickým testům usmrceno 327 313 laboratorních zvířat? Chcete při pomyšlení na zbytečně zmařené životy - i když "jen" zvířecí - aby kosmetický průmysl dále experimentoval, aby si na vás mohl nahrabat víc a víc peněz?

Tisková mluvčí ministerstva readaktorovi Respektu (odkud je původní zdroj informací z 3.1. 2005) řekla, že zákon je nutné přeformulovat proto, že naše právní úprava je přísnější než evropské normy a výrobcům kosmetických prostředků by se tak vytvářely nerovné podmínky. Redaktor Respektu však zjistil, že si až dosud nikdo z výrobců nestěžoval ... atd

Paní ministryni i její tiskové mluvčí ze srdce přeji, aby se v příštím životě převtělily v laboratorní zvíře používané na testování kosmetiky; konečně by jejich duše došly naplnění.


Nemohu si pomoci, mně ty slavné emisní povolenky připomínají ono z historie nechvalně známě kupčení s odpustky. Než přestat hřešit, tak to je přece pohodlnější si koupit odpuštění - a proč ne rovnou dopředu? No a tak v letech 2005-2007 má naše republika vyprodukovat 31 360 kg oxidu uhličitého - ale pozor, na hlavu! Cítíte na hlavě tu váhu??? A to jsme druzí nejhorší v EU, před námi je jen Estonsko (!).

Na stránkách EkoListu se píše:Evropský systém obchodování s povolenkami (Emission Trading Scheme – ETS) je ekonomický nástroj, který by měl vést k nižší produkci skleníkových plynů pomocí tržních mechanismů.

No tak jestli naše životní prostředí něco nespasí, tak to jsou asi právě tržní mechanismy. Ty jsou dobré tak leda k tomu, aby si někdo pořádně namastil kapsu. Jenže, jak to v posledních týdnech vypadá, naše Země už s námi ztratila trpělivost a kašle nám na všechny mechanismy.


Na serveru iDNES je otištěn článek Klam číslo 1: falešné uzeniny. Píše se v něm o kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekce v oblasti uzenin. V dotyčném článku jsou leckteré zajímavé závěry, jak je český spotřebitel svým výrobcům potravin moc a moc za vola. Ale lepší bude si přečíst vše v originále, na stránkách SZPI. Tam jsou tabulky s přehledy jednotlivých nevyhovujících výrobků a můžete si přečíst i takové závěry, jako u položky Vídeňské párky - MAKRO Cash & Carry ČR s r.o. Ústí n/L - netypický pach. Nebo ještě lepší je to s položkou Selský salám - Pejskar spol s r.o., Police n/M / DV 05 10/ Josef Urban, Benešov nad Ploučnicí  - na povrchu byly viditelné kolonie mikroorganismů. No teda ... dobrou chuť vám přeje Fekál & spol. Ten článek na serveru SZPI vyšel již 9.12.; škoda že s jeho výsledky nebyla veřejnost seznámena již před Vánoci.


I když to tak nevypadá, stále je ještě zima a s ní její neodlučitelní průvodci - havrani. Havran je tvor kolektivní; dokonce i ve spánku. Podle jedné práce z UK z roku 2002 je v naší republice 12 velkých havraních nocovišť. Největší z nich je na známé železniční křižovatce Babín u Nymburka, kde se na noc slétává prý až 110 000 (slovy - stodeset tisíc !!!) černých krasavců. Druhé největší nocoviště je u Kralup, kde bývá nocležníků průměrně o 10 000 méně. Nocoviště nejsou ale používána pravidelně a současně; havrani se obvykle stěhují jinam, když jednu lokalitu "vybydlí".


Tak to vypadá, že Vánoce jsou za námi a trh mobilů-debilů se nasytil, tak lze nyní rodiče varovat, cože to koupili dětem pod stromeček za zrůdnou hračku. V Britských listech se píše:

Děti by neměly užívat mobilních telefonů v důsledku skutečnosti, že stále existuje znepokojení ohledně možných zdravotních rizik, která mobilní telefony představují. Uvedl to v úterý čelný britský odborník, sir William Stewart z National Radiological Protection Board, britského státního ústavu, který monitoruje, zda jsou občané vystavováni nebezpečné radiaci.

Stewart doporučil rodičům, aby nedávali mobilní telefony dětem mladším 8 let a zdůraznil, že děti ve věku od 8 do 14 let by měly mobilní telefony používat pouze, pokud je to nezbytně nutné.

"Myslím, že nemůžeme upřímně říci, že jsou mobilní telefony zcela bezpečné," konstatoval profesor Stewart.

Když tohle veřejně říká vysoce postavený odborník "na plnou hubu" aniž by se bál, že mu nějakej Nokia nebo Alcatel rozbijou v večer v Hyde Parku čumu (a navíc je to SIR) ... tak na tom asi něco bude, ne? Jsem jen zvědav, kdy se totéž z "oficiálních míst" dozvíme o mikrovlnných troubách ...


Chcete se poránu zdravě naštvat (trpíte nízkým tlakem a chcete něco lepšího než kafe?). Doporučuji článek Řada poslanců bere tučné příplatky téměř bez práce; to potěší - zvláště když se doba placení daní kvapem blíží ...


11.01.2005   Poměrně nedávno jsme si tu říkali o likvidaci farmářky z Kašperských Hor, která se provinila tím, že se "lišila od ostatních". Nyní se lze dočíst v článku Zločin v Kašperkách nevyšel potěšující zprávy. Obviněná z týrání zvířat a s konfiskovanými stády byla Věra Kostrouchová ještě před měsícem zničený člověk. Poté, co Respekt zveřejnil její střet s úřední i sousedskou nenávistí, však život svérázné šumavské farmářky najednou nabral nový směr. Zpráva o jejím osudu zvedla vlnu solidarity. Lidé jí nabízejí pomoc, odborníci přicházejí s dalšími důkazy neviny. A na povrch vyplouvají i možné finanční a ekonomické motivy stojící za pokusem o její likvidaci.
"Chtěli jsme paní Kostrouchové nějak nabourat ten její chov a jediný možný způsob byl udělit jí vysokou pokutu, na kterou nemá," přiznala Respektu už loni v prosinci starostka Alena Balounová.  Co k tomuhle dodat ... ?


Chudáci méďové ! Teplo probouzí medvědy ze zimního spánku. Jsou pak nevyspaní, nevrlí a mohou být svému okolí i nebezpeční. Jak se vlastně takový medvěd ze zimního spánku probere? Je to poměrně jednoduché, brloh zalije voda z tajícího sněhu a medvěd má po spánku. Po probuzení už medvědi většinou neusnou a kromě toho, že mohou být hrozbou pro své okolí, ani jim samým takové probuzení na zdraví nepřidá. (Zdroj: EnviWeb)


Jiný pohled na katastrofu v Asii. Nepomohla si tak Země částečně od nesnesitelné přítěže - totiž od mnoha lidí? To píše v článku Tsunami - katastrofa pro celé lidstvo a částečné osvobození pro Zemi na serveru Priroda.cz Alena Rudolfová. Takový názor asi většinu lidí nutně musí rozlítit do běla. Ale přesto nutí tak trochu k zamyšlení ...Nutně se tu nabízejí úvahy na téma - proč to musejí odnést ti nevinní lidičkové, zatímco ti, kdo by si to zasloužili ... atd. Téma staré jako lidstvo samo.


10.01.2005     Opět Kocourkov ... ! Znojmo je prvním evropským městem, v němž na pravidelné lince jezdí elektrobus. Stát na jeho vývoj věnoval prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) deset milionů korun. Energii dodávají nikl-kadmiové akumulátory, které umožňují dojezd 110 až 130 km a kapacitu neztrácejí ani v mrazu. Eprona Rokytnice zhotovila speciální zařízení pro rychlé nabíjení, které řídí procesor komunikující s monitorovacím systémem vozidla.

O vozidlo s nulovými emisemi projevily zájem mnohé radnice. Hlavně v lázeňských sídlech by se hodilo. O pořízení elektrobusů uvažují například Karlovy Vary a Mariánské Lázně. Jenže stát zároveň stanovil striktní dotační podmínky, kvůli nimž si zatím nikdo tichý a ekologický dopravní prostředek neobjednal. Proč? Pravidla "podpory obnovy vozového parku MHD" taxativně vypočítávají dotace na pořízení různě dlouhých typů autobusů a trolejbusů. Elektrobusy však v tomto programu Ministerstva dopravy zatím nejsou. Nikdo o jejich existenci moc neví - na pravidelné linky dosud vyjíždějí pouze v kalifornské Santa Barbaře a ve Znojmě. Tato vozidla by si tedy každý dopravní podnik musel koupit 100% ze svého, zatímco na srovnatelný nízkopodlažní autobus či trolejbus dosud mohl získat příspěvek (asi 2,3 až 3,8 mil. Kč, což kryje cca 30 až 40 % ceny). A tak se nelze divit, že zatím žádná objednávka nepřišla. Pokud se předpis jednoho ministerstva nezmění, stát miliony z prostředků druhého ministerstva utratil zbůhdarma. O peníze by přišly i podniky, které uhradily většinu celkových nákladů. Laik se nad takovou ministerskou byrokratickou tupostí diví, odborník žasne ... (Zdroj: EnviWeb)


Obloha se tu a tam trochu vyčistila, takže lze při troše dobré vůle zahlédnout i hvězdy. Pokud byste chtěli pozorovat Machholzovu kometu a nevíte, kam se dívat, otevřete si Instantní astronomické noviny a v nich třeba článek Kde hledat kometu? Další informace najdete na serveru nejpovolanějším - Komety.cz v článku Macholzova kometa se blíží.


První Novoluní roku 2005 bude v pondělí 10. ledna ve 13:02 SEČ. Toho dne bude den od Tří králů delší o dalších 7 minut; přibývá to !


7.01.2005    Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, je něco, co se dnes považuje téměř za samozřejmost - a člověk, který se nemůže pochlubit, že bere něco "na tlak" je považován málem za prosťáčka. Ono to s tím tlakem ale vůbec není tak jednoduché; zkuste si přečíst článek Hypertenze je z ekonomického a zdravotnického hlediska jednou z nejvážnějších nemocí na serveru Zdravcentra.cz. Určitě se pak sami nad sebou hluboce zamyslíte - uveďme si tu jen ukázku:

Hypertenze bohužel nebolí - za 10 let budou mít pacienti sice nenávratně zničené cévní řečiště v ledvinách, ale to je příliš vzdálená doba. Žijí přítomností, ale 10 let uteče jako voda. Bohužel paternalismus státu zasel do povědomí pacientů, že zdraví je veřejný statek a musí se o ně starat hlavně stát. Proto má zdraví v České republice stále nízkou hodnotu a lidé často upřednostňují bezprostřední příjemný život před problémy v budoucnu.


 Nádhera! Už jste slyšeli o ekologické mateřské školce? Jde v ní hlavně o to, aby děti byly vtaženy hravou formou do přírody a vytvořilo se v nich pouto, které přetrvá do dospělosti. A nedovolí jim přírodní prostředí ničit, naopak, spíš se budou snažit ho bránit. Jak dokázaly nejen vědecké výzkumy, ale i prostá lidská zkušenost, malé děti jsou citlivé a tvárné a pozitivní vztah k životnímu prostředí jim pomůžeme vytvořit snadněji než „puberťákům“, kteří už přejali plno stereotypů. Tomu se vznešeně říká ekologická výchova.

Ovšem ... „Nemůžeme do jídel dát vejce od zdejších zdravých slepic, protože nemají razítko. Nemůžeme dětem udělat salát z naší zahrádky, nemůžou si ani ozdobit chleba pažitkou, ačkoliv je pěstovaná ekologicky. Hygienik to neschválil,“ stěžuje si Emilie Strejčková, zakladatelka ekologického střediska hlavního města Prahy, Toulcova dvora. Ona iniciovala i vznik ekologické mateřské školky Semínko,

Byrokratičtí úředníci ať se živí svými šanony s předpisy a nařízeními, když je tak milují. A dětem ať nechají stravu přirozenou a zdravou - ne ty sterilní v igelitu zabalené hrůzy z hypermarketů - mající k přirozené potravě již velmi daleko, leč předpisům vyhovující.


6.01.2005   Pokud patří kniha Letiště (kterou napsal nedávno zemřelý A.Hailey) mezi vaše oblíbené, určitě si přečtěte článek Rostoucí letiště prospívá okolí, Praze i republice. Je to o střetu zájmů obyčejných lidí bydlících v okolí s neustále rostoucím  letištěm ...

Většina obyvatel okolních obcí o záměru rozšiřovat letiště věděla již tehdy, když se rozhodla postavit si domy právě v některé z blízkých obcí. Letiště vždy upozorňuje investory, že oblast není vhodná pro trvalé bydlení. Jsou o tom informováni i realizátoři developerských projektů. Jak je však patrné, svým klientům informace nepředávají. ... Nebušice nebo Haileyho Meadowood (vzpomínáte na předpisy o tlumení motorů po startu...?), jaká podobnost.

Zmíněný článek ovšem napsal náměstek generálního ředitele České správy letišť pro letištní provoz, je to jeho zájmové hledisko; kdybych bydlel poblíž letiště, určitě bych mluvil a psal jinak než on.


Chléb s vysokým obsahem sóji může redukovat, podle závěrů nejnovější australské studie, riziko vzniku a progrese rakoviny prostaty. (Zdroj: Agronavigátor)
Sojových výrobků se objevuje na trhu čím dál tím více. Podle společnosti Mintel bylo v první polovině roku 2000 uvedeno v USA na trh téměř 500 nových výrobků se sójovým proteinem. Nebo: Počátkem roku 2004 uvedla společnost Allied Bakeries na trh v Británii chléb obohacený sójou, určený pro spotřebitele, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu a zlepšit zdraví srdce.
To je sice všechno hezké, ale pokud jde o geneticky zmutovanou sóju (což bude v USA asi spíše dost pravděpodobné) - jde možná o vyhánění čerta ďáblem. Sice nám poklesne hladina cholesterolu, ale o nějakou tu generaci dále se třeba narodí znetvořené děti ...


5.01.2005   Ve čtvrtek 6. ledna 2005 je svátek Tří králů a hned následující den začíná období masopustu. Na tři krále, o krok dále ... podívejme se, jak to s tím Sluníčkem je. Takže východ je v 8:00 (v den slunovratu to bylo 7:59) a západ v 16:16 (16:02). Takže den se nám již prodloužil skoro o čtvrt hodiny ...


Když se tak podíváme kolem sebe, co se děje s námi a kolem nás za podivné věci, lze konstatovat, že racionální způsob uvažování začíná lidstvo poněkud nechávat na holičkách. Není proto divu, že se vnímavější jedinci (a spíše hlavně ti vychytralí ...) začínají obracet ke zdrojům informací dřívě opovrhovaným nebo akceptovaným jen potaji, "aby to nikdo nevěděl". A tak přicházejí ke slovu astrologové, numerologové, vykladači karet a další lidé, od kterých se očekává, že "vidí do budoucnosti". Ti se shodují, že rok 2005 bude pro tuto planetu (a tím i pro lidi) důležitý, dokonce svým způsobem osudový. Naše planeta se k lidem chová jako matka k dítěti - dlouho trpělivě a shovívavě snáší jeho vylomeniny, ale pak nadejde čas velkého výprasku...


Pozor na IBUPROFEN ? U více než sedmdesáti procent pacientů, kteří déle než tři měsíce užívají léky proti bolesti, mezi něž patří například i Ibuprofen, podle amerických výzkumů vzniká poškození tenkého střeva. (Zdroj: Novinky)

Ten článek je ovšem dost na dvě věci. Tak jsem se tu rozepsal sám o Ibalginu & spol., ale vzniklo "monstrum", které by v této rubrice zahltilo moc prostoru - proto jsem z toho udělal nakonec samostatný článek. Takže, pokud máte zájem ...


Zdravotní pojišťovny snížily úhradu asi 500 léků a tuto sníženou sumu musí nově doplatit pacient v lékárně. Informoval o tom prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. "Pacienti by měli začít debatovat s lékařem, zda jejich lék je nahraditelný jiným bez doplatku," doporučil Chudoba. (Zdroj: Novinky)

Jistě nás všechny potěší, že se jedná hlavně o léky na vysoký krevní tlak, deprese, alergie, astma, revma, snížení hladiny cholesterolu - tedy na takové potíže, které má skoro každý. A pokud ne, budou mu jistě promptně diagnostikovány. Zúžil se i počet plně hrazených přípravků; k tomu přispělo i to, že se počet původních 521 lékových skupin snížil na 300.

Co nám tedy zbývá? Buď se spokojit s méně účinným lékem "na pokladnu" nebo platit. Proč se tomu, co musíme platit, říká zdravotní pojištění? Stejně je to povinné, tak proč tomu neříkat rovnou daň ze života. Ze které musíme pod bičem paragrafů živit přebujelou administrativu zdravotních pojišťoven a dalších naprosto zbytečných úředníků. A ještě přihlížet nesmyslné likvidaci některých nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, protože nejsou ziskové. Nejhorší je ten pocit bezmocnosti ...


4.01.2005   Nemáte ještě žádné novoroční předsevzetí? Pak se můžete inspirovat článkem Ovoce a zelenina jako prevence civilizačních onemocnění. No, jen doufám, že se tu mezi plnohodnotná vovoce počítá i vinná réva ... :-)


Před Vánoci jsme byli nabádání, abychom si dali pozor na prošlé zboží, které se mělo schovat mezi jinými tovary při předsvátkovém běsnění. Teď je situace obdobná - spousta "lahůdek" z loňského roku (jojo, utíká to ...) zbyla a mikroorganismy slaví velké hody. Takže pozor, buďte při nákupech i nyní obezřetní !


Ačkoli to ministerstvo zahraničí ani hygienici nedoporučují, cestovní kanceláře nabízejí i nadále zájezdy do zemí postižených katastrofou. Některé dokonce přímo do letovisek, která byla zasažena ničivou vlnou tsunami.

Podle pražského hygienika Vladimíra Polaneckého by se však do zemí postižených katastrofou nemělo cestovat vůbec. Je to  hazard se zdravím, protože epidemie cholery nebo břišního tyfu se nezastaví na hranici jednoho letoviska.

Jiného názoru jsou cestovní kanceláře, které považují Polaneckého slova za poplašnou zprávu. Některé cestovky se ho chystají dokonce zažalovat. Jde o kšefty a tady přece na zdraví klientů nezáleží. Nakazí se přece až poté, co zaplatili, tak o co jde? Že by mohla zemská kůra pracovat znovu a v třeba ještě ničivějším měřítku, to si také nikdo nepřipouští. Tržní vztahy nahradily zdravý rozum.


3.01.2005   Zpravodajství z Kocourkova?

... České továrny vypustily na přelomu tisíciletí do ovzduší necelých 90 miliónů tun skleníkových plynů. Vláda přesto požádala Evropskou komisi, aby podniky mohly v roce 2005 vypustit o takřka osmnáct miliónů tun více. Příští rok se v Evropské unii začne obchodovat s povolenkami na emise oxidu uhličitého a komise teď rozhoduje, jak velké množství jednotlivým zemím přidělí.
Ať už vyjednávání s Evropskou komisí dopadne jakkoli, už teď je jasné, že české elektrárny a další továrny budou moci vypustit více skleníkových plynů než před několika lety.

Ne, bohužel je to smutná pravda. (Zdroj: EnviWeb)


Český hydrometeorologický ústav letos poprvé po mnoha letech zjistil, že se na vesnicích začínají v zimních měsících zvyšovat koncentrace síry. Zdražování plynu a elektřiny celkem logicky lidi přimělo k tomu, že se vrátili k topení uhlím a spalují v kamnech levné, ale nekvalitní a ekologicky nejméně vhodné hnědé uhlí.

Ale může se tomu někdo divit? Proč máme sponzorovat nabubřelé energetické velepodniky, které už neví, jak více lidi dojit? Bohužel se nikdo nemůže pozastavovat nad tím, když ze všech stran ožebračovaný člověk (rozuměno ten človíček, živící se prací ...) volí raději "nečisté teplo" než dobrovolně ekologicky zmrznout. Možná se vrátíme ke svícení loučemi; z toho budou mít ale radost asi jen hasiči...


Máte skeptický vztah ke zvířatům? Asi ne tak úplně právem; posuďte sami.
Na Srí Lance vlna tsunami zatopila na vzdálenost 3,5 km i přírodní rezervaci Yala National Park s bohatou faunou. Žijí tam sloni, vysoká zvěř, šakalové a krokodýlové. Zahynulo mnoho turistů, avšak pracovníci rezervace s překvapením zjistili, že nezahynula žádná zvířata. Park je nyní uzavřen, protože v něm byly poškozeny budovy a zahynuli v něm zaměstnanci i turisté, avšak žádná zvířata. Přivádí to pozornost k známým tvrzením, že prý zvířata mají šestý smysl pro nebezpečí. (Zdroj: Britské listy)

No vida; zvířata neznají dobrodiní tržních ekonomických vtahů, neťukají na debilech SMS-ky, nesledují s vyvalenýma očima TV seriály, ... , neohřívají si jídlo mikrovlnami a nevykrmují z daní byrokratické struktury; místo toho ale dokážou, když jde do tuhého - přežít. Hmmm, že je člověk pán tvorstva ??? Nooo...


2.01.2005   Zpřesňuje se informace o hrozícím střetu Země s planetkou 2004 MN4 (zdroj: Instantní astronomické noviny)
... Procházel jsem si informace o 2004 MN4 na Wikipedia a objevil jsem zde odkaz na 2004 MN4 status and info page. Podle informací zde uvedených se postupně nepatrně zvyšuje pravděpodobnost srážky tělesa se Zemí na základě zpřesněných výpočtů. Zatímco 24. prosince byla pravděpodobnost 60:1, tak z posledních dat NASA vyplývá pravděpodobnost 37:1. Ovšem podle Turínské stupnice se stále jedná o stupeň 4 (Threat Level 4). Pravděpodobnost 37:1 znamená, že 2,7% připadá na možnost srážky a zbylých 97,3% pak na možnost, že nás těleso mine.


Ničivé vánoční zemětřesení vychýlilo zemskou osu asi o dva a půl centimetru. Země díky tomu nyní rotuje o tři tisíciny sekundy rychleji. Změna rotace by však neměla mít vliv na klimatické poměry na Zemi. Při zemětřesení se propadlo u Sumatry dno oceánu a indická zemská deska se podsunula pod barmskou, čímž se místy zcela změnil reliéf oceánského dna.


Dne 2. ledna 2005, pouhou jednu hodinu po půlnoci, prošla Země přísluním - na své roční pouti se dostala nejblíže Slunci, a to 147,1 miliónu kilometrů.


2005


Rád bych vám všem, kdo občas zavítáte na stránky Mostu do Říše snů, popřál pohodový rok 2005, prožitý v harmonii, štěstí a zdraví. 


Pokud vás zajímá dění ve Vesmíru, přečtěte si článek Cassini - Huygens - porod se zdařil v Instantních astronomických novinách.

Matka Cassini úspěšně porodila zdravého synka Huygense jehož nosila na své pouti kosmickým prostorem již téměř sedm let. Stalo se tak 24. prosince 2004. Děťátko se nyní příliš nevzdálí od maminky avšak brzy, již 14. ledna 2005, se zcela osamostatní a bude žít v novém světě zvaném Titan. Je plánováno, že mamka na něj bude dohlížet, ale není jisté, zda dítě tak dlouhé odloučení přežije.


Nová planetka, objevená v červnu americkými astronomy z observatoře Kitt Peak v Arizoně, se může srazit se Zemí. Ukázalo se, že by se planetka mohla srazit se Zemí 13. dubna 2029. Při srážce se Zemí by takové těleso způsobilo katastrofu. Při rychlosti 12,59 kilometru za sekundu by byla uvolněna energie 2200 megatun trinitrotoluenu. Atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki, které usmrtily statisíce lidí, uvolnily energii 15 a 21 kilotun trinitrotoluenu, tedy každá méně než stotisícinu takové energie. Pravděpodobnost srážky na Turínské stupnici dosahuje stupně 4 na desetistupňové škále. Znamená to pravděpodobnost srážky 60:1. Taková situace dosud nenastala. (Zdroj: Lidovky)


To si mohli odpustit ...  Na stránkách Revue iDNES je ve Vánoční příloze článek Největší star milénia je Panna Marie. Nejsem ortodoxní věřící křesťan, ale srovnávat Pannu Marii s nějakými "star" současného šoubyznysu, jako je Nicole Kidmanová, to mi přijde dost neetické. Věty, jako Potom už jí zbývalo pouze dobýt Afriku a ostatní kontinenty ... nebo ... Marie dokáže zvednout ze židle zástupy věřících ... shazují článek jinak obsahově ne tak nezajímavý. 


Evropská sonda Huygens se v sobotu 25.12.2004 po čtvrté hodině ráno SEČ úspěšně odpojila od mateřské sondy Cassini a zamířila k největšímu Saturnovu měsíci Titanu, na němž má v lednu 2005 přistát. Její oddělní potvrdila zpráva, kterou přijalo řídící středisko americké kosmické agentury NASA v Pasadeně. 


Vánoční záhada z Marsu: Nevysvětlitelný jev - pojízdný robot Opportunity pravidelně, za marsovských nocí, kdy vozítko "spí" - "cosi" zbavuje nánosů prachu na solárních panelech. Díky tomu tyto články pracují opět téměř na maximum 900 watthodin vyrobené elektřiny na den. V jednom období svého pobytu na rudé planetě přitom robot Opportunity ze sluneční energie kvůli velkému znečištění získával jen 500 watthodin za den. (Podle Novinky.cz)


Všem návštěvníkům Mostu do Říše snů přeji příjemné a klidné Vánoce. Užijte si pár dnů bez politiků a jejich nabubřelých slibů, bez televizních reklam a mobilních telefonů vymývajících mozky, bez zapáchajících motorových vozidel otravujících vzduch a s ním nás všechny - jen s přáteli (a to nejen lidmi, ale i zvířaty, stromy, květinami ...) a pokud možno v klidu a tichu přírody.


Fuj, hnus !!! Kruté a zbytečné pokusy na zvířatech pro kosmetické účely by opět ráda zavedla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Proti tomu se ale ostře postavila veterinární správa i ekologové. Emmerová by totiž svým nápadem porušila nejen české zákony, ale i evropskou legislativu.
Důmyslnou, leč krátkozrakou kličkou chtěla ministryně zdravotnictví Milada Emmerová propašovat do české legislativy zrušení zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Porušila by tak zákon na ochranu zvířat proti týrání i směrnice Evropské unie. A málem se jí to podařilo!

Brrr, to je člověk, který má na starosti zdraví nás všech ! Další pokračování čtěte v článku Emmerová chce testovat kosmetiku na zvířatech!

Díky za hezký vánoční dárek, paní Emmerová ... hodně zdraví do nového roku vám přejí vaše oddaná zvířata! A kosmetiku si testujte sama na sobě ...


Puma, která se již řadu měsíců toulá po Beskydech a tu a tam roztrhá nějaké ovce, možná skončí v pasti, kterou na ni chystají zoologové z ostravské zoo. Bylo by to pro ni lepší, protože pokud potká v lese šelmu myslivec, zastřelí ji - podle zákona půjde o povolený odstřel z důvodu ohrožení. Ono pochlubit se střelením pumy v beskydských lesích je asi moooc velké pokušení. A mrtvá šelma už těžko co řekne na svou obhajobu ...


Koncem každého roku se slovo kapr stává nejfrekventovanějším zvířecím názvem. Bohužel, zvířata stále mají právní status "věc" - to aby mohla mít majitele. A není divu, že se k nim mnozí jako k věcem chovají. Ale i kapr je živý tvor, který cítí strádání a bolest jako my. To si naštěstí lidé začínají uvědomovat - a také se podle toho chovat. Dobrým příkladem může být město Mělník, kde osobě provádějící usmrcení tržní ryby jinak, než je ochránci přírody doporučováno, hrozí obvinění, že se dopouští týrání zvířete. Při přestupkovém řízení s fyzickou osobou může být takovému trýzniteli uložena sankce až 15 tisíc korun. A jak se má kapr usmrtit správně? Podle článku Za krutou smrt kapra hrozí vysoká pokuta takto:

Ryba se musí omráčit silným úderem na hlavě v místě nad očima dostatečně těžkým a tvrdým předmětem. Úder nesmí být veden na přední okraj hlavy. Takto omráčená ryba se pak bezprostředně vykrví dokonalým přetnutím míchy a cév řezem za hlavu nebo přetnutím cév v žeberních obloucích, a to alespoň na jedné straně. Pak následuje vyvržení ryby.

A čím kapra můžete týrat? Třeba neodborným převozem živé ryby domů, několikadenním pobytem ve stresujícím prostředí bílé vany, ale i milosrdným vypuštěním kapra na svobodu - což dlouho nepřežije.

Nejrozumnější je tedy kapra koupit již zabitého - nebo jej nekupovat vůbec.


Ministři životního prostředí Evropské unie odmítli 21. prosince 2004 hlasovat o povolení k dovozu a zpracování geneticky modifikované (GM) řepky GT73 firmy Monsanto. Rozhodování o GT73 se nyní s největší pravděpodobností přesune do rukou Evropské komise. Ta ji bude moci schválit, i kdyby většina zemí stále trvala na zamítavém postoji. (Podle zprávy Greenpeace)
A budeme v háji. Ministři dají hezky ručičky pryč a nám se tu rozrostou trifidi. A že to přestává být legrace, viz jiná zpráva na této stránce.


Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) připravuje i v letošní zimní sezóně akce proti neukázněným návštěvníkům. Zaměří se se hlavně na jezdce na snowboardech a skútrech, kteří jízdou ve volném terénu vážně poškozují krkonošskou přírodu. Dokážou v krátké době poničit mladé stromky natolik, že mnohaletá práce a investice v řádu milionů korun přijde vniveč. Strážci správy KRNAP požívají statut veřejného činitele. Mají právo zjišťovat totožnost osob, které porušují předpisy na ochranu přírody a ukládat blokové pokuty za přestupky až do výše 1000 korun.

Hmmm, tak tisícovka pokuty pro takovýho frajera těžko co znamená. Přilepí ještě jednu strážci na čelo jako dýško a jede dál. Takhle týden - 14 dní povinné brigády při sázení stromků na úkor vlastní dovolené, to by bylo jiný kafe ... Ale to by zase takto "postižení" ječeli o lidských právech ... Ach jo, gauneři jsou u nás vždycky ve výhodě. (Podle EkoListu)


Rady, jak "přežít Vánoce" - a mnohdy docela zajímavé - si přečtěte v článku Aby Vánoce byly klidné. Nikomu nepřeji rybí kost v krku, žlučníkový záchvat ani otravu alkoholem, ale pokud je člověk i na takové eventuality připraven, zvládne krizové situace s nadhledem.

A mějte na paměti radu psychiatra: ... o Vánocích jsou psychické problémy jako deprese velmi časté. Ostatně, vysvětlení je prosté: Vánoce vznikly původně jako svátky slunovratu, kdy lidé negativně pociťovali nedostatek světla.

Jo a k tomu textu mám jednu soukromou poznámku. Pokud vám něco "zaskočí", radí se úder do zad. Já jsem kdysi někde četl, že je to chyba - že úder má být veden naopak z druhé strany - proti hrudní kosti.


 PVC škodí! S tímto varováním aktivisté Arniky oslovovali před Vánoci před vchodem do prodejny Carrefour v Praze na Andělu zákazníky, aby si dali pozor na výrobky z PVC a především na potraviny, které jsou do této umělé hmoty balené. Rozdávali nakupujícím informační materiály, kde upozorňovali na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC na potraviny pro životní prostředí a zdraví lidí. “PVC na vánoční stůl nepatří,” uvedl RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů sdružení Arnika.

Sdružení Arnika také zveřejnilo seznam potravin balených v PVC. "Chceme lidem pomoci vyhnout se PVC při nákupech před vánoci. Neznamená to však, že bychom tuto akci omezili jenom na tento čas. PVC poškozuje životní prostředí a zdraví a lidí při své výrobě, používání i likvidaci, a to nejen na vánoce. Sestavili jsme proto také desatero důvodů, proč nekupovat zboží balené v PVC," komentoval krok Arniky její předseda RNDr. Jindřich Petrlík. Seznam potravin balených do PVC, s nimiž se Arnika setkala v našich obchodech, najdete na jejích stránkách. (Zdroj: Arnika, EnviWeb)


S kým máme tu čest v "kauze" dovozu německých odpadků do Liberce? O tom vypovídají slova z článku Spalovna trvá na prodeji popílků s dioxiny na stavby. ...
... Arnika během jednání také požadovala, aby spalovna veřejnosti zpřístupňovala souhrnné roční zprávy o měření vypouštěných škodlivin, jak do ovzduší, tak ve vodách a odpadech. Zástupci Termiza na tento požadavek nepřistoupili. Podobně Termizo nechce veřejnosti zpřístupnit zprávy o haváriích. Proč asi?
Spalovna vypouští dioxiny a další perzistentní organické látky nejen v emisích do ovzduší, ale také v diskutovaném popílku anebo odpadních vodách. Ale ve vodách a odpadech opouštějících spalovnu tyto látky neměří. Chceme, aby to dělala a data zveřejňovala,“ uzavřel výčet požadavků Arniky její předseda RNDr. Jindřich Petrlík.


Šibeniční humor s jadernou příchutí? Příčinou pondělního úniku radioaktivní vody v jaderné elektrárně Temelín mohl být podle sdružení Greenpeace problém s impulzními trubičkami. Ty mají přenášet hodnoty naměřené v prvním okruhu reaktoru do kontrolní místnosti. Podle Greenpeace jsou chyby ve svarech na trubičkách. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová však řekla, že s tím nemá pondělní únik nic společného. Materiálové analýzy podle ní prokázaly, že sváry jsou kvalitní. "Jen přetekl hrnec při výměně vody," řekla Drábová ... (Zdroj - ČTK)

No potěš pámbu ... ta paní má asi doma velkou kuchyň. 20 000 litrů kontaminované vody přirovnávat k přeteklému hrnci; chápe vůbec, že tu příště může jít o život, o spoustu životů? Člověk, který o sobě tvrdí, že je odborník, by takovou kravinu neměl vůbec vypustit z úst a být rád, že to tentokrát dopadlo alespoň takhle.

Problematikou JETE se zaobírá celá sekce stránek Greenpeace; lze doporučit jako alternativní zdroj informací každému, kdo chce mít na celou záležitost nestranný pohled.


Konečně zase nějaká pozitivní zpráva - po vzoru vlčích hlídek v Beskydech se rozbíhají rysí hlídky na Šumavě! Hnutí DUHA Praha od ledna 2005 začíná organizovat rysí hlídky v jihozápadních Čechách, které se mají po vzoru vlčích hlídek v Beskydech snažit ochránit ilegálně střílené rysy v podhůří Šumavy (poslední obětí byla v červnu 2004 zastřelená rysí máma na Prachaticku.


Je cosi shnilého ve státě ... (českém). Toto trochu modifikované rčení klasikovo mě napadlo při čtení titulku článku Dítě počká. Nejdřív kariéra a jisté bydlení.
... Kromě bytu jako důvod pro pozdější založení rodiny lidé hlavně uvádějí nezbytnou podmínku nalezení vhodného partnera, studium nebo kariéru. ...Vzestup porodnosti (nyní je to údajně několik desetin procenta) bude trvat tak deset až patnáct let a pak spadne počet dětí zase pod 90 tisíc. Plodnost bude, ale nebude dost matek, které by rodily ... Neuspokojivý výhled na počet miminek v příštích desetiletích je špatnou zprávou hlavně pro budoucí generace penzistů. S tím, jak se bude rodit méně dětí, bude ubývat i pracovní síla, a tím i peníze, které státu odvádí na penze. ...

Typicky konzumní společnost bere člověku radost z přirozených věcí a nahrazuje ji radostí, jejíž velikost je v přímé úměře k nákladům na ni vynaloženým. Finančním, samozřejmě. Onehdy jsem viděl zoufale se tvářící mladou miminku vlekoucí ječícího chlapečka, který řval do zblbnutí - "Kdy už mi konečně něco KOUPÍŠ...!!!". Že kolem v tu chvíli byla spousta zajímavých a hezkých věcí, všedních věcí - nezájem.


Vánoce bývají v "civilizovaném světě" ve znamení kulinářských orgií. Není proto divu, že náš přetížený organismus, toužící spíše po odpočinku a zimním spánku, hlasitě protestuje. Jak sestavit šetrnější vánoční jídelníček - jde to vůbec? Zkuste si nechat projít hlavou zajímavé náměty z článku Vánoční menu pod lupou, který si můžete přečíst na serveru Fórum zdravé výživy. Ono to jde; chcete příklad?

... Bramborový salát se ve většině domácností připravuje z brambor, zeleniny, vajec a na spojení se používá majonéza. Klasickou majonézu s 80 % obsahem tuku můžeme v tomto případě nahradit stejně chutnou jogurtovou omáčkou, jejíž obsah tuku je 26 %. Můžeme si také připravit tzv. selský bramborový salát, jenž se dochucuje hořčicí, octem a rostlinným olejem. Pokud ze salátu navíc vynecháme vejce či uzeninu, nejenže snížíme energetickou hodnotu, ale chráníme se také před vyšším příjmem cholesterolu. ...


Jak se staví k otázce biopotravin a jaký k nim mají přístup lidé v USA, o tom si můžete přečíst v článku se slibným názvem Začala to šílená kráva na EnviWebu.
Všechno to začalo nemocí šílených krav. Lidé si začali více uvědomovat, že je důležité se zajímat, odkud pocházejí potraviny, které konzumují ...


Z primárního okruhu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín dne 20.12. 2004 uniklo 20 000 litrů radioaktivní vody. Příčinou byla závada na měření výšky hladiny vody v nádrži, událost stala v kontrolovaném pásmu. Nebyli prý ohroženi lidé a radioaktivní voda neunikla mimo hermeticky uzavřenou místnost, tedy ani do životního prostředí. Únik radioaktivní vody údajně neměl vliv na provoz bloků elektrárny. (Podle zprávy ČTK)
Těch poruch je nějak podezřele moc - i když se nám tvrdí, že je to běžný jev. Hrozně to připomíná tahání hladového tygra za ocas ... Je fakt, že 20 000 litrů (slovy - dvacet tisíc !!!!) je hodně, když si představíte, že 1 000 litrů zaujme jeden krychlový metr. Člověka zamrazí, když si vybaví scény z knihy Požár Prométhea "... havárie se ztrátou chladiva !!!".... není o co stát.


Dobrá zpráva! Do volné přírody na Slovensku se po 400 letech vrací zubři. Pět jedinců zubra hřivnatého vypustili v těchto dnech do volné přírody na Slovensku zaměstnanci místní Státní ochrany přírody (SOP). Snaží se vrátit toto vzácné zvíře do lůna slovenské přírody po téměř 400 letech, kdy byl na Slovensku poslední zubr zastřelen. (Zdroj: EkoList)


Když není zima před Vánocemi, je pak na jaře - tak praví pranostika. Tak tedy doopravdy nevím, jak to příští jaro bude vypadat ...


Dobrá zpráva: Radost mohou mít čeští učitelé přírodovědných předmětů - v těchto znalostech předčili jejich žáky jenom Finové a Japonci. Navíc mají čeští studenti o tyto předměty stále větší zájem. (Zdroj: EnviWeb)

Tak to je dobře. Jen ještě, aby získané vědomosti posloužily ochraně přírody a ne jejímu drancování - a bude na světě zase trochu lépe.


V Antarktidě se 13. prosince 2004 ulomil na ostrově Ross obrovský ledovec známý jako B-15A Iceberg. Nyní je největším plovoucím tělesem na naší planetě. Tento obrovský kus ledu (3.000 km2) svou velikostí odpovídá Libereckému kraji nebo polovině kraje Moravskoslezského. Američtí vědci odhadli, že obsahuje dostatečnou zásobu sladké vody, která by stačila na 80 let pro celé povodí Nilu v Egyptě. (Zdroj: EnviWeb)


Když už jsme u těch novopohanských kultů - docela pěkně se vyvíjejí Stránky o pohanské tradici Wicca. Stránky se ovšem hemží výhružnými copyrighty, tak vám raději ani nezkopíruji něco na ukázku - i když bych docela rád; ale co, klepněte an odkaz a mrkněte se tam sami, pokud se o tyhle věci zajímáte.


V neděli 19. prosince přijde čas na adventním věnci zapálit poslední svíci. Nastává čtvrtá adventní neděle, zvaná zlatá.
Pak již zbývá jen pár chvil do úterka 21. prosince, kdy v 13:41 SEČ vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane Zimní slunovrat, pro vyznavače novopohanských směrů sabat Yule. Začíná astronomická zima. Východ Slunce se ale ještě o minutu protáhne - od Božího Hodu vánočního až do 7. ledna 2005 východy Slunce ustrnou na 8:01; pak se noc pomalu začne zkracovat i ráno. Večer se den začal prodlužovat již od 16. prosince, kdy se západ Slunce posunul z 16:01 na 16:00. Na Nový rok bude Slunce zapadat v 16:11, tedy o celých 10 minut déle.


Doba kádí plných šplouchajících kaprů je přede dveřmi. Jak se zachovat, aby kapr netrpěl, radí Státní veterinární správa ČR: Nejlepší je po koupi nechat kapra odborně usmrtit (omráčit a vzápětí vykrvit přetnutím žáber). .... Cesta v tašce, pobyt v chlórované vodě v bílé vaně hladového kapra určitě nepotěší a to naštěstí, ani neví, co ho čeká dále. ... Ani případné vypuštění do řeky či rybníka po tomto týrání není vhodné, protože hladový kapr, který zažil několik nepříjemných a stresujících tepelných šoků, naivně darovanou svobodu zpravidla nepřežije.


Organizace Greenpeace 9. prosince 2004 požádala členské státy Evropské unie, aby přijaly na národní úrovni opatření proti pěstování geneticky modifikované Bt kukuřice MON810. Objevily se totiž vědecké důkazy o nepříznivém vlivu insekticidních GM plodin na některé druhy motýlů a bezpečnost pěstování těchto plodin je tím tak zpochybněna.

Nedávno publikovaná vědecká studie ukazuje, že pokud jsou larvy motýla monarchy vystavené pylu Bt kukuřice, pouze necelých 80% z nich dosáhne dospělého stádia, kdy se z nich vyklubou motýli. Tato studie je výsledkem dvouletých polních pokusů.

Pokud byste se o nebezpečích vyplývajících z GM znečištění chtěli něco dozvědět více, přečtěte si článek Genetické znečištění - množící se noční můra, který  v plném znění (se spoustou odkazů) přebíráme ze stránek Greenpeace.


Zpravodajství z Kocourkova. Politici znovu řeší, jestli mají zvýšit poplatky za rozhlas z 37 na 45 korun a za televizi z 75 na 100 korun měsíčně. Již v červnu podobný návrh spadl pod stůl. Nyní vládní poslanci přišli s tím, že by poplatky měly platit domácnosti, které odebírají elektřinu.

No jestli ti slavní politici mají jako největší problém vymývač mozků blbobednu, tak to jsme na tom asi jako stát jinak dost dobře ...


Bravo, jen tak na ně! Už pošesté vzkázala letos chomutovská radnice zlodějům jehličnanů, aby nechali její smrčky, borovičky a jedle tam, kde jsou, jinak bude zle. Nechala totiž ošetřit stromky speciálním postřikem. S ukradeným jehličnanem si tak případní zloději přinesou ke štědrovečernímu stolu nesnesitelný zápach hnijící mršiny. Jak vezmou zloději stromek do místnosti, začne nesnesitelně páchnout. Látka nejde umýt a dokonce ani pořádně vyvětrat. Zápach zůstává v bytě, i když zloději páchnoucí lup vyhodí. A to prý i několik dnů. Páchnoucí svátky nejlepším trestem.


Dobrý, ne? :Vědci na univerzitě v Bristolu pracují na robotovi, který bude schopen sám sebe pohánět tím, že bude zkrmovat, co najde. Momentálně mají v laboratoři prototyp robota Ecobot II, živícího se mrtvými mouchami a shnilými jablky. Robot má v žaludku osm mikrobiologických palivových článků MFC (Microbial Fuel Cells) obsahujících bakterie z kanálů. Bakterie rozkládají potravu na cukry, vzniká teplo, které se mění na elektrickou energii. (Zdroj: Zvědavec)

... A copak asi bude robot žrát, až sežere všechny ohryzky a mouchy v okolí? Doporučená literatura: pohádka o Otesánkovi.


Mezi Novinkami je příběh jednoho koníčka, který se ocitl v tísni. Víme, že Vánoce jsou velkou zátěží pro naše kapsy, ale také jsou to svátky dobré vůle a lásky ... A zvířata také jako my vnímají bolest a křivdu. Chcete se jednu takovou křivdu pokusit s námi alespoň trochu napravit a bolest zmírnit?


A opět tu máme příspěvek ke genetickým modifikacím. tentokrát je pod článkem na EnviWebu podpis Botanický ústav AVČR, takže nejde o žádnou fantasmagorii, ale informace z povolaných úst. Hned v prvním odstavci jsou "slova do pranice"...
Jako rostlinný ekolog vidím jiná rizika než zdravotní. Modifikované geny často zodpovídají za ekologicky významné vlastnosti, jakými jsou odolnost vůči suchu, chladu či chorobám. Vzhledem k tomu, že mnoho rostlinných druhů se mezi sebou může křížit, je riziko úniku modifikovaného genu do volné přírody poměrně vysoké. Jak by se například změnila některá společenstva, kdyby jeden z druhů získal náhle výhodu tím, že by byl více odolný například vůči nízkým teplotám či nemocem?


Stále (15.12. 2004) trvají spory nad dovozem odpadků z Německa do Liberce. Připadá mi to pořád jako u Blbejch na dvorečku ... takže jsem se rozepsal a psal jsem a psal, až to tu překročilo únosnou mez a vznikl samostatný článeček. :-))


Je krátce před sedmou ráno. Tma, mrzne, nad Prahou je hustá čepice inverzního svinstva. Stojím ve frontě před bankomatem na stanici metra Kačerov a dívám se, jak sympatická mladá květinářka aranžuje svůj stánek. V tom se z krtčí díry vypotácí nejistým krokem mladík ... a "Krrrrrrrk !!!", sděluje nahlas svému okolí svůj postoj k životu. Mám pocit, že se mi každou chvíli vyzvrací do ucha, tak trochu ustupuji. Opodál, u jiného stánku, přesvědčuje rozkošná dívenka svou neméně půvabnou společnici - "Do hajzlu, tak už si konečně něco vyber zmrde ...!" a netrpělivě podupává v ranním mrazu.  Přijíždí autobus. Další roztomilá dívenka pod něj hází napůl nedokouřeného vajgla, pak "Chrrrrrr" (cosi tahá zřejmě až z paty) ... a FLUS!. Na chodníku přibývá další hromádka. Období viróz začíná. Kličkují mezi stovkami podobných, na promrzlém chodníku velmi plasticky vystupujících hromádek jako na dvoře vesnického statku ... Veselé Vánoce!


"Odborníci" si stěžují na nezájem o očkování proti chřipce. Očkování nechává lidi chladnými - přestože i na "obyčejnou" chřipku, proti níž je většina lidí odolná, zemře v zemi každý rok asi tisíc lidí, zájem o preventivní ochranu očkováním je velmi malý.

Jo, ptal jsem se v lékárně na vakcínu. Mají ji - jenže ... napřed musím jít k obvoďákovi, vystát tam tříhodinovou frontu, nechat si tam napsat recept, s tím pak spěchat do lékárny, koupit si vakcínu, pak vystát další frontu na středisku na "píchnutí". Jako člověk do práce dojíždějící tím tratím nejméně dva půldny. A jinak nelze - očkovací látky se bez receptu neprodávají. Takže tu chřipku nebo něco jiného nejspíš chytím v těch nekonečných frontách přede dveřmi ordinace praktického lékaře (ten by ji sám měl mít, ale nemá, alespoň u nás ne - dostali na začátku podzimu 200 dávek a šlus). Jo, když už mají ti "odborníci" o nás takovou starost, tak proč neposadí někoho, kdo má právo píchat injekce, rovnou do lékárny (stačilo by na týden, dva - prostě udělat "akci" (brrrr...)) - a kdo má zájem přijde a za dvě minuty odejde opíchaný :-))

Jenže - jedním dechem se sice mluví o mutacích chřipkových kmenů, proti kterým je současná vakcína neúčinná, druhým dechem se brečí nad neochotou se nechat oočkovat - z toho jde jednomu hlava šejdrem... A také jsem se ptal lidí, jaké s tím mají zkušenosti - no, slyšel jsem, že oočkovaní lidé vloni dostali chřipku navzdory všemu - a ještě horší. Setkal jsem se s tím i sám doma ...


Deset procent všech ptačích druhů zmizí ze Země do konce století a s nimi také "služby", které nám poskytují, například odstraňování mršin či roznášení semen rostlin. Vyplývá to ze studie, kterou v pondělí zveřejnili američtí vědci.
Na základě studií, které byly dosud vypracovány o mizení živočišných druhů z naší planety, spolu se záchrannými programy a prognózami změn klimatu a životního prostředí vědci soudí, že do roku 2100 vyhyne nejméně 1200 druhů ptáků. A to je ještě poměrně konzervativní odhad, uvádí vědecký tým kalifornské Stanfordovy univerzity. (Zdroj: EkoList)


Na Vysočině ubývá lesní zvěře. Kritická situace je především u jelenů. Podobně jsou na tom ale i ostatní druhy volně žijící lesní zvěře. Podle myslivců je na vině špatná legislativa. To potvrzují i úředníci kraje Vysočina.
Před deseti lety patřil jelen na Vysočině mezi přemnožená zvířata. Na Žďársku bylo tehdy podle myslivecké statistiky 200 jelenů. Nyní jich běhá pouhých dvacet kusů. ...
Myslivci chtějí co nejdříve apelovat na ministerstvo zemědělství, aby jim pomohlo situaci řešit. Podle nich jsou na Vysočině před vyhynutím nejen jeleni ale také zajíci a další lesní zvěř.   (Zdroj: LESY.JIHU.CZ)
Špatná legislativa? Zdravý rozum v defenzivě a místo jelenů přemnožení úředníci "řešící" (pokud vůbec) záležitosti v sedě od stolu; to bude smutná pravda....


Čekáte mimčo nebo máte ve svém okolí nastávající maminku? Pak jistě víte, jaké jsou starosti s tím, zda budoucí mamina může to či ono, aby svému potomkovi neublížila. Navštivte tedy nový informační server SAFEBRYO, který vznikl v rámci Farmaceutické fakulty VFU v Brně, je určen široké odborné i laické veřejnosti. Poskytuje podrobné informace týkající se léčiv, jejich účinků na embryo a plod a velikosti  rizik vzniku vrozených vývojových vad v jednotlivých etapách gravidity.


Jak se žije českým šelmám? Tedy ne těm v zoo, ale těm, které do naší přírody doopravdy patří. Asi ne moc dobře, jak alespoň tvrdí článek na stránkách Sedmé generace: Přestože vlk, rys i medvěd požívají podle české legislativy té nejvyšší ochrany, jejich populace se neustále ocitají na hranici ohrožení. Ubývá dokonce i rysů, kteří se stahují zpět do nitra Šumavy a Beskyd. Co brání velkým šelmám, aby se v našich horách znovu zabydlely?


Opět k problému spalování odpadků v Liberci - ze stránek hnutí Arnika: V rámci řízení o integrovaném povolení se tento týden bude mimo jiné řešit, zda je liberecká spalovna odpady využívá anebo je „jenom“ odstraňuje. Na tom závisí možnost dovozu odpadů do spalovny ze zahraničí. „Do zařízení k využívání odpadů je povoleno odpady dovážet, zatímco do zařízení k odstraňování odpadů nikoliv,“ vysvětlil Ing. Milan Havel ze sdružení Arnika. „Do liberecké spalovny by se odpad dovážet neměl, protože nejde o zařízení k využití odpadu,“ shrnul Havel stanovisko Arniky.

Ono by se to dalo ještě postavit jinak: ne jestli to zákony dovolují či ne a hraní se slovíčky (využívá - odstraňuje), ale jestli ten bordel dovážet CHCEME. A k tomu by se měli vyjádřit všichni lidé, kterých se dopad této činnosti týká. Člověku je na zvracení z toho vlezdoprdelizmu, kdy si pro pár Eur necháme dovážet odpadky po němcích a budeme si s nimi zamořovat vlastní krajinu.


Drancování zbytků české kotliny mělo pokračovat? Vedení státního podniku Lesy České republiky nabídlo před třemi týdny na schůzce ve Vídni zástupcům obdobného rakouského podniku předání obchodu s českým dřevem. Rakousko mělo získat polovinu obchodu se dřevem z českých státních lesů a pro rok 2006 dokonce sto procent. (Zdroj: EnviWeb)


Velký Bratr vidí vše!!! Rada Evropské unie navrhuje, aby telekomunikační společnosti povinně archivovaly všechny informace o osobách, kterým občané EU volali, včetně místa, odkud byly tyto hovory vedeny. Tyto informace by v případě přijetí návrhu, museli operátoři archivovat po dobu jednoho roku. ... Záměr je obvyklý - pomoc v "boji s terorismem". Po každém zavěšení sluchátka by pak zůstal archivován zdroj, cíl volání, datum, čas, místo a doba hovoru. Návrh se navíc vztahuje i na e-maily a SMS. (Zdroj: MOBIL.cz)


Posledním z velkých předvánočních je svátek svaté Lucie připadající na 13. prosinec. Asi budete znát pořekadlo "Lucie noci upije, ale dne nepřidá...". Jistě vás ale zarazí zdánlivá nelogičnost tohoto tvrzení; ve škole nás přece učili, že zimní slunovrat nastává až 21. prosince, tedy více než za týden. Ale v dobách, kdy pořekadlo vzniklo, ještě platil juliánský kalendář. No a tehdy slavila Lucie svůj svátek až 23. prosince, kdy noci už skutečně začalo ubývat.


Pokud také sympatizujete s vlky, kteří jsou u nás již podle vyhlášky 395/1999 Sb. považováni za kriticky ohrožený druh, přečtěte si článek Vlk obecný - Canis lupus na stránkách Příroda.cz.


Vánoční tip: Rady, jak správně nakupovat vánoční kapry a nenechat se od prodejců napálit, najdete v článku Jak nakupovat kapra (aneb sedm rad jak vybrat šupináče) na iDNES.
I když je fakt, že jen těžko se mohu řídit radou č. 5 ... Všímejte si ... zda je voda sycena kyslíkem nebo alespoň každé dvě hodiny vyměněna. Hmmm, jak dlouho mám u kádě stát a dívat se, zda vyměňují každou stodvacátou minutu vodu, ptám se? :-)))


Tak si představte, že mléko nadojené v noci obsahuje až pětinásobné množství melatoninu. Jeho konzumací se stabilizuje vlastní produkce melatoninu organismem. No vida, a v takovém Finsku mají toto mléko na trhu, dokonce již od roku 2002 a jeho podíl dosáhl (jak tvrdí článek Otazníky kolem mléka na spaní) již deseti procent. Finské noční mléko má na obalu svítící měsíc na tmavém nebi (ale samo není černé, jak by se mohlo podle názvu zdát ...).
Otázkou je, co na to krávy, když je tahají v noci z postýlek ...)
Melatonin je důležitý neurohormon, jež hraje úlohu v regulaci neuroendokrinního systému, kontrolujícího např. metabolismus, pohlavní touhu, chuť k jídlu, spánek, reprodukci, rovnováhu a svalovou koordinaci. Melatonin produkuje šišinka, tělísko dlouhé 8 až 10 mm, které u dospělého člověka váží kolem 160 mg a našli byste ho na stropě třetí mozkové komory. Za světla (zpravidla ve dne) šišinka syntetizuje serotonin, zatímco za tmy (většinou v noci) syntetizuje melatonin. Tak je rytmus dne a noci – světla a tmy – převáděn do chemických signálů hormonů. V zimních měsících s krátkým dnem je zvýšeným hladinám melatoninu přisuzován vznik sezónních depresí.


... a už bude poslední předvánoční Novoluní. Měsíček nám schová svou tvář v sobotu 12.12. 2004 přesně ve 2:29 SEČ. No a pak následuje Stříbrná neděle, kdy zapálíme na adventním věnci již třetí svíčku. Co takhle vyklouznout o Stříbrné neděli z postříbřených klecí hypermarketů někam ven, do lesa a nechat za sebou tu akční předvánoční atmosféru i se slevami a výhodnými koupěmi (které vlastně slevy a výhodné vůbec nejsou), někde úplně vzadu?


Zpráva z EkoListu: Čerstvé ovoce a zelenina obsahuje až třiapůlkrát více pesticidů, než kolik jsou hodnoty stanovené jako bezpečné pro děti, oznamuje nově vydaná britská studie. ... Vědci, kteří prováděli výzkum, sdělili, že množství chemikálií neznamená bezprostřední nebezpečí, protože riziko vyváží pozitiva z konzumace čerstvého ovoce a zeleniny.
Tak tomu tedy říkám šalamounská formulace - vlk se nažere a koza zůstane celá. Ach jo, vědci ... ti by v zájmu trhu dokázali přesvědčit člověka o výhodnosti čehokoliv. Jezte pesticidy, nepřepadne vás mandelinka.


 Zase jednou Hitler, nacisté a UFO. Na stránce Osudu mě zaujal titulek POTVRZENO! Hitler chtěl 2. světovou válku zvrátit pomocí UFO, nacistický výzkum byl po válce přesunut do USA. Článek je jako obvykle jen pro předplatitele s poznámkou "odkaz vede na jiný server". Téma mě zajímá, tak jsem zapátral na webu a našel tam odkaz na Blesk (!!!) 7.12. 2004. Článek začíná "senzačními" titulky: Hitler chtěl nasadit UFO! Nacisté hodlali zvrátit průběh 2. světové války pomocí "létajících talířů"! Šokující informaci z archívů "třetí říše" zjistili vědci z renomovaného televizního kanálu "Discovery". Tato Hitlerova zázračná zbraň měla srazit celý svět na kolena. Článek sám není příliš dlouhý a nic moc senzačního v něm není. Kdo by si chtěl ale počíst víc, toho bych odkázal na stránky Matrix 2001. Klepněte v levém sloupci na odkaz Exkluzivně a pak vyhledejte téma Nacisté ve spojení s mimozemskými aktivitami. Najdete tam spoustu informací (a zadarmo!) - dokonce i ten obrázek z Blesku, a to v barvách vyvedený.


Planetka Eros patří mezi ty větší. Její delší osa měří 33 km a kratší kolem 13 km. I na takovém tělese dochází k seismickým jevům; nejsou však způsobeny vulkanickou činností, ale nárazy různých drobných kosmických těles. Střet s balvanem o průměru jednoho až dvou metrů již dokáže vytvořit seismické vlny, které způsobují pomalé zarovnávání kráterů sutí a prachem. Proto je povrch Erosu překvapivě prost malých kráterů, které bychom jinak očekávali v hojném množství. Snímky povrchu Erosu pořídila sonda NEAR-Shoemaker, která obíhala kolem planetky od února 2000 do února 2001. Dvé pěkné fotografie a další zajímavé povídání najdete na stránkách serveru Planetky.


Elektřina z větru se zdá být zadarmo, ale ... lidé na Svitavsku začínají být jiného názoru. Podle plánu rakouských investorů má mezi Koclířovem a Kamennou Horkou vzniknout nákladem tři čtvrtě miliardy korun největší větrný park ve střední Evropě. Obyvatele vesnic ale vystrašilo, že podle studie bude hluk z elektráren u některých domů dosahovat až padesát decibelů. Autoři dokumentace z firmy Ekoaudit, kteří důsledky provozu větrného parku zkoumali, připustili, že hluková zátěž v některých místech vyvolá negativní pocity a u citlivých osob zhoršení kvality spánku a omezení spánku při otevřených oknech.
"Starosta nás ve zpravodaji informoval jen o tom, jaké to bude mít výhody. Až z posudku vlivu stavby na životní prostředí jsme se dozvěděli zdrcující fakta. Třeba to, že nebudeme moci spát při otevřených oknech nebo že nic tak velkého nestojí v celé Evropě a odborníci s tím nemají zkušenosti. Nechceme se stát pokusnými králíky," řekl Petr Vostřel.mluvčí občanského sdružení Pohoda, které chce stavbě větrného parku zabránit. (Zdroj: EnviWeb)


Předvánoční rady od Státní zemědělské a potravinářské inspekce:
Ořechy a oříšky jsou v předvánočním čase jednou z nejčastěji nakupovaných potravin. Vzhledem k poměrně vysokému obsahu tuků, a tím i možnému žluknutí, je vhodné skladovat je v ledničce. Při teplotách pod 16 stupňů Celsia se totiž v plodech netvoří nebezpečné aflatoxiny, které mohou v lidském těle působit rakovinotvorně. Plesnivé ořechy je nutné vyhodit.

A ještě - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vyhodnotila kontrolu zdravotní nezávadnosti, jakosti, správného označování a dodržování předepsané výrobní technologie nejlevnějších stolních vín, která jsou prodávána v plastových obalech nebo krabicích. Výsledky najdete na jejich stránkách. Hmm, třeba takový Veselý šenkýř má 85 % alkoholu z řepného cukru, takže to celé kolem vinných hroznů jen přejelo v cisterně, nejspíš.


Bez konce jsou lesy markýze Géra
Otcové když v jeho robili dolech
smí si vzít sirotek do klínu drva
co pravíš Maryčko Magdonova?

Hmmm, tak tyhle verše mě napadly, když jsem četl na EnviWebu: ... Z lesů na Benešovsku se ztrácejí stromy. Kradou je lidé, které k tomu podle lesníků vede zdražování plynu a elektřiny. ... Co k tomu dodat ... Začarovaný kruh? Jooo, krást se nemá. Kdybych měl les, nadával bych taky a postavil tam na hlídku rotu medvědů s flintama. Ale ... napřed nám vyhučeli díru do hlavy báchorkami, jak výhodné je topit plynem a elektřinou a když si pak kde kdo pořídil plynové kotle a přímotopy, s poťouchlým úsměvem zdražili, co se dá. Jak tohle nazvat? Třeba virtuální krádež? Hmmm, asi je to ale nejspíš to všude omílaný tržní hospodářství. Ale není celá ta slavná ekonomika vlastně jen vrchností posvěcená lumpárna?


Už i ta Evropa je jeden velký Kocourkov ... České republice hrozí pokuta od Evropské komise kvůli vytyčování území se zvláštním režimem ochrany přírody v rámci programu Natura 2000. Většina navržených lokalit v pohraničních oblastech u saské hranice totiž nenavazuje na stejné oblasti na německé straně. Návaznost je přitom jednou ze základních podmínek naplnění programu Natura 2000.
Ano, návaznost - když je na co navazovat. Ale když vypadá územní členění jinak u nás a jinak u sousedů, jak podrobně rozebírá článek na Ekolistu, jeví se požadavek E.K. v úplně jiném světle.

Dále to zní ještě hůř: Proti řadě z lokalit mají připomínky kraje a obce, dopadu dalších chráněných území na zaměstnanost se obávají odbory. Obávají se také, že rezervace budou brzdit rozvoj průmyslu a podnikání v regionech. Podle ministerstva životního prostředí však nic takového však nehrozí.

Jistě, lidé se nějak živit musí. Ale mohlo by se také stát, že až jednou vylezou z těch klimatizovaných betonových hal bez oken osvětlených jedovatými zářivkami, příroda kolem již nebude. Šeď betonu a asfaltu vůkol naprogramované thymolinové úsměvy jejich manažerů nerozjasní ...


Trvalo více než 10 let, než byla na půdě Organizace spojených národů přijata zatím jediná reakce na klimatické změny – Kjótský protokol, stanovující limity pro vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Není však možné i nadále tímto tempem pokračovat. Pokud nebudou rychle podniknuta razantní opatření, globální oteplování a s ním spojené tání ledovců, zvyšování hladiny moří a další změny budou akcelerovat.
V pořadí desátá konference smluvních stran Rámcové smlouvy OSN o klimatických změnách, známé pod zkratkou COP 10, se koná ve dnech 6. až 17. prosince 2004 v argentinském Buenos Aires a účastní se jí na 5000 zástupců ze 189 zemí.
Průmyslové země budou muset na základě dosavadních dohod omezit do roku 2012 celkovou produkci šesti klíčových skleníkových plynů o 5,2 procenta pod úroveň roku 1990. Zástupci Spojených států však dali na začátku konference najevo, že se nezřeknou dosavadního nesouhlasného stanoviska ke Kjótskému protokolu. (Zdroj ...)


Protože objem souboru s těmito "Zprávičkami" už vzrostl nad únosnou mez, udělal jsem to, k čemu jsem se již dlouho chystal. "Odtrhl" jsem část odpovídající zhruba prvnímu roku provozu Mostu do Říše snů a zakonzervoval ji v samostatném souboru. Pokud byste se tam někdy chtěli podívat, stačí klepnout na odkaz na konci této sady Zpráviček...


K Zemi se blíží kometa. Dostala označení C/2004 Q2 (Machholz). Nejblíže se Zemi přiblíží 6.ledna 2005 - proletí kolem nás ve vzdálenosti 51 miliónů kilometrů. Opravdu symbolické datum - svátek Tří králů; nabízí se tu paralela s kometou, kterou sledovali legendární mudrcové na své cestě do Betléma. Mezi námi, lidstvo by nějakého toho Spasitele už potřebovalo opravdu jako sůl ...


A jedna perlička ... Chuchvalce prachu, drobky, chlupy z ohanbí, to je jen zlomek smetí, které našli britští vědci v klávesnicích. (Britští vědci teda musej bejt pěkný čuňata  ...) Okolí počítačů už nepovažují za semeniště mikroorganismů jen odborníci. Podle výzkumu plných 57 procent Britů připouští, že jejich záchod je čistší než jejich klávesnice. (Zdroj: V klávesnicích to žije, víc než na WC; iDnes)


Zvířata to nemají lehké v tom "tržním" hospodářství ani u našich sousedů: VLK: Povolenie lovu na 61 medveďov hnedých sleduje zámery loveckých spoločností
Lesoochranárske združenie VLK má podozrenie, že povolenie regulačného lovu na 61 medveďov hnedých, ktorý odobrilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, sleduje zámery loveckých spoločností.
"Poľovnícke firmy, ktoré organizujú poľovačky na medvede, vytvárajú atmosféru, aby ministerstvo udeľovalo tieto povolenia. Oni následne na odstrele zarábajú veľké peniaze," povedal pre TASR náčelník Lesoochranárskej organizácie VLK Juraj Lukáč. "Takúto atmosféru vytvárajú tým, že okamžite, ak medvede spáchajú nejakú škodu, označia ich za premnožené. Toto tvrdenie je ale nepravdivé a často účelovo zneužívané," dodáva.
Údaje, podľa ktorých ministerstvo vydáva povolenia na lov, sú podľa neho neopodstatnené. Ani ministerstvo nevie argumentovať, prečo povoľuje odstreliť práve desať percent z celkového množstva medveďov a už vôbec nevie, aké je ich "celkové množstvo", upozorňuje Lukáč. Na Slovensku sa totiž zatiaľ neuskutočnilo riadne sčítanie populácie medveďa hnedého.

Údajně to má spočítané také puma, která se pohybuje na severu Moravy. Tamní myslivci si už na ni brousí zuby a vedou krvelačné řeči. Panečku, prásknout si takovou šelmu, to bude vzrůšo! Vůbec je nenapadne, že mnohem lepší by bylo místo olověné kulky použít uspávací střelu a zvíře věnovat do ZOO nebo jej i výhodně prodat. Jo, to bude zase slávy ... sjedou se papaláši v šestsetřináctkách (pardon, Bavorácích) a bude veselo....


Věra Kostrouchová (52) je vitální žena, přesto pro ni život v těchto dnech končí. Šumavská farmářka z Kašperských Hor zaplatila za svoji odlišnost a svéráz. Sousedé a radnice se totiž rozhodli dostat tuto ženu do kolen a teď se jim to podařilo. Za údajné týrání zvířat dala obec chovatelce nezaplatitelnou pokutu a exekucí ji pak připravila o celé sedmdesátihlavé stádo. Jak ale přiznávají sami znechucení veterináři, spíše než o týrání šlo úřadům a místním chovatelům o to zbavit se konkurenta a nepohodlného občana, který vybočuje z řady.

"Paní dostala 400tisícovou pokutu za týrání a nezaplatila, takže mojí povinností je jí odebrat majetek, kterým jsou pouze zvířata," říká exekutorka Emílie Černovská při prohlídce stáda statných krav. "Je pravda, že takhle týraná zvířata rozhodně nevypadají, ale já s tím nic nenadělám. Mojí povinností je zvířata odvézt a vydražit." Pak exekutorka klopí oči: "Podle všeho to vypadá, že tohle je jenom nástroj, jak se této ženy zbavit. Spousta lidí má totiž na pozemky, kde hospodaří, zálusk," říká pomalu. "Město proto dalo té paní záměrně takovou pokutu, kterou nemůže zaplatit, a vědělo, že jejím jediným majetkem jsou zvířata, takže touto cestou její hospodářství zlikvidují. Já ale bohužel musím splnit svoji povinnost."

V posledních dnech svitla chovatelce ještě jedna malá naděje. Postavili se totiž za ni veterináři, kteří její zvířata kontrolovali pravidelně a dlouhou dobu před likvidační vizitou. "Nelíbí se mi, co se tady děje, a chci na krajskou správu poslat dobrozdání, že na jejím statku nebyl nikdy žádný problém a zvířata netrpěla. Ta paní naopak pomáhala těm, která by jiní už dávno poslali na jatka," říká veterinář Ladislav Vyskočil, který na tuškovský statek za zvířaty jezdil více než tři roky. "Město ji prostě chtělo za každou cenu dostat ke zdi, a kdyby nepřišli s týráním, tak si klidně vymyslí, že je třeba očarovala. Ona se prostě od nich lišila tím, že to nedělala pro peníze, ale srdcem, a to oni nechápou. Místo pomoci se rozhodli ji utlouct. A to bychom neměli dopustit."

Skutečně, je to jako za dob inkvizice - "Doufám, že konečně už bude pokoj," říká starostka Balounová. "Osm let jsme se museli dívat, jak odmítá vést chov jako ostatní. Úplně ideální by teď bylo, kdyby jí ještě dali zákaz činnosti." (A co takhle rovnou upálit na náměstí???)

Zbytek si přečtěte v článku Dokonalý zločin v Kašperkách. Asi vám z toho bude také na zvracení. Mám moc rád Šumavu a Kašperské Hory patřily k mým oblíbeným místům. Pokud je ale tohle všechno pravda, pak do městečka hyen už nikdy nevstoupím.


Další krůček k dálkovému řízení lidí? Britští inženýři nedávno oznámili, že vyvinuli mobilní telefon, který se jako plomba umístí do zubu. Miniaturní mobil obsahuje vibrační zařízení a přijímač rádiových vln. Zvuk přichází do zubu v podobě digitálního rádiového signálu a díky rezonanci čelistní kosti je přenášen do vnitřního ucha. V současné době není ˝minitelefon˝ ještě vybaven vlastním mikročipem, ale tato technologie se prý již testuje a zcela funkční telefon by měl vzniknout velmi brzy. (Podle serveru Zuby.cz)
Strašná představa, jak toto zařízení může fungovat ve spojení s podvědomě vnímanými zvuky.


V oblasti nanotechnologie první varování přicházejí v době obrovských slibů, kdy veřejnost ještě nepoznala žádná skutečná nebezpečí. Kritikou nanotechnologie se zabývají odborníci, kteří kromě obrovských možností nových technologií reálně vidí také smrtelná nebezpečí. Většina odborníků je však přesvědčena, že taková varování by vyvolala nadměrné obavy veřejnosti z neznámého a vedla by k omezení podpory výzkumu a vývoje. Argumentují například obavami veřejnosti z geneticky modifikovaných potravin, které dnes brání většímu rozšíření geneticky modifikovaných rostlin a živočichů. Autoři článku, jehož překlad najdete pod názvem Vojenské využití nanotechnologie v 12. čísle (2004) časopisu NATURA tvrdí, že veřejnost má právo vědět, jaké výhody a jaká rizika každá technologie přináší, aby se mohla rozhodnout, jak na ně reagovat. Proto se zabývají možnými riziky, která souvisejí s možným vojenským využitím nanotechnologie.


...  OBEZITA PRO SVŮJ MASOVÝ VÝSKYT PŘESTÁVÁ BÝT SOUKROMOU ZÁLEŽITOSTÍ JEDINCE, JEDNÁ SE O CELOSPOLEČENSKOU ZÁLEŽITOST. A proto se musíme všichni snažit, aby bylo obezity méně, aby se jí včas předcházelo, aby se včas léčila, dokud nevzniknou různé komplikace, obezitu tak často doprovázející. 
To je závěr článku Kapitoly o obezitě 28 - Je obezita věcí soukromou? na stránkách Zdravcentra. Téma velmi aktuální, zejména teď, když se kvapem blíží Vánoce...


Jánošík bohatým bral, chudým dával - nebo to bylo naopak? Chudším lidem klesne nemocenská, bohatším se zvýší. Všichni, kteří mají plat do 25.000 korun hrubého měsíčně, budou dostávat méně peněz, až onemocní. Sníží se jim totiž nemocenská. Naopak lidé s vysokými výdělky budou mít na nemocenské až o 6000 korun měsíčně víc. Vyplývá to z návrhu nového zákona o nemocenské, který minulý týden dokončili úředníci na ministerstvu práce.
Domnívám se, že všichni ti úředníci mají plat přes 25 000. Co k tomu dodat. Je to snad celonárodní test, kolik malý český člověk vydrží?


Nezapomeňte na vašem adventním věnci zapálit druhou svíčku. V neděli 5. prosince 2004 je druhá adventní neděle, zvaná bronzová. A den před tím, v sobotu, si uřízněte do vázy pár Barborek - ale buďte ke stromům šetrní; budete přece chtít za pár měsíců třešně!


Část senátorů chce 3. prosince 2004 zamítnout návrh zákona o snižování hluku, který vláda předložila kvůli požadavkům Evropské unie. Pašáci senátoři, vědí to, co neví v EU - proti hluku jsou nejlepší sluchátka...


Panečku, to je věc ... Nedaleko od ropného pole Sindeltop, které před více než sto lety přineslo Texasu bohatství, našli vědci místo, kde chtějí vyzkoušet dlouho diskutované řešení boje proti klimatickým změnám. Ukládání nebezpečných emisí pod zem.
Kabrňáci američtí vědci; asi také uklízejí tak, že nakopou bordel čas od času pod postel. Asi by se tomu mohlo říkat pštros-systém. Panečku, to budou mít naši pra-pra-vnuci minerálky. Ty reklamy jim závidím ... Mattoni je proti tomu blbá destilka! Jestli je k tomu, aby se člověk mohl označovat za vědce zapotřebí takový nápad, pak prosím, abych byl nominován na Nobelovu cenu. Mám lepší nápad - co takhle žádné emise neemitovat?


Geneticky upravené potraviny by si bez obav koupila čtvrtina české populace, naopak pětina lidí je proti takovýmto výrobkům a nekonzumovala by je. Vyplývá to průzkumu GfK Praha. Mezi osobami ve věku 15 až 25 let je 40 procent příznivců potravin nového typu, naopak ve skupině lidí starších 66 let pouhých 14 procent. No, trochu morbidní úvaha - doufejme, že by se po požívání GMO ta mladší lehkomyslná skupina respondentů dožila alespoň věku té starší skupiny. Neochota k nákupu stoupá s úrovní dosaženého vzdělání, například třetina vysokoškoláků GMO potraviny odmítá.


Blíží se vánoční svátky většinou provází spěch, tlačenice a nedostatek času. Pak se snadno může se stát, že se najde nepoctivý obchodník, který bude využívat předvánočního zmatku a bude se chtít na váš úkor zbavit nekvalitního či prošlého zboží. Na co byste si měli dát pozor, vám radí Státní zemědělská a potravinářská inspekce; její kolektiv připravil několik rad, jak snížit riziko koupě nekvalitní nebo závadné potraviny.


Pozor na osvěžovače vzduchu! Tisková zpráva SOS: Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) zveřejnila zprávu o testu osvěžovačů vzduchu, ze kterého vyplynulo šokující zjištění – tyto prostředky určené pro zpříjemnění našich bytů a kanceláří uvolňují zdraví škodlivé látky. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), které je členskou organizací BEUC, upozornilo na zprávu, varující před obsahem toxických látek v těchto prostředcích. Bližší údaje najdete na stránkách Světa spotřebitelů.


Setkali jste se již s označením FAIRTRADE? Jde o výrobky, při jejichž výrobě byly použity suroviny ze zemí třetího světa. Kupováním takto označených výrobků se pomůže zlepšit život lidí v nejchudších zemích naší planety. Všechny výrobky FAIRTRADE jsou označeny certifikovaným logem, které uděluje instituce FLO (Faitrade Labelling Organization International) se sídlem v německém Bonnu. Další informace o celém projektu najdete na stránkách FAIRTRADE (v angličtině). (Zdroj: Agronavigátor)


Období spojené s blížícím se Slunovratem je pro živé organismy kritické z hlediska snížení imunity a vyššímu riziku napadení nejrůznějšími chorobami respiračních orgánů (a nejen jich). Lidé řeší své obavy z onemocnění zvýšeným přísunem vitamínů. Nabuzeni reklamami házejí do sebe často  pilulku za pilulkou jak topič uhlí pod kotel lokomotivy. Nemohou ale vitamíny v přebytku škodit? O tom pojednává článek EFSA posuzoval nezávadnost vysokých dávek vitaminu C.
Údaje, které jsou k dispozici, naznačují, že příjem vitaminu C z doplňků stravy ve výši až asi 1 g nad běžný dietetický příjem, není spojen se škodlivým vlivem na trávicí trakt. Při vyšších příjmech (3–4 g/den) se však akutní škodlivé účinky na trávicí trakt vyskytnout mohou. ...

... Na základě průzkumů prováděných v zemích EU jsou průměrné denní příjmy vitaminu C vyšší než doporučované denní příjmy, s 95. percentilem se příjmy z potravin a suplementů pohybují až okolo 1 g/den. Při těchto dietetických příjmech není zapotřebí se znepokojovat.

Článek ale končí rozpačitě: Systematické zhodnocení nezávadnosti dlouhodobých vysokých dávek vitaminu C z doplňků stravy nebylo provedeno.

Tak nejsme o moc moudřejší. Ovšem nejlepší rada by asi byla ta, že nejlepším a pro náš organismus  nejpřijatelnějším zdrojem vitamínů jsou čerstvé ovoce a zelenina - ať si reklamy na syntetické vitamínové pilulky hýkají z obrazovky jak chtějí.


Víte, že se se zkracuje délka života každého Evropana o devět měsíců vinou špatné kvality ovzduší? Alespoň to tvrdí Evropská komise s odvoláním na vědecké odhady.


Omluva pro vánoční mlsání? .Ženy, které zažívají pocity marnosti, úzkosti a zuřivosti a jsou vystavovány rámusu a hluku, řeší svůj stres nejčastěji čokoládovou tyčinkou nebo jinou sladkostí či něčím malým k jídlu. U mužů to tak nefunguje.


Globální oteplování mimo jiné způsobilo, že Inuitům a dalším arktickým národům nestačí jejich slovní zásoba. V jejich jazycích schází pojmenování pro druhy, které se do jejich oblastí šíří z jihu. Místní lidé používají pro popis přírody mnoho způsobů vyjádření – například více než 1000 výrazů znamená „sob“, nemají však žádné pro červenku, jež se nyní odvažuje až za hranici rozšíření stromů. Inuitům nezbývá, než ji popsat jako „ptáka s červenou hrudí“, zrovna tak jim schází slova pro lososa, sršně a sovu pálenou, které se začínají v Arktidě objevovat. Inuité nedokáží dokonce ani popsat, co vidí. (Podle EkoListu)

Hmmm, nu což - nám také scházejí slova na popis toho, co teď kolem nás a s námi děje. Ještě že je čeština tak květnatý jazyk a obsahuje pro tyto účely nepřebernou nabídku slov abstraktních i z říše živočišné... Všimněte si také, jak se náš jazyk vyvíjí. Před takovými dvaceti lety se říkalo "úpravy cen", nyní krátce "zdražování" - vývoj se nedá zastavit. Co se ušetří papíru a tiskařských barev, když jsme uspořili u tak frekventovaného výrazu celé jedno slovo!


Výstraha podnikatelům, co chtějí z Tater udělat rádoby DisneyLand? Po nedávné ničivé vichřici zneklidnilo obyvatele a návštěvníky Vysokých Tater úterní zemětřesení (30.11. 2004) o síle 4,5 Richterovy škály. Otřesy cítili také obyvatelé Popradu, Liptovského Mikuláše, Oravy a okolí Nízkých Tater. Cítit byly i na severu Moravy na Karvinsku. Epicentrum zemětřesení bylo podle geofyzikálního ústavu v blízkosti slovensko - polských hranic nedaleko měst Zakopane a Nowy Targ.


Tip v pravou chvíli? Britští výzkumníci zjistili, že theobromin, který se nalézá v kakau je téměř třikrát účinnější při utišení kašle než kodein, který je považován za nejlepší lék proti kašli. Takže - čokoládou proti kašli?


Krachy některých ordinací a nemocnic je možné čekat v příštím roce, pokud začne platit úhradová vyhláška, kterou připravuje Ministerstvo zdravotnictví.
Vyhláška stanovuje ceny, které mají pojišťovny platit zdravotníkům za jejich výkony, tak vysoko, že se pojišťovny propadnou ještě hlouběji do dluhů. Své platby opozdí až o několik měsíců a takové zdržení může nemocnicím a ordinacím zlomit vaz.

To se píše 1.prosince 2004 v Hospodářských novinách. Jen jestli ono to není tím, že každý chvilku tahá pilku, jak se zrovna dostane k moci (reforma stíhá reformu, ale jsou to reformy pro reformy a ne akce vedoucí k východiskům ze srabu) - a výsledkem je Všeobecný Chaos.


Chystejte si liščí ohony (v Anglii vědí, proč zakázali hon na lišku). V přepočtu 16 biliónů korun bude zapotřebí během nejbližších 25 let investovat do světové energetiky, aby stačila prudce stoupající poptávce po elektřině. Pro představu - je to zhruba osmkrát více, než kolik za rok vyprodukuje celé české hospodářství (a to už něco vyprodukuje ...). Poselství Světového energetického kongresu, který se konal v roce 2004 v australském Sydney, lze přeložit do řeči, které rozumí každý z nás: časy levné elektřiny patří nenávratně minulosti. Anebo ještě jinak: Při úvahách o budoucí tváři energetiky nebude stát na prvním místě cena proudu, nýbrž to, aby ho byl dostatek. Sydneyský kongres také konstatoval, že při rovnoměrném růstu spotřeby energií o dvě procenta ročně se její produkce musí v tomto století ztrojnásobit.


Komunální odpad z Německa se zatím v liberecké spalovně likvidovat nebude. Ministerstvo životního prostředí nepovolilo bavorské firmě Münchner Recycling převézt pod Ještěd ke zpracování šest tisíc tun vytříděného odpadu.
Podle úředníků česká legislativa přeshraniční transfer odpadů za účelem jejich odstraňování zakazuje.
Trochu tam zaráží to slůvko "zatím". A také nikde nepadne žádná zmínka o tom, že bychom měli mít také nějakou národní hrdost. Dovážet odpadky když se po krk topíme ve vlastních (a nejen těch z popelnic) ... nad tím pomyšlením se spousta lidí musí obracet v hrobě.


Špatná zpráva - Evropská komise pokračuje v pootvírání přístupu kontroverzních geneticky modifikovaných rostlin (GMO) na evropský trh. Komise rozhodla, že předá ministrům členských zemí návrh na zrušení zákazů některých druhů upravené kukuřice a řepky olejné, platné v pěti státech. Pokud ministři - podobně jako již experti členských zemí - nedospějí k žádnému rozhodnutí, za tři měsíce bude moci komise sama nařídit Francii, Lucembursku, Německu, Rakousku a Řecku, aby do 20 dnů zrušily své zákazy.

To se psalo 29. listopadu 2004. Zdravý rozum opět utrpěl porážku ... ?

Ale poslední listopadový den přinesl jinou zprávu - Expertní skupina vlád zemí Evropská unie nezměnila zákaz dovozu geneticky modifikované kukuřice od americké biotechnické společnosti Monsanto, která je odolná proti kořenovým škůdcům, ačkoli již dříve ji Evropa uznala za bezpečnou lidem i životnímu prostředí.

Doufejme, že genetické zrůdy zůstanou i nadále za oceánem... A také doufejme, že hnací silou korouhvičky, váhající kterým směrem se natočit, bude opravdu ten zdravý rozum a ne provize v USD.


Jedna z metod možné prevence proti chřipce je mezi Novinkami. Zaujala mě ale další metoda, jak povzbudit imunitní systém všeobecně - a to stresem. Skutečně, zní to logicky - stres vybičuje obranné schopnosti organismu (teď se "něco" stane ...) a tudíž je pak lépe připraven se bránit potenciální i rozvíjející se nákaze. Existují prý podniky, které nechávají své zaměstnance proti chřipce očkovat. Přitom by si mohly ušetřit prostředky, kdyby rozvinuly myšlenky starého českého filmu "Jen ho nechte, ať se boji".  Představte si, jaká by se užila legrace, kdyby na sebe spolupracovníci povinně z temných zákoutí bafali, kdyby v mikrovlnce byly každou chvíli žertovné třaskaviny a v míse podnikového WC se zabydlel malý krokoďilek...


Na přelomu listopadu a prosince začínají sváteční dny, ke kterým se pojí dávné tradice, které naštěstí přežily až do dneška. 30. listopadu je to Ondřej, pak následuje 4.prosince Barbora a hned po ní 6.prosince Mikuláš.


Dálnice v Antarktidě? Projektem americké Národní vědecké nadace má vzniknout "ledová dálnice" o délce 1632 kilometrů, jejímž úkolem má být podpora vědeckého výzkumu na nejjižnějším kontinentu. Komunikace vedoucí od pobřeží Antarktidy u Nového Zélandu na Jižní pól má být vytvořena z upěchovaného sněhu a umožnit přepravu  vědeckého vybavení a zásob  na americkou Amundsenovu-Scottovu základnu na jižní točně. Silnice by měla být dokončena do konce polárního léta roku 2006. Jako první řidič má vznikající "ledovou dálnici" vyzkoušet slavný Novozélanďan Edmund Hillary, přemožitel Mount Everestu. Ten se na Jižní pól vydal v upraveném traktoru už v roce 1957 a cesta mu tehdy trvala 81 dní.Hillary však označil americký projekt za "strašný", neboť ohrožuje původní životní prostředí. (Podle EkoListu)


Moratorium na GMO. Výzvou k ročnímu zastavení produkce nových geneticky modifikovaných organismů (GMO) a k důsledné ochraně světové fauny a flóry skončil 28. listopadu 2004 v thajském Bangkoku třetí světový kongres ochranářů, pořádaný Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN).


Tedy řeknu vám, že větší kravinu už jsem dlouho nečetl: Konzumace biopotravin podle lékařů pozitivně ovlivňuje zdraví člověka, ovšem jejich vliv na lidský organismus je nesnadno prokazatelný. Velké vědecké studie v tomto směru zatím chybějí, řekla dnes novinářům internistka a endokrinoložka Hana Šarapatková. Důvodem je podle ní nákladnost šetření, které by mohly financovat jen velké firmy.

Mám návrh, "pán vědci" -  co takhle použít to, čemu se říkává zdravý selský rozum? Podle něj bych si tak dovolil tvrdit, že to, čemu se dneska říká "biopotraviny" je tím, čím se naši předkové živili dříve, před chemizací zemědělství a zprůmyslněním potravinářského průmyslu - kdy maso bylo maso a ne změť bílkovin rostlinného původu prolepená a protmelená chemickými doplňky a mléko bylo mlékem a ne mastnou vodou plnou kdečeho. Pak není o čem mluvit, ne? Návrat ke stravě, na kterou je náš organismus "seřízen" přece nemusí posvětit žádná autorita, probůh ... Leda že by rozum byl potlačen a díky "sponzorství" průmyslu nám vědci požehnali k pojídání ochuceného polystyrénu s tím, že mrkev je hnusně nezdravá, když roste v té špinavé hlíně ...


Ve středu 24. listopadu 2004 představila na jilemnickém náměstí společnost ČSAD Semily a.s. nový Ekobus Intercity. Jedná se o moderní vozidlo, které je poháněno stlačeným zemním plynem. Díky tomu je jeho provoz šetrnější vůči životnímu prostředí.
Tak to je prima, že? Tady se přemýšlí nad výfukem jednoho autobusu a pokládá za vítězství snížení emisí na cestě z Jilemnice do Liberce - do téhož Liberce, kam chtějí dovážet odpadky po Němcích a pálit je tam pro větší zdraví lidí a  okolních hor a lesů. Co natropily hnědouhelné elektrárny v bývalé NDR s našimi pohraničními horami již je zapomenuto ... Ať si kdo chce říká co chce o ekologickém pálení (pokud se k něčemu takovému vůbec "sníží") - při spalování bude vždy vznikat oxid uhličitý a vodní pára (+ spousta dalšího, podle složení odpadů) i kdyby se všichni manažeři, lobbysté, tiskoví mluvčí a další náhončí špinavých peněz třeba po .... .


Byla zveřejněna Zpráva o životním prostředí České republiky v roce 2003. Zpráva podává stručný souhrnný přehled situace v následujících oblastech: stav jednotlivých složek ŽP , vlivy hlavních hospodářských sektorů na ŽP , stav prvků aktivní péče o ŽP, mezinárodní a evropský kontext ochrany ŽP.


Letošní 3. prosinec je dvacátým výročím největší průmyslové katastrofy ve světových dějinách. Ani po dvaceti letech však není historií – tragedie lidí zasažených chemickou havárií v indickém Bhópálu pokračuje.


Vědci popsali sto nejničivějších invazivních druhů, které jsou zodpovědné za vyhynutí celé řady živočichů a rostlin, a nebo mají tak ničivý účinek na ekosystém, že savci či ptáci přicházejí o svá přirozená útočiště. Ryby, mravenci, šneci nebo různé chaluhy jsou zařazeni na seznam kvůli jejich agresivnímu růstu, biologickému znečištění a katastrofickém dopadu na biotopy po celém světě.
Hmmm, ačkoliv jsem si článek na EkoListu - Sto nejničivějších druhů světa má jméno - přečetl ze všech stran, nikde v něm nefiguruje ten nejhorší druh - Homo Sapiens.


Svět se při ochraně ozónové vrstvy, bez níž by nebyl možný život na Zemi, ocitl v prvním vážném konfliktu. Musí se rozhodnout, v jakém množství bude nadále používat látku zvanou methylbromid, bez níž si část zemědělců v subtropickém a tropickém pásmu nedokáže představit svou budoucnost. Methylbromid je významným "požíračem" ozónové vrstvy a vědci zjistili, že ochranný filtr Země ničí šedesátkrát rychleji než tradiční freony.
Vyspělé země se zavázaly, že methylbromid přestanou používat od příštího roku. Jenže USA, Japonsko, Itálie či Izrael teď požadují rozsáhlé výjimky.


Jedna zpráva naprosto a čistě pozitivní. Do vnitřní Prahy se moc nedostanu. Teď, před Vánoci, jsem ale byl okolnostmi přinucen zavítat do oblasti Karláku a I.P. Pavlova. Zděšen řekami aut a napůl udušen jejich smradem (magistrála = místo neslučitelné se životem) jsem prchal na metro (zlatá čisťoučká Krč, kde pracuji, zlatej Brandejs, kde bydlím), když tu mě upoutal vchod do obchodu U Džoudyho - je to na Pavláku nad vchodem do metra směrem na Mírák, v oblasti tramvajové zastávky, zhruba proti známým levným knihám. Uvnitř klid, čisto, pohoda, dřevěné obložení, dřevěné podlahy - a hlavně: spousty knih, CD, vonných tyčinek a prostě všeho toho hezkého, co člověka dokáže pohladit po duši. Tisíce titulů s ezoterickou tématikou, tolik CD s hudbou z Tibetu, Indie ... atd ... jsem ještě neviděl pohromadě ... A hlavně nádherný klid. Strávil jsem tam v podzemních prostorách krásnou hodinu ani nevím jak a připadal si jako v Jiříkově vidění. Vřele doporučuji.


Vysoké Tatry se ještě nevzpamatovaly z přírodní katastrofy a v zákulisí už začal ostrý boj o jejich novou podobu. Tamní podnikatelé by na zničených místech chtěli vidět nové sjezdovky, lyžařské vleky a turistická centra.
Co k tomu dodat ... asi jen to, že největším škůdcem této planety byl, je a bude tvor figurující pod hrdým, ale jemu naprosto nepříslušejícím názvem - Homo Sapiens. Brrrr....


 

Zpět k Mostu ?

Přehled starších zpráviček

 

 

 

 

 

 

 

 

WebZdarma.cz