wz

Přehled starších zpráviček

Zprávičky 2004       

 


 

Poslední předvánoční Úplněk nás čeká v pátek 26. listopadu 2004 ve 21:06 SEČ. A pozor - neděle 28. listopadu je první adventní nedělí, čímž začíná další církevní rok.Máte již připravený adventní věnec? Právě v neděli by na něm měla být zažehnuta první svíce.


Děti Země píšou na Slovensko. Soudným lidem není lhostejný osud posledních přežívajících zástupců rodiny tzv. velkých šelem ve střední Evropě. Proto také Děti Země podpořily snahu slovenských kolegů z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK o zachování stabilních populací velkých šelem zasláním otevřeného dopisu László Miklósovi, ministru životného prostredia SR. Píše se v něm mimo jiné: Odstřel šedesáti tří medvědů, který je Vámi nazýván regulačním lovem, je podle našeho názoru i podle názoru řady odborníků naprosto neodůvodněný. Také likvidace stovek slovenských vlků v posledních letech nás nutí k zamyšlení, zda to slovenská vláda a konkrétně Vámi řízené ministerstvo myslí s ochranou přírody vážně.
Zbývá jen tiše doufat, že éra papalášů, kteří si z titulu své "funkce" (a případně peněženky) mohli dovolit všechno, bude patřit minulosti.

Hnutí DUHA se přidává k akcím na pomoc Tatrám s tím, že podpoří sbírku organizovanou partnerskou organizací Lesoochranárské zoskupenie VLK. Sbírka, kterou pořádá VLK, má v České republice účet s číslem 191010622/0300, variabilní symbol: 999. Více informací na stránkách VLKa.


Novela energetického zákona, kterou má ve čtvrtek 25. listopadu 2004 projednávat Senát, údajně podporuje dovoz odpadu určeného k likvidaci ve spalovnách. Tvrdí to ekologické Hnutí Duha v prohlášení, které 24.11. zaslalo ČTK. Spalovny, které vyrábějí elektřinu, za ni mají podle novely dostávat lepší výkupní cenu, podobně jako při její výrobě z obnovitelných zdrojů.

Spalovat vlastní odpad, no budiž. Pořád lepší než aby hory smetí létaly c malebných rojích kolem měst. Ale dovážet svinstvo z okolních států, to smrdí korupcí až do nebe. Česká kotlina se stane smetištěm Evropy? Tak se ukažte, páni senátoři ...


Občanské hnutí Arnika komentuje snahy Spolany Neratovice bagatelizovat výsledky rozborů úniku rtuti do Labe. “Spolana by měla své finanční prostředky investovat raději do přechodu na bezpečnější membránovou technologii a přestat znečišťovat řeku rtutí, než aby se pokoušela vyvracet výsledky letitých výzkumů,” dodala Mgr. Hana Kuncová, vedoucí kampaně Arniky Stop nebezpečí ze Spolany.


Já vím, už jsem několikrát psal, že politiku tu nechci. Ale když zas vidím na zpravodajských serverech ty titulky o klání našich slavných politických stran ... prostě se nad tím nedá mlčet. Napsal bych takové Vánoční Poselství: Páni politikové, nikdo vás nepotřebuje, odejděte. Jděte si hrát na "pošetilost mocných" někam do ústraní. Lidi dávají při volbách jasně najevo, jak jste jim již lhostejní. Nejde vám o nás, obyčejné lidi, ale o ty vaše strany; o posty a koryta. Je to spíš jak na fotbale než v reálném světě. Tady ale zbývajících skoro 10 miliónů lidí musí trpně sledovat tu vaši nečistou hru a co víc, ještě ji sponzorovat. Nedá se to vypnout jako fotbal v televizi a nikdo tu není ve střehu s červenou kartou. Postavte si fotbalové jedenáctky s těmi vašimi ptáky, růžemi a třešněmi na dresech a dejte si každý víkend ligu, lidi vám zatleskají. Ale nechte už na pokoji tenhle stát, kde za chvíli nezůstane na kameni kámen. My bychom potřebovali vládu několika moudrých odborníků, kterým by šlo o nás všechny - ne o vlastní prestiž - a hlavně by se starali o ten náš státeček, který se sice může chlubit slavnou historií, leč s mizivými vyhlídkami do budoucnosti.  Potřebujeme už konečně dát do pořádku zdravotnictví, školství, dopravu (... atd ...) a ne se do nekonečna bavit vzájemným potíráním reforem vytvořených tou n-1 generací u koryt. Abychom si konečně mohli o Vánocích říci: "Pokoj lidem dobré vůle" - ale mysleli to upřímně tentokrát opravdu všichni. Je to pěěéééékně naivní přání, že ... Tak a dost již s tímhle tématem !!!


Tak snad ta EU přece jen má nějaká ta pozitiva. Ministři zemědělství Evropské unie se 22. listopadu 2004 shodli na sadě nových opatření, která by měla podstatně zlepšit podmínky jatečných a chovných zvířat při přepravě na kratší vzdálenosti i při přepravě trvající déle než osm hodin. Podmínky přepravy a zodpovědnost za ni budou v EU napříště sladěny zvláštním předpisem.

Podle tohoto předpisu budou muset být například přepravní auta pro dlouhé cesty přes hranice povinně vybavena navigačním systémem, který umožní kontroly na cestách. Nová auta jej budou muset mít od roku 2007, starší o dva roky později. Auta také budou muset mít mechanickou ventilaci, teploměry s varovným systémem pro řidiče, aby zvířata nebyla v horku, a budou také muset mít lepší podmínky pro zajištění pitného režimu zvířat. Tak jen doufejme, že to alespoň tu a tam bude kontrolovat. Více najdete v článku Ministři EU zpřísnili podmínky pro přepravu zvířat. A pokud vám bude připadat tahle problematika banální a jen pro zbytečně útlocitné, podívejte se na odkazy na stránce Práva zvířat nebo na serveru Svoboda zvířat či Práva zvířat. Nejsou tam ale vůbec veselé věci.
Všechny argumenty o nadřazenosti člověka nemohou popřít fakt, že v utrpení jsou si lidé a zvířata rovni. (P. Singer, autor knihy Osvobození zvířat)


Tak jsem se zase do syta (ale hořce) zasmál. Přečetl jsem si článek o testování nového vozu roku - hybridní Toyoty Prius - Auto pro ty, kteří chtějí zachraňovat přírodu.Článek končí několika větami o pánovi, který s vozem jezdil: ... a když začne vyprávět, že viděl na snímcích z kosmických lodí, jak kolem frekventovaných dálnic jsou doslova tunely ze zplodin automobilů, prý kilometr široké a kilometr vysoké a postupně se rozptylující, nezbývá než se vážně zamyslet, jak takové hrůze zabránit. Toyota Prius je podle jeho názoru řešením. Jo a ptáte se, co je na tom k smíchu? Tak se podívejte na úplný konec článku, tam je cena testovaného vozu - 954 900 Kč. Tak půjdeme pěstovat na zahrádku melouny, co vy na to? Ale ten, kdo by chtěl doopravdy zachraňovat přírodu, by spíš měl jezdit na kole ... nebo na koni, ne?


 A zase máme jednu ekologickou jedárnu: V mateřském mléce a tělech ryb žijících v českých řekách našli experti látky používané jako zpomalovače hoření. Bromované zpomalovače hoření se používají ve spotřební elektronice, v kobercích a v polyuretanových pěnách v nábytku. Podle expertů tyto látky ovlivňují hormonální systém člověka. Laboratorní testy na zvířatech potvrdily, že zaviňují poruchy paměti, funkce jater a mají vliv i na potomstvo kontaminovaných. Tak zní anotace článku Zdravotně rizikové zpomalovače hoření jsou v mléce matek a rybách, který si celý můžete přečíst ne serveu ČeskéNoviny.cz.


Výzkum pracovníků z ústavu pro sociální výzkum při University of South California's ukázal, že podvýživa a nedostatek živin v prvních letech života dítěte může vést k antisociálnímu a agresivnímu chování starších dětí a adolescentů. Provedená studie, která je pravděpodobně první prací prokazující, že nedostatek živin jako je železo, proteiny a vitaminy skupiny B v raném dětském věku může působit problémy s chováním, které se mohou projevovat až do konce teenagerského věku.


Máte na něco alergii (nemyslím teď na práci nebo na tchýni ...)? Příčinou může být nevhodná podlahová krytina. V článku Tajemství alergií se píše: Pakliže máte doma výrobky z PVC, jako jsou podlahové krytiny, tapety či hračky, je třikrát vyšší riziko, že vaše dítě bude trpět alergií či astmatem. K tomuto závěru došli vědci mezinárodního centra pro výzkum vnitřního prostředí, kteří analyzovali dopad vybavení domácností na zdraví čtyř stovek švédských dětí. Ke změkčení PVC se totiž používá chemická látka DEHP (ftalát), která zjednodušeně řečeno v těle probouzí přehnané obranné reakce (alergie). "Změkčovadla v interiéru budov představují největší rizikový faktor pro vznik astmatu a alergie ze všech environmentálních faktorů, o kterých máme informace. Větší než kouření matky nebo absence kojení," prohlásil šéf výzkumného týmu profesor Jan Sundell.
Dále již čtěte zmíněný článek na stránkách EnviWebu.
Já bych ještě dodal, že mimo chemických vlivů podlaha z PVC také vytváří elektrostatické pole, které při delším pobytu našincům také nesvědčí.


Srandička... Na stránkách Zvědavce je následující miničlánek: Přeskakujete reklamu na DVD? Pozor, ať vás za to nezavřou! (22.11.04)
Kongres projednává nový návrh zákona, který by umožnil trestat diváky, kteří při sledování filmu na DVD přeskakují vložené reklamy. Zákon by požadoval zabudovat do DVD přehrávačů obvody, které přeskakovače reklam identifikují a nahlásí někam do centra FBI. Jak bude FBI reagovat, zda vyšle na místo přepadové komando, nebo se spokojí se zastřelením viníka na úsvitu, nebylo v článku řečeno. Výrobci zábavy tvrdě za tento zákon lobují.

Podíval jsem se na pod článkem uvedenou adresu - a skutečně, článek Bill Could Criminalize Fast-Forwarding DVD Ads, Trailers existuje... Nevyplývá z toho, že by se jednalo o legrácku ... ale asi to bude něco jako kdysi o těch kočičkách ve sklenicích, ve vážném balení. Legrace ... zatím. Jen aby to nebyla inspirace pro Velké Bratry!


Zdraví ??? Cha, jaké zdraví, když jde o PRACHY !!! Miroslav Linharta, který je místopředsedou Grémia majitelů lékáren, tvrdí, že v České republice se postupně vytváří rozsáhlý řetězec lékárenských zařízení s jedním hlavním cílem: vyšachovat ze hry nezávislé lékárníky a maximalizovat své zisky bez ohledu na rozsah služeb, které si pacienti zaslouží. A také přitvrdit podmínky konkurenčním distributorům.

No, člověku je z toho na zvracení. Raději si článek Lékárenské řetězce likvidují nezávislé lékárníky přečtěte sami, ať vidíte, na co platíte zdravotní pojištění, daně ...atd. "Ekonomicky uvažující" lidé na tohle s povýšeným a pobaveným úsměškem řeknou - no co chceš, to jsou přece tržní vztahy ... Jenže ten úsměv jim zhořkne na tváři, až jim najednou bude ouvej a sami budou nějakou tu lékařskou pomoc potřebovat. Pak mohou jít s celou ekonomikou ... však už víte kam.


Na stránkách serveru Příroda.cz je zveřejněná krásná povídka se stručným názvem - Strom. ...
Kdo jsem? Co jsem? K čemu jsem? Osamělý strom Jsem starý, osamocený strom. Můj stařičký život byl velmi pestrý. Kdysi dávno, když mě vysadili, jsem se bál, jestli přežiji a teď ve svém starém věku se opět bojím. Nepřijdou nějací lesníci? Neudělají na mě tečku? Nepokácí mě? A když ano, co bude se mnou dál?

Pak třeba opravdu přijde pár magorů s pilami, a strom zabije, aby bylo vidět na nějaký nesmyslný poutač u Lidla nebo jiného podobného kazisvěta. Neuvědomují si totiž to, co se říká v závěru povídky ... Příroda nám může dát více, než si jen umíme představit.


... Je tenká jenom pár milimetrů. Přesto dokáže ochránit miliardy lidí po celé zeměkouli. A také živočichy a rostliny. Bez ozónové vrstvy, která zachycuje škodlivé účinky ultrafialového záření, by nebyl život na Zemi.
V Praze dnes vědeckým sympoziem začíná mezinárodní konference zástupců 188 států, které se přihlásily k programu, jak tento filtr chránit. V minulém století totiž lidé udělali velký krok k tomu, aby svůj ochranný deštník zničili. Teď se to snaží napravit.

Tak začíná článek Lidé se poučili, ozónová vrstva se zesiluje na EnviWebu. A dále: "Když vědci zjistili, že tyto látky poškozují životně důležitou ozónovou vrstvu, mezinárodní společenství se během několika let dokázalo dohodnout na zastavení emisí."
I tak bude podle odhadů vědců trvat ještě nejméně padesát let, než se ozónová díra zacelí.
Sympózium zahájí v pondělí 22.11. 2004 Mario José Molina, profesor Massachusettského technologického institutu, který se už v sedmdesátých letech se podílel na výzkumu, který dokázal, že freony poškozují ozónovou vrstvu Země. Právě za výzkum freonů dostal v roce 1995 Nobelovu cenu za chemii.
"Nebýt Montrealského protokolu, ztenčila by se vrstva ozónu nad Evropou asi o polovinu, jižní polokoule by dopadla ještě hůř," říká Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha. "Na světě by přibylo přes dvacet miliónů případů rakoviny kůže a sto třicet miliónů případů očního zákalu."

Takže konečně po dlouhé době mohu na těchto stránkách zveřejnit něco opravdu pozitivního; už to vypadalo, že Most do říše snů se bude muset přejmenovat na Most do říše tmy ...


Dobrá zpráva pro vyznavače jistého druhu stavebního spoření. Britská Dolní sněmovna zakázala po dramatickém střetu se Sněmovnou lordů tradiční lov na lišku. Již před dnešním rozhodnutím sněmovny předseda lovecké organizace Countryside Alliance John Jackson řekl, že lovci nebudou zákon dodržovat. "Na obzoru se rýsuje skutečná občanská neposlušnost," řekl. Takže vrahounci vystrkují růžky ... (Zdroj: ČTK)


Hanba obchodnímu řetězci Lidl ! V den 86. výročí vzniku republiky, kdy prezident Václav Klaus v projevu mluvil o posledních patnácti letech "ničím a nikým neomezované plnohodnotné občanské svobody", se skupina stovky Chomutováků vydala do průvodu se státní vlajkou v čele. Důvodem byl především pocit občanské bezmoci ve státě, kde neexistuje síla, jež by zastavila již několik let trvající legální a nelegální kácení stromů před supermarkety nadnárodního obchodního řetězce Lidl.  ... Demonstranti mají týž pocit bezmoci jako kdysi, kdy je ochuzoval řečeno slovy prezidenta Klause "svévolný, neefektivní, nikoho nemotivující a prosperitu nepřinášející systém byrokratického plánování a postátněné ekonomiky". Nyní mají obavy, že je ochuzuje sice efektivní, ale stejně svévolný systém libovůle nadnárodních společností, jejichž politikou je mimo jiné nerespektovat hodnoty, které jim stojí v cestě za ziskem ... Uplynul rok od slibu společnosti Lidl chránit stromy na jejích pozemcích, ale z důvodu výstavby reklamního pylonu před prodejnou v Lovosicích byly 8. října zlikvidovány tři jabloně a topol. Kácelo se se souhlasem krajských úředníků a politiků, jimž občané vložili do rukou mandát chránit své zájmy. Zdroj: EnviWeb 19.11. 2004.


A jak to "u nás v Kocourkově chodí", o tom si můžete vykreslit obrázek z článku uveřejněného na stránkách hnutí Arnika: Zatímco česká vláda nedávno odmítla vyhlásit ptačí oblast Heřmanský stav – Odra – Poolzí kvůli plánované průmyslové zóně u Dolní Lutyně, na druhé straně hranic naopak nové chráněné území vzniká. Rozhodnutím úřadu Slezského vojvodství byla dne 29. října 2004 vyhlášena chráněná oblast Hraniční meandry Odry. Území je charakteristické neregulovaným vodním tokem Odry, kde se zachovaly přirozené korytotvorné procesy, což vytváří jedinečné podmínky pro vzácné a ohrožené druhy živočichů a rostlin. „Rozhodnutí polských úřadů opět poukazuje na význam přírodních hodnot této oblasti, kterou chce česká vláda obětovat nejistému investičnímu záměru,“ uvádí Martin Skalský ze sdružení Arnika. To se snaží spolu s místními občany, Českou společností ornitologickou a dalšími nevládními organizacemi stavbě strategické průmyslové zóny zabránit a prosadit ochranu přírody.


A zase zůstává rozum stát ... Podle článku na EnviWebu čeká ... Výrobu " ekologické" elektřiny z dřevního odpadu příští rok šok. Výrobci " čisté" energie uvádějí, že s využíváním odpadu z lesů k výrobě elektřiny a tepla mohou příští rok skončit. Jako hlavní důvody dávají průtahy při přípravě a přijetí zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie. Ten leží ve sněmovně již od jara a poslanci se na něm nemohou shodnout. Jo, když jde o 13. nebo 14. platy či jiné požitky, o tom se rozhoduje obratem, že ano? A po nás potopa ...


Kokodááák! Víte o tom, že máme už EUROVEJCE? Skutečně, to není legrace. I u nás již od 1. května 2004 platí předpis o označování vajec. Na obalu musí být textové vysvětlení původu vajec a na každém vajíčku číslo, jehož první číslice označuje původ - způsob chovu. Takže kvok - teda pozor: vejce nosnic v klecích (3), vejce nosnic v halách (2) vejce z volného výběhu (1) a konečně vejce z ekologických chovů (0). Přeji vám i těm obětavým ptákům, abyste se setkávali co nejvíc jen s kódy 0 a 1.


Předvánoční běsnění se dostává do obrátek. Boj o obsah našich peněženek začíná, podporován vlezlou a úlisnou reklamou všeho druhu. Rodinné škodověnky úpí pod tíhou praček, ledniček, myček i rotačních uňuchadel a různých jiných konzumentů energií a vody. Ale jak to udělat, aby vás nově zakoupený spotřebič nepřivedl svým provozem na mizinu? Zkuste si dříve, než navštívíte příslušný superhypermárket, prohlédnout stránky nového serveru Úsporné spotřebiče - třeba tam najdete inspiraci ... a určitě nějaké to poučení.


Zní to sice divně, ale víte o tom, že byste v zimě na rybnících i dalších stojatých vodách neměli krmit labutě? Ptáci by pak neodletěli na řeku a hrozila by jim smrt. Zvykli by si totiž na krmení a mohli by na rybnících a nádržích přimrznout k hladině.


Víte, že jsem dneska ráno potkal strašidlo?  Přijel jsem něco po šesté do práce (je to pár desítek metrů od stanice metra Kačerov), postavil auto stranou a šel otevřít vrata do dvora. Nesvítilo pouliční osvětlení, takže všude byla ještě tma. Když jsem byl u vrátek, najednou se ke mně shora od Budějovické blížilo strašidlo - nebo UFO nebo co to bylo??? Nízko nad zemí doslova tančila barevná světýlka - a blížila se ke mně. Horror, děs, hrůza !!! No, vyklubala se z toho slečna vedouci na vodítkách dva retrívry, úplně stejné jako je náš Benýsek. Jeden měl pod čumákem červenou blikačku a druhý blikačku zelenou... No já zíral a v duchu řval smíchy...


Agronavigátor přináší v článku Nový prostředek na snižování krevního tlaku informace o tom, že ... Japonská společnost Riken Vitamin vyvinula želé z mořských řas obsahující ingredienci, která napomáhá snižování krevního tlaku. Výrobek byl schválen v Japonsku jako potravina pro speciální zdravotní účely. To je jistě pěkné, ale o to by mi ani tak nešlo. Dále se zde totiž píše ...Společnost Yakult oznámila, že v nejbližší době uvede na trh mléko obsahující GABA (gama-aminomáselná kyselina) snižující krevní tlak. Potraviny této kategorie se v Evropě začínají teprve pozvolna prosazovat. Vzhledem k tomu, že podle WHO asi dvě třetiny záchvatů mrtvice a polovina případů srdečních onemocnění jsou spojeny se zvýšeným krevním tlakem, je vývoj funkčních potravin tohoto typu velmi perspektivní. To je také zajímavé ... ovšem ještě zajímavější je, že před několika lety byl u nás volně prodejný preparát GABA Max, který navozoval stavy příjemné relaxace. Jeho prodej byl ale záhy zakázán - pod záminkou poškozování jater či čeho, podobně jako později přípravky na bázi rostliny Kava-kava. Na téma funkční fytoterapie konkurující syntetickým farmakům (zisky !!!) ale toho bylo napsáno dost ...


Český jazyk se vyvíjí. V minulé éře byl jeho slovník "obohacován" rusizmy (viz pěrestrojka, chozrasčot, subotniky ...) teď nám zase moderátoři přejí pěkně po americku - "Mějte hezký večer (den, ráno ... etc.)". I nová slůvka přibývají a pokud chce člověk mluvit hezky "po manažersku", musí ze sebe ASAP generovat dedlajny a vůbec být pořád IN. Také nová slova se učíme ... Tak například, víte co je to brainwashing? Hezky česky by se to dalo přeložit jako vymývání mozku. Krásným příkladem brainwashingu v praxi jsou autokarové zájezdy důchodců. Za slušnou cenu (něco přes stovku) je celodenní výlet luxusním autokarem na určité turisticky atraktivní místo, spojený s obědem (v ceně zájezdu). Vyvrcholením je pak návštěva nějaké firmy, kde účastníci zájezdu absolvují několikahodinové show přesvědčující je o skvělých vlastnostech a výhodném nákupu jejího zboží. Promyšleným působením na lidskou psychiku v podání školeného "šoumena" dospěje většina účastníků k tomu, že bez deky ze "zaručeně pravého" ovčího rouna nebo sady nožů (vydrží přece ostré 150 let!) již nelze žít. K tomu dostanou krásný dárek a spokojenost je všeobecná - firma se zbaví neprodejných šuntů a důchodci odjíždějí s pocitem, že udělali "kauf". A příště jedou zase ... Bůh nám zachovati ráčej naše důchodové připojištění ...


Také vás zajímají Keltové, jejich druidové i současné novopohanské hnutí Wicca? Ke čtení o těchto věcech moc nenajdete. Proto mám pro vás dobrou zprávu. ... Půl roku práce vylézá na světlo Bohů, nechme tedy aby se představilo lidem v těch nejlepších barvách ... tak zní anotace projektu Wicca vs. druidství  uveřejněného 5. listopadu 2004 na stránkách Druidského háje. Informace, které projekt přináší, si můžete přečíst přímo na obrazovce nebo si celý projekt stáhnout jako soubor ve formátu PDF.


V médiích se objevuje čím dál tím více zpráv o zavádění mýtného pro kamióny na dálnicích  - ve světě a výhledově i u nás. Argumentuje se tím, že komunikace jsou přetížené a nadměrně se opotřebovávají. Nikde ale není psáno, že zboží se bude muset dopravovat tak jako tak, takže dopravci budou prostě muset zaplatit a své služby zdražit - což odnesem zase my, ti "malí na konci". A kamionů bude jezdit pořád stejně - jak by to ti chytráci jinak asi chtěli udělat? Což nakonec může být i účel, maskovaný ekologickým pláštíkem.
Také mi jdou na nervy ty záplavy kamiónů - objektů o velikosti menšího rodinného domku pohybující se rychlostmi přes 100 km/h krajinou a městy. Ale copak by nešlo využít železnici? Zpočátku třeba v krajských městech vybudovat terminály, kde by z ramp náklaďáky snadno najely na plošinové vozy a větší část trasy absolvovaly na nich. Zbytek cesty by pak ujely "po svých". Dieselová lokomotiva v čele nákladního vlaku má odhadem takových 2 500 koní, tedy jen několikanásobně víc než tahač kamionu. Přitom takových náklaďáků na vagónech utáhne třeba 50 i víc. A časová prodleva by zase tak markantní nebyla ... Jenže tohle může být argument selského rozumu a ne té zrůdy, které se říká "tržní vztahy". A dojnou krávou bude zase ... hádejte kdo?


Bez energie bychom byli všichni v háji zeleném, to je celkem jasné každému. A také je nyní již jasné, že ropy zbývá pár žejdlíků, uhlí sice ještě trochu máme, ale čmoudí, atomů se bojíme - takže ... kde energii vlastně brát a nekrást? Kdo se o tuto problematiku trochu zajímá, toho jistě potěší stránky Atlas zařízení využívajících obnovitelné zdroje energie. ... Tato databáze se pokouší mapovat využívání obnovitelných zdrojů energie v České republice. Najdete zde údaje o malých vodních elektrárnách (tj. do 10 MW instalovaného výkonu), o větrných elektrárnách, o zdrojích spalujících biomasu (nad cca 200 kW výkonu) a bioplyn, o solárních termických systémech, ale i o tepelných čerpadlech.
O alternativních zdrojích energie najdete také spoustu informací na stránkách Alternativní energie serveru EkoWATT.


Ale abych také na tom světě našel něco pozitivního - člověka potěší zpráva Boží muka se vracejí do krajiny, kde se píše: Na 250 starých litinových křížů, božích muk a památných kamenů nechala v posledních čtyřech letech na Šumavě postupně opravit správa národního parku. Obnova těchto drobných šumavských památek stála pět milionů korun, z toho 1,5 milionu korun dostala od Rotary klubů v Čechách, Německu a Rakousku a od Česko- německého fondu budoucnosti. ...
Tak takovéhle zprávy člověk rád slyší - a ne již to obehrané, že jeden politik poslal jiného tam, kde ještě nikdo nikdy nebyl, ač jsou tam mnozí z nás velmi často posíláni...


Je to k smíchu nebo k pláči? Až moc se již na těchto stránkách zabývám nešvary ze společenské oblasti, což nebylo a do budoucna opravdu není mým úmyslem. Ale ještě že jsem z národa Josefa Švejka, jinak bych se nad jednou stránkou z Lidovek nezasmál, ale klepla by mě rovnou Pepka. Téměř vedle sebe tu najdete titulky Češi pracují nejdéle v Evropské unii, Češi promarní třetinu své pracovní doby, Průzkum: Češi nečekají od EU výhody a Češi patří mezi nejchudší v EU. Dejte chudáčkovi Čecháčkovi Eurečko na polívečku ... A na závěr perlička - Jak nejlépe naložit s volným časem ... Ach jo... Jak mám přemýšlet o volném čase, když celý svůj život "marním pracovní dobu delší než v manufaktuře"?


Milovníci hvězdné oblohy - zbystřete pozornost. Ve druhé polovině listopadu nastává čas Leonid. Pokud chcete získat bližší informace o tom, co, kde, kdy a jak, podívejte se na stránky Instantních astronomických novin.


V návaznosti na včerejší Mezinárodní nekuřácký den se objevila zpráva, že již máme první nekuřácký stát na této Zemi - Bhútán. Zajímavá reakce na tuto skutečnost se objevila na stránkách Zvědavce:
Tak tady máme první zemi světa, kde začne od prosince platit naprostý zákaz kouření: Bhútán. Kdo z jeho občanů si zapálí, dostane pokutu až do výše 220 dolarů. Lámat v kole zatím za to nebudou, ale i na tom se pracuje.
Cizincům v tomto bohulibém koutě ještě nějaký čas bude dovoleno kouřit. Občan Bhútánu si ale tabákový výrobek od nich koupit nesmí - to by bylo pašování.
Jsem přesvědčen, že do doby nepříliš vzdálené se přidají další země světa. Vpřed k světlým zítřkům. Plným konzumu, adrenalinových sportů, feministek, tlusťochů, bezpohlavního sexu a nekuřáků. Inhalovat nám bude dovoleno už jen smog.

Jak relativní může být pohled na jednu věc z různých stran. Autor tohoto článku je zřejmě kuřák. Já zase, jako nekuřák, bych proti zákazu kouření nebyl. Jenže, byl by tu nebezpečný precedens... zakáže se jedno, zakáže se všechno. A tak bude lepší se držet toho wiccanského moudra  "Dělej si co chceš, ale nesmíš tím nikomu ublížit".


Člověku se až tají dech nad tím hnusem (úryvek z článku z Lidovek z 15.11. 2004 - odstavec Mývalové ve stínu těžních věží).
...Hon je podle Kaděry navíc stále častěji spíše společenskou záležitostí než přeborem v tom, jak moc toho kdo uloví. A co lze vlastně ulovit na Karvinsku, v krajině lemované těžními věžemi? "To byste se divili," odpovídá myslivecký předseda Václav Kaděra. "Před třemi lety jsme zde střelili hned dva jeleny. Navíc se u nás čím dál častěji objevují zvířata, která v naší přírodě dřív nebyla." ...

Hon jako společenská záležitost... děs. Celebrity, VIP nebo jak se tohle všechno jmenuje se předhánějí ve vraždění. V kraji těžních věží se objevili dva jeleni - místo aby byli rádi, že je tam mohou vůbec vidět, tak je zamordují. A že se objevují zvířata, která v naší přírodě vůbec nebyla? Prach a olovo na ně. Fuj, člověk by nad tím svinstvem zvracel. Škoda, že zvířata nemají také nějaký ten mezinárodní tribunál, tam by měl pan "předseda" stát a ne se chlubit v novinách, kolik toho zamordovali.


Víte o tom, že pondělí 15. listopadu je Mezinárodní nekuřácký den?


Stále se hovoří o ozónové vrstvě a fatálních důsledcích jejího poškození pro život na Zemi. Mluví se, mluví, ale často člověk moc neví o čem. Proto mohu doporučit článek na serveru Příroda.cz se zajímavým názvem Ozon - 3 mm života. Najdete tam o ozónu vše, co byste chtěli vědět; to mohu jako původním vzděláním inženýr chemie potvrdit.


Moc pěkný snímek Phobosu, měsíčku planety Mars, najdete na stránkách Universe Today. Snímek byl pořízen sondou Mars Express.


Hodně silný kafe ze stránek EnviWebu: Společnost Termizo požádala Ministerstvo životního prostředí o povolení dovozu 6000 tun odpadu z Německa. Obchodní ředitelka Jana Eichlerová argumentuje tím, že spalovna je závodem na využití odpadu, protože ho používá jako palivo pro výrobu tepla. Odpad, který chce firma z Mnichova dovážet, je zbytek po vytřídění komunálního odpadu. ... Ministerstvo oznámilo, že žádost je třeba doplnit, a poté o ní rozhodně. Rozhodnutí by podle jeho mluvčí mělo vycházet z platné legislativy, která zakazuje dovoz odpadů do ČR za účelem odstranění.
No, pokud tohle projde, tak zřejmě žijeme u blbejch na dvorečku. Dovážet cizí odpadky a pálit si je na vlastním území, to je prostě něco, nad čím zůstává rozum stát. Jako kdybychom těch srágor neměli dost svých ... a nejen těch z popelnic; což je vidět i na této "kauze".


Podle údajů na serveru Státní veterinární správy ČR z 11.11. 2004: ... Obavy, že by se virus ptačí chřipky, neboli aviární influenzy, speciálně vysoce patogenního kmene H5N1 mohl šířit lidským kontaktem se zatím nenaplnily. A například Světová zdravotnická organizace(WHO), či Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) takovouto možnost nepřipouští.
Jiná otázka zřejmě je, zda se ptačí chřipkou může zmutovat virus chřipky "běžné". Každopádně se rozeběhl obchod se strachem nad očekávanou pandemií. Tak například u nás v Brandýse n/L dostala obvodní lékařka mé matky 200 dávek vakcíny, které byly prý okamžitě pryč a nové jsou v nedohlednu. Nikdo ale nedovede pořádně vysvětlit, jaké je účinnost této vakcíny proti zmutovanému viru - zda nulová, či alespoň podle hesla "lepší něco než nic". Pokud to tedy někdo vůbec vědět může.


Evropští vědci chtějí v následujících pěti letech vyvinout ne příliš nákladnou metodu k produkci léků proti AIDS, vzteklině, cukrovce a tuberkulóze geneticky pozměněnými rostlinami. Známé, farmaceuticky účinné proteiny by měly být produkovány především v rostlinách tabáku a kukuřice, místo aby se jako doposud získávaly z transgenních bakterií a živočišných buněk. Nepočítá se ale s tím, že geneticky pozměněné rostliny s léčivými účinnými látkami se budou velkoplošně pěstovat na zemědělských půdách. Pravděpodobnější je produkce ve sklenících nebo na zvláštních pozemcích farmaceutických podniků.

Tak mě napadá - četli jste knihu Den trifidů?


V době, kdy je doprava osobními auty ve větších městech a jejich okolí na pokraji kolapsu, vás jistě pobaví článeček s titulkem Městská doprava zvyšuje riziko infarktu. Píše se v něm mimo jiné: Hodinu poté, co se přepravujete po městě, máte třikrát větší riziko infarktu. Na vině není jen stres, ale i hluk a znečištěné ovzduší.
"To je na infarkt!" Věta, kterou vyslovil asi každý, kdo se pohybuje po městě přeplněným autobusem anebo tráví desítky minut v nekonečných kolonách v autě. Nejde však jen o výkřik bezmezného zoufalství. Ukazuje se, že městská doprava může skutečně přispět ke vzniku srdečního infarktu.


Konec pěstování zeleniny na zahrádkách prorokují někteří majitelé zahrádek. Toto zboží zejména v supermarketech je totiž tak levné, že se drobným zahrádkářům domácí pěstování přestává vyplácet. ... píše se v článku Levná zelenina na trhu mění podobu zahrádek na stránkách EnviWebu. V tom se objevuje prokletí této doby - přepočítávat všechno na peníze a zisk. Jiné motivace, jako třeba radost z toho, že se mi podaří něco pěkného vypěstovat, dnes přináleží jen pošetilcům. Další věc je, že ... Pěstování zeleniny nutně poznamenává i stoupající cena vody tam, kde zahrádkáři musí zalévat pitnou vodou, odebíranou ze sítě vodáren, museli omezit produkci svých zahrad. Což je spíše pravidlem než výjimkou. Zrůdný růst cen vody bude dále pokračovat - tak třeba v Praze stál krychlový metr v roce 1990 0,80 Kč, v roce 1994 12,50 Kč a v roce 2003 již neuvěřitelných 38,60 Kč - v roce 2005 má dojení lidí dále pokračovat a cena vzrůst o dalších cca 6 %. Ale raději dále k zelenině ...  produkci vlastní zeleniny zůstanou věrni hlavně ekologicky zaměření zahrádkáři, kteří chtějí mít jistotu, že konzumují plody bez vysokého podílu dusíkatých látek. Pro bohatě hnojenou zeleninu ze skleníků je příznačný mohutný růst plodů a syté zabarvení. Tyto vlastnosti jsou příznačné pro většinu zeleniny z dovozu, tvořící hlavní sortiment supermarketů. A tady jsme u jádra pudla - sice "se nám to vyplatí", ale dotyčné plodiny nás zvolna otráví (to je samozřejmě nadsázka, ale zase ne tak moc).


Z ostudy kabát má společnost Julius Meinl, o které se na stránkách Greenpeace píše (mimo jiné):
... Společnost Julius Meinl poskytla v dubnu 2004 Greenpeace prohlášení, v němž garantovala, že její výrobky „neobsahují žádný geneticky modifikovaný organizmus nebo přísady vyrobené z GMO“ a že „neprodává žádný značený výrobek obsahující GMO pod jménem jiného výrobce potravin“. Při posledním průzkumu trhu však Greenpeace zjistilo, že firma tento závazek hrubě porušila a prodává oleje vyrobené z GM sóji dokonce pod vlastními značkami Julius Meinl a Mince. ...
Zhruba před týdnem se na jiné stránce psalo: ... Z nového průzkumu trhu, který Greenpeace v těchto dnech uskutečnilo vyplývá, že zahraniční firmy z Německa a Belgie, mj. významné potravinářské firmy Bunge a Brökelmann, dodávají v těchto dnech na český trh velké množství stolního oleje z geneticky upravené sóji. Mnohé z nich jsou přitom ve svých zemích přísně „GE-free“, veřejně se zavázaly nepoužívat při výrobě GM suroviny. Dopouštějí se tak dvojího standardu a chovají se k českému spotřebiteli jako k méněcennému subjektu. ...


Na závěr článku o homocysteinu na stránkách Jitřní země jsem si s pochopením přečetl následující povzdech. Protože se s ním plně ztotožňuji, rád se s vámi o ta slova podělím:
Proč jsou všechny ty zázračně jednoduché preparáty, označované za spasitele našeho zdraví tak nekřesťansky drahé? Proč musí stát kilo mleté horniny (Schindeleho minerály) 619,- Kč? Proč zázračný RAVIT má stát 300,- Kč v dávce na 20 dní? A proč zelený jíl, označovaný před nedávnem za stejný zázrak stál podobnou "lidovou" částku? Výrobcům jde především o zisk, o blaho klientů už tolik ne. No co se dá dělat, žijeme ve světě tržních mechanismů.


V poslední době se objevuje řada materiálů o oteplování polárních oblastí. A to nejen v Arktidě, ale nyní již i v Antarktidě. Souhrn informací v kostce najdete v článku s neveselým názvem Arktida rychle roztává, Antarktidě hrozí hlad.
... Už teď je prakticky jisté, že do roku 2100 zmizí ledová pokrývka, jež zatím brání plavbě po Severním ledovém oceánu. Za poslední půlstoletí vzrostla teplota v Arktidě o 1,8 až 2,7 ° C. V tomto století stoupne o další čtyři až sedm stupňů. V Antarktidě to není o moc lepší. "Začalo velké tání," říká Nicola Saltman z ekologické organizace World Wildlife Fund. Má-li pravdu, pocítí to i lidé. A o to jde. Mnozí si opravdu neuvědomují, že současným způsobem života a drancováním životního prostředí si lidé podřezávají větev, na které sedí - a to na té straně vzdálenější od kmene. Až ta větev praskne, vezme nás ale s sebou všechny, a to je na tom nejsmutnější.


Letecká doprava zažívá v současné době nebývalý rozkvět, ale má to i své stinné stránky. Hluk z nočních letů zavinil v roce 2002 podle studie expertů z univerzity v Gentu smrt více než dvou stovek Belgičanů, kteří bydleli v blízkosti bruselského letiště Zeventem. Počet lidí, kterým noční přelety způsobily zdravotní problémy, odhadli odborníci na bezmála deset tisíc. Tato čísla se objevila v článku Lidé se bojí nové ranveje v Ruzyni - problematika hluku a rozšiřování škodlivin ve vzduchu se totiž začínají dotýkat bezprostředně i našeho hlavního města a jeho okolí.
"Má žena spí už dlouho raději ve sklepě," postěžoval si belgickému listu La Derniere Heure muž, jehož dům stojí jen několik kilometrů od přistávací dráhy.


Pálavu se sice před těžařským běsněním podařilo momentálně zachránit, ale jinde nemá příroda takové štěstí. Republikánům se konečně daří prosadit těžbu nafty v chráněných a dosud nedotčených oblastech Aljašky. Nejenže získali v posledních volbách uspokojivou senátní většinu, ale dokonce i řada demokratů se přiklání k těžbě. Zákon, umožňující těžbu, se připravuje, předpokládá se, že bude schválen do léta. ... Už delší dobu bylo jasné, že se drancování Aljašky zabránit nepodaří. Chamtivost a touha po zisku jsou motivace příliš silné. Zdroj: Zvědavec.


Pálava je (na čas?) zachráněna. Zklamáním pro těžaře, případně i pro představitele Klentnice, ale úlevou pro ochránce přírody skončil průzkumný vrt do hloubi zemské kůry pod Pálavou na Mikulovsku. "Naše společnost realizovala vyhledávací vrt u obce Klentnice, ale protože se nepotvrdil žádný výskyt průmyslové zásoby uhlovodíků, byl již vrt technicky zlikvidován a nebude zde prováděna žádná těžba," stručně konstatoval mluvčí společnosti Moravské naftové doly Hodonín Leoš Verner. Zdroj: EcoMonitor.


V pátek 12. listopadu 2004 v 15:27 SEČ je Novoluní. Hned následující den, v sobotu 13. listopadu, nastává pro naše tělo biologická zima


Víte, že podle průzkumů každý obyvatel České republiky vyprodukuje během roku asi 150 - 200 kilogramů odpadů? Asi na tom něco bude, sám se divím, když každé úterý večer vyvážím za plot takovou tu velkou plastovou popelnici na kolečkách. Čtyři dospělí lidé + retrívr Benýsek ji dokážou odpady zaplnit beze zbytku, nepočítaje v to plasty, které moje žena poctivě nosí do sběrného kontejneru. Když člověk vidí, jak se kdejaká pitomost balí do pestrých obalů, především nevratných, nelze nevzpomenout na nalévané mléko a zboží balené přímo na pultě do papírových sáčků. Pravda, hygiena tiše plakala a EU by s námi nemluvila, ale odpadu bylo minimum a životní prostředí tolik netrpělo. Připadá mi, že ne vždy je krok vpřed krokem tím správným směrem. Třídění a osvěta s tím spojená jistě budou mít pozitivní dopad na tuto neutěšenou situaci, ale v době, kdy každý někam pospíchá a kvačí, asi mnozí prostě na třídění "nebudou mít čas". Snad kdyby se ty obaly přece jen trochu omezily ...


Tip pro přátele astronomie - krásná fotografie z Hubbleova kosmického teleskopu je k vidění na stránkách Instantních astronomických novin. Je na ní  Jupiter se třemi stíny na jejím kotoučku. Jedná se o poměrně vzácný úkaz, kdy přes Jupiter přecházejí stíny tří velkých měsíců - Io, Ganymeda a Callista.


Tak to o víkendu práskalo u nás kolem Brandýsa jako u Verdunu. Černé dny pro zajíce, koroptve a bažanty - i pro leckteré jiné živé tvory. Perverzní hrátky těch, kdo si myslí, že jsou pány této planety opět začaly. Slýcháme argumenty, že by ti nešťastní tvorové zimu tak jako tak nepřežili. Ale kdo za to může, že právě oni, kteří k přírodě nerozlučně patřili, jí byli najednou odcizeni? Že je nutné pěstovat drobnou zvěř uměle, protože v přírodě zmizela místa, kde obvykle žila? Že prostě už neumí žít normálně? Celý rok se ti lidé o zvířata starají, jak chvályhodné by to bylo - kdyby ten rok nekončil několika prchavými okamžiky páchnoucími krví. Jak opojný pocit moci asi lze prožívat, když se člověk s brokovnicí v ruce veze na valníku taženém traktorem směrem do hospody, kde uprostřed desítek mrtvých zvířat bude vyprávět o svých hrdinských skutcích a prokládat to panáky rumu - pardon to už se nesmí říkat - prostě něčeho konzumního...


Pobavil mě článek Pryč se starci. Ne, nepíše se tam o likvidaci lidí potenciálně rizikových tím, že by si mohli začít vybírat důchodové připojištění. Píše se tam o starých autech. Jde o kampaň vedoucí k tomu, aby lidé svého starého benzínového oře nahradili novým nebo novějším. Otázkou přesto zůstává, zda se podaří potenciální zákazníky přesvědčit kampaní, když se to nepodařilo prodejcům pomocí zvýhodněných cen. "Čeští motoristé si leckdy neuvědomují, jak mají k novému autu blízko. My jim chceme dokázat, že si nové auto zaslouží a že se jim vyplatí, tvrdí manažer veletrhu Jiří Čikl. To je sice pravda, zasloužili by si. Ale kde má člověk, živící se "pouhou" prací vzít 400-700 tisíc? A i takoví lidé žijí, dokonce je jich zřejmě většina. A ty peníze zaplatit musí i když se mu snaží mazat med kolem úst nejrůznější leasingy a úvěry ... Nakonec zaplatí a ještě spoustu k tomu navíc; reklama nereklama. O to víc pak jednoho štvou milióny vyházené za nesmyslné volební kampaně, které stejně tři čtvrtiny lidí, jak se ukázalo, vůbec nezajímají.


Další krůček ke globálnímu ovládnutí lidí byl učiněn. V nizozemském Eindhovenu působící fotbalový klub PSV zadal jisté počítačové firmě zakázku, jejíž zadání znělo:  nechceme na stadion pouštět výtržníky, udělejte to nějak. Řešení již existuje:...obraz z bezpečnostních kamer je předáván do počítačové aplikace, která záběry porovnává s fotografiemi osob, jimž byl na základě předchozího nevhodného chování zakázán vstup na stadion. V případě, že je takový návštěvník odhalen, je upozorněna bezpečnostní služba a policie.
Existuje již tedy systém, který lze po adaptaci použít k identifikaci obličejů kdekoli, třeba na náměstí, v nákupním středisku, na stanici metra. Těžko si představit, že zůstane u fotbalu. Ochrana proti teroristům? Samozřejmě! A dál? Co třeba osoby s nepohodlnými politickými názory, ilegální přistěhovalci, účastníci technoparty, uživatelé měkkých drog, anarchisté, ekologové, flákači, všichni ti, kdo nejsou tak docela v lajně se zákonem, ale ani tak docela mimo ni? Stačí naplnit databázi... Časem to může být každý bezdomovec, každý Arab, každý, kdo vypadá, že pochází z Balkánu nebo z Ukrajiny, každý Rom. Anebo každý Žid, homosexuál, levičák, pravičák. Vyberte si z menu levým tlačítkem myši.

Jak jsme již říkali, nové pasy budou mít digitalizovanou fotografii majitele vestavěnou přímo v sobě ve formě čipu. Zdroj databáze EuroKsichtů by také byl... Říkáte, že jste řádný občan, který žije bez konfliktů se zákonem. Že vás něco takového tedy nemůže znepokojit? Uvědomte si, jak málo mnohdy stačí ke změně poměrů ...
Podle článku Rekviem z naše soukromí (TecNet, MF DNES)


"Následující čísla jsou dost alarmující: Při spotřebě jedné sklenice syceného nápoje  denně  ve věku 12 let se riziko poškození skloviny zvýšilo o 59 %.  Při zvýšení spotřeby na 4 sklenice denně se toto riziko zvýšilo o 252 %.  Ve 14 letech  92 % dětí konzumovalo sycené nápoje. Riziko poškození zubů bylo zvýšeno o 220 %, při 4 sklenicích denně až o 513 %. Naopak spotřeba ovocných šťáv jiných než jablečné a z citrusového ovoce toto riziko snižovala.

Tak to alespoň tvrdí článek Sycené nápoje poškozují zubní sklovinu u mladistvých ze stránek Agronavigátor.


V této pohnuté době, kdy se naši slovutní politikové (již naprosto veřejně) častují názvy osob, zvířat a věcí a ještě slovutnější strany se vzájemně zasypávají hromadami fekálií, za které by se nemuselo stydět ani velkorypadlo Maxim Gorkij, zřejmě zcela zapadla jedna informace otištěna v Květech 41/2004 v článku nazvaném Tajemství údolí Mrtvých. Květy ale asi nepatří mezi periodika vyhledávaná "záhadology" a běžný čtenář si pomyslel nejspíš něco o fantazírování. Opět se tu oprašuje záhada Tunguzkého meteoritu. Různé praménky informací se tu splétají a rýsují nám obraz mimozemských zařízení, která včasným zásahem měla tehdy zachránit Zemi před zkázou při zásahu asteroidem. Ten článek není sci-fi povídka, na dané téma již bylo zveřejněno více informací, většinou vycházejících z článku na stránkách NEXUS - The Installation - An Interview with Valery Uvarov. Český překlad pořídil pan Wojnar a můžete si ho přečíst na jeho stránkách pod odkazem Sibiřské zařízení. Když si to člověk přečte, budou ty žabomyší tahanice v masmédiích připadat ještě malichernější... Za všechno mluví třeba titulek článku o tom, jak měl být přijmut zákon o tom, jak snižovat hluk v  životním   prostř - Poslanci neřešili, hádali se. Co dodat ...


Zajímá vás, kolik vy a vaše rodina vyprodukujete za rok emisí oxidu uhličitého? Na stránkách Hnutí Duha je k tomuto účelu k dispozici jednoduchý kalkulátor. Jen musíte vědět, kolik jste za rok propálili plynu, spotřebovali kWh elektrického proudu a projezdili benzínu. Není to žádná legrace, pokud se díky emisím bude Země oteplovat jako dosud, nepřežijí lední medvědi konec století. Ne že by je vystříleli pytláci, ale nebudou mít v přírodě ani kousek ledu, kde by se mohli ochladit. Mnohý nad tím mávne rukou ... co mu je do mražených medvědů. Ale ono člověka zamrazí, když si uvědomí to, že vývoj živočišných druhů trvá již nějaké ty statisíce let; jak medvědů, tak u lidí. A díky tomu, že člověk během pár desítek let stačil zbrkle a bezhlavě spálit téměř všechny zásoby fosilních paliv, teď má být vývoj u konce? Těch pár desítek let v porovnání s vývojem života je kratší než výstřel z pistole ...


Chlast - slast, to napsal už kdysi dávno český velikán Jára Cimrman. No a teď si představte, že "američtí vědci" zjistili, že rozumná konzumace piva a vína zvyšuje hustotu kostí a brání rozvoji osteoporózy neboli řídnutí kostí. U žen zabírá víno, mužům v tomto ohledu prospívá pití piva. To se alespoň píše v článku Pivo a víno zvyšuje hustotu kostí na iDnes. Ovšem neradujme se moc, článek končí slovy: Pozor však, zatímco v malém množství pivo i víno je zdraví prospěšné, ve větším množství škodí a naopak způsobuje osteoporózu. No a teď babo raď. Napadá mě citát z filmu Limonádový Joe - "Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství" ... hmmm, ale o tom se tam nepíše.


Otázka emisí v ovzduší začíná být vážná, to již uznávají i největší naprogramovaní šiřitelé optimismu. Jak je to ale s motorismem, počet automobilů roste a jejich motory dychtivě hltají vzduch této planety. Stačíme se udusit dříve než dojde ropa? No, nějaké dobré zprávy tu přece jen jsou. Od 1. ledna 2005 budou v rámci EU povinně plošně uvedeny na trh motorové benziny a motorová nafta s obsahem síry nejvýše 50 mg na kg a v geograficky dostupné míře dodávány tyto pohonné hmoty s obsahem síry nejvýše 10 mg na kg motorového paliva. Cílem ale bude od 1.ledna 2009 plošné zavedení benzinů a nafty s tímto obsahem síry.Dalším úkolem bude snížit do roku 2008 emise CO2 na 140 g na 1 km jízdy. V přepočtu na spotřebu klasických motorových paliv to představuje cca 5,4 l motorové nafty nebo 6 l benzinu na 100 km. Do roku 2012 by pak emitovaný objem CO2 měl být dále snížen až hodnotu pouze 120 g na 1 km. Dosáhnout těchto ukazatelů není jednoduché a není to ani v silách jednoho průmyslového odvětví. Musí zde dojít ke společné práci automobilového průmyslu, který vyvine nové, úspornější spalovací motory lépe využívající dodanou energii, chemiků, kteří musí připravit a vyrobit nové a účinnější katalytické systémy pro zneškodňování škodlivin ve výfukových plynech, a rafinérií, které musí vyrobit motorové palivo vyhovující zvýšeným kvalitativním požadavkům.
Podle příspěvku Moderní pohonné hmoty zveřejněného na EnviWebu 29.10. 2004.


Že to s naší Zemí začíná být vážné, dokazuje o tři dny mladší článek z téhož zdroje - Emise hrozí zadusit planetu. Píše se tu mimo jiné:
Ani optimistické scénáře vývoje spotřeby energie nesníží emise skleníkových plynů v míře, jakou bychom potřebovali, říká šéf Mezinárodní agentury pro energii Claude Mandil. ... Většina analytiků se ve svých odhadech mýlila. Proč? Dnes jeden Číňan spotřebovává pouze desetinu množství energie obyvatele USA. To se v dlouhodobém horizontu změní. Právě to by nemělo nikoho překvapit.
A závěrem: Ropný průmysl zatím raději vrací své mimořádné zisky akcionářům, místo aby je investoval... To je velmi špatný signál pro budoucnost. Akcionáři by měli sami trvat na tom, aby jejich peníze byly investovány dlouhodoběji.


A teď trochu z ekologického soudku. Lidé přecházejí na méně ekologická paliva. Opouštějí ekologický plyn a začínají opět topit tuhými palivy. Lidé nemají na čisté topení peníze. Kde se tento problém vzal? Je to tak úplná pravda? To se pokouší nastínit článek Jak topíme na stránkách Příroda.cz.


.... Nenápadně, ale zákeřně vniknou do vašeho organismu, když jíte maso z plechové konzervy, pijete vodu z olověných trubek, chodíte po starém linu, pracujete na počítači nebo čistíte saponátem sporák. 
Toxiny a škodliviny otravují lidský organismus, ničí jeho imunitu, mohou způsobovat rakovinu, hormonální poruchy, neplodnost, aniž byste byť i jen tušili, že je v těle máte. Útočí ze všech stran. Jsou i tam, kde je vůbec nečekáte. Například osvěžovače vzduchu obsahují látky, které se uvolňují a mohou se usadit v lidském těle. To samé platí i o novinovém papíru, ve kterém se nachází rtuť.
Nepříliš optimistické, že? Ale přesto stojí za to si článek Jedy v těle - nenápadní zabijáci přečíst celý.


Nepatrné množství těchto látek podle odborníků těžkosti nezpůsobuje. V malých dávkách člověk dokonce některé z nich potřebuje. Jde o těžké kovy jako zinek nebo měď. Problémy ale nastanou, když se škodlivinám vystavuje člověk delší dobu a ve větším množství.Možná vás zarazí titulek zprávy z BBC (česky: EcoMonitor) - Mrtvé stromy jsou pro lesy důležité. Mnoho druhů živočichů i rostlin žijících v lesích poškozuje, že odumřelé a umírající stromy jsou odstraňovány z porostů, říkají ochránci přírody. Podle WWF je ohrožen hmyz, rostliny, ptáci i savci kvůli vzrůstající tendenci odstraňovat nerozkládající se dřevo z lesů.Podle ochránců jsou lesy, kde zůstává větší počet starých nebo mrtvých stromů v lepším stavu a jsou odolnější vůči škůdcům a dalším nebezpečím. WWF by chtěla, aby majitelé zvýšili podíl odumřelých kmenů, které nechají ležet ve svých lesích, a tím pomohli zachovat množství živočichů. Ve zprávě WWF „Mrtvé dřevo – živé lesy“ se říká, že třetina obyvatel lesa se spoléhá na mrtvé nebo odumírající stromy, pokácené kmeny a jejich větve jako na místo k přežití.


Španělé již veřejně pěstují a sklízejí geneticky mutovanou kukuřici. Španělsko je prvním a dosud jediným evropským státem, kde se geneticky upravená kukuřice pěstuje pro běžnou spotřebu. Ostatní evropské země nepřekročily rámec rozsáhlejších polních pokusů. Změnit se to může už příští rok. "Běžná kukuřice nám dává průměrný výnos třináct tun z hektaru, zatímco geneticky upravená patnáct tun," pochvaluje si Carmelo Villuendas, když hodnotí dosavadní výsledky sklizně, která tu právě probíhá.Kukuřice má v sobě uměle vložený gen z baktérie Bacillus thuringiensis, proto se označuje jako Bt-kukuřice. Ten způsobuje, že se v rostlině vytváří bílkovina, která zabije housenku zavíječe, jež se do plodiny zakousne. Jiným živočichům ani člověku však údajně neškodí.
Otázku zavádění GM plodin nejlépe charakterizuje úvodní věta z článku Brusel se snaží dostat GMO pod kontrolu: Geneticky upravené plodiny (GMO) jsou sice strašákem v prohlášeních řady ekologických aktivistů - ale zároveň také obrovským byznysem. Čímž je jasné, že to asi selský rozum a opatrnost projedou na celé čáře - jde tu o prachy a v tom ohledu jde vždycky rozum stranou.


To, že se 2. listopadu uctívá Památka zesnulých, lidově Dušičky, ví asi každý. Víte ale i to, že se veřejné slavení tohoto svátku objevuje již po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny? Od 11. do 13. století se památka rozšířila do dalších zemí a od 14. století zdomácněla v Římě. Od roku 1915, kdy v první světové válce zahynulo veliké množství lidí, mohou kněží celebrovat toho dne tři mše.
A proč "dušičky"? V minulosti se totiž v některých vsích na českém a moravském venkově peklo zvláštní pečivo zvané "dušičky", jímž se obdarovávali pocestní, žebráci u kostela a chudí lidé.


Metabolickým syndromem je postižen přibližně každý čtvrtý až pátý Čech, čímž se řadíme na první místa nejen v Evropě, ale i ve světě. Jedná se o závažné onemocnění, způsobující nepříznivé změny v organizmu, které jsou častou příčinou infarktů myokardu a cévních mozkových příhod. Metabolický syndrom je souhrnem rizikových faktorů, jako jsou poruchy metabolizmu tuků a lipidů, vysoká hladina cholesterolu a triglyceridů, vysoký krevní tlak, kouření a cukrovka.
Tak začíná celý soubor článků  zveřejněný pod souhrnným názvem Stane se metabolický syndrom největší epidemií 21. století? na stránkách Fóra zdravé výživy. Stojí za to si články přečíst a třeba se nad jejich obsahem i zamyslet.


Nová katastrofická informace (podle Lidovek - Světu hrozí pandemie smrtící chřipky). Světová zdravotnická organizace (WHO) bije na poplach. Poprvé v dějinách svolala konferenci, která má zabránit hrozící globální pandemií chřipky. WHO varuje hlavně před virem ptačí chřipky, který může kdykoliv zmutovat a zaplavit svět. Světové zásoby očkovací látky proti chřipce přitom nejsou dostatečně. K dispozici je jen 300 milionů dávek a výroba potřebného množství by trvala minimálně půl roku.
Člověk se stále nemůže zbavit dojmu, že "určití lidé něco vědí a nepovědí". Naznačovat kupodivu, na rozdíl od Cimrmanova Smrťáka, ale mohou. Nebo jim informace unikají pod rukama? Po... se něco v armádních laboratořích a teď to číhá na vhodnou příležitost? Nezbude nám, než baštit vitamíny a doufat, že ta zima bude skutečně arktická, jak vyhrožují a že chřipku nepustí příliš k tělu. Jo a ještě jednu věc moc nechápu. Když pandemii má způsobit zmutovaný virus, proč ty nářky nad nedostatkem vakcíny, která by stejně proti němu moc nepomohla? A když se o tom ví tak dlouho, jak píšou, proč není dostatek vakcíny? Nebo že by z nás zase dělali voly? To nejspíš ...


Začátek listopadu splývá s Novým rokem podle obyčejů dávných Keltů. Podle nich a také podle vyznavačů přírodních novopohanských směrů, jako je kult Wicca, nastává svátek (sabat) Samain. Tomuto svátku věnujeme v Říši snů dva články - Sabat Samain - keltský nový rok a Samain - začíná vláda tmy. Můžete si také třeba přečíst úvahu na téma Černý Bůh již vládne, ale Bílá Bohyně ještě nespí.


První listopadový den se slaví svátek Všech svatých. Ten vychází z historické události zasvěcení římského Pantheonu (původně pohanského chrámu všech olympských bohů) Panně Marii a všem svatým mučedníkům 13. května 609. Avšak na křesťanském Východě se slavil společný svátek všech mučedníků již od 4. století. Od 8. století se v Irsku a v Anglii, u Keltů a Franků začal slavit svátek Všech svatých (nejen mučedníků) 1. listopadu. Toto datum se ustálilo snad proto, že u Keltů začínal v tento den nový rok. Slavení svátku Všech svatých se brzy rozšířilo a v Římě se slaví pravidelně od 9. století. Jde o společnou slavnost lidí, kteří již vstoupili do "nebe", to znamená do stavu svrchovaného a konečného štěstí ve společenství s Bohem a se všemi, kteří jsou spojeni s Kristem, který svou smrtí a zmrtvýchvstáním nebe "otevřel". Toto tajemství společenství se samotným Bohem překonává jakékoliv chápání a jakoukoliv představivost. Bible o tom mluví obrazně: život, světlo, pokoj, svatební hostina, víno, království, otcův dům, nebeský Jeruzalém, ráj: "Co oko nevidělo, co ucho neslyšelo, a nač člověk nikdy ani nepomyslil, to všechno Bůh připravil těm, kdo ho milují" (1 Kor 2,9).
(Podle materiálů na serveru Cirkev.cz)


No tak v dnešním (27.9. 2004) Metru je na titulní stránce článek, kde se píše, že nové evropské pasy budou mít v sobě digitalizovanou fotografii a otisk palce. Strašák čipování se tak blíží rychleji než se snad dalo čekat. Proč značkovat kartičky, které se přece jen dají ztratit, ukrást zneužít ... Když můžeme mít identifikační čip přímo v těle. Znamení Šelmy... Globalita, totalita, jak se ta slova hezky rýmují. Tak schválně, za jak dlouho padne ten návrh na značkování lidí někde "nahoře"?


Tak máme masmédia zase plná jobovek ... opilý řidič srazil dvě mladé ženy, jedna zamřela ... řidič vjel na chodník a zranil čtyři děti... .člověk aby se pomalu modlil za to, aby ta ropa konečně opravdu došla. Ovšem než se to stane, nemohu se ubránit jedné čím dál tím vtíravější myšlence. Důsledně vyhnat automobilový provoz z měst a oddělit ho striktně od míst, kde se pohybují lidé. Jistě by to bylo nesmírně nepopulární - ale jednou k tomu asi stejně dojde. Nakonec, proč a kam pořád pospíchat. Kolotoč roztočený civilizací se točí pořád rychleji a rychleji, lidé kamsi spěchají hnáni ekonomickými stimuly - také rychleji a rychleji - ale do nekonečna to přece zrychlovat nejde. Jednou něco někde musí prasknout a všechno se zhroutí. Nebylo by lepší tomu předejít? Nutit automobilisty, aby jezdili pomalu je přece nesmysl - proto jedu tím autem, abych se někam rychle dostal. Kdyby mě ale něco (rozuměj řekněme kvalitní příměstská doprava) rychle a pohodlně dopravilo z místa na místo (nebo při dopravě na vzdálené místo k mému autu stojícímu někde na okraji města v hlídaném podzemním objektu) - neměl bych přece důvod štvát těch 100 koní pro dopravu jednoho jediného člověka... Ubyly by exhalace, města by konečně odstraněním aut získala zpět svou ukradenou tvář, lidé by si mohli klidně chodit bez nebezpečí, že prohrají nerovný souboj s tunovým projektilem řítícím se ulicemi ... A pomníčky v ulicích by patřily minulosti.


Může technologie zemřít? Co si máme myslet o strojích, které nás nutí používat slova obvykle vyhrazená pro živé bytosti? Mohou stroje skutečně umírat nebo jde jen o slovní obrat? Zajímavé úvahy rozebírá článek Umírající technologie v 11. čísle (2004) webového časopisu Natura.


Město Litoměřice má projekt na využití tepla z nitra Země. Pokud by se ho podařilo uskutečnit, Litoměřice by se staly průkopnickým městem v celé východní Evropě ve využití geotermální energie. Město až dosud své plány pečlivě tajilo, v tajnosti probíhaly i schůzky se zástupci Světové banky, která by se na financování projektu podílela. Realizace projektu by mohla přijít až na jednu miliardu korun.

Podle předběžných předpokladů by se tepelná energie z nitra Země získávala takzvanou metodou Hot dry rock - horká suchá skála, vyvinutou v americkém Los Alamos. Teplo by se získalo za pomocí několika vrtů hlubokých až 5 tisíc metrů. Očekávaná teplota v této hloubce by měla dosahovat hodnoty kolem 140 stupňů Celsia. (Zdroj: EnviWeb)


Koncem října 2004 prolétá sonda Cassini zatím nejblíže kolem Titanu, měsíce planety Saturn. První snímky tohoto zajímavého tělesa, většího než náš Měsíc nebo i planeta Merkur, můžete na českém webu najít na Instantních astronomických novinách. Informace o celé misi sondy Cassini najdete na stránkách NASA.


Evropský trh s biopotravinami stoupá ročně asi o patnáct procent a tržby za potraviny se značkou bio strmě stoupají a dosahují už téměř třiceti miliard eur ročně. V Česku roste prodej biopotravin ještě rychleji - loni se zvýšil o sedmnáct procent, v zemi ale pořád jejich nákup tvoří méně než jednu desetinu z celkové spotřeby potravin. Obrat na tuzemském trhu dosáhl loni podle odhadů specializované agentury Green marketing asi sto osmdesáti miliónů korun. Další zajímavosti najdete v článku Trh s biopotravinami prudce stoupá na EnviWebu.


Katastrofické vize zhroucení světa z nedostatku ropy se pomalu přesouvají z "fantasmagorických" serverů našeho typu do reálného života. Článek Co když na celém světě dojde ropa tak najdete i na seriózním serveru Sfinance; článek se zabývá alternativními palivy pro lidské samohyby. Výčet alternativních zdrojů je tu pestrý, bohužel neřeší ten problém, že je to pustá teorie. Dost těžko bude člověk doma na dvorku předělávat svou "stodvacítku" na palivové články na bázi vodíku nebo na zemní plyn (ten ale dojde také záhy). Budoucnost je tu líčena vcelku chmurně, ale zapomíná se na jednu věc - že vydrancováním posledních zbytků ropy a jejím spálením se zhroutí průmysl organické chemie se vším, co s ním souvisí (tedy například umělé hmoty), ale co hůře, i průmysl farmaceutický. Takže je pomalu čas skupovat herbáře a pěstovat bylinky a také si koupit ostrý nůž a naučit se vyřezávat věci denní potřeby ze dřeva.


Další atak na peněženky paní a dívek (nebo snad spíše jejich partnerů) začal. Využívá se tu touhy po hezkém poprsí a pod palcovými titulky Zvětšete velmi rychle objem svého poprsí se nabízí přípravek MAXIBUST. Ceny jsou jistě "fantastické" - nejmenší balení je za 899 Kč. Zlevněno ze 1 798 Kč. Ale kristepane, jak to že zlevněno, když "konečně k dispozici v České republice"? No, asi se to prodávalo za naše Koruny již dříve v Grónsku. Slibuje se nárůst o 2-3 čísla košíčků (o 10 cm); během 60 dnů. Tak nevím, nějak mi to s těmi mírami nehraje... Ale selský rozum napovídá, že i kdyby to tak fungovalo (jako že je to nehorázná pitomost), pak by měl nárůst z jedniček na čtyřky během dvou měsíců katastroficky destruktivní vliv na pokožku ňader, takže výsledkem by byla potrhaná a zjizvená tkáň. Navíc se stejný výrobek nabízí na Internetu již od cca 15 Euro, čili něco přes 450 Kč. Ach jo ... wrrr!  Alespoň si mohli dát větší práci s "názory uživatelek", přeložit je pořádně a vyvarovat se hrubek (paní/slečna Jana je teď "více sexi...").


V souvislosti s čipováním psů v Praze by neměla zapadnout jedna zprávička, která zatím u nás není k vidění. V USA se chystají zavést nové pasy, které budou vybaveny čipem. Pas tak bude možné kontrolovat na dálku, přičemž bude možné monitorovat nejen osobní údaje držitele, ale i jeho digitalizovanou fotografii. Zdroj: American Passports to Get Chipped (21.10. 2004) na stránkách Wired News. Je jen otázka, kdy někoho napadne (což o to, to se jistě stalo nesčíslněkrát), proč dávat čip do nějakého sešitku, když se může rovnou implantovat pod kůži přímo člověku. A tomu svým souhlasem k čipování psů krásně nahráváme. Je teď spíše jen otázkou času, kdy budou mít Vládci Loutek své otroky podchycené beze zbytku.


Nenechte si ujít úplné zatmění Měsíce, které můžete vidět ve čtvrtek 28. října 2004 od 3:15 do 6:53 LČ. Zároveň je v 5:07 LČ také Úplněk - poslední letošní v letním čase. V noci ze soboty 30.10 na neděli 31.10 2004 přecházíme z letního na středoevropský čas; konkrétně v neděli v 02:00 ráno.


Ve spojitosti s přechodem na SEČ opět nastává pro motoristy povinnost svítit po celý den - takže pozor na konflikt se strážci zákona. Ale spousta lidí si zvykla svítit celoročně, tak to pro ně nebude až tak nezvyklé.


Greenpeace vydalo zprávu severoamerické organizace pro volný obchod (NAFTA), která doporučuje, aby veškerá kukuřice dovážená ze Spojených států do Mexika byla předem semleta a aby Mexiko, v zájmu ochrany svého životního prostředí, zachovalo platnost moratoria na pěstování geneticky modifikované (GM) kukuřice. Zpráva sepsaná Komisí pro spolupráci v oblasti životního prostředí (CEC) NAFTA též doporučuje, aby všechna dovážená GM kukuřice byla jako GM označena. Americká vláda zadržovala vydání této zprávy od června letošního roku.


Zdraví není soukromá věc jednotlivce, ale zájem státu. Tato podivuhodná myšlenka je napsána v úvodu článku ČSSD chce zestátnit část zdravotnictví na iDnes. Nemohu se zbavit dojmu, že obě části věty kladou rovnítko mezi nesouměřitelné věci; ale stejně je tu děsivý podtón. Pokud zdraví není naše soukromá věc, je tedy věcí státu; to tedy znamená, že stát si svým způsobem dělá nárok na život každého z nás. To je velmi znepokojující myšlenka. Snad kdyby tam bylo napsáno ... Zdraví každého z vás je zájmem celého státu ...


Zdá se, že zrůdná myšlenka zvítězila - všichni psi v Praze starší půl roku budou muset být označeni čipem nebo tetováním. Majitelé je také budou muset přihlásit do evidence, kterou povede magistrát. Uvádí to novela vyhlášky o poplatcích ze psů, kterou schválili zastupitelé města. Předpis bude platit od ledna. Za jak dlouho asi budou následovat první návrhy na čipování lidí? Pro hlasovalo 49 z 56 přítomných zastupitelů ... vystoupili jsme na další stupínek na cestě do otroctví. Kombinovat násilně tělo živého tvora s technologickým prvkem, když nejde o podporu nebo zachování ohrožených životních funkcí, je zrůdný precedens, který se lidem vymstí!


S nastupujícím podzimem a blížící se zimu nás začíná pálit velký problém - teplo a vytápění. Snaha o ekologické vytápění je v příkrém rozporu se stále neutěšenějším stavem peněženek většiny z nás; východisko je v nedohlednu. Tak si alespoň přečtěme několik podnětných rad a zamyšlení v článku Vytápění v rodinných domcích na stránkách EnviWebu.
Jeden ze závěrů je, že: ... nejnižších provozních nákladů bylo v testu dosaženo při kombinaci plynového radiátorového vytápění a přitápění v krbové vložce.


Ve středu 20.10. 2004 byl u nás uveden na trh první hybridní automobil - Toyota Prius. Vůz je vybaven obvyklým benzinovým motorem, ale kromě něj elektromotorem, který se zapíná ve městě, při rozjezdu a při pomalém popojíždění, kdy normální auta produkují nejvíce emisí. Auto se rozjíždí na elektromotor a jakmile nabere rychlost, přepne se na benzin. Při jízdě z kopce nebo při brzdění se baterie dobíjejí. Spotřeba benzínu má klesnout pod čtyři litry a výrazně menší emise oproti autům srovnatelné velikosti (vůz je trochu větší než Octavia).

Byl by to hezký dárek ekologii, kdyby základní verze vozu nestála přes 800 000 Kč. Takže - běžná prací se živící česká rodina, která s námahou udržuje při životě prastarou Škodu 120, si o ekologickém automobilu bude moci nechat jen zdát ... (Podle ekonomika.idnes.cz)


Víte že je 20.října Den stromů?

Jistě každý z nás má svůj strom. Spojuje ho s ním dávný zážitek a je-li to starý, prastarý strom, jako by prodlužoval naši paměť do minulosti. Svůj strom vídáme denně, máme-li štěstí žít s ním ustavičně. Není-li nám to přáno, vzpomínáme na něj, je nám po něm smutno jako po příteli.

František Hrubín


Tým italských vědců z Národního ústavu pro boj s rakovinou srovnával karcinogenní látky z cigaret s exhalacemi z moderního dieselového motoru auta. Vědci sledovali počet mikroskopických částic, které se při hoření uvolňují do vzduchu. Ty jsou považovány za příčinu mnoha chronických plicních onemocnění i rakoviny plic. ... Výzkumníci dospěli k závěru, že tři cigarety vyprodukovaly desetkrát více nebezpečných mikročástic než turbodiesel. Jinak řečeno, jedna cigareta znečistila ovzduší prachovými částicemi stejně jako naftový motor, pokud by běžel na volnoběh více než jednu a půl hodiny.
Podrobné informace o průběhu pokusu a jeho výsledcích najdete v článku Cigarety škodí více než motory aut na serveru auto.idnes.cz.


Podivné věci se dějí na obloze ... Můžete si o tom přečíst v 33. čísle WM magazínu v článku "Chemtrails" - zrcadlo moderní oblohy, jehož elektronickou verzi můžete číst na stránkách MWM.
... Deponováním barya do vyšších nadmořských výšek lze docílit nárůstu teploty atmosféry - vzduch v této oblasti začíná být horký a vysušený. ... Proč by to někdo chtěl dělat? Zeptejte se vojáků! Kosmické ozbrojené síly USA hodlají „s využitím dnes vyvíjených technologií… do roku 2025 (důvěrně známé datum…) „opanovat počasí“. „Vývoj těchto technologií se koncentruje na jejich válečné využití“. (Článek „The Weather as a Force Multiplier“ - Počasí jako multiplikátor vojenské síly, srpen 1996). 


Žít blízko spalovny toxických odpadů znamená větší šanci na dvojčata. To je výsledek studie německých vědců, o které informoval New Scientist. V okolí spalovny, jak se ukázalo, porodilo dvojčata pět procent žen, v ostatních místech dvě procenta.


Víte, jaké jsou nejprudší přírodní jedy? Přečtěte si velice poučný článek 10 nejprudších přírodních jedů na EnviWebu.
Jedy byly lidstvu známy odjakživa a mnohdy pomáhaly utvářet dějiny. Jedem je přirozeně každá sloučenina či látka, rozdíl mezi lékem a jedem pak nastává pouze v požitém množství.
Existují však takové přírodní látky, které lze s jistotou zařadit mezi nejjedovatější, tj. mohou si velice nepříjemně pohrát s naším zdravím, ve větší dávce i životem. A právě o nich je tento článek.


Greenpeace opět varuje před znečištěním toxickými látkami, tentokrát v Ústí nad Labem: „Zamoření rtutí ve Spolchemii je tak obrovské, že pouhé její odpařování z odkryté plochy o rozměrech 27x27 metrů by několikanásobně zvýšilo koncentrace rtuti v ovzduší, a to po dobu 10 let plánované sanace. Možnost kontaminace dioxiny je v téměř 80 stránkovém oznámení o záměru zmíněna jen ve dvou odstavcích, aniž by bylo uvedeno kolik dioxinových látek se ve Spolchemii nachází a jak budou likvidovány“, uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky ...


Tak už nejen lidé, psi a kočky budou muset mít všelijaké průkazy a pasy ... Energetický průkaz, energetický štítek budovy by měl sloužit pro jednoduché, průhledné a pochopitelné hodnocení budovy z hlediska jejích potřeb energií. Pod tímto pojmem je v dnešní době chápána především potřeba energií na vytápění. Pro pasivní budovy je nutné tento pohled zpřesnit rozčleněním na jednotlivé dílčí potřeby energií a nebo se držet prostého sčítání všech potřeb energií (včetně provozu, tedy praní, vaření, osvětlení) a výsledek pak přepočítat na čtvereční metr vytápění plochy podlah.


S novou molekulou, která by mohla zabránit přenosu viru smrtelné choroby AIDS, aniž by bylo nutno použít prezervativ, přišli vědci z lékařské fakulty v Ženevě. Mikrobicidní molekula označená jako PSC-Rantes může být použita v podobě pěny nebo krému a aplikována na sliznici pohlavních orgánů, čímž zabrání proniknutí viru HIV do těla při sexuálním styku, uvedl profesor Robin Offord ... Více informací najdete v článku Vědci objevili látku, jež může bránit přenosu viru AIDS na serveru Zdravcentra.cz.


,Extrakt z květů ibišku vykazuje stejné příznivé účinky na snižování cholesterolu jako červené víno a čaj. Obsahuje řadu stejných sloučenin jako červené víno včetně flavonoidů, polyfenolů a antokyaninů, které zabraňují oxidaci nízkodenzitních lipoproteinů a snižují hladinu cholesterolu. Tolik abstrakt článku Extrakt z ibišku může snižovat hladinu cholesterolu. Ibiškový "čaj" je zastoupen v nabídce bylinkových směsí Dr. Popova pod názvem Růžový ibišek (Hibisci Sadariffae) - Čaj pro sportovce a k doplnění solí při nadměrném pocení.


Vědci jsou přesvědčeni o tom, že světová populace žab, salamandrů a ještěrek je ohrožena dosud nevídaným způsobem. Podle nich až 122 druhů zřejmě od roku 1980 vymírá a třetina známých obojživelníků je ohrožena úplným vyhynutím. Přírodovědci označují tyto živočichy jako velmi citlivé indikátory kvality životního prostředí.


Restaurace McDonald's se snaží změnit. Prodávají se tam nyní saláty. Proč? Důvodem je loňský pokles zisku společnosti McDonald's o 71 procent. Příčinou se údajně stal film Super Size Me (Já obří velikosti), který dokumentuje, jak katastrofálně bylo poškozeno zdraví režiséra Morgana Spurlocka poté, co se jeden  (!) měsíc stravoval pouze a jedině v restauraci McDonald's. Přemíra tuků a soli dokáže doopravdy se zdravím zamávat. Logo firmy - dva žluté oblouky - nahradí velký žlutý otazník. Má vzbudit zvědavost a znovu přilákat zákazníky ..


Ke svému nemilému překvapení jsem zjistil, že byly zpoplatněny stránky sdružení Paracelsus. Je to velká škoda, informace tam poskytované byly zajímavé a kvaliitní. Jenže kdyby si člověk měl za každé zajímavé stránky platit, tak buď bude za chvíli na mizině nebo bude jeho rozhled po Internetu omezen na pár serverů, čímž ztratí u hlavní výhodu - možnost výběru informací. Zvláště, jedná-li se o informace jiného charakteru než je ten účelově filtrovaný odvar servírovaný nám masmédii. Škoda. Kdyby tam volně ponechali staré články nebo jejich část, ale jak má nově příchozí vědět, o co tam vlastně jde? Podívá se a již nikdy znovu nepřijde.Nebo je to další a nenápadná cesta k umlčení alternativních zdrojů informací??


Sněmovna dnes (14.10. 2004) schválila zvýšení pěti desítek správních poplatků a vznik čtyř desítek nových. Lidé a podnikatelé by tak měli do státního rozpočtu zaplatit přibližně o 140 milionů korun více, krajské rozpočty si mají přilepšit zhruba o sto milionů korun. No hurá, alespoň si ti chudáčci budou mít z čeho vyplácet ty platy, co nejsou již 13./14., ale nakonec tak jako tak větší. Všechny tyhle zprávy zní jako zpravodajství z říše snů, kde se zpravodajského studia zmocnili zlí duchové, ale bohužel je to realita Made in Česko, 2004.


V odkazu uvedeném níže se hovoří o "dosud neznámé sdružení Animal Liberation Front (ALF)". Bližší (a velmi zajímavé) informace o tomto sdružení však lze nalézt na stránkách Different Life. Píše se tu mimo jiné:
Animal Liberation Front (ALF) - jediné radikální hnutí za osvobození zvířat, které je svými akcemi přinucené překračovat současné špatné legislativní zákony. ... Toto hnutí se téměř okamžitě rozrostlo do mnohých zemí světa a svými odvážnými a osvobozujícími akcemi zachránilo desetitisíce zvířat před bolestí a ukrutnou smrtí. Svým nekompromisním postojem a radikálními akcemi vyvolává bouři různých reakcí od obdivu a nadšeného fandění až po zavrhování a pobouření - z větší části však těch, pro které je týrání zvířat dennodenní prácí, nebo té většiny lidí, kterých způsob života, jejich lhostejnost a egoismus je příčinou různého týrání zvířat a nelidskosti v nás.  ... Hlavním cílem ALF je zachránit tolik životů, kolik je jen možné a už teď a pro vždy skončit s týráním a zabíjením zvířat ve prospěch obrovských společností a institucí. ALF se zásadně vyhýbá jakémukoliv ublížení člověku či zvířeti, právě naopak, z lásky k životu a štěstí cítících bytostí - lidí i zvířat - podstupují aktivisté ALF obrovské osobní riziko při tajných akcích zachraňujících životy mučených zvířat.


Nevypalujte starou trávu. "V České republice už desetina druhů motýlů vyhynula a zhruba polovina jich je v ohrožení," říká sběratel Vlastimil Servít. Mizí jejich původní stanoviště. Obrovské škody podle něj způsobuje vypalování trávy, intenzivní využívání zemědělské půdy, průmyslové exhalace či výfukové plyny z aut. Příhodný název má právě probíhající výstava v Husově domě v Českém Dubu - Smutno tam, kde motýli nelétají.


Zajímavost od "sousedů". Dosud neznámé sdružení Animal Liberation Front (ALF) vypustilo o víkendu téměř 430 lišek z chovné farmy ve slovenském Martině. U jednoho z otvorů vystřiženého v pletivu byl vzkaz pro majitele farmy, že tuto akci provedla organizace Animal Liberation Front kvůli nehumánnímu zacházení se zvířaty. Bohužel, ze zkušeností je známo, že většina chovných lišek ve volném prostředí uhyne, a to zejména proto, že nejsou schopny se o sebe postarat.


Víte že ... tunel v Libouchci na Ústecku, který je částí dálnice D8, se razí načerno? Počátkem září vydal pražský městský soud usnesení, podle kterého nelze stavět, dokud soud nerozhodne o žalobě hnutí Děti Země. Ministerstvo dopravy však stavbu přerušovat nechce. Ekologičtí aktivisté proto podle deníku zvažují další žalobu nebo vyslání exekutorů na staveniště.
No, nedovedu si ale dost dobře představit, že by někdo najednou přišel a řekl - "Tady ty tunely zase zasypejte!". A na to se asi hřeší ...


V reklamách se vám vnucují upoutávky na spoustu různých "pramenitých vod", jejichž každá kapka chutná zdravím a když vypijete skleničku, vyléčíte si rýmu a nádavkem se vám sama od sebe zalátá díra na ponožce. O původu těchto vod lze spekulovat, ale jak říká můj přítel, vodohospodář Jarda, tak voda z kohoutku mívá mnohdy mnohem lepší kvalitu než ta v plastových láhvích ze "super"marketu. Zájemcům o ty prvé minerální vody mohu doporučit zasvěcený článek na serveru Zdravcentra, který se jmenuje opravdu příhodně - Minerální vody. Tak například:
...Na území ČR je známo asi 1300 lokalit s výskytem minerálních vod. Převážná většina zdrojů je státem chráněna. Jde většinou o složité roztoky pestrého složení, a proto existuje více způsobů  jejich klasifikace.  Minerální vody dělíme např. podle celkového množství rozpuštěných látek (musí jich být minimálně 1 g v litru), podle převládající chemické složky, množství rozpuštěných plynů, stupně radiace, nebo např. podle teploty. ...
... K dějinně nejstarším léčebným aplikacím minerálních vod patří pitná léčba.. Při znalosti  chemického složení přírodního zdroje mohou být touto cestou do organismu přivedeny rozpuštěné látky v předem určeném množství. Nejedná se nikdy o jednu účinnou složku, ale vždy o  kombinaci více minerálních látek, která je jedinečná a charakteristická pro každý konkrétní pramen. ...


Ve čtvrtek 14.10. 2004 je ve 4:48 LČ první podzimní Novoluní. Slunce vychází v 7:22 a zapadá 18:15 LČ; Měsíc vychází 6:15 a zapadá 18:07 LČ.


Britská vláda bude naléhat na zaměstnance, aby odložili odchod do důchodu až do 70 let za jednorázovou finanční odměnu ve výši 30 000 liber (1,5 milionů Kč). Tímto opatřením se bude snažit britská vláda vyřešit hrozící krizi penzijního systému. (Britské listy 12.10. 2004)
Inspirace pro naše zákonodárce ... a že se těch 70 let nedožijete? Vaše smůla ...


... Švédská studie spojuje mobilní telefon s poškozeními mozku. Zatím přinejmenším u laboratorních krys. Svět výzkumu se mezitím vrhl do replikování Salfordova překvapujícího výsledku. Jeho tým vystavil 32 krys mikrovlnému záření telefonu GSM po dobu dvou hodin. Výzkumníci připojili telefony k postranicím malých krysích klecí koaxiálními kabely, což umožnilo jejich periodické přímé ozařování a nastavení odlišné intenzity radiace u každé kontrolované skupiny tak, aby odrážela rozsahy ozařování, které za stejnou dobu absolvuje uživatel mobilu. Padesát dnů po tomto dvouhodinovém ozařování vykazovaly krysí mozky významné cévní průsaky a oblasti se svraštělými,poškozenými nervovými buňkami. Čím vyšší stupeň ozáření, tím zjevnější bylo i poškození. Kontrolní skupina naproti tomu vykazovala jen nepatrná nebo žádná poškození. „Jestliže jsou podobně zasaženy i lidské mozky,“ říká Salford, „mohlo by toto poškození vykázat měřitelný, dlouhodobý mentální deficit.“
Upoutávka na článek Mobilní telefony poškozují mozek zveřejněný v novém WM magazínu č. 33 (říjen 2004).


Česko-německou mši v šumavské Dobré Vodě na Klatovsku, která se konala v rámci Poutě ke svatému Vintíři (Güntherovi) navštívilo v neděli 10.října téměř 350 lidí, z nichž asi polovinu tvořili němečtí věřící. Dvouhodinová mše k výročí úmrtí svatého Vintíře ( + 9. 10. 1045) se konala tradičně ve stejnojmenném farním a poutním kostele. V češtině, němčině a latině ji sloužili dva čeští a dva němečtí faráři z Würzburgu a Rohru.


Nevysvětlený a bezprecedentní vzrůst kysličníku uhličitého v atmosféře během posledních dvou let vyvolává mezi vědci obavy, že se svět možná octl na hranici nezvládnutelného globálního oteplování.

Vědci jsou překvapeni výrazným vzrůstem hlavních skleníkových plynů v atmosféře, k němuž došlo za poslední dva roky a obávají se, že je přirozené systémy Zeměkoule nejsou zřejmě už schopny absorbovat tak efektivně jako v minulosti.

Problémem se bude zabývat tento týden hlavní vědecký poradce britské vlády dr. David King při své výroční podnikatelské přednášce organizace Greenpeace. Celý článek Vědci zaznamenali drastický růst CO2 si můžete přečíst v Britských listech.


Člověku se nechce věřit ... Společnost Termizo, která provozuje libereckou spalovnu, chce v centru krajského města pálit odpad z Německa. Ministerstvo životního prostřední už řeší žádost německé firmy o dovoz smetí z Bavorska. Plány liberecké spalovny děsí místní ekologické organizace. (iDnes 8.10. 2004)
Tak jestli tohle projde, zasloužíme si titul Smetiště Evropy a Řád Zlatého debila se stužkou Vylízaného mozku.


V Českých novinách je článek EU bude směřovat k jednotnému řidičskému průkazu, ale pomalu. Jeden z jeho odstavců zní doslova takto:
V praxi to bude znamenat, že jednotné průkazy se budou v EU prosazovat pomalu a postupně, v podstatě ve stejném rytmu, jak budou umírat dnešní majitelé trvalých průkazů.

Teeeda, dík za ta upřímná slova. Po prohlédnutí titulků dnešních jobovek (ani se mi nechce říkat zpráv) takováhle formulace opravdu zahřeje u srdce. Se vším se kalkuluje, i s naším zdechnutím. Tomu se zřejmě také přizpůsobuje stav našich silnic a hlavně dálnic (že by jedno z řešení krize z nedostatku ropy?).


V masmédiích začínají probleskovat zprávy o nebezpečí pandemie chřipky. Obavy ze zmutování chřipkových kmenů takovým způsobem, proti kterému nemáme protilátky, již trvají zhruba dva roky - k tomuto jevu totiž dochází zhruba ve dvacetiletých cyklech. Teď zřejmě něco "visí ve vzduchu", protože se plaší celá ministerstva - ale jakoby pod heslem: víme, ale nepovíme. Jsou obavy ze vzájemného zmutování chřipky "běžné" a ptačí. Zatím nás nabádají k očkování. Jenže vakcíny chrání proti kmenům, které se předpokládají, že nás výhledově ohrozí. Samozřejmě neobsahují protilátky proti zmutovaným a zcela novým virům.
Mechanismy jsou to složité, nicméně o užitečnosti očkování jsme přesvědčováni ze všech stran. Proto neuškodí se někdy na věci podívat také z druhé strany. Nechci nikoho ovlivňovat, tak jen nabízím - zkuste se podívat na stránky sdružení Paracelsus, do sekce Očkování - obchod se strachem.


A teď ze sladšího soudku. Podle údajů ze serveru Agronavigátor činí produkce medu v ČR v dlouhodobém průměru 7 až 8 000 t a postupně klesá. Klesá také počet včelařů. Roční export činí kolem 2 000 t, spotřeba na osobu asi 600 g.

Český národ je v průměru obézní, to je fakt, kterým se už zabývají "odborníci na úrovni ministerstev" (!!!). Přitom se tu nabízí jednoduchá úměra na úrovni trojčlenky. Slazením medem by se snížila spotřeba řepného cukru, který je pro nás spíše bílý jed než bílé zlato - čímž by se snížil příjem nadbytečných kalorií (pardon, joulů) a my bychom byli štíhlejší a zdravější. Zvýšením poptávky by vzrostla produkce a tím i počet včelstev, což by bylo dobré i pro naši přírodu.

Ovšem pozor, jak bývá naším národním zvykem, my "to dobré" vyvezeme (valuty!!!) a levně pak dovezeme pro našince šmejdy. Takže v citovaném článku se dále praví: Pokud jsou na českém trhu prodávány směsi, činí většinou český med (i když je většinou uveden na etiketě jako první) jen nepatrný podíl. Zatím není povinné deklarovat přesně podíl medů různé provenience, takže zákazník se nemá čím řídit. Tak - a Babo raď!


Začátkem zimy se často setkáte s malými ježečky, kteří by bez pomoci zimu nepřežili. Na toto téma jsem u nás již párkrát psali, ale informací není nikdy dost. Pěkný článek Co dělat před zimou s nalezeným malým ježečkem najdete v ekoporadně serveru Příroda.cz.


Náklady politických stran na kampaň před letošními krajskými a senátními volbami budou větší než kdy dříve. ... Těmito slovy končí článek Hvězdným koncertem začala v Liberci předvolební kampaň ČSSD v Českých novinách. Tam také najdete konkrétní čísla; co co stojí a stálo. Ta čísla mají na konci šest nul. Není posláním těchto stránek se zabývat dětinskými hrátkami lidí, kteří si říkají politikové. Ale píše se tu o zdraví, lidech, zvířatech, stromech a květinách; o životním prostředí a podobných záležitostech, které byly, jsou a budou bez ohledu na název politické strany, která ukecala co nejvíc voličů. Ale vzato selským rozumem - co kdyby politická strana XXX dala ty milióny, co vyházela na nesmyslné plakáty, co za pár týdnů oprší a zmizí, na něco užitečného, třeba na rekonstrukci některého zdravotnického zařízení, které funguje div ne v troskách? A pak vystoupila v masmédiích a řekla - "Tohle je naše politika, tady za námi něco vidíte - a co VY, strany YYY, ZZZ ... ?" Tomu by voliči určitě rozuměli. Ale k čemu je jim koncert za milióny, které odezněly v pár hodinách? Přístroje v nemocnicích by za tuto cenu zachraňovaly život lidem po dlouhá léta - a klidně by na nich mohly být nápisy: Tuto JIP sponzorovala strana XXX, protože je tu PRO LIDI ...


Zdražování plynu a elektřiny a návrat mnohých lidí k topení uhlím se už projevily na kvalitě ovzduší v obcích. Český hydrometeorologický ústav poprvé po mnoha letech zjistil, že se koncentrace síry v ovzduší v malých sídlech loni zvýšila.
Po odsíření elektráren a dalších velkých zdrojů znečištění byl přitom oxid siřičitý považován za vyřešený problém. I když v současnosti jeho koncentrace nepřekračují povolené limity, v malých obcích se může situace změnit - pokud bude více lidí topit uhlím.
"Ministři už musí přestat s opakováním každoročního zaklínadla, že je u nás čistěji než za Jakeše, a raději by měli sledovat trendy posledních let," říká Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha. ... Tolik z článku Lidé víc topí levnějším uhlím a v ovzduší přibývá síry na EnviWebu.
Dají se očekávat následující vize? Manažeři, dealeři, administrátoři a prezidenti (nebo jak se tihle dnešní "kravaťáci" po americku jmenují) přijedou domů, odloží saka a pojedou svým autem za třičtvrtě miliónu do lesa na klestí. Dnes, na začátku třetího tisíciletí, jak za dob našich pra-pra-babiček. Sežeň si své polínko na zátop, děti pláčou zimou, bude heslem dne. Moudrá vláda, aby předešla znečištění ovzduší, zdraží kamna na 50 až 100 tisíc za kus a zavede daň z lokálních topenišť. Sousedi budou číhat s dalekohledy a udávat jiné sousedy, že se jim kouřilo z komína. První podnikatelé zavedou krámky s loučemi na svícení ... a výrazně zbohatnou.  ... V Temelíně mezitím budou vztekle pytlovat neutrony na horší časy a plynojemy budou praskat ve švech, protože jim o tu předraženou energii nikdo nebude stát.


Mezi nejpalčivější problémy životního prostředí Česka patří znečištění ovzduší troposférickým ozonem, rakovinotvornými polyaromatickými uhlovodíky a emisemi, které způsobují okyselování prostředí. Nadlimitním hodnotám některé ze znečišťujících látek v ovzduší je vystaveno více než 40 procent obyvatel země. Konstatuje to pravidelná zpráva o kvalitě životního prostředí v Česku.
To tvrdí článek Více než 40 procent Čechů žije v nadlimitně znečištěném ovzduší, který si můžete přečíst na serveru EkoList po drátě.


Pokud někdo nemá dost krve v televizních "akčních filmech", může se s cestovní kanceláří vydat do Norska lovit tuleně. Lidstvo se zase posunulo o kousek zpět ke svým barbarským předkům.

"Norsko tím může získat pověst barbarského národa," soudí Truls Gulowsen z organizace Greenpeace.

Norsko, které se už ocitá pod palbou kritiky za zatvrzelé pronásledování velryb - je jedinou zemí na světě, která povoluje jejich lov harpunou pro komerční účely - by mohlo pobouřit veřejnost, která má ještě v živé paměti krvavé obrazy z lovu mladých tuleňů. Jako další číslo asi bude přímý televizní přenos z lovu, kdy budou lidé lovit jiné lidi  ...


... Jakmile se balíček s jednačtyřiceti navrženými ptačími oblastmi, připravený k odeslání do Bruselu, ocitl v připomínkovém řízení před jednáním vlády, byl doslova rozcupován. Kdekterý úředník, mnohý krajský zastupitel, a dokonce celé odborářské svazy, ti všichni se cítili zaskočeni, že do rozlohy navržených území nemohli mluvit. Ministerstvo životního prostředí totiž zapomnělo na osvětu a neobjasnilo jim, že by to bylo proti podstatě věci.
... Celoevropská síť Natura 2000 totiž není vyhlášením nových chráněných území, ale jen zmapováním oblastí, kde příroda ještě přežívá. Ať už jsou v národních parcích nebo za vesnickými humny. Natura tedy nezávisí na dohodách politiků ani občanů, ale je objektivním odborným zaznamenáním skutečného stavu. I když má sloužit k zachování pestrosti živočichů a rostlin, není žádným nástrojem k omezení lidských aktivit, které tomu přežívání doteď nevadily. Evropská komise výslovně předepisuje, aby mapování provedli odborníci nezávisle na politických a hospodářských zájmech. Ekologičtí poradci to však zapomněli vysvětlit ministrovi průmyslu ... atd.
Zprávy z Kocourkova? Ale ne, to je Česká republika 2004 (celý článek najdete na stránkách EnviWebu).


Soukromá pilotovaná vesmírná loď SpaceShipOne v pondělí 4.10. 2004 podruhé během pěti dnů překročila pomyslný práh vesmíru ve výši 100 kilometrů. Tým konstruktéra Burta Rutana tak získal cenu Ansari X-Prize ve výši 10 miliónů dolarů, která má povzbudit soukromé společnosti, aby dobývaly kosmos.


Skandál na Slovensku! Nelegální GM plodiny na polích! Slovenská inspekce životního prostředí objevila nelegálně pěstovanou geneticky modifikovanou řepku a sóju.

Organizace Greenpeace na Slovensku získala výsledky první terénní kontroly geneticky modifikovaných plodin, kterou v létě provedla Slovenská inspekce životního prostředí (SIŽP). Výsledky kontroly jsou šokující! Na slovenských polích byly nalezeny dvě geneticky modifikované plodiny pěstované bez povolení (řepka, sója) a jedna, jejíž vlivy na životní prostředí nebyly zatím testovány ve slovenských podmínkách.


Česká republika a Slovensko patří mezi země Evropské unie, které nejvíce plýtvají energií. Vyplývá to z průzkumu Světového fondu pro ochranu přírody (WWF). Podle něj je na každé euro z hrubého domácího produktu v ČR potřeba pětinásobně více energie, než tomu bylo v Evropské unii před jejím rozšířením, kdy měla 15 členů.


... oteplování atmosféry a s tím spojené důsledky nejsou ničím v porovnání s tím, co nás čeká, pokud nedojde k zásadnímu obratu v politice ochrany klimatu. "Už na konci století budeme mít klima, jaké lidstvo dosud nepoznalo," ... Tyto nepříliš potěšující informace si můžete přečíst v článku Přírodních katastrof přibývá, škody rostou, na vině jsou lidé na serveru EnviWeb.


V pondělí 4. října je Světový den zvířat. Takže všechno NEJ- (- ... haf, mňau, kvík, kvak, kvok ... atd.), milí zvířecí kamarádi a mějte s námi lidmi trpělivost!


Zemní plyn pro domácnosti podražil k 1.10. 2004 průměrně o 11 %. Ceny plynu ve světě sice pomalu klesají, v ČR ale budou pro spotřebitele zřejmě pozvolna stoupat. Jeho spotřeba totiž stále stoupá. Energetický úřad může ceny změnit zase až k 1. lednu 2005. Dražší topení plynem vede některé domácnosti k tomu, že se vracejí k pevným palivům.
Díky vám, Příslušní Činitelé - ať dostanu co nejvíc na frak. Vaše Životní Prostředí.

Mimochodem, do očí tu buje jeden fakt. Zatímco zdražování elektřiny bylo jeden čas "omlouváno" tím, že lidé šetří a ti chudáčci z ČEZu nemají plánovaný zisk, tak tady je to naopak. Plyn se spotřebovává více, zisky jsou větší - proto se samozřejmě musí více zdražit. Nojo, elektrony a molekuly metanu holt nejsou totéž, paní Müllerová ...


Francouzská agentura pro zdraví a bezpečnost životního prostředí ( AFSSE) publikovala zprávu, že neomezené užívání fosilních paliv se podílí na smrti desítek tisíců lidí v Evropě. Jen v samotné Francii automobilové emise přímo zaviní smrt až 10 000 osob ročně.
Kromě toho se ve Francii podílí automobilové emise na vzniku 6 až 11 procent všech případů rakoviny plic, což může představovat 1,713 milionu úmrtí ročně. K tomu je možno připočíst i kardiorespirační onemocnění, na kterých se 7 procenty přímo podílí městské znečistění. To představuje dalších 4,876 milionu úmrtí ročně.
Autoři zprávy odhadují, že každé úmrtí ovlivněné znečištěním vzduchu stojí daňové poplatníky 900 000 eur. Zdůrazňují, že negativní souvislosti působení automobilové dopravy daleko převažují výnosy mýtného a daní z pohonných hmot. Celý článek Emise zvyšují úmrtnost najdete na stránkách EnviWeb.


Český svaz ochránců přírody nesouhlasí s návrhem rozpočtu resortu životního prostředí. Namísto jeho zvýšení o náklady spojené s přijetím evropské soustavy Natura 2000 a navýšení prostředků na krajinotvorné programy, které jako jedny z mála aktivit státu účinně a dlouhodobě zabraňují případným povodňovým škodám, dochází ke škrtům, které prakticky znamenají likvidaci ochrany přírody a krajiny v České republice! Ministerstvu bude pro naplnění svého poslání v příštím roce chybět jeden a čtvrt miliardy korun. ...
... Zatímco politici počítají, zda je víc voličů z řad policistů či učitelů, aby jim podle toho přidali na výplatách, uniká jim, že svými, podle našeho názoru neuváženými kroky, mohou výrazně negativně ovlivnit životy nás všech. ... Za Český svaz ochránců přírody Petr Stýblo


Víte, že se do České republiky začínají opět vracet lososi? Je to padesát let poté, co tato ryba z našich řek úplně zmizela. Od roku 1999 se lze setkat s lososem v povodí Kamenice, Ploučnice a Ohře. První dospělí lososi byli pozorováni v říčce Kamenici v roce 2002. Důležitým předpokladem pro návrat ryby je zlepšení kvality vody v Labi, k němuž došlo po roce 1989. Návrat lososa ovšem ohrožují plány na výstavbu dvou plavebních stupňů na dolním Labi. Ty by nenávratně poškodily cenný ekosystém řeky, zničily prostředí, které losos pro svůj život potřebuje a vytvořily by bariéru, bránící mu v cestě na jeho trdliště na horních tocích řek. Pokud budou jezy na Labi vybudovány, musíme se vzdát naděje, že se losos do našich řek vrátí natrvalo.
Blíže viz článek Ve Francii se vrací losos do řek… a u nás? na stránkách sdružení Arnika.


Zákaz prodeje pepřovníku opojného v řadě zemí světa vedl k vytvoření zvláštní mezinárodní rady pro uvedenou bylinu, která bude posuzovat možnost obnovení prodeje této byliny v zemích EU. Ve dnech 30. listopadu až 2. prosince 2004 se sejdou vědci, vládní úředníci a producenti byliny kava (pepřovníku opojného) z celého světa v Suva na ostrově Fiji, aby si vyměnili poznatky o této bylině, která je kontroverzní a jejíž používání je od roku 2002 v různých zemích světa zakazováno. Blíže na stránkách serveru Agronavigátor.


Chcete-li cestovat se svým zvířecím přítelem po Evropě, pak od 1. října 2004 vystačíte s "evropským pasem" jako jediným dokladem nahrazujícím jiná dosud používaná veterinární osvědčení a doklady. To se však netýká cestování do Británie, Irska, na Maltu a do Švédska; tyto země si ještě pět let podrží vlastní přísnější pravidla pro cestování domácích zvířat.


Vesmírný letoun SpaceShipOne řízený pilotem Mikem Melvillem se letos již podruhé přenesl přes práh vesmíru. Startoval z Mohavského letiště v jihovýchodní Kalifornii ve středu 29.října v 16:12 SELČ. Do výšky asi 15 kilometrů jej vynesl speciální proudový letoun White Knight (Bílý rytíř). Aby byly splněny podmínky pro získání vypsané ceny X-Prize, musel letoun vynést do výšky nad 100 kilometrů kromě pilota také závaží odpovídající hmotnosti dvou dalších lidí. Druhý let nutný k získání ceny by se měl konat v pondělí 4. října 2004.


Ve svém čtyřletém cyklu se k Zemi opět přiblíží planetka Toutatis. Nejblíže k Zemi se čtyřkilometrová planetka ocitne 29. září 2004, a to 1,5 milionů kilometr, což představuje asi čtyřnásobek vzdálenosti Měsíce od Země. Pro Toutatis to má být nejbližší přiblížení mezi roky 1353 až 2562.


Hezký článek o kupčení s ekologickými odpustky najdete pod názvem Hra o miliardy na stránkách Sedmá generace.
Špatná zpráva: Česko má z Evropské unie největší emise oxidu uhličitého. Dobrá zpráva: existuje poměrně jednoduchý nástroj k jejich levnému snížení. Špatná zpráva: vláda jej chce použít, ale ne ke snižování znečištění.


Evropská unie zůstává nejednotná ve svých postojích k bezpečnosti biotechnologicky upravených potravin. (27.9. 2004) Bylo odloženo hlasování, zda bude americké firmě Monsanto povolen dovoz geneticky modifikované kukuřice. Ekologické skupiny sdělily, že pouze čtyři z národních delegací, které na setkání promluvily, byly pro schválení dovozu kukuřice MON 863.


První podzimní úplněk bude na sv. Václava, 28. září 2004 v 15:09 LČ. Sice máme ještě letní čas, ale vypadá to, že s koncem léta skončily i vlídné dny. Na Sněžce již prý ve čtvrtek 23.9. turisté postavili prvního sněhuláka...


Zhoubná choroba AIDS získala s přispěním českých vědců silného "protivníka": lék Truvada. Nový preparát má ambice na dosud nejúčinnější "tabletku", která infikované virem HIV léčí či jim prodlužuje život. ... jedinečnost tkví v tom, že lidé infikovaní virem HIV už nebudou polykat až třináct pilulek denně v přesném pořadí i čase, ale pouze jedinou tabletku Truvadu, jejíž základ tvoří již dříve vyvinutý a světově úspěšný český preparát Vierad.
O tomto preparátu se ovšem píše v jiném zdroji: Dočká se jen hrstka šťastlivců Lék určený lidem, u nichž jiné léky na HIV nefungují, by měl být do konce března ve zvláštním předlicenčním programu k dispozici asi 3500 nemocným. Celkový počet pacientů by do konce tohoto roku měl stoupnout na 12 až 15 tisíc, což bude kvůli výrobním problémům o dost méně, než se původně čekalo. Hmmm ... není divu, že nejsou  prostředky na výrobu léků, když země, které by na to mohly mít dávají miliardy na nesmyslné války o poslední zbytky ropy ...


Obchodní řetězce Rossmann a Lidl stále prodávají řadu kosmetických výrobků, které jako konzervační činidlo obsahují silný kontaktní alergen methyldibromo glutaronitrile (MDGN). Evropská komise proto v září 2003 vydala zákaz používání MDGN v kosmetice, která delší dobu zůstává na lidském těle, jako jsou různé krémy nebo tělové emulze. Bohužel pod tlakem průmyslové lobby bylo stanoveno přechodné období dvou let, po které je možné kosmetiku s alergenem dále prodávat. Seznam výrobků obsahující MDGN najdete na stránce Riziková kosmetika s alergenem MDGN - není jich zrovna málo.


Máte rádi "uzenáče"? Možná vás trochu přejde chuť, protože pracovníci řeckého technologického institutu v Thessaloniki zjistili v rámci studie zaměřené na jakost uzených makrel, že některé vzorky obsahují značné množství potenciálně karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH). Blíže viz článek Uzené makrely kontaminované potenciálními karcinogeny.


Geneticky modifikovaná papája z vládního výzkumného centra byla zjištěna jako kontaminant ve sklizni ze sousední ovocnářské farmy, která GM plodiny nepěstuje. Zdroj: GM papája kontaminuje thajské ovocnářské farmy - překlad na stránce Agronavigátora; originál Food Safety Today.


Dne 20. září 2004 Evropská komise odložila rozhodnutí o uvedení geneticky modifikované kukuřice Mon 863 na evropský trh. Stalo se tak po zveřejnění mnoha nesrovnalostí, které provázely tvorbu rizikové analýzy této plodiny a na které organizace Greenpeace
Monsanto si původně zažádalo o posouzení Mon 863 v Německu. Greenpeace proto v květnu požádalo německé úřady, aby uveřejnily výsledky testů na krysách. Po měsících zdlouhavého vyjednávání byla nakonec žádost zamítnuta s odůvodněním, že jde o „důvěrnou obchodní informaci.“ Z více než 1000 stran původního textu bylo Greenpeace poskytnuto jen patnáctistránkové shrnutí. I v něm je však naznačeno, že testovaná zvířata vykazovala určité anomálie.   Celý text si můžete přečíst na stránkách Greenpeace v článku Účinky GM kukuřice na krysy zůstávají utajeny.


Jistě vás napadlo, že současná vlna hurikánů a větrných bouří není jen tak normální. Zda se jedná o projev nastupujících změn klimatu, tím se zabývá Guardian v článku, který v českém překladu Zvyšuje globální oteplení aktivitu větrných bouří? uvádí EcoMonitor.


Ve středu 22.září 2004 vstupuje v 18:29 LČ Slunce do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost a s ní astronomický podzim. Slunce toho dne vychází v 6:49 a zapadá 19:00 LČ.


V České republice se nebudou od října zdražovat některé léky, jak v pátek oznámilo ministerstvo zdravotnictví. (Zdroj: Novinky.cz) Ministryně příslušnou vyhlášku o zdražení léků v pátek sice podepsala, ale v pondělí uznala svou chybu a pozastavila její účinnost.
Po podrobnějším prostudování návrhu novely jsem zjistila, že neodpovídá politice sociální demokracie a programovému prohlášení vlády. V dnešní podobě navržená vyhláška by mohla způsobit velmi zásadní zvýšení spoluúčasti pacienta, a to u léčby takových onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak a další, uvedla ministryně zdravotnictví ve svém pondělním prohlášení.

Z toho tedy plyne, že naši ministři zřejmě podepisují a neví co. Alespoň to prohlášení tedy zní velice podivně. Odvolávám, co jsem slíbil a slibuji, co jsem odvolal ... ale my nežijeme v pohádce, že.


Na stránkách Zvědavce z 20.9. 2004 se v článku Internet2 je za rohem – udělejte si kopie stránek, dokud to jde, píše:
Začíná to vypadat tak, že internet, jak jsme ho znali, bude brzy minulostí a bude nahrazen regulovanou verzí internet2. Mnohým lidem ve vysoké americké politice začíná být nepříjemné hnutí kolem pravdivého odhalení událostí z 11. září. Zvlášť poté, co byl nedávno zveřejněn výsledek průzkumu veřejného mínění v New Yorku, ze kterého vyplynulo, že padesát procent Newyorčanů si nyní myslí, že vláda byla zainteresována v 11. září.
Tzv. internet2 bude zřejmě uveden v život jakmile bude vyřešen plynulý přechod ze současného internetu na nový. A to bude konec svobody slova. Až k tomu dojde, buďme si jisti, že stránky usvědčující politiky ze lží zmizí jako první. Žádám všechny, kteří si to mohou dovolit, aby si pořídili kopie stránek z odkazů, které následují. Vypalte si tyto informace na CD a uschovejte si je. Je nutné, aby byly šířeny i bez internetu. Tohle je stav nouze. Prosím, kopírujte a uschovávejte co nejvíce.
Dále viz zmíněný článek ...


Lidé, kteří užívají léky na vysoký tlak, cholesterol, depresi či alergii, se musí připravit na změny: doplatky u řady léků se zvýší. Pacienti za ně budou muset nejspíš buď zaplatit až o několik desítek korun víc, nebo si nechat napsat jiný preparát, za nějž se nedoplácí. Ministerstvo zdravotnictví chystá novou vyhlášku, která snižuje částky, jež za léky proplácejí zdravotní pojišťovny. (MF DNES)

Tak budeme muset vlastně platit pokutu za svou chorobu. Kupovat si vlastní zdraví, no to jsme to dopracovali... Pak se někdo diví, že máme katastrofální porodnost, že tu lidé nechtějí mít děti? Celý život platíme povinné zdravotní pojištění  ... na co? Co takhle přejmenovat Ministerstvo zdravotnictví na Ministerstvo hrobnictví a začít platit povinné pojištění na vlastní pohřeb... řekněme tak tisícovku měsíčně? Pro začátek, samozřejmě ...
Mimochodem, všimněte si, že jde o léky na choroby, které se označují jako civilizační; alespoň jednu z nich má snad prakticky každý dospělý (nejen) člověk. A pokud nemá, jistě mu bude brzy diagnostikována. Zdraví, to je přece kšeft.


...Nezapomínejme na to, že jsme na Zemi hosté. Právě proto bychom se také měli chovat podle jejich - přírodních zákonů, jež jsou těmi nejpůvodnějšími. Vysušujeme močály a mokřady pro větší pěstební, stavební plochy, rušíme přirozená koryta řek pro vlastní potřebu a pohodlnější získávání pitné vody a stavíme koryta betonová, rušíme trvalé travní porosty, sekáme louky - stanoviště ohrožených druhů, kácíme lesy... To vše se nemůže obejít bez následků....
Krásná slova, že? Nenapsal jsem je ale bohužel já sám, nýbrž jsem je objevil uprostřed článku Porušená retence krajiny, který opravdu doporučuji přečíst.


Evropská komise zahájila provoz nového portálu Dialog s občany poskytujícího přehledné informace o tom, jak mohou občané uplatňovat svá práva v rámci vnitřního trhu EU, přičemž portál je k dispozici ve všech dvaceti úředních jazycích. Opravdu tam najdete i českou verzi; nabízí se tu podrobné praktické informace o právech a příležitostech v EU a na jejím vnitřním trhu a k tomu i poradenství o tom, jak těchto práv využít v praxi. Dozvíte se tu mimo jiné například podrobnosti na téma život, práce a studium v jiné zemi EU.


Škodí ochranáři přírodě? Tato věta zní zdánlivě paradoxně, ale vše může vypadat jinak, pokud si člověk trochu utřídí názory; třeba po přečtení článku Oprava, správa a ochrana přírody. Zde je malá ukázka:

Nezřídka ke svému překvapení zjistíte, že po chůzi relativně zajímavou a opuštěnou krajinou poznáte chráněnou rezervaci nejen podle červených pruhů na stromech, ale také podle hojných stop nedávné technické činnosti. Časté jsou zejména pařezy pokácených stromů, vyřezané keře, vybagrované díry, hromady navezené hlíny a jiné veskrze nepřírodní fenomény. Není to ovšem proto, že by maloplošná chráněná území, kam je normálním lidem většinou zakázán i pouhý vstup, vyhledávali nějací zavilí vandalové, pachateli jsou naši takzvaní ochranáři.

Tedy - ve skutečnosti se jedná o opraváře, v lepším případě pak o hospodáře. Oprava přírody je dnes v našich chráněných územích hojně provozována. Projevuje se zejména tím, že pro nějaké území je arbitrárně stanoveno, jaká tam má být příroda.
A tady se dostáváme k jádru pudla. Ochranářství dnes zhusta vypadá tak, že se lidé snaží na přírodu napasovat svá (lidská) měřítka na to, jak má příroda vypadat. A co na to přírod asama ? To nikdo neví, neptají se jí na to ...


Američtí vědci prokázali, že dětem žijícím ve znečištěných lokalitách se pomaleji vyvíjejí plíce. Děti, které vyrostly v nejznečištěnějších oblastech byly pětkrát náchylnější k omezené funkci plic. To zvyšuje riziko plicních onemocnění, srdečních příhod a smrti, sdělili vědci novoanglickému Lékařskému deníku. Tolik první odstavec v článku BBC: Znečištěné ovzduší škodí dětským plicím, říkají vědci zveřejněném 14.9. 2004 na stránkách EkoListu po drátě.

K tomu bych rád podotknul, že k takovému  překvapivému závěru snad ani nepotřebujeme "vědce". Stačí starý dobrý selský rozum a každý si je vědom, že ve znečištěném prostředí se životu nedaří. No a dále - v dobách minulých by tu bylo napsáno "sovětští vědci", nyní se všude píše "američtí vědci". Schéma zůstává, jen se dosadila jiná proměnná ... Co třeba jednou ... Vědci ze souhvězdí Tau Velryby sdělili deníku Galaktický EkoList, že živočišný druh nazvaný Homo Sapiens je největším nepřítelem životního prostředí na Modré planetě ...?


Chlast - slast, napsal Jára Cimrman. To ale ještě nevěděl, že Česká republice bude patřit čtvrtá příčka v žebříčku spotřeby alkoholu v Evropě. Jeden každý z nás (nad 15 let) prý za rok vypije 14,9 litru čistého alkoholu. Při přepočtu na 40% lihovinu mi to vychází zhruba na 100 ml na osobu a den. 100 ml, to jsou dva velký panáky nebo pět malejch - případně dva půl nově zaváděného "europanáka" (40 ml). Polovina toho množství prý připadá na pivo, třetina na destiláty. Z toho by vyplývalo, že na víno zbývá jen jedna šestina celkového množství. A protože pivo dělá hezká těla a ve víně je pravda, asi z toho můžeme odvodit, že jsme národ ukecanejch krasavců. A perlička na konec - nejméně se prý pije v Norsku, takže když vám někdo řekne: "Ty jsi teda pěknej norek ...", tak vám vlastně spílá do abstinentů ... No a když se řekne o někom, že chlastá jako Dán, tak to je také spíše lichotka, protože ve spotřebě alkoholu je Dánsko hluboko pod námi - se spotřebou kolem 11 litrů na osobu a rok.

Pokud by vás problematika opilectví ve světě zajímala více, podívejte se na alkoholickou databázi organizace WHO (World Health Organization). Dozvíte se tam třeba, že se ve světě na rozdíl od nás chlastat přestává - tak třeba v Itálii byla spotřeba 21,18 l v roce 1968, ale v roce 2000 již jen 9,16 l. Lokální maximum jsem našel ve Francii v roce 1963 - 26,1 l. A co náš současný Velký Bratr? V USA kolísá spotřeba v průměru kolem 9 l na osobu a rok.


Ekologická organizace Greenpeace 14.září 2004 zveřejnila žalobu majitelů zamořených pozemků z okolí neratovické chemičky Spolana, kterou se domáhají náhrady za vzniklou škodu. Žalovaným subjekty jsou akciová společnost Spolana a Fond národní majetku. Dále viz článek Majitelé zamořených pozemků u Spolany žalují firmu a FNM na stránkách Greenpeace.


O kousek níže jsem se tvářil skepticky nad tím, zda máme pro případná referenda o jaderné energetice dostatek znalostí, abychom se nestali jen mediálně masírovanými loutkami jdoucími referndit po patřičném naprogramování - na povel. Chcete-li své vědomosti tedy začít rozšiřovat, můžete začít například na stránkách Science Worldu, kde je zajímavý a čtivý článek Až dojde uran.


Ne každý nový rok začíná 1. ledna. Židovský rok začíná 16. září - tak hodně zdraví přeji a hlavně celý svět v klidu a míru, to bychom potřebovali ale všichni.


Ono pověstné kupčení s odpustky mi připomíná celé to slavné obchodování s emisními povolenkami, to ať se nikdo nezlobí. Vláda ve středu 15.9. 2004 projedná návrh zákona, který stanoví pravidla obchodování s emisemi skleníkových plynů, jež bude v Evropské unii spuštěno 1. ledna příštího roku. Elektronické povolenky na vypouštění emisí má dostat zdarma 450 českých firem znečišťujících ovzduší počátkem každého roku. Obchodovat s nimi budou moci podle svého uvážení, na konci roku však budou muset vrátit tolik povolenek, kolik emisí vypustí. Jak to bude probíhat, to si můžete přečíst v článku na stránkách EkoListu po drátě.


O geneticky manipulovaných potravinách jsme toho v poslední době slyšeli celkem dost. Víte ale, že o manipulaci s geneticky modifikovanými organismy pojednává ve sbírce zákonů o životním prostředí v České republice zákon č.78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, který vstoupil v platnost 25.2. 2004? Pokud by vás tento zákon zajímal blíže, můžete si jej stáhnout ve formátu PDF.


A máme tu poslední letní Novoluní roku 2004. Nastane v úterý 14.září 2004 v 16:29 LČ.


Časopis The Guardian uveřejnil 7.9. 2004 článek There is alternative, který si pod názvem  Alternativní řešení energetické budoucnosti existuje můžete přečíst v českém překladu na stránkách EkoListu po drátě. Píše se tu leccos; zaujaly mne však následující věty: Před několika měsíci byla výroba jaderné energie zastavena. Veřejnost ji nenáviděla, korporace za ni nechtěly platit, vláda s ní nechtěla riskovat. Rozhodlo se, že bez plné podpory veřejnosti už nebude vyráběna žádná nová jaderná energie.
Co je to plná podpora veřejnosti? Když zastavíte lidi na ulici, kolik z nich ví, jak vlastně jaderná elektrárna pracuje a jaká jsou nebezpečí z toho vyplývající? Kdyby mělo dojít k referendu o jaderné energetice, půjdou snad lidé předtím, než se dostaví k volebním urnám, studovat jadernou fyziku a chemii, aby mohli odpovědně říci své ANO nebo NE? Asi těžko. Půjdou tam s těmi vědomostmi, jakými je vybaví masmédia -  a jak snadno se dá dav zmanipulovat, to ostatně vidíme před každými volbami. Jakpak asi dopadne referendum o jaderném uložišti u Temelína, bude-li vůbec? Uvědomí si občané, kterým se dostane slibů dotace na "něco" v obci, že svým ANO mohou způsobit kontaminaci podzemí na desetitisíce let?


Dvanáctý mezinárodní ezoterický festival Miluj svůj život se již podruhé bude konat v Praze. Zúčastní se ho více než 100 účinkujících z ČR i zahraničí a ke shlédnutí bude mnoho zajímavých programů, souběžně konaných na sedmi místech zároveň. Program festivalu najdete na stránkách serveru Ezotera.


Negramotnost druhého typu, říká se o tom, když někdo neumí obsluhovat počítač. Píšu na různých počítačových klávesnicích  už pěkných pár let - skoro pětadvacet. Za tu dobu jsem skoro zapomněl, jak se píše rukou. Budu se asi muset vrátit do první třídy a znovu se učit psát. Gramotnost druhého typu pomalu způsobila negramotnost prvního typu ... Týká se to ale jen psaní? Když to vezmeme trochu z širšího pohledu - není ono to tak, že počítače, mobily, televizory a další civilizační berličky postupně lidstvo připraví o ten "zdravý selský rozum"?


Zní to jako vtip, ale je to pravda - švédská pobřežní stráž, k jejímž povinnostem patří i čištění vod a pláží po ekologických nehodách námořní plavby, považuje za nejlepší prostředek ke vstřebání olejových skvrn na vodě obyčejný popcorn, tedy praženou kukuřici. Po hladině se sám od sebe rozprostře stejně jako mastnota, kterou dobře absorbuje, a co se neposbírá, pohltí příroda sama bez problémů. (EkoList po drátě).


Na 8. září podle katolické liturgie připadá významný mariánský svátek - Narození Panny Marie. K tomuto dni se také vztahuje pranostika připomínající, že léto již pomalu končí: na Panny Marie narození - vlaštoviček rozloučení.


Na rozdíl od následujícího skepticky laděného příspěvku o vztahu ke GM plodinám ve Velké Británii je v USA vztah k těmto produktům v podstatě téměř "vřelý". Podle průzkumů většina dotazovaných rovněž uvedla, že by si vybrali GM těstoviny i proto, že mají lepší chuť a vůni, nebo že obsahují zinek, který je prevencí rýmy a nachlazení. Inu, svatá prostoto ...


A opět "oblíbené" téma - geneticky modifikované plodiny. Víte že ve Velké Británii pouze 25 % lidí pěstování GM plodin považuje za relativně neškodné, zatímco 60 % populace má výhrady k bezpečnosti GM potravin a obává se, že jedí GM potraviny, aniž by byli o jejich původu informováni? Početné jsou také obavy, že GM plodiny mohou kontaminovat ostatní rostliny.


Další rozbor zabývající se otázkou škodlivosti provozu mobilních telefonů a jejich vlivu na zdraví člověka najdete pod názvem Co jste nevěděli o škodlivém záření a báli jste se zeptat na serveru Mobil.cz. Článek budí dojem seriózně podaných faktů - ale selským rozumem vzato: kolem mobilních telefonů se točí tolik peněz, že těžko by si někdo mohl beztrestně dovolit šířit opravdu negativní informace.


Tip pro vás - v úterý 7. září 2004 je Den otevřených dveří památek.


Blýská se cyklistům na lepší časy? Používání bicyklu má být vhodnou zdravotní prevencí - 30 minut ostré chůze či jízdy na kole po většinu dní v týdnu může snížit na polovinu riziko vzniku srdečních chorob, cukrovky, obezity. Cyklistika má oproti chůzi navíc výhodu, že snižuje zatížení kloubů dolních končetin. Argumentů je však víc. Kolo je daleko šetrnější k životnímu prostředí než auto, je levnější, nemá takové nároky při parkování, nevytváří zácpy a dopravní kolapsy. Přesto zájem o tento druh dopravy v minulých letech klesal, a to nejen v ČR.
Na začátku července přijala vláda Národní strategii cyklistické dopravy ČR (Cyklostrategie). Jde o první dokument, který se v naší zemi uceleně zabývá cyklistikou jako dopravní alternativou. Blíže viz článek Co změní Cyklostrategie?


Vstup nových zemí vyvolává v tzv. staré Evropě různé obavy. Velmi žhavým tématem je zavlečení GM plodin z přistupujících zemí. Obecně jsou tyto země považovány za trojského koně velkých nadnárodních gigantů, např. Monsanto a Pioneer. Přehled pěstování GM plodin v těchto zemích je uveden v článku EU se bojí zavlečení GM plodin z přistupujících zemí na stránkách Agronavigátor.


No sláva, spammerům snad konečně odzvoní - alespoň trochu. Kancelář prezidenta republiky opustil zákon, podle kterého bude za šíření nevyžádané reklamy (apod.) hrozit pokuta až 10 miliónů Kč. Stížnosti můžete podávat na Úřad pro ochranu osobních údajů, který je posoudí a do třiceti dnů oznámí výsledek.


 Chemický vzorec molekuly vody není H2O, přinejmenším z hlediska neutronů a elektronů interagujících v této molekule v intervalech několika attosekund (méně než 10-15 s). Podle nedávných experimentů s neutrony a elektrony, které se srážejí s molekulami vody po dobu několika attosekund, poměr atomů vodíku a kyslíku je zhruba 1,5 ku 1. Tedy přesnější vzorec pro molekulu vody by měl být H1,5O.Pokud nevěříte, přečtěte si článek Physics New Update v časopise Natura 9/2004.


Dnes, tedy 26. srpna 2004, je v Praze veřejnosti otvírán tunel Mrázovka. V záplavě chvály a superlativů poněkud zapadá fakt "selského rozumu" - sebelepší tunel kolaps automobilové dopravy jen oddálí, případně částečně skryje. Nebylo by opravdu lepším řešením vypráskat soukromou automobilovou dopravu z měst a preferovat kvalitní dopravu hromadnou? Bylo by to šetrné pro ekologii i naše peněženky. Touto problematikou "z druhé strany" se zabývá zajímavý článek Tunel Mrázovka - špatné řešení za deset miliard v Britských listech.
Můžete si také prohlédnout zajímavý sborník materiálů Koalice SOS Praha - Dopravní alternativa pro Prahu.


"Živým systémům nemůžeme do hloubky porozumět a nejlepší, co můžeme udělat, je nechat je být. Chceme vytvořit pásy lesů, v kterých se nebude zasahovat", říká náčelník slovenského lesoochranářského sdružení VLK Juraj Lukáč. Dále říká: "Státní ochrana přírody v Čechách i na Slovensku je úplně impotentní a pravděpodobně pracuje ruku v ruce s lesními hospodáři na trvalém zničení naší přirozené krajiny, což je les". To jsou slova do pranice, ale konečně někdo řekl nahlas to, co asi myslí mnozí z nás. Zajímavý rozhovor je uveřejněn na EkoListu po drátě.


Nikdo si to nechce moc připouštět, ale na obzoru se pomalu, ale jistě rýsuje nová energetická krize, která by mohla mít na lidstvo fatální dopad. Svědčí o tom i množství článků, objevujících se nyní na Internetu. Jeden si můžete přečíst například na serveru Příroda. Mocní tohoto světa bohužel nechtějí vidět fakt, že ropa je zdrojem surovin pro farmakologii i chemii ve všech podobách. Bezohledným drancováním posledních zásob tohoto jedinečného zdroje uhlovodíků se lidstvo posunuje před pád do propasti doby kamenné.


Mladí lidé pod čtyřicet let, kteří kouří, jsou pětkrát více ohroženi srdečním infarktem než jejich nekuřáčtí vrstevníci. K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým vědců, který vyvrací dosavadní názor, že infarkt hrozí jen starším kuřákům. Další informace najdete na stránkách Zdravcentra.


Také vás děsí, že současná historická epocha bude jednou nazývána Věkem polyetylénovych lahví? Problematice recyklace PET materiálů se již u nás věnuje dokonce samostatný server PET recycling.


Italský časopis Altroconsumo srovnával vaření v páře, v mikrovlnné troubě, ve vodě a v tlakovém hrnci. Co je pro naše zdraví lepší? Který typ vaření máme využívat pro konkrétní potraviny? Více se dozvíte v článku.na stránkách Světa spotřebitelů.


Ke znečištění toxickými látkami ze spalovny odpadků v Lysé nad Labem se vyjádřil profesor Univerzity v Amsterdamu, Dr. Kees Olie. Měl k dispozici výsledky všech dosavadních měření, jak ze spalovny odpadů, tak z jejího okolí. Závěr zní: Mám za to, že současná situace není přijatelná, a že spalovna by měla být uzavřena nebo modernizována na přijatelnou úroveň.


Nejnovější americký výzkum ukázal, že konzumace jednoho vejce denně nemá na částečky LDL-cholesterolu v krvi, které jsou s největší pravděpodobností příčinou srdečních onemocnění, prakticky žádný vliv; píše se v článku na serveru Agronavigátor... Dříve by tato zpráva asi začínala slovy ... "Sovětští vědci zjistili ... ", ale to je fuk. Akorát to nahrává tomu, že by člověk měl jíst a pít podle zdravého selského rozumu "vyšlechtěnému" staletími, nic nepřehánět a vykašlat se na vzájemně si protiřečící rady, co je a co není zdravé.


A u výživy zůstaneme. Patříte do skupiny neustále hubnoucích lidí, kteří se váží před a po použití WC, aby mohli hrdě hlásit, že za těch pár minut zhubli o 0,35 kg? Zkuste se podívat na seriál článků Kapitoly o obezitě, kde se třeba dozvíte, jak pošetilé je vaše počínání. I když - komu není rady ...


Pokud vás znepokojují klimatické změny na Zemi, můžete nabrat trochu optimismu z článku Lidstvo už dnes umí zastavit klimatické změny. Otázkou je, zda nové technologie využívající alternativní zdroje energie vůbec mají šanci na uplatnění ve světě ovládaném ropnými magnáty a mašinérií toho, co se kolem nich točí.


Děti Země na středu 22. září 2004 vyhlašují 12. ročník českého Dne bez aut společně s 5. ročníkem Evropského dne bez aut a 3. ročníkem Evropského týdne mobility, které v ČR koordinuje Ministerstvo životního prostředí. Kromě toho v sobotu 25. září proběhne ještě 4. ročník Dne železnice.


Zajímají vás kameny, horniny, jeskyně, prameny a podobné věci? Na Internetu je převedena velice zajímavá reprezentační publikace Neživá příroda Prahy a jejího okolí, ve které se můžete seznámit s nejrůznějšími geologickými činiteli, vytvářejícími přírodní prostředí Prahy (ale také s pražskými prameny, jeskyněmi, kamenem použitým na různé památky ... moc pěkné!).


Pokud se vám zdají současná vedra nesnesitelná a vůbec celé to počasí nějaké divné, budete si asi muset pomalu začít zvykat. Příčinou je velmi pravděpodobně lidská činnost, zejména emise skleníkových plynů zachycujících teplo. Průměrná teplota v Evropě se do roku 2100 údajně vyšplhá o dva až 6,3 stupně a studené zimy prý ustanou docela kolem roku 2080. To nás asi osobně příliš pálit nemusí, ale přece jen bychom měli myslet na své děti a pokusit se tuto situaci zvrátit.


I když prázdniny pomalu končí, stále ještě nekončí léto a s ním i doba dovolených. Při nich se často můžete ocitnout v situacích méně příjemných, kdy jste například svědkem nehody, poranění či něčí nevolnosti. Umíte doopravdy poskytnout první pomoc? Pokud si nejste jisti, máte možnost si prostřednictvím Internetu své znalosti osvěžit.


 Máte v kanceláři či doma z pohodlnosti umělé květiny místo živých? O moc se připravujete. Zelené rostliny v místnosti ovlivňují náladu, zvyšují chuť do práce, snižují stres, zvyšují produktivitu a mají pozitivní vliv na celkovou zdravotní kondici člověka. Jsou tu i další zajímavé aspekty, ale o tom si můžete přečíst v článku Rostliny a lidé v jedné kanceláři na Serveru alternativní medicíny.


Obavy z klíšťat čím dál tím více znepříjemňují letní návštěvy lesů. A protože již naši předkové říkali, že chce-li člověk s nepřítelem úspěšně bojovat, musí ho nejprve poznat, neuškodí, seznámíme-li se se dvěma nejobávanějšími nemocemi klíšťaty přenášenými - klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou.


A ještě k letošnímu létu, které nabralo dech až ke svému závěru - nepodceňujte nedostatek tekutin. Pitný režim je neradno podcenit, chcete-li se vyhnout nepříjemným potížím. Přehled toho, jak s vámi nedostatek tekutin dokáže "zamávat" najdete v zajímavém článku Pitný režim na serveru Příroda.


K létu patří řada oděrek a drobnějších poranění kůže, které člověk obvykle "vyléčí" kouskem náplasti. Ne každá náplast je však pro lidskou kůži úplně snesitelná - některé mohou dokonce vyvolat alergickou reakci. Protože pro toxicitu náplastí neexistuje žádná norma, byl proveden a zveřejněn zajímavý test; prohlédněte si jej než si půjdete doplnit prázdninovou lékárničku.
K létu patří neodmyslitelně opékání nad ohněm - zvláště pak grilování masa nad dřevným uhlím. Ani to nemusí být pokaždé stejné - i když je vždy černé. Také uhlí bylo tedy laboratorně testováno a výsledky si můžete samozřejmě prohlédnout na Internetu.


Dne 16. srpna 2004 ve 3:24 LČ nastává Novoluní; od tohoto okamžiku bude Měsíc přibývat až do 30.srpna, kdy bude Úplněk. Ve středu 18. srpna začne podle Lunárního kalendáře podzim - ale zatím jen biologický, pro naše tělo.


Chcete sponzorovat třeba vlka? Třicet korun ve prospěch svého oblíbeného zvířete můžete od 1. srpna 2004 posílat do pražské zoo mobilním telefonem zprávou SMS. Dárcovskou zprávu odešlete ve tvaru "dms zoo + název druhu zvířete" na číslo 87777. Na konto zvířete se tak připíše 27 korun, zbývající tři koruny dostane provozovatel telefonní služby.


Od 1.8. 2004 začne platit dlouho očekávaná vyhláška č. 446/2004 Sb obsahující požadavky na doplňky stravy a na obohacování potravin potravními doplňky. Plné znění vyhlášky, obsahující mimo jiné seznam v potravních doplňcích zakázaných rostlin, si můžete stáhnout v PDF formátu ze stránek Ministerstva vnitra.


Léto je v plném proudu, ale na toulkách přírodou vás může potkat i leccos nemilého. Jak se tomu vyhnout nebo jak se chovat, když už se něco stane? Na serveru Příroda si přečtěte zajímavé rady v článku Cesty přírodou ke zdraví. Je tu o hmyzu, klíšťatech, puchýřích, úžehu ... pro každého něco :-)


V Ráji již není ráj??? Množství prachu v Turnově a okolí překračuje povolenou hranici; zjistili to odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu. Problémy je v mikroskopických prachových částicích, jejichž počet sice převyšuje povolené limity, ale nejedná se o koncentraci, která by zdraví obyvatel ohrožovala zvláště nebezpečně. (Když už se napíše "zvlášť nebezpečně, tak to to už musí opravdu stát za to ...). Mikroskopické částice prachu pronikají hluboko do plic a lidem hrozí alergie nebo astma.


"Dejte pozor na houby! V letošním roce bylo zaznamenáno již více než sto otrav muchomůrkou tygrovanou, kterou houbaři často zamění za muchomůrku růžovku - oblíbeného masáka. Naštěstí žádná z otrav nebyla smrtelná - zatím.


 Plasty, které nás již nepřežijí.... Místo plastu, který svou životností hravě přečká život člověka, se objevují plasty, které se po určité době samy rozloží. V nedávné době se v médiích objevily informace o plastech na bázi rostlinných škrobů, byl koncem července 2004 v Praze představen konkurenční materiál, oxo-biodegradabilní plast. "Doufáme, že tašky z našeho materiálu budou brzy ve všech supermarketech," zahájil dnešní tiskovou konferenci Karel Bloch, majitel firmy Ecoplastic, která v České republice, Slovensku, Polsku a Maďarsku zastupuje britskou společnost Symphony Environmental.


První srpnový týden jako každoročně proběhne ve znamení Světového týdne kojení. Že se v naší republice jedná o stav neutěšený svědčí údaje, že v 6. týdnu bylo plně kojeno jen 64 % novorozenců a v půl roce již jen 17 %. O výhodách kojení si můžete přečíst například na serveru Kojení nebo volat na Horkou linku kojení - 261 082 424.


V pondělí 26. července má svátek Anna - ano, skutečně - "Svatá Anna, chladna z rána". O jakou Annu se vlastně jedná se dočtete ve stejnojmenném článku. Druhý červencový úplněk se na nebi rozsvítí 31. července ve 20:06 LČ.


K nadšení vědců a k znepokojení těch osob, kteří se obávají, že se budou zanedlouho bez skrupulí genetickým inženýrstvím "vyrábět" děti podle specifikace na objednávku, rozhodl tento týden britský regulační orgán, že povolí "vytváření" dětí na záchranu jejich nemocných sourozenců. Britský úřad Human Fertilisation and Embryology Authority tak poskytla naději rodičům jednoho dvouletého chlapce, který má smrtelnou krevní chorobu a potřebuje sourozence, který by mu mohl poskytnout stejné tkáně. Zdroj: Britské listy, v originále - Guardian: Green light for 'designer babies' to save siblings


Podle zpráv na Rádiu Jizera ani tisíc podpisů matek v Nymburce nepostačí k obnovení dětské lékařské pohotovosti. Zkusí někdo těm malým človíčkům, až jim bude špatně vysvětlit, proč musí jet za panem doktorem až do Kolína nebo Mladé Boleslavi, protože "na ně nejsou peníze"? Na co vlastně už peníze jsou, když ne na děti? Hanba, fuj ...


Labe je jedna gigantická plovárna, jen to veřejnost ještě neví. Po půl století, kdy bylo Labe stokou Evropy, se tomu nelze divit.
Skutečně, po létech, kdy se vodou z Labe nesměla ani zalévat pole se zeleninou to leckoho překvapí. Podrobnější informace najdete v článku Voda v Labi je vhodná ke koupání.


A zase jsme u genetických modifikací. Evropští vědci zahájili projekt výroby léků z geneticky modifikovaných zemědělských plodin. Společnost nazvaná Pharma-Plant chce produkovat vakcíny a léčiva na nejzávažnější choroby, které lidstvo trápí, včetně prostředků proti šíření viru HIV, vztekliny a tuberkulózy. Evropská unie na projekt přidělila 12 milionů euro a doufá, že klinické zkoušky nových léčiv proběhnou již v roce 2009.

No nazdar, říká se, že virus HIV byl vytvořen uměle - a teď se bude vyhánět čert ďáblem? Člověk aby se bál léků, aby se z něj najednou nestal mutant.


Že by si lidé začínali uvědomovat, že příroda si poroučet prostě nedá? Alespoň ve Švýcarsku se zdá, že ano. Zkrocení řek tam totiž přineslo velké ekologické škody a zvýšila se pravděpodobnost záplav, z nichž některé mají katastrofické následky. Dnes existuje v zemi pod Alpami na 100 projektů, které se snaží napravit chyby minulosti a vrátit vodní toky do jejich přirozených koryt.


Čeští magnáti začali kupovat nemocnice, protože v nich vidí příležitost pro zhodnocení vložených milionů. Píše to pondělní Mladá fronta Dnes. Potěš nás PánBůh ... kšeftování s naším zdravím začíná nabírat další obrátky...
V ČR nyní funguje 200 nemocnic a 81 jich je soukromých. Většina však prodělává. Investoři tvrdí, že jsou schopni z nich díky svým zkušenostem udělat ziskové firmy. ...  Ano, kšeftování se smrtí a lidským utrpením - ale jen se ziskem, prosím ... Místo lékařů nás budou léčit investoři ... no nazdar ... !!!


Alternativní testovací metody, které by měly postupně zamezit pokusům prováděných na zvířatech, jsou nyní hledány v EU. Hovoří se o "třech R": reduction, refinement, replacement - tedy redukce, zdokonalení a nahrazení. Cílem redukce je získat spolehlivé informace za použití méně zvířat nebo více informací za použití stejného množství zvířat. Zdokonalením se míní zdokonalení alternativních metod, které zmírní nebo minimalizují bolest, utrpení a strádání. Nahrazení znamená získat ekvivalentní vědecké výsledky bez pokusů na zvířatech. Doufejme, že cílem je bod třetí.


Dne 20. července 2004 uplyne již 35 let od chvíle, kdy Apollo 11 přistálo na Měsíci. Úctyhodný výkon; ať již byly mise pravé nebo zinscenované, jak se v poslední době dosti proslýchá. Ale pokud to všechno byla jen kamufláž - i tak klobouk dolů ...


Víte že  ... se Češi v posledních deseti letech "vypracovali" v tloušťce až na třetí místo v Evropě a na druhé v Evropské unii? Češi jsou tlustí a na nemoci z obezity umírá v posledních třech letech dokonce více lidí než na choroby, které způsobuje kouření. Nevěříte? Čtěte ...


Blíží se červencové Novoluní (v sobotu 17.7. 2004 ve 13:24) a s ním podle Lunárního kalendáře i začátek biologického pozdního léta.


Dobrá zpráva - poslední z velkých korporací, vyvíjejících v Anglii geneticky modifikované (GM) potraviny, zavírá své laboratoře. Ústup firmy Syngenta se tak stal dalším vítězstvím pro anti-GM aktivisty po intenzivními kampaněmi vynuceném odchodu dalšího velkého hráče z anglického trhu, korporace Monsanto, a omezení aktivit na poli GM poslední velké firmy Bayer. Ovšem - Syngenta v současnosti přesunuje výzkum GM plodin do USA, čímž reflektuje evropské veřejné mínění, které GM plodiny odmítá. Blíže viz na stránce serveru Agronavigátor: Další úspěch anti-GM kampaní v Anglii.


Další chemický poplach ve Spolaně. Ve Spolaně Neratovice došlo před půlnoci 8.7. 2004 k dalšímu úniku toxické látky. Z poškozeného potrubí unikl etyldichlorid (EDC). Jedná se o toxickou látku využívanou při výrobě PVC. Při vdechnutí vyšších koncentrací může poškodit játra či ledviny a má narkotický účinek. Smrtelná dávka způsobuje selhání centrálního nervového systému a selhání srdce. Etyldichlorid je podezřelý z karcinogenních a genotoxických účinků. Další informace najdete na stránkách hnutí Arnika. Těch malérů ve Spolaně už bylo tolik, že Arnika zavádí novou kampaň - STOP nebezpečí ze Spolany.


Jak to vypadá, tak léto bylo pro rok 2004 zrušeno ... ale co kdyby - aktuální informace o kvalitě vody v koupalištích zveřejňují od letošní sezóny krajské hygienické stanice na svých internetových stránkách. Lidé se touto cestou z jednoduchých tabulek dozvědí, zda je či není voda v převážně přírodních koupalištích vhodná ke koupání. Kvalitu vody označuje pětistupňová škála symbolů - takzvaných smajlíků. Přehled hygienických stanic najdete na Internetu například na stránce katalogu iDnes nebo třeba na Seznamu.


"Rudá planeta" je v poslední době často středem zájmu. Pokud vás Mars zajímá, podívejte se na stránky Instantních astronomických novin, kde vyšel zajímavý článek Historie dobývání Marsu – díl první (Mars 1 až Mariner 9). Další pokračování zřejmě budou následovat.


Pozor na mražené potraviny - během průzkumu prováděného v letech 2002-2003 v Austrálii bylo vyšetřeno 81 případů otrav, které byly většinou způsobeny tepelně opracovanými chlazenými pokrmy, které většinou pocházely z menších provozoven. V případě těchto pokrmů (hlavně pečená masa, zapečené pokrmy, omáčky, rýžové pokrmy) byli hlavními původci C. perfringens a B. cereus, což je obvykle důsledkem pomalého nebo nedostatečného zchlazení po tepelné úpravě. Dále viz Příčiny a výskyt otrav z chlazených pokrmů na stránkách Agronavigátor.

A dále - v Kanadě se provádělo monitorování obsahu ochratoxinu A, potenciálního karcinogenu, v rozinkách, sultánkách a korintkách. Ochratoxin A (OTA) je toxický sekundární metabolit plísní Aspergillus a Penicillium. Prokázalo se, že OTA je pro četná laboratorní zvířata nefrotoxický, imunotoxický, teratogenní a karcinogenní. OTA se u lidí dlouho odbourává, podílí se často na smrtelném onemocnění ledvin známém jako balkánská endemická nefropatie. Dále viz článek Výskyt ochratoxinu A v sušených plodech vinné révy.
Tak nevím, asi budeme muset umřít hlady nebo doopravdy se naučit přijímat čistou energii z Vesmíru ...


Víte, že Věstonická Venuše má 13.července narozeniny? Ano, k tomuto datu byla v roce 1925 objevena. Kolik je jí ale doopravdy, kdo ví ... Určitě ale pochází z dob, kdy neexistovaly televizní a bulvární reklamy na ženy - kostlivce...


Každý den začne v ČR kouřit 100 dětí. Každé z nich onemocní, každé druhé zemře - tak zní upoutávka nad článkem Charta proti dětskému kuřáctví na stránkách Nekurte.cz. Píše se tu například, že v Praze již kouří polovina dětí ve věku 12-14 let! Pokud si také myslíte, že by se s tím mělo konečně něco dělat, můžete připojit svůj podpis k petici pod článkem. Zajímavé informace najdete také v článku Co nám novináři zapomněli říci?
Podle Světové zdravotnické organizace začínají české děti s pitím a kouřením nejdřív. První cigaretu ochutnají o půl roku dřív, alkohol o rok a čtvrt v porovnání s průměrným věkem zjištěným v ostatních zemích. Organizace prozkoumala 35 vybraných států z celého světa. Hmmm, demokracie má i své stinné stránky. A víte že ... Za pravidelné kuřáctví se považuje kouření nejméně jednou týdně ... to jsem tedy netušil.


Chystáte se na dovolenou? Pozor - zpráva z 9.7. 2004: V Máchově jezeře platí již zhruba 14 dní zákaz koupání. Voda je zdraví nebezpečná, protože ji zamořily toxické sinice. Rozbory prokázaly rovněž nadměrné množství chlorofylu A, kvůli němuž se hladina zbarvuje dozelena.


Staňte se genovými detektivy! Objevili jste označený GM produkt ve vašem obchodě? Informujte o tom Greenpeace; zde se postarají, aby se tato informace okamžitě dostala ke spotřebitelům. Bližší informace si přečtěte na stránce Greenpeace - Genetické modifikace.


Kariéra za každou cenu versus nebezpečí vyhynutí - 1,18 dítěte na českou ženu - to je téma, které znepokojuje. Tímto námětem se zabývá článek Paradox na stránkách Zvědavce.
... Vynechám obvyklé články, kde jsou muži popisovaní jako egoistická, sexistická, šovinistická čuňata, či návody na rychlou kariéru prostřednictví sexu se šéfem, nebo recenze o sexu s kamarády a černochy a zaměřím se na fenomén posledního ? roku. V každém časopise se s železnou pravidelností objevují 1 - 2 články s následujícími tématy. Být matkou je Vaše rozhodnutí, to že se rozhodnete sterilizovat, je jedno z řešení a je to jen a jen Vaše právo, do kterého nemá Váš partner co kecat. Buď Vás má rád a bere Vás i sterilizovanou, nebo je to sobecký hajzl. Rozhodla jsem se nemít děti - obsáhlý součet výhod. Trend na Západě - nemít děti. Vaše skvělá kariéra versus plotna a plíny. Ve 30-ti bez dětí - skvělé. ...
Napadá mě - což místo tradičního dělení na muže a ženy zavést nově dělení na kariéristy a "normální" lidi? Ale to by asi neprošlo .. takže - dále již čtěte na stránkách Zvědavce.


Konečně něco užitečného ... Vláda se rozhodla podpořit rozvoj cyklistiky v Česku a zvýšit tak její podíl na celkové dopravě. Přijala 7. července 2004 Národní strategii cyklistické dopravy ČR, která počítá s rozšiřováním cyklistických stezek a značených tras a budováním zázemí pro cyklisty ve městech. Chce tak přispět k tomu, aby se kolo stalo bezpečným a rovnocenným dopravním prostředkem. Slibuje si od toho také rozvoj cestovního ruchu. Dále čtěte na stránkách EkoListu ...
Na černou listinu hanby ale patří závory tarasící vjezd na horské (lesní ...) cesty a tedy i cyklotrasy v plné šíři. Například po sjezdu z Nové Studnice na Šumavě je asfalt doslova pogumován stopami kol zoufale brzdících cyklistů snažících se nezabít o náhle se zjevivši železnou závoru přehrazující silničku od kraje ke kraji.


Kritika globální bylinářské medicíny - tak se jmenuje článek v internetovém periodiku Natura 7/2004. Zabývá se nebezpečími vyplývajícími ve "zprůmyslnění" něčeho tak nezprůmyslnitelného, jako je využití léčivých bylin z přírody. Malá ukázka:
Jako průmysl globální bylinářství představuje lukrativní trh s bylinářskými výrobky jako farmaceutickými komoditami. Ve snaze o nové výrobky a získání výhody na trhu výrobci neváhají použít biochemického zpracování a nových metod výroby, mezinárodní reklamy a marketingu a různých ekonomických metod ke snížení ceny, jako je přesun výroby do daňově výhodnějších zemí. Tento průmysl je podporován vědeckou a technologickou specializací, jejíž výzkum a vývoj je zcela ovládán požadavky trhu.


Začátek července patří jako každoročně velmi významným osobnostem, které ovlivnily běh dějin na tomto území. O svatých Cyrilu a Metodějovi i o Janu Husovi vám nabízíme články: Cyril a Metoděj - svátek slavných bratří v nesprávné datum, Jak se o Cyrilu a Metodějovi psalo před sto lety, Mistr Jan Hus: „Duši nezahubí smrt, ale špatný život“ a K osobnosti Mistra Jana Husa.


 První letní úplněk roku 2004 nastane v pátek 2. června ve 13:09 LČ. Měsíc je zároveň v poloze nejbližší Zemi - přízemí; 375 000 km.


POZOR !!!   Na pultech řady obchodů v ČR se objevily výrobky obsahující geneticky modifikované organismy. Jedná se o několik rostlinných olejů firem Setuza a Ahold vyrobených z geneticky modifikované sóji. Upozornilo na to Greenpeace a současně varovalo před nebezpečím postupného zamoření českého trhu geneticky modifikovanými potravinami.
... největší český výrobce stolních olejů Setuza Ústí n. Labem používá při výrobě stolních olejů také geneticky modifikovanou složku, sóju Roundup Ready (MON – 04032-6). Stalo se tak přesto, že společnost několikrát deklarovala svůj záměr GMO ve výrobě nepoužívat.
Dále viz: GM potraviny se objevily v českých obchodech: Greenpeace varuje před zamořením trhu GMO

Pozor také na kosmetiku! Podívejte se na stránku - Riziková s kosmetika s alergenem MDGN (methyldibromo glutaronitrilem) a potom na seznam výrobků obsahujících ještě dnes na našem trhu tento alergen.


Blahopřání - Vlčí Paní, kterou znáte z některých článků pod zkratkou Vlk a v bývalé Spirále jako Morganu, se v pondělí 28.6. 2004 ráno narodila holčička Maruška. Hodně štěstí a zdraví jí i šťastné mamince !!!


Jako by toho neměli pánové dost s neplodností z mobilů, teď ještě přibývá strašák s hormonální antikoncepcí. Hormonální léky založené na estrogenu zvyšují riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou a mohou vést také k dalším degenerativním změnám u žen v menopauze. Vyplývá to z amerického výzkumu, který se zabýval hormonální substituční léčbou (HRT). Studie tak vyvrátila dosavadní přesvědčení, že estrogenní léčba starším ženám pomáhá udržovat dobrou paměť. Nebo že by to byl trik, jak rychle zdvihnout klesající populaci? :-))


Mobilní závisláci, pozor! U mužů, kteří pravidelně užívají a nosí mobilní telefon, klesá v důsledku poškození radiací počet spermií až o 30 procent. Snižuje to šance na početí dítěte. Nejvíce ohroženi jsou muži, kteří nosí zapnutý mobil v kapse u kalhot anebo ho mají v pouzdře, připevněném k pásku u kalhot. Vyplývá to z nové studie, která bude zveřejněna v úterý na vědecké konferenci v Berlíně, napsal týdeník Sunday Times.
Dále viz článek Mobilní telefony mohou snížit plodnost mužů až o třetinu v Britských listech.


Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger hodlá navrhnout zákon, podle kterého by byli nalezeni psi a kočky v útulcích do tří dnů usmrcováni. Další nalezená zvířata, jako ptáci, křečci, želvy, králíci a hadi by byli usmrcováni okamžitě.
Návrh by přinesl úsporu 14 milionů dolarů. No to je nádhera, máš se čím chlubit, Terminátore !!! Kolikpak by sis cenil asi svého života?

V současné době platí, že nalezený pes či kočka má v Kalifornii až šest dnů právo na život, pak -- nepřihlásí-li se o něj někdo v té době -- ho zabijí (většinou v plynových komorách, aby se ušetřilo). Zdroj: Terminátor ke svým voličům: Nemazlete se se zvířaty (Zvědavec, politicky nekorektní webzine)


Svoboda zvířat spustila novou podobu stránek kampaně POKUSY NA ZVÍŘATECH na nové adrese. Doporučuji všem, komu není osud světa lhostejný, tyto stránky navštívit. Je to otřesné, jaké utrpení dokáže jeden živý tvor způsobit jinému ...


Seznam výrobců garantujících, že jejich potraviny neobsahují geneticky mutované složky, najdete na stránkách Greenpeace - Seznam GE free výrobců potravin.


Všichni psi v Praze by měli být do konce roku označeni mikročipem nebo tetováním. Tuto povinnost ukládá majitelům psů novela vyhlášky o místním poplatku ze psů, kterou jednomyslně odsouhlasila městská rada. Důvodem pro předložení návrhu je potřeba regulovat populaci toulavých a opuštěných psů. Zavedení povinné registrace psů čipováním nebo tetováním podle náměstka významně usnadní evidenci všech chovatelů.
Lidi, nenechte se zblbnout - to již je jen krůček k tomu, abychom byli označeni i my! Cpát do živého tvora cokoliv cizorodého (pokud to není v zájmu jeho života, samozřejmě) je proti přírodě.


Větší tělesná hmotnost a harmonicky rozvinuté tělo jsou zdrojem velkého štěstí a zvyšují kvalitu mileneckého života. To říká jeden z nejrespektovanějších světových vědců -  James Watson (genetik jenž obdržel Nobelovu cenu a zúčastnil se výzkumu spirálové struktury DNA). Pevně věří, že: harmonicky vyvinuté ženy jsou vitálnější což způsobuje, že jejich sexuální život je intenzivnější a mnohem více naplňující než u žen hubených.   Dále viz článek Váha navíc na stránkách Jógin.cz.


Dne 24.června je svátek svatého Jana a s ním spojená řada mýtů a bájí - o tajemné svatojanské noci, o zlatém kapradí ... O životě sv. Jana Křtitele si přečtěte článek Jsem hlas volajícího na poušti.


První soukromý raketoplán SpaceShipOne se 21. června 2004 pokusil překročit "vesmírnou hranici" - výšku 100 km. Oficiální zdroje potvrzují, že v 1506 GMT (11:06 a.m. EDT) byla překročena výška 62 mil - hranice Vesmíru byla dosažena. V 1514 GMT (11:14 a.m. EDT) se pilotovaný letoun vrátil bezpečně na Zemi.   22.6. doplněn přehled Full Story - SpaceShipOne rockets into history. A do třetice - v úterý 22.6. již píší o zdařilé misi i české zdroje - viz např. Soukromý raketoplán dobyl vesmír.


Sonda Cassini velmi úspěšně snímkovala Satrurnův měsíc Phoebe. Pokud vás to zajímá, najdete skvělé snímky na stránce Saturn's moon Phoebe revealed in stunning detail serveru SPACEFLIGHT NOW.


... Nedávný pokrok fyziky a neurovědy významně omezil naději, že lidský mozek bude možno popsat jako nějaký počítač. ...  Roger Penrose a Stuart Hameroff vypracovali hypotézu, podle níž na nejnižší úrovni struktury mozku, v neuronových mikrotubulech složených z dimerů proteinu tubulinu, probíhají kvantové oscilace. Lidská mysl tak je v principu kvantová a nelze ji popsat počítačem. ...  Zajímají vás tyto informace? Podívejte se časopis Natura 6/2004, článek Fyzika v krizi.


Konečně jednou super-pozitivní zpráva! Správa domu doktora Kittla přešla z rukou restituenta-lajdáka pod křídla obce. Zdá se, že se konečně rozbíhají akce k záchraně této nevšední památky; dokonce i nějaké ty peníze se prý našly. Má tu být informační středisko, apatyka a jiné zajímavé věci ... bude tam ale práce, jak na kostele (ten stojí kousek vedle a je ve velmi dobrém stavu). Tak hodně zdaru !!!


Záhada letošních podivných víkendových výstřelků počasí je poodhalena. Čtěte naši úvahu napsanou na základě informací získaných z Nejvyšších Míst (měřeno podle kolmice k zemskému povrchu).


V pondělí 21.6. 2004 vstupuje ve 2:57 LČ Slunce do znamení Raka; začíná astronomické léto. Tento den je dnem letního slunovratu;


Poslední jarní Novoluní v roce 2004 nastává ve čtvrtek 17. června ve 22:27 LČ. Měsíček se nám tento den na své eliptické dráze také nejvíce vzdálí, je tzv. odzemí, při kterém je vzdálenost Země-Měsíc 407 000 km.


Letošní Festival Fantazie se koná v Chotěboři od 2. do 11. 7. 2004. Podrobné informace najdete na jeho internetových stránkách.


První snímky povrchu Marsu pořídil a na Zemi odeslal americký modul Viking Lander v roce 1976. Bylo na nich možné vidět modrou oblohu a kameny se zelenými skvrnami. Poté se na zveřejněných snímcích obloha náhle "přebarvila" na červeno a tím zmizelo i zelené zbarvení na kamenech. Od té doby je atmosféra na Marsu prostě červená. Snaží se nám NASA do poslední chvíle zatajit možný život na Marsu - nebo co v tom vlastně vězí? Tímto tématem se již zabýval například WM magazín 15/2003 a nově jej opět otvírá Magazín 2000 záhad č.12/2004.


Tzv. den daňové svobody připadne letos (2004) na úterý 15. června - od tohoto dne začnou Češi vydělávat "na sebe". Ještě vloni to bylo 12. června, v roce 2001 - 7. června. Již brzy se dostaneme k polovině roku, nechybí moc. Experti se přitom shodují, že ekonomice prospívají spíše nižší daně a jako příklad dávají USA, kde se "slavilo" už 8. května. Hmmm, experti .... jenže denně zaplatí každý Čech na daních více než 230 korun ... ach jo. Z těch daní platíme určitě i ty experty.


V úterý 15. června  je Mezinárodní den odpůrců vojenské služby. Je dobře, že tato záležitost u nás patří již minulosti (snad napořád). Bylo zajímavé sledovat matky dospívajících synů, jak celá léta horovaly "pro vojnu" (že se tam chlap zocelí, naučí kázní a podobné žvásty z příruček). Když se pak ale blížila ona doba, dělaly vše pro to, aby synáčka z "povinnosti nejčestnější" vyreklamovaly nebo alespoň dostaly do řad "civilkářů". Nejstrašnější, co jsem v této souvislosti (často) slýchal, byl argument - když my musíme rodit, tak vy si užijte alespoň takhle.


Když jsem si tak přežvykoval svůj polední bramborák a hledal na Internetu něco, co by nebylo o násilí, vraždách, korupci a politice, padl mi do oka jeden článek. Z něj alespoň malou ukázku: Jsme svědky názorné demonstrace jevu, kterému se v teorii médií říká nastolování témat: kdo má peníze a potřebou mediální moc, může rozhodnout o tom, co se bude mezi lidmi přetřásat. ano, jedná se o SuperStar a článek Česko hledá Pornostar je na serveru Eldar. Najednou mi tak zazněl v hlavě úryvek myšlenky (Komenský/Kubišová) ... teď když tvá ztracená vláda věcí tvých, zpět se k tobě navrátí (ó lide český)  ... Vláda? Věcí tvých? - houbeles!


S hrůzou jsem si přečetl článek Tantra je neškodný sexuální experiment na serveru Novinky.cz. Shrnul bych to (trochu nadneseně ...) asi tak - dochází tu k záměně pojmu filosofie za pojmem onanie. Posmívat se něčemu, čemu nerozumím, to snad není hodné člověka autorova formátu. Samozřejmě ale také není hodno myšlenek Východních směrů prověřenými tisíciletími, kšeftování hokynářským způsobem, o čemž by ten článek měl vlastně být.


Elektronické šmírování lidí v USA se rozjíždí  Název je neškodný - píchačky v mobilním telefonu. Jde o aplikaci, která přes GPS vestavěné v mobilním telefonu (to musí mít všechny nové mobily v USA kvůli udání polohy při volání na nouzovou linku) sleduje, zda se zaměstnanec nachází v lokalitě určené jeho zaměstnavatelem jako pracoviště. No brrrr, mráz obchází, když si člověk představí ty možnosti. Kriminál na svobodě - stále pod dohledem. Velký bratr se ptá - jak to, že jsme včera od 18:38 do 19:42 ztratili váš signál? Kde jste byl a co tam dělal?


Svatovintířská pouť na Dobrou Vodu u Hartmanic - již 12. rokem po otevření hranic se na DV u Hartmanic ubírají poutníci z obou stran Šumavy, aby se na tomto poklidném místě setkali, ať již na společných bohoslužbách v kostele sv. Vintíře s překrásným skleněným oltářem (pozn. JL - opravdu stojí za shlédnutí; i nově instalovaná skleněná křížová cesta), či v nově opravené bývalé faře, kde je nyní mj. restaurace s půvabným výhledem do okolí. Letos, tak jako staletí předtím, se zde bude slavit několik poutních mší svatých - o víkendu 12. a 13 června.2004.


Podle pramenů U.S.Naval Observatory byl v úterý 8.6. 2004 časně ráno pozorován na severozápadní obloze nad státem Washington meteor o "velikosti počítačového monitoru" a vydávající ostrý rachot. Podle sdělení astronomů se jednalo o bolid projevující se na obloze jako kulový blesk. Úkaz vyvolal mezi obyvateli jistou paniku, neboť mnozí se domnívali, že se jedná o jaderný útok. K dispozici jsou i záběry kamer z různých míst, dokazující, že záblesky musely být opravdu znepokojující. Takže, že by to s tím meteorickým deštěm byla přece jen alespoň částečně pravda?


Převratný objev se při snímkování přechodu planety Venuše přes sluneční kotouč podařil českému astronomovi! Sledujte náš EXCLUSIVE článek - pouze pro nepředplatitele !


Na stránce Instantních astronomických novin je uvedena tato informace. V úterý (tj. 8.6. 2004) se pokusíme v případě jasného počasí připravit on-line přenos přechodu Venuše přes Slunce. Připraven je tu už odkaz JEDEME ONLINE PŘENOS SLUNCE. Další info třeba viz článek Aktéři nebeského představení.


Možná už příští víkend se po jihočeských silnicích proženou desítky rychlých aut v nelegálním závodě, který policie není schopna zakázat (pozn.: !!!!!!). Řidiči vyrazí z Prahy po dálnicích i silnicích třetí třídy s jediným cílem: být na určeném místě co nejdříve. To vše za běžného provozu. Dále viz Zběsilý závod povede jihem Čech. Měl bych pro ty "hrdiny" jeden návrh - když si nedokážou vážit vlastního života a ani životů lidí kolem sebe, ať si domluví nejbližší volný termín v některém krematoriu. Těsně před tím ať darují ze svého těla všechny použitelné orgány těm, kdo by si svého života vážili a jimž ale uniká pod rukama...


Ono to sice nepatří k "duchovnu", ale přece jen mi to nedá ... Pokud patříte k těm, kdo si s rozkoší smaží neustále mozek mobilním telefonem a chystáte se na dovolenou v zahraničí, dejte si pozor na peněženku, - mohli byste dopadnout tak, jak o tom píše článek Eurotel mě žaluje o 81 258 Kč zveřejněný v Britských listech.


Pokud se zajímáte o astronomii, jistě již víte, že v úterý 8. června 2004 (na Medarda ...) bude od 7:20 do 13:23 LČ možno pozorovat (dá-li sv.Medard pohov mrakům) přechod planety Venuše přes sluneční kotouč. Pěkné obrázky a spoustu informací nabízí server NASA. Dávejte pozor, pohled tváří v tvář Slunci dokáže popálit oční sítnici a zničit snímací prvky digitálních  fotoaparátů a kamer !!!


Bude za tři neděle konec světa - nebo se začínají rodit okurky? Touto otázkou se zabývá pan Stwora ve svém Zvědavci. Pro milovníky katastrofických scénařů malá ukázka: ... Australský penzionovaný astronom Aussie Bloke varuje před blížícím se meteorickým rojem. Naše planeta se s ním střetne v následujících dnech (pozn. - 8.6. 2004 a dále). Má jít o pořádnou spršku. Bloke píše, že naši Zemi zasáhnou tři velká tělesa. Nezahyneme sice všichni, ale účinek bude devastující. ... No, i kdyby to byla pravda (a kde je psáno, že není...) - stejně tomu lidstvo narkotizované organizovanou zábavou u katastrofických filmů v TV neuvěří  - dokud nám něco doopravdy nespadne na hlavu. Pokud ovšem na poslední chvíli nezasáhnou všemocní UFOni a neodchýlí vražedná tělesa z dráhy ...


Ministerstvo životního prostředí navrhlo vydat průmyslu v příštích třech letech obchodovatelné povolenky na vypouštění emisí oxidu uhličitého. Nepřipadá vám to také ono dávné kupčení s odpustky? Kšeft se dá udělat ze všeho ...


Stále častěji jsme svědky svévolného ničení stromů. Živé organismy a navíc plíce této planety musí ustupovat často pochybným "památníkům" lidské činnosti. Pokud jste byli svědky něčeho takového nebo o něčem víte, že se chystá, podívejte se na stránky Arniky - Kácení a poškozování stromů a jak mu zabránit. Najdete tu informace, jak můžete plánovanému kácení zabránit nebo (v případě, že stromy již byly zničeny) usilovat alespoň o potrestání viníka pokutou.


Sobota 5. června 2004 je Světovým dnem životního prostředí. Proč je to právě 5. června? Toho dne byla totiž roku 1972 ve Stockholmu zahájena Konference Spojených národů o lidském životním prostředí, která znamenala mezník v přístupu k životnímu prostředí ve světovém měřítku. Správně označila hlavní ekologické problémy a vyzvala k okamžitým akcím na jejich řešení jak v jednotlivých státech, tak na mezinárodním poli. Viz např. publikace: Bedřich Moldan: Globální problémy životního prostředí přístupná na Internetu.


A ještě k tabáku - víte, že většina tabáku, který se vypěstuje v rozvojových zemích, vyžaduje k fermentaci jednoho kg tabáku 100 až 130 kg dřeva, jinak řečeno padesát 15 let starých stromů na tabák vypěstovaný z jednoho akru (pozn. - 1 akr = 100 m2) půdy. Ročně je tak spotřebováno na 2,5 milionu hektarů lesa, přičemž tato plocha odpovídá 12,5% celkové plochy, která se ročně na světě vykácí. Pokud vás tyto informaca zaujaly, čtěte dále...


Velice smutná zpráva ze serveru Ómcentrum: DÁTÁ-ÓMCENTRUM - Indická vesnička v Praze, končí 30. června 2004. Proto - kdo ÓMCENTRUM ještě neviděl - zajeďte si k nám, kdo měl ÓMCENTRUM rád, přijďte se ještě potěšit - spousta zajímavého zboží je za poloviční ceny, ale do konce června vaříme stále indické specialitky a máme dobrou zázvorku, Dátičku ..... a možná bude i koncert na rozloučenou. Od 1.7. 2004 zůstává pouze prodejna DÁTÁ, dobírkový prodej a internetové stránky.


Od úterý 1. června do pátku 4. června 2004 proběhne v rámci Evropské unie mezinárodní Zelený týden. Pořádá ho Evropská komise.


Ve čtvrtek 3. června 2004 v 6:20 LČ je poslední letošní jarní úplněk. Den na to, 4. června, začíná pro náš organismus biologické léto.


... Do každoročního průzkumu objemu vypouštěných uhlíkových emisí Carbon Disclosure Project (CDP) se letos zapojilo třikrát více firem než v předchozích letech.Většina z těchto společností je přesvědčena, že problém klimatických změn je skutečnou hrozbou, ale zároveň pro ně může znamenat nové obchodní příležitosti (!!!). "Skupina největších světových investorů má jednoznačný zájem na odvrácení hrozby klimatických změn. Mohly by zdevastovat jejich bohatství," říká James Cameron, ředitel projektu CDP. Tato ukázka je z článku Světové korporace obracejí zájem ke klimatickým změnám. Vytřískat prachy na čemkoliv - to je heslo dne. Zdravý rozum nad tím tiše žasne ...


V pondělí 31.května 2004 je Světový den bez tabáku. Je to snad náhoda, že hned den na to následuje Mezinárodní den dětí? Podle statistik totiž dospělí s kouřením pomalu přestávají, zato mezi mládeží se procento kuřáků zvyšuje a věková hranice, kdy s kouřením začínají, snižuje. Kdo máte zájem, můžete se zajímavé informace dozvědět na serveru Nekuřte.


Další disident vědy a techniky na obzoru? Miroslav Gajdorus z Rychvaldu předvedl zařízení na výrobu tepla na bázi tepelného čerpadla. V článku Energetici kroutí hlavou nad objevem, který se zrodil v rychvaldské garáži se píše mimo jiné: „Kdyby se tohle povedlo fyzikálně zdůvodnit, způsobí to revoluci v energetice. To bychom mohli zavřít doly a přestat těžit ropu, energie by se vyráběla z ničeho. Dokud se to neproměří v kvalifikované nezávislé laboratoři, tak nevím...“ krčil rameny Josef Žďárský, sekretář Asociace podniků topenářské techniky z Krnova.
Jak tohle asi může, za předpokladu, že to není nejapný žert, dopadnout? Můžeme si tipovat. Možností je celá řada, ale že by si to naftové lobby a uhlobaroni nechali líbit ... no ... Doporučená literatura: stránky Disidenti vědy a techniky. MOC zajímavé čtení ...


Padesátý den po Velikonocích je v křesťanské liturgii slaven Boží hod svatodušní (letnice). Latinský název Letnic je Pentecostec, což právě znamená padesátý den velikonoční slavnosti. Tento den letos připadá na neděli 30. května. Svátek Letnic je slavnost seslání Ducha svatého, naplněním a vyvrcholením Velikonoc. Právě během tohoto svátku Duch svatý sestoupil na apoštoly, na Ježíšovu matku Marii a další učedníky. Kořeny Letnic jsou ovšem mnohem hlouběji v minulosti, v dobách předkřesťanských. Hezký článek o Letnicích najdete například na serveru Pastorace. Další odkazy viz ...


Strany plánují zvýšení porodnosti ... to je titulek z iDnes z 27.5. 2004. Tedy, já být ženou, tak bych se silně urazil. Co je nějaké straně do toho, jestli žena má či nemá děti? Kam nás páni politikové dovedli, to vidí každý a není divu, že mít děti je luxus. Ten titulek ovšem silně připomíná doby, o kterých jsme si mysleli, že minuly. Tehdy by se tam ovšem použilo jednotné číslo... Za 300 let tu bude žít už jen 62 tisíc lidí, což je asi tolik jako v pravěku - píše se v článku. No vida, kam jsme se to dostali. ... O den později - no hurá, Vláda chce zvýšit platy politiků - to je přesně to, co porodnost výrazně stimuluje!

A když už vymíráme ... Nový způsob pohřbívání vynalezla jedna švédská bioložka. Oproti tradičním metodám prý nemá negativní vliv na životní prostředí. Nový způsob využívá tekutého dusíku a tělo se při něm změní v organický kompost. Rozklad těla trvá jen hodiny. Hmmm, hezká perspektiva ...


Ženy, které bydlí v oblastech více zamořených znečištěným ovzduším, jsou náchylnější k tomu, aby rodily dvojčata. Podle serveru BBC News to alespoň tvrdí evropští výzkumníci.
No, výzkumníci to zdůvodňují v článku na EkoListu "vědecky" po svém - ale selskému rozumu se vtírá velice znepokojující myšlenka - není to spíše pud sebezáchovy lidstva? Rostliny také víc kvetou a pokoušejí se reprodukovat, když mají nepříznivé podmínky ... snaží se přežít.


Podle čerstvých výsledků studie Rady Evropy zpracovaných na základě údajů za rok 2002 se ČR umístila na předposledním místě na světě v porodnosti. Statisticky na jednu Češku totiž připadá pouze 1,17 dítěte.  ...  Ke snižující se porodnosti přispívají zejména sociální a ekonomické změny, které nutí Čechy přehodnocovat jejich postoj k zakládání rodiny. Hmmm... velmi kulantně řečeno... Místo vlastních dětí musíme živit statisíce politiků a úředníků.


Blíží se doba letních dovolených a leckdo na ni pojede vlastním autem. Taková dlouhá cesta však v sobě skrývá nemalá rizika - velkým nepřítelem může být vaše vlastní únava. Všeobecně platí, že po čtyřech hodinách jízdy stoupá riziko nehody na dvojnásobek a po osmi hodinách jízdy je nebezpečí dopravní nehody dokonce desetinásobné proti první hodině jízdy. Nepodceňujte proto zastávky a často odpočívejte; život máte jen jeden - a nejen vy...


Dvakrát ze světa asteroidů. Letos na podzim, přesně 29.září 2004 se přiblíží k Zemi asteroid (4179) Toutatis na vzdálenost 0,01036 AU, což je 1,5 milionu kilometrů, čili zhruba čtyřnásobek vzdálenosti Měsíce od Země. Radarové snímky asteroidu viz ...
Asteroid s označením 2004 JG6, který byl objeven 10. května 2004, je teprve druhým známým tělesem jehož dráha kolem Slunce leží celá uvnitř dráhy Země. Křižuje dráhy planet Venuše a Merkuru. Jeho oběžná doba je jen 184 dnů, tedy pouhých šest měsíců. Blíže viz ...


Desítky let nám vtloukají do hlavy, že kouření škodí zdraví - a najednou to může být úplně jinak? Způsobují rakovinu plic částečky plutonia rozptýlené po jaderných pokusech "mocností" v atmosféře - a tabák je v tom nevinně? V novém 29. čísle WM magazínu najdete mimo jiné článek Upozornění Ministerstva zdravotnictví: Kouření vás může zachránit před rakovinou plic!
Navzdory tomu, že v rámci pokusů byly doslova desítky tisíc obzvlášť náchylných myší a krys vystaveny ekvivalentu 200 cigaret denně, a to až na několik let, nakonec se „lékařské vědě “ ANI JEDNOU U ŽÁDNÉ Z NICH nepodařilo vyvolat rakovinu plic! Ano, nešálí vás zrak, čtete správně. 


Tucet průmyslových chemikálií, které jsou považovány za příčinu úmrtí a vrozených vad, je od pondělí (17.5. 2004) zakázán paktem OSN. Mnoho odborníků však chce na černou listinu přidat i další jedy. Přečtěte si článek CNN: Seznam zakázaných chemických látek OSN vstupuje v platnost na EkoListu po drátě.


Evropská komise (EK) ve středu (tj. 19.5. 2004) povolila dovoz konzervované geneticky modifikované (GM) kukuřice. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že záleží jen na spotřebiteli, zda si produkt v obchodě koupí.
Tomu říkám logika ... Jako kdyby prodávali v supermarketech vedle jogurtů kyanid draselný s tím, že je věc každého, jestli se otráví. Kolik spotřebitelů vůbec ví o nějakých GM potravinách a kolik z těch, kdo o nich ví, také tuší rizika z jejich použití vyplývající ...?


Začíná éra kyborgů? V článku Vědec propojil mozek se strojem se lze dočíst, jak ... britský vědec Kevin Warwick předvedl v Praze svůj projekt propojení lidských nervů a počítače. Může to prý usnadnit život tělesně postiženým či ovládat třeba byt myšlenkou. Čipy voperované pod kůži budou posílat impulsy do počítačových procesorů, které pak úkoly provedou. ...  Na člověka jde ovšem děs, když si se skepsí k tomuto světu vlastní uvědomí možnosti zneužití takové technologie a také to, že když je taková věc zveřejněna, o kolik  již asi je napřed armáda a jí podobné mocenské složky?


Termín k posílání návrhů na kandidáty do soutěže Strom roku 2004 se pomalu blíží. Návrhy budou shromažďovány do 1. června na adrese Nadace Partnerství, Panská 7, 602 00 Brno (obálku je třeba označit nápisem STROM ROKU). Návrhy je možné posílat také v elektronické podobě na adresu  strom.zivota@ecn.cz.


Svět nám potemněl ... alespoň podle údajů popsaných v článku Vědci přicházejí s teorií "globálního zatemnění". Podle něj dochází nyní k jevu nazývanému global dimming (globální zastínění či zatemňování). Jedná se o málo známý jev, kvůli kterému bude svět pravděpodobně tmavší než dosud býval. Kvůli hustším mrakům a rostoucímu znečištění ovzduší dopadá na zemský povrch o 15 procent méně slunečního světla než před 50 lety. Vyplývá to z výzkumu Michaela Rodericka z Australské národní univerzity v Canbeře.


Velikonoční svátky nekončí Velikonočním pondělím, ale pokračují až do 8. velikonoční neděle, kdy se slaví Slavnost seslání Ducha svatého. Na čtvrtek 20. května 2004 letos připadá svátek Nanebevstoupení Páně (Ascensio Domini). Tento svátek připomíná, že se Kristus po svém zmrtvýchvstání ukazoval učedníkům po 40 dní; po jejich skončení je vyvedl na Olivovou horu, „…byl před jejich zraky vyzdvižen a oblak jim ho vzal z očí.“ (Sk 1,9). Je to také svátek pohyblivý - slaví se čtyřicet dní po Vzkříšení. Deset dní nato pak dovršuje velikonoční dobu slavnost Seslání Ducha svatého, neboli Boží hod svatodušní, tak zvané Letnice.

Ježíš říká: Až budu vyvýšen ze země, přitáhnu všecky k sobě. (J 12,23-36)


Petice (nejen) českých lékařů jako reakce na soutěž Miss ČR 2004 je zveřejněna na stránkách serveru PPPINFO (informace o poruchách příjmu potravy anorexie - bulimie). Zaznívají tu dosti rozumné hlasy proti provokovanému šílenství nesmyslného hubnutí vhánějícího milióny paní a dívek po celém světě do bezvýchodných smyček neustálého stresu z nadváhy a psychického tlaku zhubnout. Bude tato snaha připomínat boj dona Quijota s větrnými mlýny? V "zázračných" lécích a kůrách na zhubnutí se točí velké peníze - co je proti tomu zdraví žen, že?


Kometa C/2001 Q4 (NEAT) se v těchto dnech, v polovině května 2004, nalézá v souhvězdí Velkého psa - tedy velmi nízko nad obzorem. Jak se bude dostávat výše a výše na naší obloze, bude poměrně rychle slábnout. Nyní si můžete nejnovější snímky komety prohlédnout na aktualizovaných stránkách serveru Komety.


Zajímavou knihu vydalo nakladatelství Fontána. Jmenuje se Tajní vládcové světa a napsal ji Wulfing von Rohr. Pokud byste chtěli získat informace o tom, kdo a jak tahá za provázky lidí - loutek této planety a řídí svět, neváhejte - mají ji (v květnu 2004) například v Praze u Dobry v Celetné ulici. Takové věci vám v televizi zaručeně neřeknou. Můžete tomu věřit a nemusíte, ale jak se říká - "Není šprochu ... ". Náklad je pouhých 1 500 výtisků.


Letošní Novoluní ve znamení Býka bude ve středu 19. května v 6:52 LČ. Hned další den Slunce v 18:59 LČ vstoupí do znamení Blíženců.


Nad Mexikem se údajně podařilo zachytit kamerou letadla vojenského letectva skupinu UFO. Protože naše masmédia se jako obvykle spíše věnují společenským skandálům a informacím o korupci a násilí, přečtěte si článek UFO nad Mexikem? volně přeložený podle článku UFO expert hails Mexican video na stránkách  Extraterresterial News.


V zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem ... aneb ... Špinavá země: V ČR jsou stovky míst zamořeny toxickými látkami  -  tak se jmenuje článek na na stránkách EkoListu po drátě, pojednávající o místech, kde jsou skládky nebezpečných a toxických látek na našem území. Na závěr je spousta odkazů zabývající se (nejen) úniky toxických látek ze Spolany Neratovice.


Sociológ Jan Keller hovorí: Neverím teóriám, podľa ktorých je riešením udržať rast výroby a spotreby, a pritom znižovať energetickú náročnosť produkcie. Systém funguje tak, že keď vyrábame autá s polovičnou spotrebou, okamžite to vynahradíme tým, že ich vyrobíme aspoň dvakrát toľko.
Zajímavý rozhovor najdete na serveru Ži a nechaj žiť v článku Nápady na záchranu ľudstva sú nerealistickými utópiami.


Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je alkohol celosvětově téměř stejně škodlivý jako tabák. V některých zemích lze až 20 procent všech úmrtí připsat právě na vrub této legální drogy, píše agentura DPA. Zatímco proti kouření se vedou masivní kampaně, na alkohol jsou dnes kladeny menší nároky než na běžné potraviny, stěžuje si jeden ze spoluautorů studie WHO. Jedním z důvodů je podle časopisu Nature skutečnost, že konzumace alkoholu nemá tak zjevné dopady na zdraví člověka jako kouření. Pokud vás toto téma zaujalo, přečtěte si článek Alkohol je téměř stejně nebezpečný jako kouření.


Americké biotechnologické laboratoře společnosti Monsanto Co. odložily vývoj geneticky upravené pšenice, která měla být první takto upravenou pšenicí na světě. Společnost to dnes uvedla s tím, že ji k tomu přiměly protesty po celém světě a debata se spotřebiteli. K rozhodnutí firma podle své zprávy dospěla po rozsáhlé diskusi s odběrateli pšenice v odvětví.    Hmmmm... že by protesty lidí něco znamenaly, když jde o kšefty? Spíš to vypadá, že by se mohlo něco profláknout (když se tahá čert za ocas, asi se doopravdy časem ohlédne ...).


Potraviny nebyly nikdy tak bezpečné jako nyní, tvrdí odborníci. To však nejde dohromady se zprávami, které se hrnou ze všech stran - BSE, antibiotika v krmivech nebo v medu, ptačí chřipka, dioxiny v paštikách... Budou potraviny v budoucnu bezpečnější?


Evropská unie očekává brzký konec pětiletého zákazu schvalování nových geneticky modifikovaných potravin. Připravila tak cestu pro produkty z biotechnologické kukuřice, aby dobyly regály evropských supermarketů. Obchodní partneři Evropské unie včetně Spojených států tlačili na unii, aby odstranila zákaz. Mnoho spotřebitelů je však opatrných. ... Američtí zemědělci říkají, že kvůli moratoriu EU přišli ročně o zisky za několik milionů dolarů. (...a co je nám do nich?)


O medu a zeleném čaji. Víte, že rány, na které se přiloží gáza potřená medem, se hojí rychleji? Přečtěte si článeček Léčba ran medem na serveru Agronavigátor. Na stejném serveru se dozvíte i o příznivém vlivu zeleného čaje v prevenci rakoviny. Bylinkářům a jejich tisíciletími prověřeným metodám a receptům spousta "moderních" lidí nevěří, takže tady je to i s posvěcením "oficiální vědy".


V neděli 9. května 2004 budeme slavit Den matek. Všem matkám, včetně těch nastávajících přejeme, aby jim jejich ratolesti přinášely jen samou radost a štěstí. O historii tohoto svátku viz u nás článek O dni matek.

A vám, kdo si myslíte, že můžete hazardovat s lidskými životy ve prospěch svých mocenských zájmů (žen je mezi vámi minimum) bych přál jedno - abyste sami na vlastní kůži zažili, jak těžké je život stvořit nebo jak to bolí, když se vám před očima vytrácí.


Pokud vás také zajímají (nebo spíše děsí) geneticky upravené potraviny, podívejte se na Britské listy na článek Monsanto a genetické inženýrství: Riziko pro investory.


Rajče ztratilo téměř 15 procent ze své chuti a pomeranče přišly o deset procent vitaminu C. Kuřecí maso je chuťově mdlé a telecí plátek je samá voda. Jistě, potraviny jsou mnohem odolnější a jsou předmětem větších zdravotních kontrol, ale v kuchyni potřebují víc koření. Ovoce. Maso. Ryby. Vejce. Podle odborníků na nynější situaci nese vinu intenzivní zemědělství, které upřednostňuje kvantitu nad kvalitou. Bližší informace najdete na stránkách Agronavigátor v článku Krása bez chuti - proč potraviny nechutnají jako dřív.


Chcete jet do zahraničí se svým čtyřnohým miláčkem? Pak vězte, že čeští psi, kočky a fretky musí mít od července v zemích EU pasy. Podrobnosti najdete na stránkách EkoListu po drátě.


Pláničkova metoda v praxi? Na stránkách Science Worldu doporučuji přečíst článek Molekulární základ Mozartova efektu. Je to o příznivém vlivu hudby na lidi i zvířata; mimo jiné se tu píše: " ...Zajímavé výsledky v tomto směru zveřejnili například výzkumníci z univerzity v Leicesteru ve Velké Británii. U skotu prokázali příznivý vliv hudby, která má určitou kadenci, na zvýšení dojivosti...". Hmmm, to už zjistili jézeďáci z Hoštic v slavných Slunce, seno, ... i bez univerzity. (Ale ten článek je zajímavý bez legrace doopravdy ...)


Končí testy na zvířatech - novela zákona o ochraně veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb.), jejíž účinnost se očekává od září 2004, zapracovává dlouho diskutovaný zákaz testů na zvířatech při vývoji a zkoušení kosmetických prostředků. Dále viz stránky Svět spotřebitelů.
A o kosmetice ještě jednou - novela stejného zákona umožní spotřebiteli získat více informací o některých látkách, obsažených v kosmetických prostředcích. Jedná se o látky, které jsou klasifikovány jako nebezpečné a jsou uvedeny na seznamu nebezpečných látek v Nařízení vlády č.25/1999 Sb. Blíže viz článek Transparentní kosmetika.


Skořice jako lék proti cukrovce? Podle výsledků nejnovějšího amerického výzkumu může skořice zmírňovat ve funkci substitutu insulinu projevy diabetu 2. typu. Skořice vykazuje insulinovou aktivitu, ale rovněž může aktivitu insulinu zvyšovat, což je pro léčbu diabetu 2. typu velmi důležité. Další informace najdete v článku Skořice - potenciální přírodní lék na diabetes.


Ropný krach srazí naši civilizaci zpět do roku 1765. A nebudeme schopni to napravit, protože už není k objevení žádná hospodárně dostupná ropa, která by takovou obnovu umožnila. Odhaduje se, že v období po ropném krachu se světová populace smrští na pouhých 500 milionů duší. (Současný počet pozemského obyvatelstva: 6 miliard…)
Tak začíná článek Život ve světě bez ropy otištěný ve WM magazínu, který byl nyní částečně zpřístupněn na jeho stránkách. Plundrování zásob fosilních paliv zahnalo lidstvo do slepé uličky, odkud již není návratu. Lidé si neuvědomují, kolik odvětví je dnes na ropě a jejích produktech závislých a co se stane, až ropa prostě nebude. Zní to logicky, je to logické - ale nikdo to nechce vnímat.


V poslední době se hodně píše o Spolaně Neratovice a jejím zhoubném vlivu na životní prostředí. Nejnověji se objevují zprávy o zamoření ryb v Labi rtutí. Plné znění zprávy najdete v článku Ryby pod Spolanou obsahují nejvíce toxické rtuti na stránkách sdružení Arnika.


V úterý 4. května bude ve 22:34 LČ další jarní Úplněk. Tento bude ještě významnější o to, že se mezi 20:49 až 0:12 LČ odehraje úplné zatmění Měsíce. Měsíc vychází ve 20:15 a zapadá v 5:20 LČ.


Není snad u nás člověka, který by nevěděl, odkud pochází verše ...Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas... Pokud byste si báseň Karla Hynka Máchy chtěli připomenout, mohu vám doporučit stránku Máj, kde najdete její plné znění s velmi pěknými ilustracemi Jana Zrzavého - a co víc, dokonce je připojeno i původní znění; Máj totiž začíná správně takto: ... Byl pozdnj wečer – prwnj mág – Wečernj mág – byl lásky čas...


Sabat Beltine se blíží; takže i Most do říše snů chce přijít se svou troškou do mlýna a nabízí vám článeček Sabat Beltine a dnešní čarodejnice.


Čarodějky a čarodějové - pozor, abyste se nedostali do konfliktu s policií. Na veřejně pálených ohních se smí spalovat jen dřevo - jenže bohužel mnozí si čarodějné ohně svátku Beltine pletli se spalovnou odpadů, zejména pneumatik. Proto prý budou leckde ohně zcela zakázány nebo omezeny; přísný dozor je ohlášen třeba na Mladoboleslavsku, Nymbursku a Mělnicku.
V Praze bude přes protesty ornitologů provázet vstup do EU čtvrthodinový ohňostroj na Letné, který začne s odbíjením půlnoci z pátku na sobotu. Co na to hnízdící ptáci, to je podružné. No a alespoň trochu něco veselého - Praha 13 chystá v Centrálním parku na pátek a sobotu oslavy s názvem Na koštěti do EU. Pořadatelé se inspirovali svátkem čarodějnic.


Zajímá vás, jaké byly hlavní závady v potravinách v r. 2003 ve světě (tedy ty, co se provalily)? Přečtěte si článek Ing. Ireny Sukové na serveru Bezpečnost potravin z 23.4. 2004. Najdete tu stručný přehled o závažných případech mikrobiální kontaminace, přídavku nepovolených látek, nepřípustných reziduí a úlomků i o případech BSE. Tak třeba: březen 2003, Velká Británie - několik druhů vodky a whisky; nebezpečné množství metanolu, 1 úmrtí. Nebo: říjen, listopad 2003, USA - mléko od tří dodavatelů; kontaminace raketovým (!!!) palivem. (Pozn. - chuděry krávy ...)


Konec dubna se jen hemží výročími a slavnými dny. Na 26. dubna ovšem připadá jedno výročí velice tragické - výročí katastrofy v jaderné elektrárně Černobyl. Jak to tehdy v roce 1986 bylo, to si můžete najít leckde na Internetu, třeba na stránce Havárie v jaderné elektrárně Černobyl. Vřele doporučuji také 28. číslo WM magazínu, které nabízí (mimo jako obvykle velmi zajímavé informace o věcech, o kterých se nemluví, ale mlží) několik desítek fotografií, jak to vypadá v Černobylu dnes. Časopis si musíte ovšem koupit, na internetu budou články z č. 28 samozřejmě až později. Komplexní informace najdete také v brožuře 15 let od havárie Černobylu - důsledky a poučení (byla vydána v roce 2001).


V sobotu 24. dubna 2004 je Světový den laboratorních zvířat - ten svátek asi v kalendářích moc nenajdete (že by zlé svědomí ...?). Zato najdete na Internetu řadu stránek s tématikou práv zvířat - zkuste se na ně podívat a zamyslet se: Společnost pro zvířata, Boj za práva zvířat, Práva zvířat, Svoboda zvířat, Ochránci hospodářských zvířat. a Ži a nechaj žiť ze Slovenska.
Akce spojená s pochodem za nahrazení pokusů na zvířatech začne 24. dubna ve 14:00 na Staroměstském náměstí v Praze.

Máte rádi kožichy a věci z pravých kožešin? Pak vám vřele doporučuji shlédnout autentické video pořízené při vybíjení tuleňů v Kanadě. Ta země si říká civilizovaná ....brrrr!


V pátek 23. dubna a sobotu 24. dubna následují po sobě svátky dvou světců, kteří jsou významní i pro naši zemi - sv. Vojtěcha a sv. Jiří.


Vesmírný sirotek - očekávání, že nová planeta (?) Sedna bude mít alespoň jeden měsíček, se zřejmě nesplnilo. Nasvědčují tomu snímky z Hubblova dalekohledu. Blíže viz článek Sedna sama samotinká od Jany Tiché na serveru Planetky.


Svátek mívá každý den skupina lidí určitého jména. Ale 22.dubna je svátek bezesporu největší - má jej celá naše planeta. Od roku 1970 se slaví tento den jako mezinárodní Den Země. Takže, naše milá Modrá planeto, bude asi působit ironicky, přát Ti hodně zdraví - když děláme všechno proto, abychom ti to zdraví (a spolu s ním i své) co nejvíce podryli. Tak alespoň ještě trochu trpělivosti s námi - doufejme, že našim mocipánům konečně dojde, na které straně větve směrem od pily sedí.
Brněnští ekologové obsadí na Den země se svými stánky Zelný trh - blíže na serveru EkoList po drátě.


Dne 18.dubna 2004 vstupují v platnost nová pravidla Evropské unie o označování a sledování potravin a krmiv s příměsí geneticky upravených plodin (GMO) . Po více než pětiletém moratoriu pootvírají dveře ke vstupu nových GMO na unijní trh, ale jsou ještě přísnější než dosud.
Článek na stránkách EkoListu obsahuje bližší podrobnosti a spoustu odkazů na další články s touto tématikou.


Máte pylovou alergii? Pak vás možná zaujmou stránky Centra hygieny životního prostředí - Pylový monitoring. Dozvíte se například, že nyní (v polovině dubna) v ovzduší vrcholí koncentrace pylu břízy.


Přes protesty ekologů ministr životního prostředí Libor Ambrozek v únoru definitivně prosadil, že se do ČR smí dovážet geneticky manipulovaná kukuřice firmy Monsanto. Nyní se chystá k zasetí dovezená kukuřice - ta produkuje speciální bílkovinu, která paralyzuje střední část trávicího traktu housenek motýla zavíječe. Škůdce zahyne, protože není schopen přijatou potravu strávit. Podrobnosti najdete v článku Kukuřice zabíjí. Naštěstí jen housenky na serveru EnviWeb.
Podivná paradoxní situace. Celá řada léků, které mohly přinést mnoha lidem úlevu nebyla dovolena používat - z důvodu, že nejsou dostatečně vyzkoušené (kdyby se osvědčily, klesl by odbyt farmaceutických gigantů). Tady se chystá masově zavést něco, co nemůže být vyzkoušeno s plnou odpovědností za pár let a může plošně ovlivnit celou populaci - nebudeme-li mít štěstí. V obou případech lze ovšem najít obvyklého společného jmenovatele; jde tu o prachy. Dále viz také Genetická bomba byla aktivována a Genetická bomba tiká...


Druhé jarní Novoluní je v pondělí 19. dubna 2004 v 15:21 LČ. Slunce je již na obloze od 6:01 do 20:03 - čtrnáct hodin a dvě minuty. Zároveň se v tento den v nebeském zvěrokruhu ujímá vlády Býk - přesně v 19:50 LČ.


Byly doplněny články o studánkách v okolí Brandýsa nad Labem a Záp: Záhadná studánka svatého Jana a Tři studánky vedle sebe a každá jiná.


V neděli 18. dubna 2004  je Mezinárodní den památek a historických sídel - ten vyhlašuje UNESCO a slaví se od roku 1984. Leckde je ten den vstup zdarma.


Češi se bojí, že s EU přijde zdražování - to je titulek ze zpravy.idnes.cz, 13.4.2004. Vypočítává se tu pro a proti - "Lidé mají ze vstupu do unie dlouhodobě obavy, i když v referendu loni odpověděla většina ano. Je to pro mnohé krok do neznáma," řekl autor průzkumu Přemysl Čech ze společnosti Median. Z článku vyplývá, že spousta lidí se teď bojí - ale proč tehdy hlasovali PRO? Říká se o nás, že jsme národ Švejků. V tomto případě je to ale bohužel asi tak trochu na jiné koleji...


HANBA !!! V Kanadě začal 12.dubna 2004 největší lov tuleních mláďat za posledních pět desítek let. Ottawská vláda povolila zabít až 350.000 těchto zvířat pro jejich kožešinu, přičemž většina z nich přijde o život v prvních 36 hodinách. Návrat komerčního lovu mláďat tuleňů grónských, který se před 20 lety podařilo ekologickým aktivistům prakticky zastavit, podnítily rostoucí ceny tuleních kůží, po nichž stoupla poptávka především v Rusku a Polsku, vysvětlil nedávno deník The New York Times .
Jak by se asi dívaly ty "VIP" zrůdy, co kožešiny vyžadují, kdyby jim jejich vlastní děti někdo stahoval za živa z kůže? Ale jim by to asi bylo jedno. Že je tuleň "jenom zvíře"? Je to hlavně živý a bolest vnímající tvor jako každý z nás a to nikdo nepopře, ani ta nejvychrtlejší modelka.


Není vejce jako vejce ... U příležitosti Velikonoc nakupujete vejce jako symbol nového života, počínajícího jara. Víte však, jestli vejce, která zrovna koupíte, nejsou spíše symbolem stresu a utrpení? To, jakým způsobem budou zvířata pro vaši obživu chována, zaleží především na vás, zákaznících. Vy si vybíráte, vy rozhodujete, ale abyste se mohli rozhodnout, potřebujete mít dostatek informací.


Další facky ekologii - Spojené státy a dalších deset států oznámilo na konci března vůli zvýšit množství chemické látky používané jako pesticid, metyl bromidu, jedné z posledních zemědělských chemikálií, které se využívají v bohatých státech, přestože jejich účinky poškozují ozónovou vrstvu země.
Bližší informace viz Ekolist po drátě... Asi nám to ale může být celkem jedno, protože se brzy udusíme vlastními splašky a nedostatkem kyslíku. Ze stejného zdroje si přečtěte článek o tom, že ... podle včerejšího prohlášení brazilské vlády se kvůli aktivitám farmářů v minulém roce zvýšila rychlost odlesňování v Amazonii o 2,1 procenta.


Na elektronických stránkách WM magazínu je zpřístupněn článek Podvod s nedostatkem draslíku.
Začíná větou : Úmyslné zanedbání přísunu draslíku vyvolává u člověka zhoubná onemocnění a vydává ho napospas stovkám vysoce lukrativních „léčebných kúr“ ...
Protože je tu přímá návaznost na článek Nezdravá výživa - (úmyslně) začarovaný kruh?, opravdu vřele doporučuji přečíst. Je tu spousta námětů k zamyšlení.


Velikonoce vrcholí Pašijovým neboli Svatým týdnem. Poslední týden čtyřicetidenního postu je ve znamení památky Kristova utrpení. Ráz všech obřadů v tomto týdnu je truchlivý. V úterý se čtou pašije sepsané sv. Markem a ve středu pašije sepsané sv. Lukášem. Podle dávných tradic mládež chodí s řehtačkami, hrkačkami a tragači. Jejich zvuk má nahradit  zvonění zvonů, které v této době podle víry odletěly do Říma, a proto nezvoní.


Vozíčkáři zaplatí od 1. května při nákupu nového, speciálně upraveného auta zhruba o 90 000 korun víc. Stát jim totiž přestane vracet daň z přidané hodnoty z ceny jejich nového vozu. Všechno nejlepší ke Světovému dni zdraví přeje - hádejte kdo? O dražší speciální auta pro vozíčkáře se postarali poslanci, když schvalovali nové daňové zákony, související se vstupem České republiky do Evropské unie. Pevné zdraví všem, kdo ho dosud máte - a my ostatní se modleme, ať nám to vydrží. Opravdu - Škaredá středa !!!


První jarní úplněk, důležitý pro datování Velikonoc, přijde v pondělí (Modré pondělí velikonoční) 5.dubna 2004 ve 13:03 LČ.


Poslední neděle před Velikonocemi - 6. dubna 2004 - je Květná neděle (palmarum). Ta připomíná den slavného příchodu Krista do Jeruzaléma, kdy byl vítán zelenými palmovými ratolestmi házenými mu na cestu. . Na památku této události světí tento den kněz kvetoucí ratolesti (u nás jsou to místo palmových listů kočičky), které pak rozdává účastníkům mše.


Na apríla - 1.dubna 2004 - je Mezinárodní den ptactva. Takže, pípalky a pípoňové, díky vám za vaše jarní písničky a za ohromnou pomoc na zahradě i jinde - a na vaše zdraví - hřímavé PÍP, PÍP, PÝÝÝP !!!


Postní období před příchodem Velikonoc pokračuje 28. března 2004 pátou nedělí, zvanou smrtná (judica). Její název nabádá věřící, aby se jejich myšlenky plně soustředily na umučení a smrt Páně. Tentýž den ale má i svou předkřesťanskou tradici. V dobách označovaných jako "pohanské" vznikla tradice vynášení smrti (Smrtholky, Moreny, Morany, Mořeny, Mařeny). Figurína ušitá z látky a vycpaná hadry či slámou byla za zpěvu odnesena k řece nebo potoku a vhozením do vody došlo k symbolickému pochování zimy - období spojovaného se smrtí. Tento zvyk se v poslední době začíná opět oživovat.


Tip: stránky Evropské unie týkající se životního prostředí jsou nyní k dispozici i v češtině.


Pětadvacátého března 2004 uplyne 707 let od narození významné osobnosti českých dějin - arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Jistě si vzpomenete na Karla Hõgra, který jeho postavu ztělesnil ve filmu Noc na Karlštejně. Skutečná arcibiskupova osobnost prý kupodivu filmu odpovídá - pro císaře Karla IV. byl nejen rádcem, ale především přítelem. Arnošt z Pardubic se stal v roce 1343 prvním českým arcibiskupem a také roku 1348 prvním kancléřem nově založené Karlovy univerzity. Mimochodem, asi nebudete vědět, že roku 1348 Arnošt z Pardubic sám položil (z důvodu nepřítomnosti císaře) základní kámen Karlštejna ...


Pozor - změna času !!! V neděli 28.března 2004, dvě hodiny po půlnoci, začíná u nás platit letní čas. V neděli si tedy posuňte hodinky o jednu hodinu dopředu. Noc ze soboty na neděli.bude bohužel o hodinu kratší.


Zemi těsně mine třicetimetrový asteroid. 18.března 2004 krátce před půlnocí (ve 23:08) má prolétnout ve vzdálenosti pouhých 43 tisíc kilometrů. Je to nejbližší průlet podobného tělesa v dějinách lidstva, tvrdí astronomové z NASA. Žádné nebezpečí podle nich ale nehrozí (... a i kdyby hrozilo, tak můžeme tak leda už jen tiše zaplakat. Asteroid byl objeven teprve 15.3.2004 - pouhé tři dny před průletem !!!!!).


Další postní neděle, již čtvrtá v pořadí, se jmenuje Družebná neděle (laetare). Je téměř v polovině postního období, a proto je v tento den ve znamení uvolnění, veselí a radosti z času, který již v postu uplynul. Název bývá odvozován od družby, který ten den spolu se ženichem navštívil domácnost vyhlédnuté nevěsty, aby se předběžně sjednaly námluvy. Pro družbu se ženichem se v rodině budoucí nevěsty připravovaly koláče zvané "družbance".
Neděle 21.března je zároveň Mezinárodním dnem za odstranění rasové diskriminace.


V sobotu 20.března 2004 přichází konečně onen toužebně očekávaný okamžik. Slunce v 7:48 SEČ vstupuje do znamení Berana a nám začíná astronomické jaro - je den jarní rovnodennosti, čili sabat Ostara. Zároveň se nám Měsíc ve 23:41 SEČ zcela schová, nebude z něj ani rohlíček - nastane první jarní Novoluní.


Takových zpráv už bylo ... nicméně; američtí astronomové prý objevili v naší Sluneční soustavě těleso, které by mohlo být desátou planetou. Bližších informací není zatím mnoho (15.3.2004) - něco se třeba píše v článku na serveru The Australian News -  It's another world . . . but is it our 10th planet? Sporé informace přináší také NASA News.
Objekt byl nazván jménem Sedna, což je eskymácká bohyně vládnoucí moři a všem v něm žijícím tvorům.

Zdá se, že zpráva je potvrzena (16.3.2004) Další zdroje: TAJEMNÝ VZDÁLENÝ OBJEKT NA OKRAJI SLUNEČNÍ SOUSTAVY (Updated); Most Distant Object in Solar System Discovered (JPL-CalTech); Sedna (2003 VB12); Another Planet X Found On The Outer Rim Of Sol (SpaceDaily); Astronomers discover 'new planet' (BBC) ...


V období od 15. března do 5. dubna 2004 budete moci pouhým okem vidět na obloze současně všechny jasné planety naší soustavy. K této události dochází jen jednou za několik let. Jedná se o planety Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. O tom, kdy a kde planety můžete pozorovat, se dočtete na stránkách České astronomické společnosti.


Na neděli 14.března 2004 připadá další z nedělí období příprav na velikonoce - Kýchavá neděle (oculli). Kýchavá se jmenuje proto, že se tento den konaly mše za odvrácení moru. A právě prvními příznaky nakažení morem bylo nadměrné kýchání. Přání "Pomáhej Pán Bůh" a "Pozdrav Tě Pán Bůh", které dodnes říkáme kýchajícím, pochází právě z obavy před nakažením morem. Věřilo se, že kolikrát tento den kýchnete, tolik let budete živ.
Připomeňme si, že  přehled informací o Velikonocích a všem, co s nimi souvisí, najdete na serveru Víra.


Na pátek 12.března si připravte pluhy a vzhůru do polí - je totiž svátek sv. Řehoře, a jak známo - Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře...


Tři sta slov, které přivolají pozornost tajných služeb. Na stránkách serveru Zvědavec se objevil článek, kde je uveden výčet slov a zkratek, které k vašim webovým stránkám mohou přilákat pozornost tajných služeb zvučných jmen. ...agentury sledují internetový provoz a to nejen webové stránky, ale i osobní korespondenci, a provádějí plošný odposlech. Strojově přitom vyhledávají slova uvedena v dalším textu ... věřte nebo nevěřte, ale za podívání nic nedáte.


Zajímavý článek USA: Většina konvenčních plodin kontaminována geneticky modifikovanými plodinami přinesly 8.3. 2004 Britské listy. Stojí za to si ho přečíst.


Desátého března si připomeneme jeden z neslavných mezníků v dějinách této civilizace - výročí krvavého potlačení tibetského povstání ve Lhase. K tomuto nejvýznamnějšímu novodobému tibetskému výročí proběhnou v celém světě i v České republice akce vyjadřující solidaritu se zemí, kde jsou již více než padesát let porušována lidská práva a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti. Bližší informace najdete na serveru TIBINFO, kde si můžete přečíst článek Co se stalo v Tibetu v roce 1959 a děje dnes.


Milé dámy, paní a dívky, přijměte u příležitosti znovuobjevovaného Mezinárodního dne žen i z Říše snů co nejvřelejší přání šťastného a zdravého života, plného lásky a porozumění.
A při té příležitosti jednu šťouravou poznámečku - přestaňte už blbnout s tím hubnutím. Líbit se budete takové, jaké jste a ne když vás závan větru zlomí na dvě malé do školky. A pokud věříte práškům na hubnutí, přečtěte si na stránkách serveru Bezpečnost potravin článek, kde se mimo jiné píše:  ... Nejnovější výzkumy naznačují, že oblíbený potravinový doplněk pikolinát chromu, často užívaný i jako podpůrný prostředek urychlující snižování tělesné hmotnosti, může způsobovat těžké poškození DNA. Uvedený suplement je spotřebiteli považován za bezpečný prostředek, který údajně v lidském organismu podporuje ztráty tuku a zvyšování svalové hmoty. Po léta se přidává do řady potravin a nápojů pro sportovce a do různých přípravků na hubnutí. ...


Poslední zimní úplněk roku 2004 bude v neděli 7.března, těsně po půlnoci - v 0:14 SEČ. Na tuto neděli také připadá Světový den modliteb a pro křesťany je tento den druhou postní nedělí v rámci příprav na Velikonoce - tak zvanou Pražnou nedělí (reminiscere).
Pražná neděle dostala své označení od pokrmu  hojně připravovaného v době půstu, nazývaného pražmo. Připravuje se pražením nedozrálých klasů obilí či jednotlivých zrn a patří k nejstarším způsobům úpravy obilí. Po upražení se obilí dále upravovalo drcením a roztíráním ve stoupě a připravovala z něj polévka nebo jednoduché bochánky.


Dne 2. března 1282 zemřela v Praze Anežka, dcera krále Přemysla Otakara I. Proslula péčí o chudáky a nemocné, zřídila špitál při klášteře klarisek, jehož byla představenou. Založila řád křížovníků s červenou hvězdou, byla rádkyni svému bratru Václavu I. Byla svatořečena dne 12. listopadu 1989, v chrámu sv. Petra v Římě. Přesto byla již předtím, po celá staletí, považována za patronku českého národa.


2. března v 6 hodin ráno jsem cestou do Prahy poslouchal svou oblíbenou stanici Jizera. S hrůzou jsem vyslechl, v kolika městech (jen v našem kraji) byla k 1. březnu 2004 zrušena lékařská pohotovost, v kolika omezena a kde byly zrušeny návštěvy lékařů v bydlišti pacienta. Nadávat či hovořit o fackám lidskosti nemá cenu; i od vlastních přátel se při úvahách na toto téma dozvídám (s pobaveným a ironickým úsměvem) poučky o tržním hospodářství papouškované z masmédií. No dobře, tak tedy se zamysleme jinak - uvědomují si ti dnešní mocipáni, kteří jedním škrtem pera připravují svým bližním delší utrpení a větší bolest, že i jejich koryta jsou pomíjivá? Že i oni stárnou a jednoho z nich bude prostě Nikdo, jeden úplně obyčejný človíček prosící o pomoc v nemoci, úlevu v bolesti a utrpení? Ale ta pomoc bude někde daleko, možná až příliš daleko ...


Novinka z kosmu - američtí astronomové údajně objevili v naší sluneční soustavě nové těleso. Pohybuje se za oběžnou drahou Neptunu a  je větší než Měsíc. Pokud se objev potvrdí, je to největší objekt objevený ve sluneční soustavě od roku 1930, kdy byla poprvé pozorována devátá planeta - Pluto. Ledové nebeské těleso má prozatímní název 2004 DW a je vůči Plutu zhruba poloviční.


Konec osmého týdne roku 2004 přináší řadu zajímavých momentů. Ve čtvrtek 19.2. vstupuje v 8:49 Slunce do znamení Ryb. Následující den, v pátek dvacátého, je v 10:18 SEČ Novoluní.  V sobotu 21.2. začíná pro náš organismus biologické jaro - přesně měsíc před jarem podle kalendáře. No a v neděli 22.2. začíná islámský rok a také je Den sesterství (mezinárodní den skautek).


Astronomové objevili podle zpravodajství BBC ve vesmíru obří diamant. "Diamantová hvězda" má prý průměr asi 1 500 km, je tvořena krystalickým uhlíkem a nachází se v souhvězdí Kentaura, kolem 50 světelných let od Země. Klenotnickými měřítky vyjádřeno se tam ve Vesmíru vznáší 10 biliónů triliónů triliónů karátů ... Plní se tím tak trochu fantazie A. Clarka z knihy Třetí vesmírná odysea a také vize Beatles v písni Lucy in the Sky With the Diamonds? Pro srovnání - největší briliant na světě, Hvězda Afriky, má 530 karátů a byl vybroušen z většího diamantu o celkové velikosti 3 100 karátů.


Ihned po "zlověstném" pátku třináctého následuje v únorovém kalendáři jméno Valentýn a s ním svátek sv. Valentina - Svátek zamilovaných. Nezapomeňte na své milé a potěšte je nějakým dárkem; určitě jim uděláte radost.


Dominantou noční oblohy je v tomto období planeta Venuše (Večernice, Jitřenka, Krasopaní ...), po Měsíci nyní druhé nejjasnější nebeské těleso. Můžete ji spatřit na jihozápadě a při jasné obloze její svit s ničím nezaměníte. Je velká skoro jako Země - průměr činí 12 104 km (Země 12 756 km). Den na Venuši ale trvá 243 naše dny, což je déle než tamní "rok" - Venuše oběhne kolem Slunce za 225 dní. Na povrchu této planety by vám určitě nebyla zima, je tam přibližně +470 ºC. Pokud byste si ovšem tu teplotu stačili vůbec uvědomit - panuje tam i úctyhodný tlak, zhruba stonásobný než u nás a k dýchání je k dispozici téměř výhradně jen oxid uhličitý ... nic moc pro nás. A ještě něco; chudák Venuše je siroteček, nemá ani jeden měsíc ...


Horká aktualita - 6. února 2004 (!!!) se mi do okna kanceláře v Praze 4 Krči pokoušela vletět včela! Je 11:15 SEČ a teploměr na vnější fasádě ukazuje +17 stupňů ...


Únorový úplněk přichází v pátek 6. února v 9:47 ráno. Luna se v té době pohybuje ve znamení Lva.


Druhého února nadchází ten okamžik, kdy platí rčení Na hromnice - o hodinu více. A skutečně, světla doopravdy přibylo. Slunce vychází v 7:36 a zapadá v 16:57; na Nový rok (o slepičí krok ...) to bylo v 8:01 a 16:10, takže nám slunečního svitu (no ...) přibyla již více než hodina. Zároveň se v této době slaví velký keltský svátek Imbolc, který jako Svátek světel ctí i vyznavači kultu Wicca.
Název Hromnice pochází od tradičního svěcení svící v tento den. Křesťané slaví svátek Uvedení Páně do chrámu.


Dne 29. ledna má svátek Zdislava; tento den bychom si měli připomenout významnou českou svatou - Zdislavu z Lemberka, svatořečenou v roce 1995, patronku Libereckého kraje. Máte-li zájem, přečtěte si její životopis.


Začal Rok Opice. Každému zvířeti z pravidelně se opakujícího cyklu lunárního kalendáře taoistické astrologie, který začíná 22. ledna 2004 a končí 8. února 2005, jsou připisovány určité charakteristické vlastnosti, které se vztahují na lidi narozené v tomto znamení. Dvaadvacátého ledna 2004 tedy začal Rok Opice a ke stejnému znamení patří také lidé narození v letech 1932, 1944, 1956, 1968, 1980 a 1992.


Konečně alespoň něco pozitivního: Lepší podmínky přepravy hospodářských zvířat, výslovný zákaz pokusů na zvířatech při vývoji kosmetiky, ale i určité omezení cirkusové drezury a pojízdných zvěřinců. To vše má přinést novela zákona na ochranu zvířat před týráním, kterou hlasy 53 ze 72 přítomných schválil Senát. Předlohu, která má platit od března, nyní posoudí prezident.


Kdo nechce k lékaři, bude platit  - Nemáte čas na návštěvy lékaře? Pak si připravte peněženku. Ministryně zdravotnictví chce totiž pokutovat každého, kdo bude zanedbávat preventivní prohlídky. Hodlá tak ušetřit milionové částky za drahou léčbu pozdě odhalených nemocí.
Takové zprávy se objevily na stránkách tisku koncem ledna. Zachovat si co nejdéle nepoškozené zdraví, to je jistě prvořadým cílem každého jedince. Ale vyhrožovat pokutou a sankcemi, pokud to neudělá na povel tohoto státu? Péče o vlastní zdraví by měla být na úvaze každého z nás. Pokud nevyužiji nabízené možnosti, budu muset pak více zaplatit za léčbu, to je jistě v pořádku. Ale celý život dotovat armády úředníků pojišťoven a dalších "aparátů" a pak dostat rozkazem, abych poskakoval na jejich povel ... Bohužel, ministři přicházejí a odcházejí, někteří nadělají zmatek, přijdou jiní, předělají ten zmatek podle svých představ ...atd. Začarovaný kruh.
Nemocnic ubude. Přál bych každému, kdo takovou nehoráznost napíše, aby mu jednou bylo zle. Pak by mu byl každý kilometr, o který je pomoc dále, zatraceně dlouhý. A rozmyslel by si příště se zabývat takovým zvěrstvem, jako jsou úvahy o tom, zda se nemocnice "vyplatí".


Ve středu 21. ledna 2004 ve 22:05 je Novoluní. Měli bychom začít myslet na první výsevy a připravovat si zem pro předpěstování sazeniček.


Pomalu se zapomíná, kdo to byl Jan Palach. Nic to ale nezmění na tom, že před pětatřiceti lety, 16.ledna 1969 položil dvacetiletý mladý člověk  to nejcennější, co měl, na oltář pošetilosti mocných tohoto světa. Měl ještě celý život před sebou. Čest jeho památce.


Víte že od května roku 2003 jsou veřejně k dispozici pravidelné týdenní výkazy hlášení o nebezpečných nebo závadných potravinách a krmivech? Výkazy jsou přejímány přímo z EU ve formátu PDF a jsou v anglické verzi. Bližší informace najdete na stránkách serveru Spotřebitel.


Opět se přehouplo několik dnů a již tu máme rok s letopočtem 2004. Nechť je pro nás všechny klidný a úspěšný, už proto, že je o den delší - přestupný. Večer 4.ledna (19:00) prošla Země přísluním; ocitla se na své roční oběžné dráze nejblíže Slunci. V úterý 6.ledna je svátek Tří králů a začíná tím období masopustu. No a pak již následuje první úplněk v roce 2004 - je to ve středu 7.ledna v 16:40.


Blíží se konec kalendářního roku. Do toho nového vám přeji, ať se vám splní i ta nejtajnější přání, pokud jsou myšlená v dobrém a upřímně. Na shledanou i v roce 2004 na tom malém a nenápadném mostě, vedoucím do snové říše.


Co si můžete v Říši snů přečíst o Vánocích? Zkuste něco z této nabídky: Sabat Yule, den slunovratu, Štědrovečerní poselství, Skřítkovy libušské Vánoce v roce 1953, Betlémská hvězda a tři králové, Vánoční střípky, Vánoční zvyky a tradice nebo Vánoční kouzla. Já bych vám všem, kdo přecházíte most a navštěvujete Říši snů, rád popřál klidné sváteční dny plné lásky a porozumění, aby prostě vypadaly přesně tak, jak o tom sníte. Váš strážce Mostu a pán

Říše snů.


Je pátek 19.12. 2003, něco před šestou hodinou ranní, drobně prší, teplota kolem -3º C. Rychlostní komunikace Liberec-Praha se před hlavním městem pokrývá vrstvou ledu. Díky vám, silničáři, za ten krásný dárek! Předpověď počasí je teď spolehlivá dlouho dopředu, takže víte, že Vánoce moc bílé nebudou - připravili jste nám proto jízdu královstvím ledu! Díky za ten krásný vánoční dar, vždyť víte jak se nám líbila pondělní noční jízda krokem, překvapení veliké jste nám  nachystali! I já vám dám dárek - dobrou radu. Nenechte si od nikoho namluvit, že by výsadba živých plotů kolem úseků otevřených do polí před Prahou zpříjemnila jízdu. Neeee, to bychom mohli přijít o ty krásné sněhové jazyky, které tak hezky a měkce dokážou auto katapultovat do polí a ještě s ním vesele zatočit. Dobře, že jste již odsoudili k zapomnění ty hnusné prkenné zábrany, co tak ošklivě hyzdily okolí silnic. Ano, nebylo to vůbec ekologické, bránili jste tím volnému pohyby sněhových mas a ohrozili tak stabilitu samotné matičky Země!


Blíží se čtvrtá a poslední adventní neděle - Zlatá. Zároveň se ujme vládu i Paní Zima. Ve škole jsme se učili, že první zimní den je 21. prosince. Ve skutečnosti je to složitější a okamžik zimního slunovratu je dán komplikovanou mechanikou nebeských těles. Letos připadá na pondělí 22. prosince, kdy Slunce vstoupí do znamení Kozoroha v 8:03; tím začíná astronomická zima. Přátelé Keltů a také kultu Wicca i jiných novopohanských směrů slaví tento den svátek (sabat) Yule. Hned následující den, 23. prosince v 10:43 je Novoluní.


 Slunce je v těchto dnech opět velmi neklidné. Zkuste tedy alespoň vy dopřát o nadcházejícím víkendu ve lvím znamení Paní Luny trochu klidu a nenechte si namluvit, že "IN" (fuj ...) je ten, kdo bezhlavě utratí rodinné úspory právě o nadcházející třetí (stříbrné) Adventní neděli. Konec světa se na Silvestra neočekává a také v Novém roce budete nějakou tu korunu potřebovat. Reklamy se mohou přetrhnout, jak vám cpou různá ta "domácí kina" - ale ruku na srdce, vždyť je to zas jen naleštěný vymývač mozků.
No a v sobotu 13. prosince má svátek Lucie. Dnes již příslušné zvyky a tradice trochu upadly do zapomnění, nemáte chuť si o nich alespoň něco přečíst?


Předvánoční běsnění se dostalo do obrátek a stánky v ulicích jsou obloženy jmelím - zlatým, stříbrným a bohům chvála, i přírodním. Začátkem týdne jsme shodou okolností navázali kontakt se stránkami KELTOMAN, kde se dozvíte spoustu zajímavých věcí nejen o jmelí, ale hlavně o Keltech i druidech, pro které bylo jmelí posvátnou rostlinou - stránky vřele doporučujeme!!!


Víte že kult Wicca je v USA státem uznávaným náboženstvím? Jeho kněžky a kněží mají právo oddávat a křtít. Mekkou Wiccanů je město Salem, které koncem 17. století proslulo procesy s čarodějnicemi.


V pondělí 8.prosince je ve 21:37 úplněk - je to druhý nejsilnější úplněk v roce 2003, proto se doporučuje v tento den držet půst.
Pondělkem počínajíc také Slunce dosahuje své nejčasnější hodiny západu. Až do úterka 16.12. zapadá v 16:00. Den na to se již západ opozdí o minutu a na Nový rok to již bude o plných deset minut - západ bude v 16:10. Nejpozději začíná Slunce vycházet od pátku 26. prosince, a to v 8:01. Tento neutěšený stav bude trvat až do Tří králů.


7. prosince 2003 uplynulo 300 let od narození doktora Kittla, známého lékaře z podhůří Jizerských hor, jehož úspěchy vedly až k pověstem, že je spolčen s ďáblem. Věnujme tichou vzpomínku člověku, který přirozenou a přírodní cestou vracel životy a zdraví i tehdy, kdy to bylo zdánlivě nemožné. Potřeboval k tomu jen dobré srdce a neznal chamtivost farmaceutických koncernů, zdravotních pojišťoven a úvahy o tom, zda zdravotnictví v té či oné podobě dostatečně vynáší.


V neděli 7.prosince zaplane na adventním věnci druhá svíčka - bude druhá adventní neděle, tak zvaná bronzová. Nepodlehněte akční předvánoční atmosféře - není smyslem vašeho života plnit cizí peněženky. Zkuste zaměnit jedovatý přísvit televizní obrazovky za teplé a konejšivé světlo svíček a křik reklam za trochu hezké hudby. Výlet do usínající přírody a pár hezkých a láskyplných slov dokáže víc než nákladný dárek. Nebo nevěříte?


Čtvrtek 4. prosince 2003 je dnem svaté Barbory. Nezapomeňte si nařezat větvičky - "barborky". Správně byste je měli řezat ráno, ještě před východem Slunce. Nemusí to být jen větvičky třešňové; ty jsou důležité pro vdavekchtivé slečny. Krásná může mezi nimi být i větvička kdoulovce. Podle toho, jak rozkvetou větvičky zlatice převislé (forsythie) uvidíte,  jak na tom budete příští rok s penězi. A větvička březová, pokud se vydatně olistí, bude zárukou vašeho pevného zdraví po celý další rok.
V sobotu 6. prosince naděluje Mikuláš a pod dozorem anděla vyplácí čert. Zlí jazykové tvrdí, že v důsledku neutěšeného stavu našeho zemědělství i hornictví se nebude nadělovat uhlí ani brambory, ale zato výprasky budou vydatnější.


První adventní neděle - nedělí 30.listopadu začíná adventní období. Nezapomeňte si udělat adventní věnec a zapálit na něm první svíčku ...


Tabule hanby - Stát chce rušit dětské kliniky (podle iDNES 27.11.2003). Maminky s dětmi to někde budou mít do nemocnice dál. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo zrušit do roku 2006 řadu dětských oddělení, dohromady 1639 lůžek ze současných 7053. V Česku má zaniknout 1 639 lůžek. Celková úspora: 720 až 900 milionů korun do roku 2006. Šetřit na životech, obzvláště pak na dětských? Není už to trochu moc ???


Horká aktualita - 26.listopadu 2003 ráno přiletělo na okna našeho pracoviště v Praze 4 - Krči první hejno zvonků. Také sýkorky začínají zkoumat, zda již mají připravena slunečnicová semínka jako vloni.


Vlčí Paní optimisticky předpovídá, že o předposledním listopadovém víkendu by mělo být polojasno a pravděpodobně přes den nebude mrznout - je to vhodný čas na procházku, vzduch je vlhký a těžký, plný podzimních vůní. Cestou si můžete zajít do nějaké čajovny, nebo jiného vašeho oblíbeného podniku. Věnujte se příjemným činnostem a užijte si pohody, než vás pohltí vánoční stres. Taková maska na vlasy olejová je moc příjemná pro tyhle dny. Stačí 2 lžíce olivového oleje vetřít do vlasů, vlasy schovejte pod igelit a nechte olej nejméně 20 minut působit; stejně tak můžete ošetřit unavené ruce, které vložíte do mističky s olivovým olejem a pěkně je promnete a olej můžete nechat působit stejně tak dlouho jako na vlasech. Někdy se dělá, že se ruce dají do igelitových rukavic, aby jste se mohli pohybovat.


Z vesmíru kolem nás. Velice pěkné fotografie polární záře z 20. listopadu 2003 najdete například na stránkách České astronomické společnosti. V sobotu 22.11. vstupuje v 18:43 Slunce do znamení Střelce. V neděli 23.11. jednu minutu před půlnocí nastává Novoluní.


Vlčí Paní vám radí pro podzimní dny:
Jsou hlášeny mlhavé a ponuré dny, to je velmi dobrý čas pro četbu, nebo pro nějaké domácí práce, nebo co takhle si pozvat milou návštěvu. Zkuste si uvařit něco dobrého co třeba:
Celerové hranolky s brambůrkem a sterilovanou červenou řepou
. Je to hezká barevná variace nebo můj Fazolový guláš - ten chutná návštěvám a vždy a ráda ho pro milé návštěvy připravím.
Pro vaší regeneraci můžete zkusit medovou koupel. Připravíte jí jednoduše do koupele si přidáte 3 - 4 lžičky medu. Vlasy si můžete zkusit umýt nálevem z mateřídoušky. Příprava je jednoduchá, hrst mateřídoušky spařte půl litrem vařící vody a nechte 15-20 minut luhovat, umyjte si vlasy běžným šampónem a umyjte. Poslední spláchnutí proveďte právě mateřídouškovým nálevem. Ještě lepšího výsledku dosáhnete, když do zchladlého nálevu nakapete pár kapek citrónové šťávy. Pleť si můžete večer umýt obyčejným mlékem a to tak, že na vatu nakapete pár kapek mléka a omyjete si s ním obličej, nechte asi 2-3 minuty působit a pak obličej omyjte vodou, určitě budete překvapeni, jak obyčejné mléko stahuje obličej a jak bude vaše pleť krásně hebká.


Tip na čas úplňku od Vlčí Paní:
Krásný je čas na procházky přírodou, hezky vymrznete, tváře budete mít červené a po pěkné procházce vás dobré svařené víno postaví na nohy.
Zkuste si připravit takhle krásná jídla podzimu: Dušená mrkvička, mangold ala špenát s bramborem pečeným v alobalu a česnekovou zálivkou – pro náročné nebo Ďábelský rendlík mamči Táflové
Zkuste masku z lžíce tvarohu, medu a strouhaných jablek, projasní vám pleť. Do své koupele vylijte litr vlažného mléka a vaše tělo bude hebké jako samet; vlasy si po umytí spláchněte třebas fenyklovým nálevem, budou lesklé a voňavé.


Ve čtvrtek 6.11., tři dny před úplňkem se doporučuje řezat větve na adventní věnce.
Úplněk je v neděli 9.11. ve 2:13 SEČ. Pozor - od 2:06 do 2:31 můžete pozorovat úplné zatmění Měsíce!


Šťastný Nový rok podle keltského kalendáře! Měsíc vstupuje do První čtvrti v sobotu 1.11. v 5:25 SEČ.


Aktuální údaje o současném anomálním dění na Slunci najdete - včetně animací a údajů o polární záři - na stránkách České astronomické společnosti. Údaje z družice SOHO průběžně aktualizované jsou na stránkách spisovatele Wojnara.


Tip na víkend od Vlčí Paní:
Zimu máme tu. V tomto období jíme tučnější jídla, aby tělo mělo, jak se říká, zásobu. Příkladem by mohla být pečená kachnička, husička, pěkně s domácím zelím a jako moučník buchty.
Mráz tělo vysušuje a tak si třeba udělejte jednoduchou koupel z mléka a ovesných vloček. Do látky, která propouští tekutinu, dejte dvě hrsti ovesných vloček, zavažte provázkem, dejte do hrnečku s půl litrem vody a přiveďte k varu. Odstavte hrneček z plotny a nechte luhovat 20 minut. Můžete si udělat 2-3 pytlíčky na jednu koupel. Napusťte si vanu - upozorňuji, že koupel  by neměla být teplejší než 38stupňů Celsia a neměla by trvat déle než 20 minut. Nalijte do své lázně asi 3 šálky mléka, vodu z vloček a máte-li vločky hezky zabalené, můžete si sáčky navázat podél vany a nechat dál ve své lázni luhovat. Aromalampička může vonět vaší oblíbenou vůní a když si pustíte vaši oblíbenou hudbu, bude to skvělé.


Dne 16. listopadu 2003 uplyne 220 let od smrti legendárního doktora Kittla. Blíže se o této nevšední osobnosti dočtete v nově aktualizovaném článku Doktor Kittel v legendách i jako skutečný člověk.


Svátek Samhain je z pátku 31.října na sobotu 1. listopadu. Blíže se dočtete v článku Samhain - začíná vláda tmy.


25. října je ve 14:50 LČ Novoluní. Pro ty, kdo se hlásí k odkazu Keltů připomínáme, že je to poslední Novoluní tohoto roku. Následujícím sabatem Samhain začíná pro Kelty Nový rok . Ze soboty 25. na neděli 26. končí letní čas. Posuňte hodinky dozadu. Pozor - začíná povinné svícení pro motoristy !!!


Radí vám Vlčí Paní:
Tak nám začalo ponuré období,  chybí sluníčko a lidé trpí chmurnými náladami. Co takhle posedět s přáteli u dobrého grogu s citrónem, nebo svařeného vína a chmury budou pryč.
Dámám doporučuji v tomto inverzním období více dbát na pleť a vlasy. Studené, vlhké a větrné dny jsou pěkným ubližovatelem vaší krásy.  Vlasy posílíte maskou: 2  lžíce medu, 1 lžíce šťávy z citrónu a pár kapek nálevu z fenyklových semen. Pak zabalte vlasy do igelitu, nechte 20 minut na hlavě a spláchněte. Budou lesklé, voňavé a silné.
Pleti dodejte sílu maskou: 1 lžíce zakysané smetany, 1 lžička medu a růžek z kostky droždí. Nechte působit na obličeji 20 minut a smyjte.
Určitě si uvařte něco dobrého, tradičního podzimního: Zelňačku, Bramborák, Bramboračku s palačinkama a nebo Jablkovej koláč.


 

Zpět k Mostu ?

Přehled starších zpráviček