wz

23.1. 2017     Třiadvacátého ledna 1960 se Don Walsh a Jacques Piccard v batyskafu Trieste potopili na dno Mariánského příkopu. Hloubkoměr jim hlásil hloubku 11 521 metrů, což bylo ale později redukováno na 10 916 metrů. K velkému překvapení byl na dně objeven život v podobě platýsů a garnátů. Naměřený tlak na dně Marianského příkopu dosahoval 1086 baru, což odpovídá tlaku 108,6 MPa. Převedeno do lidské mluvy to je 1086 atmosfér - tedy více než 1000x větší tlak, než je na povrchu moře.


Psi vystopují i předmět, kterého jste se nedotkli ..... Psí čich je ještě dokonalejší, než jsme si mysleli. Psí detektivové dokáží vyčenichat zločince i podle pachu předmětu, kterého se nedotkl! Stačí, že byl v jeho blízkosti. To ale není všechno – psí čenich neošálí ani voda nebo bod varu!

Psí čich lidi fascinuje, a přestože se jím vědci dlouhodobě zabývají, zatím ještě není úplně přesně probádané, jak funguje.

„V jednom z experimentů jsme testovali tzv. pachový spad, tedy to, jestli pes může předmět identifikovat, aniž by se ho člověk dotkl. Zjistili jsme, že stačí, když budete držet nad předmětem, třeba skleničkou nebo myší od počítače, ruku ve výšce 5 cm po dobu alespoň 3 minut, a pes vás bude moct identifikovat, jako byste se předmětu dotkli,“ uvedla Petra Vyplelová.        (Čtěte na stránkách ČR Meteor)


Mrtvé dřevo významně napomáhá rozmanitosti lesů ..... Nejen živé stromy, ale také ty odumřelé mají nezastupitelné místo v naší krajině... Svědčí o tom výsledky výzkumu mrtvého dřeva v hospodářských lesích, kterému se dlouhodobě věnují odborníci z Katedry ekologie lesa, Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Na toto téma zpracovali metodiku s názvem Management mrtvého dřeva, kterou vydal Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

Cílem metodiky je poskytnout vlastníkům a uživatelům lesa soubor praktických doporučení vycházejících z výzkumného řešení problematiky ponechávání části dřevní hmoty k zetlení v hospodářských lesích. Výsledným efektem by mělo být využití nových poznatků: na jedné straně o možných přínosech ponechávání mrtvého dřeva v porostu především pro biodiverzitu (jeden z nejvýznamnějších pozitivních důsledků), na druhé straně poznatků o vlivech způsobujících omezení nebo ztráty lesnickému provozu.

pahýl

Metodika může posloužit jako jedno z východisek při projednávání plánu péče CHKO a při sestavování souhrnů doporučených opatření pro evropsky významné lokality. Smyslem dokumentu je představit, srovnat anavrhnout nejvhodnější metodické principy možných způsobů navyšování množství mrtvého dřeva vhospodářských lesích.

Nejnovější výzkumy ukazují, že lesní porosty světší diverzitou (rozmanitostí) dřevin plní většinu funkcí lesa lépe. ,,Diverzita dřevin je základem pro celkovou biodiverzitu lesa ata je nezbytná pro podporu funkcí, které lesní ekosystém poskytuje. Proto hospodaření, které bere ohled na ochranu biodiverzity, je základem pro dlouhodobé zachování multifunkčních lesů. Nezbytnou součástí ekosystému, který je funkční a udržuje si biodiverzitu na vysoké úrovni, je produkce, přítomnost a výskyt mrtvého dřeva," upozorňují autoři studie Radek Bače a Miroslav Svoboda.       (Čtěte na stránkách EnviWeb)


Duch vojína Hanse Hagena bloudí v dole Malá Amerika ..... Mezi Karlštejnem a Mořinou, ve štolách, které známe pod jmény Velká Amerika a Malá Amerika údajně bloudí fantom jménem Hans Hagen. Údajně se zde čundrákům a trampům ztrácely věci, mnoho z nich prý slýchá ledový smích a kroky, avšak nikdo nikdy nikoho neviděl: pouze na místech, kam se běžný člověk nedostane vídali postavu, která evidentně nepatřila ničemu živému.

Dodnes živá legenda o Hansi Hagenovi má několik variant, kterou si místní lidé vypravují, říká, že vojín Hans Hagen zůstal po válce žít jako psanec ve spleti štol a podzemních chodeb právě nedaleko lomu Malá Amerika na Berounsku. Hans Hagen by měl být duch německého vojáka, který jako jediný z jednotky německé armády přežil útok partyzánských jednotek. Říká se, že nakonec v těchto místech zešílel a někde hluboko v nitru skal zemřel. Od té doby tu údajně jeho duch obchází, střeží své podzemí a trestá opovážlivé návštěvníky. Takovému člověku se údajně přihodí v podzemí nějaké neštěstí, nebo do roka onemocní či zemře.

Řada svědků zažila na vlastní kůži ve štolách Malé Ameriky a v přilehlém okolí situace, které nejdou logicky vysvětlit. Za všechny lze jmenovat dvě studentky z Liberecka, které si udělaly výlet na Berounsko a v jedné ze štol z legrace vyzvaly Hagena, aby se jim ukázal. Avšak sotva to dořekly, uslyšely jak se k nim z hlubin chodeb něco velmi rychle blíží těžkými kroky, doprovázené dýchavičným funěním. Obě studentky se však samozřejmě polekaly a raději co nejrychleji utekly.

Táboření poblíž dolu Malá Amerika si vyžaduje silné nervy a odvahu zažít neskutečné ... Rovněž tak i skupinka trampů, která rozbila svůj tábor u vchodu do štoly Modlitebna poblíž dolu Malé Ameriky se prý setkala s Hansem Hagenem. Navečer, kdy jeden z trampů zavolal směrem k lomu na Hanse Hagena, ať se k nim jde ohřát k ohni, k jejich úžasu po těchto jeho slovech začalo ze štoly vystupovat cosi, co mladíci popsali jako modravý, světélkující plyn, který se k nim pomalu blížil. I v tomto případě vzali samozřejmě zúčastnění raději nohy na ramena.       (Čtěte na stránkách Paranormal)


Mravenci se při chůzi pozpátku orientují podle slunce a svých vzpomínek ..... Jak nejspíš víte, mravenci skvěle zvládají chůzi pozpátku. Vědci nyní zjistili, jak přesně to dělají. Studie provedená odborníky z Edinburgh University odhalila, že navigační schopnosti mravenců jsou mnohem sofistikovanější, než se až dosud myslelo.

Pokud jste někdy pozorovali mravence, který pochodoval pozpátku a vlekl do hnízda něco těžkého, možná vás napadla otázka, jak se vlastně udržuje na správné cestě. Odpověď je poměrně zajímavá – jednak díky slunci (respektive jeho pozici na obloze) a jednak díky svým vizuálním poznatkům. Až dosud panoval názor, že se jedná o dva oddělené reflexy, které se při tomto typu pohybu dost dobře nemohou uplatnit. Ve skutečnosti to však není zase až tak složité. Tato pozoruhodná zvířata sice nedisponují zpětnými zrcátky, ale čas od času prostě své břemeno na chvíli položí, otočí se a zkontrolují okolí. Na základě porovnání získaných informací se svými vzpomínkami a aktuální polohy slunce následně „nastaví kurz“.

Dodejme, že tento překvapivý objev by se mohl uplatnit v oblasti robotiky.

„Mravenci mají relativně malý mozek, menší než špendlíková hlavička.... Pochopení jejich chování nám dává nový pohled na funkci mozku a inspiruje nás k vytvoření robotických systémů, které by napodobovaly jejich fungování,“ uvedla profesorka Barbara Webb.       (Čtěte na stránkách Příroda)


Babské recepty ..... Místo do lékárny se naši předci vydali do úrodného sadu za domkem a pro výpěstky z vlastní zahrady. Na každou bolest a zdravotní neduh měli spoustu jednoduchých receptů. Připomeňme některé z nich:

Šťávu z rozstrouhaného křenu užívali při kašli a chrapotu. Křenový obklad sloužil jako účinný prostředek při bolestech hlavy. Kašičkou či výluhem z kořene léčily hnisající rány, staré jizvy, hodily se také při angíně. Křenová placka zase spolehlivě fungovala na revmatismus, ischias, ztuhlé svaly, otoky či omrzliny.

Výluhem ze sušených jablek léčili naši předci nachlazení a chrapot. Jablka jim sloužila jako čistící i bělící prostředek na chrup. Odvar z jablek byl odedávna v lidové medicíně považován za lék na bronchitidu, revmatismus, žaludeční problémy. Pomocí jablek lze účinně shazovat kilogramy. Balastní látka pektin zaručí pocit sytosti. Jablka pomáhají snižovat cholesterol, jsou výbornou prevencí před onemocněním srdce, cév, rakovinou a jinými civilizačními chorobami.

Mrkev blahodárně působí na játra, zlepšuje zrak. Možná nevíte, že našim prababičkám ulevovala mrkvová šťáva smíchaná s mlékem při vykašlávání hlenů, při bronchitidě, astmatu, chrapotu. Mrkvová polévka spolehlivě fungovala na průjem. Šťáva s dužinou užívaná nalačno se užívala při poruchách vidění, při srdečně-cévním onemocnění, poruchách trávicího traktu.

Med nesměl chybět v žádné spíži. Odedávna byl výbornou prevencí proti křečím například v lýtkách. Starší lidé užívali med při inkontinenci a oslabeném močovém měchýři. Med dokáže povzbudit činnost střev při vleklé zácpě a naopak zklidnit střevní pohyb u neinfekčních průjmů. Alternativní medicína tento zázrak přírody doporučuje při nespavosti, pro lepší funkci krevního oběhu a srdce, na posilování imunitního systému. Používá se při onemocnění dýchacích cest, nachlazení, chřipce, aftech, problémech v ústní dutině.        (Čtěte na stránkách Doplněk)


Zápisník admirála Richarda Byrda ..... Richard E. Byrd je známy širokej verejnosti ako polárny letec, priekopník, bádateľ a cestovateľ. Popularitu získal po 28. novembri 1929, keď uskutočnil prelet nad Južným pólom. Richard Byrd mal už v tom čase skúsenosť z dvoch rekordných preletov – nad Severným pólom v roku 1926 a ponad Atlantický oceán, z New Yorku k pobrežiu Normandie v roku 1927. Okrem toho sa Richard Byrd štyrikrát zúčastnil antarktických expedícií, vrátane dosť zvláštnej operácie vojenského námorníctva USA s názvom „High Jump“, ktorá dala vzniknúť mnohým fámom o lietajúcich diskoch, útočiacich na americkú flotilu spod vody pri brehoch Antarktídy. Posledná výprava, ktorej sa zúčastnil, sa konala v roku 1956. Zomrel 11. júna 1957 vo svojom dome v Bostone.

Okrem správ v súvislosti s operáciou „High Jump“ v roku 1946, keď americká flotila stratila niekoľko bojových lodí a desiatky stíhačiek v boji s neznámym protivníkom, sa s menom Richarda Byrda spája ešte jedno tajomstvo. Po svojej smrti totiž zanechal zápisník so zaujímavými podrobnosťami expedície z roku 1947, ktoré sa nedostali do oficiálnej správy. Možno len do hlásenia pod označením „prísne tajné“.

V poznámkach sa hovorí o tom, že v čase preletu nad Severným pólom v roku 1947 sa lietadlo s Byrdom na palube ocitlo na opačnej strane Zeme. Po jeho smrti sa tieto poznámky, ktoré si zapísal do osobného zápisníka v roku 1956, stali verejným vlastníctvom.

Ťažko povedať, či sú originálne – uvedený dátum odletu sa takmer zhoduje s dátumom vrátenia z antarktickej expedície „High Jump“. Tiež vieme, že Byrd musel dlhšie obdobie stráviť v Pentagone, aby podal hlásenie o operácii. A vo verejne dostupných súpisoch polárnych expedícií sa prelet vo februári 1947 nenachádza.

Možno Richard Byrd, ktorý písal tieto riadky priamo pred smrťou, skreslil niektoré údaje. Alebo sa tento prelet nedostal do oficiálnych spisov z dôvodu utajenia. Ťažko povedať. Tiež je možné, že to, čo napísal, je len príbeh založený na tom, čo sám videl, keď sa zúčastnil na prvej polárnej expedícii v roku 1926, s ktorou tiež nebolo tak úplne „všetko v poriadku“. Zápisník z tohto preletu sa stal oficiálnym dokumentom, bol podrobený „úpravám“ a neskôr vyhlásený za falzifikát, pretože neobsahuje skutočné udalosti. To vyvoláva otázku – čo v skutočnosti videl Byrd počas letu v roku 1926?       (Čtěte na stránkách Sueneé)


Podmořská odyssea Roberta Ballarda: peníze, lidé a Titanic ..... Chtít po českých badatelích, aby hledali vraky na dně Atlantiku nebo starověké osady v Černém moři asi nejde - peníze z rozpočtů a grantů tu nestačí ani na mnohem skromnější záměry. Ale ani Robert Ballard, slavný objevitel Titanicu nefinancoval své výpravy touto cestou. A i když pracuje v poněkud jiných podmínkách, přesto může být jeho přístup k organizování podmořských expedic v lecčems inspirující.

Robert Ballard (nar. 1942) toužil po práci podmořského badatele od dětství, řízením osudu se ale stal důstojníkem válečného námořnictva, které mu financovalo vysokoškolské studium - a v tu chvíli se zdálo, že jeho sny jsou v troskách.

Podařilo se mu alespoň získat místo jakéhosi styčného pracovníka mezi US Navy (reprezentované Úřadem pro námořní výzkum - Office of Naval Research, který má mimochodem od roku 2010 pobočku i na pražské ambasádě USA) a světově proslulým Oceánografickým institutem Woods Hole (WHOI). Už jeho první postřehy z nového prostředí přinášejí zajímavý pohled do zákulisí americké vědy.

"WHOI, jak jsem se brzy dozvěděl, byl v Americe unikátní organizací, poklidným útulkem základního vědeckého výzkumu, který se však zároveň zapojoval do ostrého boje na trhu. Vědci byli jak nezávislými podnikateli, tak i otitulovanými akademiky. Pracovali pod prestižním praporem Woods Hole, ale museli se prosekat vládní džunglí, aby dali dohromady peníze na vlastní činnost. Byl to často ošemetný zdroj příjmů, ze kterého se muselo brát na platy vědců a ostatního personálu, ale zároveň se z něho platily i značné provozní náklady. Každý vědec s definitivou řídil vlastní provozní společnost volně přiřazenou k malému řídícímu týmu ústavu. Řízení institutu dostávalo roční procentovou částku příjmu... ale jinak neovlivňovalo v podstatě nezávislé výzkumné týmy."

Ballard si ale všiml i odvrácené tváře vztahů mezi vědci v prestižním ústavu: profesionální rivality a kastovnictví. Současně zaznamenal, že se tím vyznačovali především lidé, kteří si z nějakého důvodu nebyli jistí sami sebou, cítili, že jsou pod úrovní ostatních. "Slíbil jsem si, že jestli se někdy vypracuji na místo vedoucího vědce..., nikdy nedovolím takové osobě, aby otravovala morálku v mém týmu."

Neunikla mu také zcela odlišná atmosféra v týmu amatérských potápěčů, do kterého se tehdy přihlásil: "Členská základna byla mírně řečeno rozmanitá, obsahovala zástupce všech sociálních a ekonomických vrstev včetně prezidentů bank a dokařských dělníků... Láska k moři a potápění nás ale spojovaly." V této společnosti také poprvé přišla řeč na legendární loď: "Shodli jsme se, že nalezení jednoho vraku by znamenalo terno - Titanic."       (Čtěte na stránkách Novákoviny)


Rakušané jsou biti, přepadáváni, olupováni, znásilňovány, je jim nadáváno a vyhrožováno, a jejich jistoty se hroutí. ..... Bordel, který se ještě před dvěma, třema roky zametal pod koberec, narostl do flagrantních rozměrů, že se to již nedá dále tutlat. Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka šel v pondělí s pravdou ven: Za rok 2016 bylo v Rakousku obviněno a vyšetřováno na 22.000 imigrantů z trestných deliktů. Tolik kriminální statistiky. S neoznámenými trestnými činy to však je zřejmě ještě daleko více.

Meziročně narůstá kriminalita imigrantů o 50%, tj. za dva roky se zdvojnásobí. Podle lidovce (ÖVP) Sobotky mají imigranti sklon k trestné činnosti proto, že jim chybí perspektiva a 90% (!) nepracuje. Platí je tudíž daňoví poplatníci.

Sobotka trvá na iniciativě své lidovecké strany snížit horní mez přípustného počtu azylantů na 17,000 ročně, což by mělo zpomalit nárůst imigrantské kriminality v zemi. Rakušané jsou biti, přepadáváni, olupováni, znásilňovány, je jim nadáváno a vyhrožováno, a jejich jistoty se hroutí. Zdroje:

http://www.krone.at/oesterreich/sobotka-22000-anzeigen-gegen-asylwerber-2016-aufreger-interview-story-549190 

https://www.kleinezeitung.at/politik/innenpolitik/5113142/Innenminister_Sobotka_Zahl-tatverdaechtiger-Asylwerber-ist-gestiegen 

https://www.welt.de/politik/ausland/article156077320/Warum-Fluechtlinge-aus-diesen-Laendern-oft-kriminell-werden.html 

http://www.diesubstanz.at/content/verunsicherungsminister-sobotka         (Čtěte na stránkách Quintus-Sertorius)


Všichni novináři píší, co jim diktují tajné služby, tvrdil německý novinář Ulfkotte ..... V jeho textech se to hemžilo konspiračními teoriemi. Dvakrát konvertoval, od křesťanství k islámu a zase zpátky. Žil v utajení na ostrově uprostřed jezera v domě, který byl energeticky soběstačný a obehnán vysokou zdí. I to patřilo k Udovi Ulfkottemu, který byl jedním z nejkontroverznějších německých novinářů. Minulý pátek, ve věku 56 let zemřel na následky srdečního infarktu.

Jeho životním mottem, které měl uvedené na svém twitterovém účtu, bylo: „Lépe padnout kvůli pravdě, než vyhrát kvůli lži“. Kdo si s ním chtěl sjednat schůzku, musel zanechat své telefonní číslo v jeho nakladatelství s tím, že on se mu ozve. Sám sebe označoval za politicky nekorektního odpůrce seriozních médií a islamizace.

V Německu se srazil vlak s bankomatem. Lupiči si ho tak chtěli otevřít

Před údajně negativním vlivem islámu na západní liberální společnost varoval již řadu let. Odůvodňoval to vlastními zkušenostmi s několikaletým pobytem v muslimských zemích a tím, že prý poznal „reálný islám“. To ho údajně přimělo k tomu, že se tohoto náboženství zřekl a stal se znovu křesťanem.

Když pak v druhé polovině roku 2015 začaly do Německa přicházet tisíce, většinou muslimských, běženců denně, nabádal veřejnost k ostražitosti. Nejenom prý kvůli zvýšenému bezpečnostnímu riziku, ale i kvůli tomu, že muslimové by mohli převálcovat německou společnost a chtít jí vnutit svá pravidla.

Svou novinářskou kariéru začal vystudovaný novinář, politolog a arabista téměř hned po vysoké škole v konzervativním deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Redakce jedné z vlajkových lodí seriozních západoněmeckých médií byla dlouho proslulá tím, že dávala redaktorům maximální prostor a svazovala je minimálními příkazy.        (Čtěte na stránkách Lidovky)


Divocí koně pomohou chránit přírodu v Národním parku Podyjí, z Anglie přijedou na jaře ..... Divocí koně pocházející z anglického Exmooru budou od letošního roku pomáhat udržovat dvě unikátní lokality v Národním parku Podyjí. Na Mašovické střelnici a Havranickém vřesoviště by se mělo zabydlet jedenáct zvířat dovezených z Anglie. Přípravy na jejich příjezd odstartovaly vloni v září.

Návrat velkých kopytníků je součástí rozsáhlého projektu Military LIFE for Nature financovaného z evropského programu LIFE. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují pestrou nelesní mozaiku. Projekt zajistí po dobu následujících pěti let péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, v různých částech České republiky. Prestižní grant získala ochranářská organizace Beleco, která na projektu bude spolupracovat se společnostmi Wetland a Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí má na starosti. Česká krajina má s velkými kopytníky již zkušenosti z rezervace ve středočeských Milovicích. Partnerem projektu je také Ministerstvo životního prostředí ČR.

V Podyjí budou koně udržovat celkovou plochu bezmála 70 hektarů. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadů druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.        (Čtěte na stránkách Econnect)


20.1. 2017     Dvacátý leden je dnem, kdy jsou uváděni do úřadu prezidenti USA. Kéž se současná volba ukáže být  šťastnou a otočí cestu, po které se lidstvo žene do záhuby.


Proč nás vláda straší Ruskem, zatímco miliony nepracujících džihádistů táhnou neomezeně Evropou? Proč policie nevyčistí Václavské náměstí od afrických prodavačů drog? Někdo jí to zakázal? ..... 1. Proč nás straší Ruskem, zatímco miliony nepřizpůsobitelných nepracujících džihádistů táhnou neomezeně Evropou?

2. Proč se naše vláda nestará o bezpečnost území a občanů ČR, jak jí to nařizuje zákon?

3. Proč vláda nereaguje přiměřeně na vraždu Nadi Čižmárové v Berlíně?

4. Kde jsou přiměřené reakce muslimských organizací v ČR (přiměřenou reakcí myslím vydání všech džihádistů a kazatelů nenávisti k nemuslimům policii)?

5. Proč naše vláda netlačí Brusel k rázné ochraně hranic EU a k zastavení neomezeného dovozu migrantů dopravní společností Frontex?

6. Proč se naše vláda nestará, aby imigranti, kteří jsou na našem území legálně , prošli 2 měsíční karanténou a důkladnou prohlídkou? Proč ty, u nichž bude zjištěna nakažlivá nemoc či paraziti nepošle zpět s tím, ať se vrátí, až budou zdraví?

7. Proč naše vláda neustále ustupuje tlaku Bruselu a především probruselských politických neziskovek, podivně financovaných ze zahraničí!

8. Proč nás asi chtějí odzbrojit? Pistolí kamion nezastavíme, ale s SA 58 už snadno. Proto nám je chtějí zakázat?

9. Proč musíme přijmout migranty a zvyknout si na život v teroru, který přinášejí? Není jednodušší je nepřijímat hlava nehlava a žít si po svém?

10. Proč policie nevyčistí Václavské náměstí od afrických prodavačů drog? Někdo jí to zakázal?       (Čtěte na stránkách euPortál)


Tichá revoluce: Další ropnou krizi způsobí auta do zásuvky ..... Rozvoj elektromobility způsobí další ropnou krizi, předpovídá magazín Bloomberg Business. Auta do zásuvky podle něj budou znamenat snížení poptávky po ropě a tím i krach cen. Mají se ropní giganti klepat hrůzou z další, možná ještě mnohem horší krize, než byla ta nynější?

Ještě nedávno jsme pravidelně slýchali o tom, že světu hrozí nedostatek ropy. Shodou okolností to bylo právě v době, kdy její cena šplhala k historicky rekordním hodnotám nad 150 dolarů za barel.

Dnes je tomu přesně naopak. Ceny ropy klesla na dlouholetá minima. A ačkoliv se ze dna pomalu odráží, ozývají se varovné hlasy, že ropy bude zase přebytek! Tentokrát však ne nutně kvůli překotné těžbě. Jednoduše ji nebude skoro nikdo kupovat.

Magazín Bloomberg Business nedávno vydal článek s chytlavým titulkem "Jak elektromobily způsobí další ropnou krizi". Rapidní rozvoj elektromobility v následující dekádě podle něj způsobí krach cen ropy. Jako kdyby ceny této komodity nelétaly nahoru a dolů i bez elektromobilů… Faktem ale je, že automobilový průmysl se, podobně jako energetika, během posledních pěti let zásadně změnil. Na trhu se objevily plug-in hybridy a především elektromobily. Celkem jich už po světě jezdí asi 1,3 milionu. To je pouhá asi tisícina z celkové populace více než miliardy aut. Přesto mají šanci způsobit revoluci. Prodává se jich totiž čím dál tím víc.

Jen loni se po celém světě prodalo přes půl milionu aut do zásuvky. V Evropě to znamenalo meziroční nárůst o téměř 100 procent! V Číně dokonce ještě víc. Americká, čínská i evropské vlády podporují prodej elektromobilů dotacemi.

Přispívají tak k vlastní energetické soběstačnosti a kvalitnějšímu ovzduší. Automobilky spěchají na trh se stále novými modely elektromobilů, které jsou levnější a nabízejí vyšší dojezd na jedno nabití - což jsou dvě nejdůležitější kritéria při nákupu takového auta.       (Čtěte na stránkách Tiscali)

To je všechno hezký, ale KDE se vezme ta elektřina pro pohon elektromobilů????? Vezměme si spalovací motory těch stovek tisíc aut, kde energie pro jejich práci se získává spalováním ropných produktů. Když ty gigawatty energie nezískáme z ropy, odkud je vezmeme? Samozřejmě z elektráren, ale CO ty elektrárny bude pohánět?


Jak moc už teď milujete Velkého bratra za to, že vás chrání? ...... V naší republice se poslední dobou rodí spoustu nových zákonů, zákazů, které byly kdysi v social-science-fiction literatuře nebo známé z dob minulého režimu, který ještě v některých občanech pomalu doutná. Bohužel v této době se pomalu vrací staré dobré časy a fikce se mění v realitu.

Dnes už máme v rámci Ministerstva vnitra úřad pravdy, který má pomáhát v boji proti dezinformacím a který nám říká co je správné a co není, Ministerstvo vnitra si pak prosadilo právo blokovat internetové stránky, které se jim znelíbí. Je pravděpodobně otázka času, kdy začne tento konkrétní hybridní úřad “vaporizovat”, na vaše náklady, to, co pro tento úřad nebude pohodlné, jako to předvádí Zákon o hazadních hrách, č. 186/2016 Sb. Jsem velice zvědav, kdy bude tento absurdní úřad oficiálně povýšen na Ministerstvo pravdy.

Další absurdní nápad, který přichází z hlav koblihářů v čele z vůdcem agrofetiše, je další šmírovací zákon. Tento zákon dává skoro bezbřehou moc do rukou vojenské rozvědce. Ano, je to ta rozvědka která shodila Nečasovu vládu, takže přichází další nečas nejenom pro český internet, poskytovatele internetu ale hlavně pro jeho uživatele. Přichází zákon ve kterém uvidíme další a další osekávání soukromí, osobních svobod až na kost pod záminkou terorismu.Tento terorismus je cítit pouze z hojně vydávaných zákonů, které se vydávají jak na běžícím pásu.

Tento vágní zákon chce udělit vojenské rozvědce pravomoc prakticky bez hranic, která bude moci instalovat v tichosti záhadné černé skřínky k poskytovatelům internetu, u nichž budou minimálně odposlouchávat veškerou komunikaci na síti s velkou pravděpodobností ji aktivně omezovat či dokonce upravovat. Takže bychom se mohli dočkat, že podle vhodnosti obsahu vám jej tajná služba ukáže nebo taky ne. Dnes už se skrývání obsahu děje skrze blokovací zákony, šmírování pak skrze zákony umožňující odposlechy, avšak v míře omezené jak administrativně, tak technicky. S nově navrhovaným zákonem o Vojenském zpravodajství pak padá, ve jménu ochrany před terorismem a kyberterorismem, omezení technické, ale prakticky i omezení administrativní. Přes snahu zákonodárců nějakou kontrolu nastavit, zůstává faktem, že tajná služba má dostat přístup k veškeré komunikaci a kontrolní orgány budou jen obtížně schopny zjistit případné zneužití zákonem legalizovaného šmírování.

Aktivní zásah do komunikace by pak umožnoval nejen číst i šifrovanou komunikaci, poštu, umožnil sledování pohybu osob po internetu, například na sociálních sítích (což už trackbook a jiní šmejdi dělají sami o sobě), v důsledku analýzy nachytaných informací i sledování vašeho pohybu ve světě reálném. Umožnoval by také do komunikace vstupovat, pozměňovat informace v rámci spojení v nejextrémnějším případě i vyrábět důkazy. No prostě hnus.        (Čtěte na stránkách Quintus-Sertorius)


Senátoři dnes navrhli zničit české národní parky. Nechtějí vyslyšet veřejné mínění, které si přeje víc divoké přírody. Poslanci v opakovaném hlasování rozhodnou, získají-li naše národní parky nová, lepší pravidla ..... Senátoři schválili pozměňovací návrhy k novele zákona o ochraně přírody a krajiny, které znamenají popření smyslu národních parků. Odmítli vládní předlohu zákona, která mění a zpřesňuje pravidla pro čtyři české národní parky. Schválili i třicet bodů předložených senátorem Jaroslavem Větrovským (ANO), z nichž většina doslova torpéduje ochranu přírody a harmonické krajiny národních parků.

Vládní návrh zákona, který v prosinci podpořilo ve sněmovně 121 poslanců, se tak vrací do Sněmovny k opakovanému hlasování. Poslanci v něm rozhodnou, zda podpoří destrukční návrh Senátu nebo jeho stanovisko přehlasují a potvrdí již dříve schválenou podobu zákona.  ...

..... Senátoři zamítli například pozitivní návrhy:

- návrh senátorky Jitky Seitlové (KDU-ČSL a SZ) doplnit termín, do kdy mají národní parky dosáhnout cíle chránit nerušený vývoj přírody na převážné části jejich rozlohy, aby to nemohlo být neustále odkládáno,

- návrh senátora Václava Hampla (KDU-ČSL a SZ), aby v národních parcích nebylo možné zmenšovat jednou vyhlášené přírodní zóny,

- návrh senátorky Jitky Seitlové (KDU-ČSL a SZ) omezit rizika plíživé zástavby ve volné krajině národních parků.

Senátoři tak úplně zahodili dlouho připravovanou novelu ministerstva životního prostředí, která ve Sněmovně získala jako přijatelný kompromis ústavní většinu více než 120 poslanců. Kromě koalice ji podpořila i část opozičních poslanců.

Senátoři tak nepodpořili nová pozitivní pravidla, která mění a zpřesňují péči o čtyři české národní parky - Podyjí, Šumavu, Krkonoše a České Švýcarsko. Nepřejí si, aby dlouhodobým cílem národních parků byla ochrana svobodného vývoje přírody bez kácení a výstavby na více než polovině jejich území, jako je tomu jinde v Evropě. Nechtějí tak vyjít vstříc názorům lidí, kteří v průzkumu veřejného mínění dali jasně najevo, že si přejí podstatně víc divoké přírody.        (Čtěte na stránkách Ecomonitor)

Tak TOHLE jsme si zvolili ... a teď to máme ... Dokud místo zdravého rozumu bude převládat politická řevnivost, půjde to se vším z kopce ... i s námi.


Tajné záběry z islámského semináře vás šokují. Ženy popisují, jak se přetvařovat před nemuslimy ..... „Vzdělávat se prý musí člověk po celý svůj život. Jak vypadá takové vzdělávání v islámských vzdělávacích střediscích? Máme věřit muslimům, že nechtějí nic jiného než mír, lásku a toleranci? Máme věřit muslimkám jejich úsměvy? Anebo je to všechno jenom promyšlená past?“ ptá se autor videa na Youtube (https://youtu.be/ucqHgOU_n7A ).        (Zdroj: Svět kolem nás)


Policie: Děti, fízlujte své rodiče! Nepíšou náhodou ošklivé věci na facebooku? To se děje ve vyspělé a demokratické Evropě! Co nám to jen připomíná .... Finská policie vymývá mozky dětem, aby udávaly své rodiče za to, že na facebookové stránky politiků píší „hanlivé“ komentáře.

Na osvětovém videu pro děti, které zveřejnila finská policie, vidíme malé děvče sedící vedle matky. Dívka se matky ptá, co dělá. Když matka odpoví, že píše na facebookovou stránku nějakého politika, co by mu neřekla „přímo do očí“ (sic!), dívka se nakloní k plyšovému „Policejnímu lvu“ a něco mu zašeptá.

Lev se následně zvětší a my vidíme, že dívka má na sobě policejní uniformu. Svoji matku pak dítě kárá: „Poslouchej, mami! To je ošklivé, co děláš! Jak by ses cítila, kdyby to někdo napsal o tobě?“

Po tomto proslovu následuje varovný policejní hlas: „Může se jednat dokonce o trestný čin. Urážení někoho na facebooku je obtěžováním.“       (Čtěte na stránkách FreeGlobe)


Po Vánocích udělal největší radost slonům ..... Sedmdesát let starý smrk ztepilý, který přijel do Prahy na konci listopadu z Jičínska, aby se na Staroměstkém náměstí stal vánočním stromem pro rok 2016, doputoval až do pražské zoologické zahrady.

Velké nadšení zavládlo v Pavilonu slonů, kde se slonice se slůňaty o větve doslova přetahovaly. Slůňata, na rozdíl od svých matek, stromky ještě pochopitelně nejedí, ale považují je za skvělou zábavu.

Ani silný mráz nezabránil bizonům, aby si pochutnali na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí.

Zvířata si pochutnala i na menších stromcích, které se během Vánoc neprodali. Někteří dostali obrovské smrkové větve do výběhu, jiní si pochutnávali v teple svých pavilonů. Ani silný mráz nezabránil tomu, aby se do nich s chutí pustili bizoni nebo třeba zubři.

Zásoba vánočních stromků vydrží zoo minimálně do konce ledna, takže se návštěvníci mohou těšit na zajímavou podívanou.       (Zdroj: National Geographic)


Eugene Cernan: Vesmír patří všem ..... Ve věku 82 let nás 16. ledna 2017 navždy opustil slavný astronaut Eugene Cernan, doposud poslední člověk na Měsíci. Cernan byl rovněž znám svým česko-slovenským původem, k němuž se hrdě hlásil. Byl čestným členem České astronomické společnosti a na 2-m Perkově dalekohledu v Ondřejově je k vidění jím věnovaná česká vlajka, kterou s sebou v roce 1972 vzal při misi Apolla 17 na Měsíc. Zavzpomínejme na něj prostřednictvím jeho úžasného prohlášení, v němž vzpomíná na svou měsíční misi i na svůj původ.

Jsem americký astronaut - ale jsem ještě něco víc, protože moji prarodiče pocházejí z Čech a Slovenska. Matka a otec mého otce pocházejí z Vysoké nad Kysucou, zatímco rodiče mé matky pocházejí od Tábora. Jak vidíte, k lidem z Čech a Slovenska mám vřelý vztah. Dostalo se mi velké pocty a měl jsem to velké štěstí, že jsem do vesmíru mohl letět třikrát. A dva z těchto letů vedly k Měsíci. Naposledy jsem letěl v lodi Apollo 17 a myslím, že historie zaznamená mé stopy na povrchu Měsíce jako stopy posledního člověka, který vstoupil na Měsíc ve 20. století.

Vesmír patří skutečně všemu lidstvu, protože když člověk stojí na Měsíci a dívá se domů na naši planetu, vidí krásu naprosto ohromující, krásu, kterou nelze popsat slovy. Rád bych se s Vámi o tyto pocity podělil. Pocit, který člověk má, když stojí na Měsíci, ale právě o tu možnost podívat se domů, dolů na Zemi přes oněch čtvrt milionu mil v prostoru. A když se tak díváte na naši Zemi, nevidíte žádné hranice. Tedy žádné hranice, které vytvořil člověk. Totéž platí i o vesmíru. Když stojíme na Zemi a díváme se do vesmíru, do budoucnosti, nevidíme žádné hranice nebo vlajky vlající z planet, které tvoří náš vesmír. Protože vesmír patří skutečně nám všem, všemu lidstvu. Svoboda, kterou jste před časem znovu nalezli, tato nová svoboda pro každého z Vás znamená příležitost spoluvytvářet budoucnost světa, vesmíru - budoucnost, která Vás k sobě volá a čeká na Vás. A která patří všemu lidstvu. ~ Eugene Cernan (Evžen Čerňan)        (Zdroj: Astro)


Deset let od orkánu Kyrill na Šumavě: příroda si umí sama poradit ..... V noci z 18. na 19. ledna 2007 se Evropou prohnal orkán Kyrill. V šumavských lesích vyvrátil nebo polámal zhruba milion metrů krychlových dříví. V následných šesti letech po Kyrillu Správa NP Šumava zaznamenala 2,6 milionu m3 kůrovcem odumřelých stromů, z nichž zhruba polovina byla vytěžena a druhá polovina se ponechala na místě k zetlení. Orkán byl také příležitost začít do převážně smrkových lesů vracet jedle, jeřáby, javory nebo buky.

„My jsme si tehdy užívali klidu po zažehnané kůrovcové gradaci z konce 90. let a mysleli jsme si, že už nás nic horšího nečeká," vzpomíná ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený. "Jenže když člověk bojuje s kůrovcem, tak vlastně nedělá nic jiného, než že vytváří větší či menší paseky a otevírá takzvané porostní stěny. To znamená, že se odhalují stromy, které nikdy nerostly na osluněném místě, a proto mají krátké koruny a dlouhé kmeny, což je pak lahůdka pro vichřici," říká dále Hubený. A právě takové porosty, které ještě navíc leží ve vyšších nadmořských výškách a byly staré okolo sta let, nedokázaly odolat Kyrillu. Orkán vyvracel stromy například v oblasti Polomu, Knížecího stolce, Černé a Jezerní hory, nad Prameny Vltavy nebo v okolí Poledníku.

"V lese, který byl na konci 90. let ponechán kůrovci, Kyrill nezpůsobil prakticky žádné vývraty. Takže i ponechání lesa přírodě může nakonec vést k tomu, že budoucí vichřice vyvrátí méně stromů," říká Pavel Hubený. „Velké vichřice přes Šumavu přecházely vždy a vyvracely i stromy v prastarých pralesích.“        (Čtěte na stránkách Ekolist)

Kdyby lidstvo pochopilo, že příroda jako taková je nekonečně moudřejší než debilní politikové a jejich stupidní rozhodnutí, bylo by na světě krásně.


Města bez nánosů reklam ..... Možná se vám to taky stalo — procházíte Masarykovou ulicí v Brně nebo pražským Václavským náměstím a z agresivní směsi názvů, reklamních sloganů, křiklavých barev a plakátů vás rozbolí oči a raději sklopíte zrak k zemi. Když jej ale zvednete vzhůru do vyšších pater, překvapí vás, jak výklady přízemních obchodů zcela pohlcují přitažlivou architekturu. Takzvaný vizuální smog je zejména ve střední Evropě velmi aktuální. Bohužel.

Že máme s vizuálním smogem v Česku problém, pochopíme až v momentě, když vycestujeme do zahraničí — třeba do blízkého Rakouska nebo Německa. Reklamou zanesené výklady zde mizí a nahrazují je mnohem nenápadnější vývěsní štíty, subtilnější styly písma názvů obchodů a výklady, skrze něž skutečně vidíte dovnitř. Můžete si říct, že je to přece jen věc vkusu a že české reklamní poutače zkrátka patří ke koloritu místního podnikatelského ducha. Vždyť ten obchod alespoň najdeme rychleji a prodejci přece musí být vidět! Odborníci ale poukazují na to, že „přereklamovanost“ veřejných prostor může mít negativní dopad na naše psychické zdraví, a nemělo by se to s ní tudíž přehánět.

Pohled, který škodí

Vizuální smog bývá definován jako agresivní, nepřiměřená a často nevkusná forma propagace zboží ve veřejném prostoru. Ulice díky němu ztrácejí svou jedinečnost a proměňují se na velkou reklamní plochu. Kromě již zmiňovaných „přeplácaných“ výkladů obchodů můžou vizuální smog zapříčinit i velkoformátové billboardy, ilegálně vyvěšené plakáty, reklamní plachty na lešeních a zábradlích, ale třeba i reklamou oblepená tramvaj.       (Čtěte na stránkách Sedmá generace)


19.1. 2017     Devatenáctého ledna 1969 zemřel Jan Palach  na následky těžkých popálenin utrpěných 16. ledna. Obětoval tak svůj život na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.
Není ale v současnosti situace podobná? K potlačování svobod dochází plíživě a nenápadně, za pasivního blahosklonného přihlížení veřejnosti - a okupace muslimskými vetřelci probíhá s požehnáním elit v rámci celé Evropy ...


Byla dříve slepice nebo vejce? .... To, že se ptáci vyvinuli z jedné skupiny dinosaurů už víme. Dokonce existuje názor, že ptáci jsou jen okřídlenými dinosaury, kterým jsme my lidé dali jen „špatné“ jméno. Nicméně nemůžeme přeskočit fakt, že dinosauři tady byli mnohem dříve než ptáci. A protože existují nálezy dinosauřích hnízd s vajíčky a vyvinutými embryi, posouváme se v otázce existence vajec dále do minulosti. Takže pokud se i dinosauři líhli z vajec, a fosilní nálezy to jasně dokazují, tak vejce jako útvar bezpochyby existovala dříve, než nastoupili ptáci a mnohem dříve, než k nebi vzlétly slepice. (... tak tohle mě dostalo ...)

Takže odpověď je jasná. Vejce kladené na souši (čímž vylučujeme "neskořápkatá" vejce obojživelníků) existovala řádově o desítky milionů let dříve než slepice, respektive kur bankivský (viz obrázek) z něhož lidé vyšlechtili kura domácího. Vejce na souši kladly i želvy, o kterých se ne nadarmo mluví jako o žijících fosiliích. Takže celý vtip je v nepochopení otázky. Nikdo se totiž neptá, zdali byla dříve slepice nebo slepičí vejce. Jen vejce.       (Výňatek z článku zveřejněného na stránkách Zoom)


V Londýně jezdí první vyhlídkový autobus určený psům ..... Britská společnost More Than představila první vyhlídkový autobus pro psy na světě.  V Londýně si nyní mohou užít poznávací jízdu po městě nejen lidé, ale i jejich čtyřnozí miláčci. Vyhlídkový autobus vyráží dvakrát denně a jeho trasa vede kolem vyhlášených londýnských parků – Hyde Parku a Green Parku, Kensingtonského a Buckinghamského paláce a přilehlých zahrad.

Podobně jako u lidských vyhlídkových cest je i psí trasa doplněna o komentář průvodce s výkladem o pamětihodnostech britské metropole a historických okamžicích v nichž sehráli psi důležitou roli. Trasa počítá se zastávkami na venčení a součástí je i praktická mapa přilehlých barů a restaurací, kde jsou vítáni nejen lidé ale i jejich čtyřnozí miláčci.        (Zdroj: 100+1)


Americká vláda potichu přistupuje k programu modifikace počasí. Vydala zarážející doporučení: Nevdechovat, nosit ochranný přístroj! ..... Jak se Spojené státy vzdalují od demokracie kterou kdysi předstíraly, hladina propagandy a indoktrinace, kterou musí průměrný Američan podstoupit, aby se dozvěděl malý ždibíček Pravdy, je ohromující. Dostali jsme se do bodu, kdy jsou Američané vystaveni neustálé bitvě, která zuří mezi komunitou alternativního zpravodajství a mainstreamovými médii, a kdy musí čelit záplavě vzájemně si odporujících “faktů,” které si většinou zaslouží být zcela vyřazeny z jakéhokoliv kritického myšlení.

I když dokonce i sama vláda odhaluje staré lži, které byly kdysi prohlašovány za pravdu, většinou je tak posedlá myšlenkou “konspirace”, že přesvědčuje samu sebe, že to či ono odhalení je jen další trik těch podvodných “konspiračních teoretiků.”  Toho jsme byli v posledních letech svědky mnohokrát. Dokonalým příkladem toho je modifikace počasí.

Modifikace počasí, geoengineering a chemtrails; to jsou hlavní témata, která se dnes skloňují v nejrůznějších kruzích, takže skalním žvanilům připadá, že i milovníci pravdy musí s nimi být obeznámeni. Je to pohled, který se hluboce zakořenil u všech, kteří se rozhodli odložit stranou své kritické myšlení ve prospěch pohodlné každodenní lži. Je to stádová mentalita, která se rozplemenila do té míry, že i ti, kdož pochybují, nebo ti, kteří se zajímají o myšlenky “z jiného soudku”, se nakonec zařadí do proudu, obklopeni povolným davem.

Takže když vláda nedávno uveřejnila na 11. inzertní straně novin Pasadena Star oznámení, že se v okrese Los Angeles chystá provedení modifikace počasí, stalo se zřejmým, že ty tupé pohledy by se měly obrátit dovnitř, kvůli troše tak velmi potřebné sebereflexe a a kvůli přehodnocení.       (Čtěte na stránkách Svět kolem nás)


Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu ..... Pokojové rostliny si domů pořizujeme pro zkrášlení domácnosti. Kromě toho však mohou některé druhy čistit prostředí bytu od nežádoucích látek. Výsledek výzkumu NASA s názvem Clean Air (Čistý vzduch) prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými „čističkami" vzduchu.

V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Je to toxická látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Používá se ve velkém množství na výrobu hnojiv a čisticích prostředků. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Protože je to antiseptická látka, slouží také ke konzervaci. Kapalný amoniak se používá k ošetření materiálů z bavlny a pro předsrážení vlny. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin.       (Čtěte na stránkách Ekolist)


Trump slibuje, že zastaví „vraždění občanů“ velkými farmaceutickými společnostmi ..... Zvolený prezident Donald Trump obvinil společnosti Velké farmakologie z vraždění amerických občanů, což jim celá desetiletí „procházelo“. Donald Trump provedl ve středu smělý krok k omezení možnosti farmaceutických společností předražovat léky – když říkal, že za jeho prezidentství dojde k velkým změnám, z nichž bude mít veřejnost prospěch.

Rawstory.com hlásí: Po jeho poznámkách, se akcie Nasdaq Biotech ETF propadly o 4 procenta za jedno sezení a rozběhly se ke svému největšímu procentnímu propadu od loňského června. Trump kritizoval i jiné průmysly za předražování pro vládu, zvláště obranné společnosti Lockheed Martin Corp a Boeing Co, ale od svého zvolení zatím pronášel jen málo veřejných prohlášení o oceňování léků.

Po pronesení jeho slibu během tiskové konference spadnul farmaceutický index ARCA o 2 procenta, kdy Pfizer Inc nabrala 2,6 procenta a Johnson & Johnson spadl o 1 procento, Biotech Gilead Sciences Inc spadl o 2,3 procenta. Průmysl léků byl už dva roky na paletě ohledně možnosti většího nátlaku vlády na oceňování poté, co prudký nárůst cen za některé život zachraňující léky přilákal jejich zkoumání jak od tisku, tak od zákonodárců. Vláda např. vyšetřuje přehnané výdaje na léčbu alergie Mylan NV pomocí EpiPen.

K platformě Trumpovy kampaně patří i umožnit programu zdravotní péče Medicare, aby s farmaceutickými společnostmi vyjednával, což zákon v současnosti zakazuje, a rovněž se diskutovalo o usnadnění dovozů léků za nižší ceny. Začneme s nabídkami. Ušetříme tím za čas miliardy dolarů,“ řekl Trump.

Medicare, který pokrývá péči pro více než 55 milionů starých nebo invalidních Američanů, utrácí za léky každý rok stovky miliard dolarů. Průmyslová obchodní skupina Pharmaceutical Research a skupina výrobců Manufacturers of America k tomu bezprostředně žádný komentář neměly.       (Čtěte na stránkách AC24)


Jsou viry živé? ..... Všichni snadno poznáme živé od neživého. Víme, že kámen je neživý, zatímco třeba pes nebo strom jsou živé organizmy. Většinou rozpoznáme i to, je-li organizmus ještě živý anebo již zemřel. Ze zkušenosti také víme, že co je zelené, je spíše rostlina, a co se hýbe, je zase spíše živočich. Živé organizmy jsou složeny z buněk. Nejjednodušší organizmy, jako jsou bakterie, jsou tvořeny pouze jednou buňkou.

Viry jsou ještě jednodušší než bakterie. Nemají buněčné uspořádání, jsou tvořeny pouze molekulami nukleových kyselin (DNA nebo RNA) obalenými proteiny (bílkovinami). Jsou schopny žít pouze uvnitř cizí buňky na její úkor. Nejmenší viry mají jen desítky nanometrů (10–9 m), zatímco ty největší se svými rozměry, dosahujícími řádu mikrometrů (10–6 m), blíží velikosti bakterií. Nedávno objevené obří viry (mimiviry, megaviry, pandoraviry či současný rekordman – Pithovirus sibericum – o velikosti 1,5 μm) svou velikostí a někdy i počtem genů dokonce převyšují nejmenší bakterie, čímž se značně rozostřuje hranice mezi buněčným a nebuněčným světem. Viry buňce vlastně jenom dodají informaci, co má dělat. Přesněji řečeno, jak má dělat další a další kopie virů.

Jsou vůbec viry živé? Každý, kdo někdy onemocněl chřipkou či jinou virovou nemocí, dobře ví, že tyto miniaturní chomáčky molekul dovedou se svým hostitelem pěkně zamávat, a někdy ho i zabít. Dovedou své minimální výbavy šikovně využít. Když jeden virus vstoupí do buňky, je schopen se namnožit do stovek nových virů, které většinou buňku zahubí a mohou napadnout buňky další. Mnohdy však jen lehce parazitují, množí se na útratu buňky, a nebýt imunitní reakce hostitele, ani by ho moc neobtěžovaly. Protože jsou viry malé a jejich potomstvo může být tak početné, může se jejich genetická výbava rychle měnit, a viry se tak mohou rychle vyvíjet. U virů mohou vědci dokonce sledovat evoluci v reálném čase. Svou aktivitou viry významně přispívají i k evoluci svých hostitelů, kteří jsou nuceni se nějak virům bránit, a tak se rovněž mění. Viry často rozhodují o tom, kdo zůstane naživu. Jestli náš druh jednou něco zahubí, tak to budou s největší pravděpodobností právě viry. Ať už viry pokládáme za živé nebo ne, je třeba je respektovat jako velice důležité hráče evoluce, kteří si zaslouží být studováni v kontextu veškerého života na Zemi.        (Čtěte na stránkách Příroda)


Tavené plátkové sýry jsou nezdravé, skutečného sýra obsahují málo ..... Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) se v dalším z potravinářských článků zaměřila na tavené plátkové sýry. Mnohé výrobky by si přitom neměly vůbec říkat „sýry“. Některé totiž obsahovaly méně než padesát procent sýru, zato spoustu barviv a tavicích solí.

Tavené plátkové sýry, jaké se používají třeba do sendvičů či toastů, se cenově příliš neliší od běžných sýrů. Zato složení se podle ZPS liší převelice. V taveném plátkovém sýru se najde pouze 48 až 55 % sýra, někteří výrobci pak procentuální obsah raději neuvádějí. Podle ZPS by takový výrobek neměl vůbec nést označení „sýr“.

Co chybělo na drahé sýrové složce, to výrobci doháněli například odstředěným mlékem, palmovým tukem, barvivy a tavicími solemi-fosfáty. Alespoň barviva jsou bezproblémová, výrobci většinou používají přírodní látky jako betakaroteny či paprikový extrakt. O škodlivosti palmového oleje jako takového se sice stále vedou spory, jeho ekologický dopad je ovšem nezpochybnitelný. Mezi sporné látky patří i některé z tavicích solí.

I kdyby se ovšem diskutabilní přísady ukázaly být zdraví zcela neškodné, tavené plátkové sýry jsou stále příliš tučné, slané a kalorické. Zároveň jsou vzhledem ke své nízké kvalitě příliš drahé. ZPS proto doporučuje nahradit je běžným plátkovým sýrem. Příznivcům měkké konzistence tavených plátkových sýrů pak ZPS doporučuje vyzkoušet různé polotvrdé sýry jako třeba maďarský Trappist či tučnější varianty eidamu, goudy či čedaru.       (Čtěte na stránkách dTest)


Nastal čas se ozvat ..... Českým éterem prošly bez většího povšimnutí dva zásadní rozhovory vysokých soudních autorit Evropy. Expředseda německého ústavního soudu Hans-Jürgen Papier sdělil, že současné řešení uprchlické krize ničí právní systém a je třeba chránit hranice. Ještě dále šel český zástupce u Evropského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal, který dokonce naznačil právo států EU postavit se Lisabonské smlouvě. Ze slov obou mužů vyvozuje v odpovědích pro ParlamentníListy.cz advokátka a aktivistka Klára Samková jediné: Nastal čas se ozvat.

Hans-Jürgen Papier, bývalý předseda německého Ústavního soudu (2002–2010), vyjadřuje v deníku Die Welt velké obavy ohledně jednání v uprchlické krizi (českého čtenáře o tom informuje server Česká justice) a jako příklad uvádí jeho slova: „Ještě nikdy nebyla v právním řádu Spolkové republiky Německo trhlina mezi právem a realitou tak hluboká jako nyní. To nelze v dlouhodobém horizontu akceptovat. Jde o křiklavé selhání politiky.“ Jak to vidíte vy?        (Čtěte na stránkách Quintus-Sertorius)


Je nejvyšší čas opustit sebevražednou Evropskou unii a snažit se bránit proti imigraci a islámu a přežít společně s posledními zeměmi, které ještě zůstaly jakž takž evropské ..... Vidíme rostoucí vliv islámských voličů na postupném odbourávání až zničení demokracie v Evropě. Volby londýnského primátora stejně jako prezidentské volby v Rakousku ukázaly jasny a truchlivý obraz rostoucího politického vlivu muslimských voličů na politické dění v zemích západní Evropy - tedy tam, kde kdysi byl onen pro nás bájný Západ a kde se nyní rýsují základy budoucího evropského chalifátu.

Dochází na potvrzení varovných slov všech, kteří se zabývají podstatou politického islámu a kteří již léta upozorňují na trestuhodnou a sebevražednou lehkomyslnost evropských vládců, kteří snad z hlouposti, snad za peníze, přenechávají Evropu kus po kuse muslimským nájezdníkům. Tito sem tentokrát nepřicházejí s meči a kopími, ale vyzbrojení neomezenými rozpočty naftových dolarů a miliony nadšených stoupenců. Ovlivňují politiky, financují proimigrantské neziskovky, skupují nemovitosti, vytváří muslimské enklávy, staví mešity a nejrůznější „islámská kulturní centra“, které slouží jako výchozí body islámské radikalizace. Pod převlekem takzvaných „uprchlíků“ přicházejí nás ovládnout, protože evropské vlády jsou natolik slabé, zkorumpované a natolik soustředěné na vlastní žabomyší války, že „pro strom nevidí les“.

Situace je pro nás myslím jasná. Pokud přistoupíme poníženě na další zničující direktivy Evropské komise a poskytneme volební právo imigrantům, což podporuje také současná Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda, tak je jenom otázkou času, kdy nás přehlasují a naše země se připojí k těm západním zemím, které již jsou na cestě změn v islámský totalitní chalifát se středověkými zákony.

Je nejvyšší čas opustit sebevražednou Evropskou unii a snažit se bránit a přežít společně s posledními zeměmi, které ještě zůstaly jakž takž evropské. A zdůrazňuji, že cílem nás v hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) je Evropa spolupracujících suverénních státu, tedy Evropa prosperující, bezpečná a spravedlivá.       (Čtěte na stránkách euPortál)


Nápoje našich predkov ..... Manipulácia a prekrúcanie faktov sa tiahnu naprieč dejinami a dotýkajú sa aj úmyselného naviazania konzumácie alkoholu Slovanom, pri ktorom sa využívali všetky možné prostriedky vrátane zámeny pôvodných významov nápojov.

Pivo, to je výluh zo zŕn. Vo vode lúhovali určité druhy zŕn a takúto vodu pili. Takáto voda čistí organizmus a dodáva silu, preto sa nazýva pitná voda, v skratke pivo.

Vodka, to je výluh z bylín. Do pramenitej vody sa pridali niektoré byliny a lúhovali sa na slnku. Takáto voda s bylinami sa nazýva vodka.

Pivo a vodka sú posilňujúce nealkoholické nápoje, ktoré sa dodnes široko používajú v ľudovom liečiteľstve. Naši predkovia pili tieto nápoje počas sviatkov. Pod pojmom sviatky sa v slovanskej kultúre chápali globálne prírodné prechody, keď sa menila príroda. V tejto dobe je potrebné pomôcť organizmu preorientovať sa, preto počas sviatočných cyklov pili Slovania výluh zo zŕn – pivo a výluh z bylín – vodku, ktoré čistia organizmus a sú zdrojom vitamínov a minerálov.        (Čtěte na stránkách OZ Biosféra)


18.1. 2017     Dnes začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Je to mezinárodní křesťanská ekumenická aktivita, která se koná každoročně v období od 18. ledna do 25. ledna. Jedná se vlastně o oktáv, to znamená, že trvá osm dní.
Jen aby to bratři muslimové nepokládali za diskriminaci, probůh ...


Už se zase upravují dějiny. Nelze smést z Němců odpovědnost za 1. i 2. světovou válku! ..... Téma poválečného odsunu sudetských Němců je i po více jak sedmdesáti letech stále živé a citlivé. Stačí vzpomenout na poslední prezidentskou kampaň, ve které došlo na ostrý střet mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem právě na téma odsunu a Benešových dekretů. V posledních letech jsme však svědky pokusů o překrucování dějin.

A zvláště pak dorůstající generace je vychovávána v pocitu, že poválečný odsun v roce 1945 byl něco špatného, nespravedlivého a zavrženíhodného. Ostatně i exministr Schwarzenberg v lednu 2013 prohlásil, že prezident Beneš by byl v dnešním světě postaven před válečný soud. Následně se rozběhla vášnivá debata, co všechno Češi Němcům provedli. Ostatně tolik opěvovaný film Habermannův mlýn je toho důkazem. A ve stejném duchu se učí i na našich školách.

Na echo24.cz se dočtete, že poprvé od roku 1945 převažuje většina, která si myslí, že vyhnání Němců bylo nespravedlivé. Podle průzkumu CVVM jde o poměr 38:37. Jedná se o velmi těsný výsledek, ale i ten nám řadu věcí naznačuje. Na tomto výsledku je vidět, jak účelně zapůsobila a působí kampaň, kdy se v souvislosti s poválečným odsunem Němců zmiňuje pouze rok 1945. Mluví se o nepravostech, kterých se Češi na Němcích dopustili. Mluví se o lidských životech. Mluví se o tom, že odsunutí neměli kam jít. Mluví se zabaveném majetku. Ale už se nemluví, co roku 1945 předcházelo.       (Čtěte na stránkách ePortal)

kristepane, co se to s lidmi děje? Bránili jsme se mohamedámům, teď si je sem taháme, bránili jsme se Němcům, teď jim (po kolikáté už) lezeme do řiti ...


Amazon a Microsoft používají domácí spotřebiče a hračky pro špionáž v rodinách po celém světě .... Řekněte sbohem soukromí a přivítejte Velkého Bratra, protože vás bude brzy každý domácí spotřebič špehovat. Počet domácích spotřebičů, které využívají Alexu od Amazonu, Google Home, Samsung SmartThings hub‚ a Amazon Fire TV, znepokojivě přibývá

Soukromé společnosti používají naši lednici, myčku nádobí, mikrovlnku, topinkovač, bojler, klimatizaci, stropní ventilátor, pračku a sušičku, zásuvky do elektřiny, žárovky a lampy ke sledování našich domovů. (Lednice ‚Instaview‚ od LG má v sobě zabudovanou aplikaci Alexa.)

General Electric (GE) a Alexa. Domnívají se, že spotřebitelům to bude připadat zábavné, až zjistí, že Amazon bude kontrolovat každý spotřebič v jejich domovech.

„Integrací našich spotřebičů propojených Alexou zákazníkům zjednodušíme život, který tak bude více produktivní a o trochu více zábavnější.“ Liz VerSchure, říká víceprezidentka odpovědná za strategii propojení spotřebičů GE.

Spotřebiče Monogram (GE) jsou instalovány s „Ženevou“ (pozn.: aplikace umožňující připojení k wifi), což znamená, že Alexa je tak schopna převzít kontrolu nad vašimi spotřebiči. Nezapomeňte, že GE právě představila jejich špionážní kartáč na vlasy, který se jistě uchytí v každé domácnosti.        (Čtěte na stránkách Svět kolemnás)


Sloužil rulík k ovládání lidí? ..... V Sedmihradsku se věřilo, že kdo okusí kousek rulíku, propadne zvláštnímu druhu šílenství. A udělá vše, co si přeje ten, kdo mu rulík podal. Tato pověra má pravdivé jádro. Rulík obsahuje totiž skopolamin, zvaný droga pravdy. Po jeho aplikaci se pacient zřetelně uklidní a dostaví se stav podobný spánku, ve kterém je pacientova vůle pozměněna. Pacient může například odpovídat na otázky, které by v bdělém stavu nikdy nezodpověděl. Skopolamin se používal za II. světové války (ale před tím ho využívali i Britové), v 50. letech minulého století byl v pražské Ruzyni při výsleších podáván některým vězňům. Dnes je jeho používání k těmto účelům zakázáno.

Silná otrava rulíkem zlomocným ale může mít smrtelné následky. Rulík vyvolává zrakové, čichové a sluchové halucinace. Projevuje se křečemi až bezvědomím.Při otravě je nutný okamžitý výplach žaludku velkým množstvím vody a aktivního uhlí. Hlavními látkami, které rulík zlomocný (Antropa belladonna) obsahuje jsou tropanové alkaloidy, z toho tvoří 98 % hyoscyamin, antropin a skopolamin, belladonnin.        (Zdroj: Doplněk)


Upíři 21. století? Nasávají boháči krev mladých? Výzkumy potvrzují, že krev z náctiletých omlazuje tělo i mysl .... Americká společnost Alkahest prováděla experimenty s krví mladých jedinců, kterou zaváděla do těla starších jedinců. Výzkum ukázal, že mladá krev má přímo omlazující vlastnosti.

Předchozí bádání na myších potvrdilo, že výměna krve mezi mladým a starým jedincem přináší až překvapivé výsledky, Starší jedinci získali nové životní síly a jejich mozky byly doslova omlazeny. Výsledek u mladých jedinců byl ale opačný, neboť jejich mozek začaly projevovat příznaky stárnutí.

Mladá krev, či přesněji krevní plazma, dokáže zregenerovat nejen mozek, ale také jiné orgány, jako sou srdce nebo játra. Tým doktorky Sekury Minamiové se rozhodl zjistit, jestli má krev mladých lidí stejné vlastnosti. Odebral tedy krev od lidí ve věku osmnácti let a dvakrát týdně ji zaváděl do myší starých dvanáct měsíců, což zhruba odpovídá lidským padesáti letům.

Výsledky byly patrné už po třech týdnech. Staré myši byly po přijímání mladé lidské krve podrobeny různým testům. Vědci zjistili, že se myši, které podstoupily experiment, vykazují známky, jako kdyby měly jenom tři měsíce. Výrazně se zlepšily jejich fyzické schopnosti, paměť a poznávací schopnosti. Společnost Alkahest prohlásila, že její výzkum může vést ke vzniku nové terapie, která bude spočívat na zavádění mladé krve starším jedincům. Mohlo by se jednat o „elixír mládí“. Někteří tvrdí, že takové procedury už probíhají. Novinář Jeff Bercovici provedl několik rozhovorů s lidmi z Křemíkového údolí (Kalifornie), které je známé jako středisko průmyslu tzv. nových technologií. V této souvislosti napsal:

„V Křemíkovém údolí, kde je věda prodlužující život rozšířenou posedlostí, se všeobecně mluví o tom, že různé bohaté osobnosti z technologického světa už začalo praktikovat parabiózu, přičemž utrácí desítky tisíc dolarů za různé procedury a krev mladých lidí, což podstupují několikrát do roka.“        (Zdroj: FreeGlobe)


Pozor na selfie! Zloději vám ukradnou otisky prstů ..... Mohlo by se zdát, že fotit se s gestem se vztyčenými prsty ve tvaru V, což je oblíbené zejména v Japonsku, je neškodný zvyk. Ve skutečnosti však může mít nedozírné následky. Japonští vědci zjistili, že díky stále kvalitnějším fotoaparátům lze otisky prsty prstů snadno zkopírovat a znovu vytvořit z fotografií pořízených ze vzdálenosti až 10 metrů.

„Jen nedbalým uděláním znamení míru před kamerou, můžete široce zpřístupnit své otisky prstů,“ řekl profesor Isao Echizen, výzkumný pracovník bezpečnosti a digitálních médii japonského Národního institutu informatiky. To přitom může být velký bezpečnostní problém.

Echizen poukázal na to, že kvalita fotoaparátů ve smartphonu je dnes již tak vysoká, a lidé jsou tak ochotní sdílet fotografie sama sebe na sociálních sítích, že zlodějům stačí k tomu, aby získali i ty nejjemnější detaily vašich otisků prstů, jít prostě jen na internet. Nepotřebují k tomu žádné složité technologie. Zjednodušeně řečeno je to stejné, jako kdybyste nosili své heslo napsané na čele.

Vzestup biometrických technologií je přitom nevyhnutelný. Snímání otisků prstů je přitom ze všech biometrických technologií nejpopulárnější. Čtečky otisků prstů se objevují ve stále levnějších chytrých telefonech a noteboocích. Otisky prstů se používají v bankovních aplikacích, u zámků dveří nebo automobilů. V blízké budoucnosti bychom se mohli otiskem prstu identifikovat v bankomatech, platit jimi v obchodech nebo dokonce volit.       (Zdroj: 21@století)


Odporný a nebezpečný sociální experiment na našich dětech ..... Hloupí s chytrými, zdraví s postiženými. Od roku 2016 se musí ve škole vzdělávat všichni společně, ale nikdo na to není připraven. Je to nebezpečný hazard s dětmi, rodiči a vzdělaností celého národa.

Od září 2016 nastává revoluce v našem školství. Do jedné třídy spolu mají chodit všechny děti, od mentálně postižených až po ty nejnadanější, od těch zcela zdravých až po ty skutečně tělesně postižené. Prostě všichni. Ministryně školství očekává, že díky tomuto opatření učitelé z každého dítěte „vybrousí diamant“. Aktivisté jsou nadšeni. Rodiče jsou znepokojeni. Odborníci rozděleni. Pedagogové a školy zcela nepřipraveni. To nemůže dopadnout dobře.

Ministerstvo školství v souladu se schválenou novelu školského zákona plánuje vzdělávat všechny žáky společně, dalo by se říci v jednom pytli. Současná ministryně školství tomu na webu MŠMT říká „Společné vzdělávání“ a označuje to za svou prioritu číslo jedna. Odborníci k popsáni téhož používají zaklínadlo „inkluze“, což znamená, že se má co nejvíce dětí učit společně. Zdraví, tělesně postižení, nadaní i mentálně postižení. O tělesně postižené děti ale tolik nejde. Většina jich chodí do běžných tříd už dnes, protože v běžné škole nemohou být pouze výjimečné případy. Třeba děti úplně nepohyblivé, nebo takové, které vyžadují vzhledem ke svému postižení zcela specifickou pomoc. Jde o to, že podle nové vyhlášky lze děti s těžkou poruchou pozornosti či děti s lehkým mentálním postižením vzdělávat v běžných školách. Do praktické (dříve zvláštní) či speciální školy nebude možné poslat dítě s IQ nad 70 bodů a ředitelé budou mít povinnost přijmout do školy děti s mentálním postižením, pokud o to jejich rodiče projeví zájem. A naopak tyto děti budou moci zůstat na speciálních a praktických školách pouze v případě, že o to výslovně písemně požádají jejich rodiče.       (Čtěte na stránkách Bez politické korektnosti)


V mezinárodním srovnání je úroveň vzdělanosti českých deváťáků katastrofální, tvrdí Václav Klaus mladší. Důvodů, proč to tak je, je prý mnoho! ..... Na klesající úroveň vzdělanosti českých žáků a nesystematické zásahy do školského systému upozorňuje ODS dlouhodobě. Prioritou musí být především kvalita výuky, zvýšení platů učitelů nebo navrácení a posílení pravomocí ředitelů škol, tvrdí občanskodemokratičtí politici.

"Když se podíváme na mezinárodní srovnání, jsou výsledky vzdělanosti pro české deváťáky katastrofické. Připomínají v čase volný pád. Nejedná se přitom o podfinancování systému, protože výdaje českých daňových poplatníků na školský systém rostou. Na jednoho žáka daňový poplatník platí daleko více peněz, než platil a výsledky jsou daleko horší. Příčinou je nekoncepčnost, ztráta základních vzdělávacích hodnot, potlačování matematiky/přírodních věd a rozličné ideologické projekty odvádějící školství od základního poslání – vzdělávat," okomentoval stav českého školství Václav Klaus mladší.

Podobný názor zastává i šéf ODS Petr Fiala. "Česká republika se těší ekonomickému růstu, stát na daních vybírá rekordní částky, ale občané to na lepších službách nepocítí. Vzdělání je toho dobrým příkladem," poznamenal Fiala. Vláda má podle něj vzdělání jako svou prioritu, ale kvalitu výuky neřeší. "Rozšiřuje povinnou školní docházku, přidává administrativní povinnosti ředitelům a ubírá jim pravomoci a určuje, co se smí prodávat ve školních bufetech. Chceme-li zůstat jako země konkurenceschopní a připravit mladé lidi na pracovní trh, musíme zlepšit kvalitu výuky," dodal Fiala.       (Čtěte na stránkách Bleskově)


Toto se stane vašemu tělu, když sníte Himalájskou sůl ..... Slyšeli jste v posledních letech o úžasné himalájské soli a zajímá vás, jestli je vážně lepší než mořská sůl nebo kuchyňská sůl? Jak prospívá vašemu tělu oproti ostatním solím? Obsahuje některé skvělé benefity, což z ní dělá skvělou alternativu ke kuchyňské soli a vzrušující novou věc, kterou můžete zařadit do svého jídelníčku.

Historie ... Za prvé, co dělá himalájskou sůl tak skvělou? Zhruba před 200 miliony lety zpět zde byly krystalizované vrstvy mořské soli, které byly pokryté lávou. Protože tato sůl byla po milénia pokrytá sněhem a ledem, tak byla chráněna před dnešním znečistěním a zachována v nedotčeném prostředí.

Pohoří Himalájí prochází skrze Asii a prochází skrze Čínu, Nepál, Myanamar, Pákistán, Bhútán, Afghánistán a Indii. Mnoho lidí věří, že tato růzová sůl, je ta nejčistší co lze na planetě nalézt.

Minerály a energie ... Himalájská sůl obsahuje 84 stopových minerálů a prvků, které je možné nalézt v lidském těle, což je samo o sobě impozantní! Některé z těchto minerálů obsahuje: chlorid sodný, síran, vápník, hořčík a draslík. Když konzumujete tuto sůl, tak ve skutečnosti do sebe dostáváte v jedné porci méně sodíku než v běžné stolní soli, protože tato sůl je méně rafinovaná a její kousky jsou větší. Proto má himalájská sůl méně sodíku v jedné porci, protože krystaly nebo vločky zabírají méně místa, než vysoce zpracovaná kuchyňská sůl.

Další skvělá věc o této soli je její unikátní buňková struktura, protože dokáže uchovat vibrační energii. Minerály v této soli existují v koloidní formě, což znamená, že jsou pro naše buňky dostatečně malé na to, abychom je dobře přijali.       (Čtěte ... nebo raději tentokrát nečtěte ... na stránkách AC24)

Chvála soli z Himalájí, to beru ... ale co to je za paskvil, ten překlad? To ten, kdo to zařazoval na stránky, neměl alespoň elementární snahu ten (zřejmě strojový) překlad zkontrolovat a polidštit? Je to jedna logická blbost za druhou ...Názvy prvků se rovnají názvům sloučenin, sůl obsahuje jakýsi chlorid (rtuťnatý třeba?) a sodík (kovový?). Co jsou to stopové minerály? Čím větší kousky, tím méně sodíku ... ono se to uvnitř organismu asi nerozpustí nebo co? A ty věty vlastně mnohdy nedávají smysl ... Prostě odstrašující příklad ... nebo zkouška, co čtenář snese?


Děti se hrbí víc než jejich rodiče, je to epidemie, říká odborník na držení těla ..... V dnešní době se těšíme komfortu, o jakém si mohli naši předkové nechat jen zdát, a přesto naše těla trpí. Trávíme teď víc času sezením (a hrbením se) než kdykoliv předtím. Vědci říkají, že je to cena za luxus, ve kterém žijeme.

„Žijeme v sedo-centrické společnosti, což má obrovská zdravotní rizika,“ říká doktor Steven Weininger, odborník na správné držení těla a autor knihy Strategie proti stárnutí: stůj vzpřímeně, žij déle (Stand Taller Live Longer: An Anti-Aging Strategy)

Sezení přechází do hrbení a špatné držení těla může nabourat tělesnou architekturu, říká Weininger. Funkce lidského těla fungují nejlépe, když jsou hlavní konstrukční prvky – hlava, trup a pánev - v rovině.

Když trávíme tolik času svého života v sedu, začínáme se postupně hrbit. Časem svalstvo, které nás má držet zpříma, ochabne a přestane plnit svoji funkci. Všechny ty hodiny strávené v autě, za pracovním stolem a před televizí si postupně vybírají svou daň.

Epoch Times hovořil s doktorem Weiningerem o tom, jaké má nesení těla dopad na naše zdraví, jak je tím ovlivněn náš životní styl a hlavně, jak si špatné držení těla napravit.

Proč je držení těla tak důležité?

Fyzická stavba těla je stejně důležitá jako chemická stavba těla, ale my si neuvědomujeme, že i mírná asymetrie může časem přerůst do větších problémů.

Je to otázka mechaniky. Když vezmete tělo a ohnete ho, to jest hlava se sklopí k trupu a trup se překlopí k pánvi, což je běžná pozice pro sed nebo psaní esemesek, nebudete tak dobře dýchat. Vzniká větší tlak na interní orgány, a ony nefungují tak dobře, jak by měly.

Můžete si toho všimnout okamžitě, když si uděláte rychlé cvičení. V pozici, v níž se zrovna nacházíte, se hluboko nadechněte a všimněte si, kolik vzduchu se vám podaří dostat dovnitř. Teď se posaďte vzpřímeně nebo se zpříma postavte. Hlavu vysuňte nahoru, ramena vystrčte nahoru, otevřete hruď, ramena zatáhněte dozadu a dolů. Tak a teď se zhluboka nadýchněte.        (Čtěte na stránkách Velká Epocha)


Nebuďme otroky potravinářského byznysu ..... Rozhovor se specialistkou na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimákovou o škodlivém jídle nejen ve školách, tlaku potravinářské lobby a takzvané pamlskové vyhlášce.

Podle aktuálních zpráv Světové zdravotnické organizace 39 procent světové populace trpí nadváhou a v České republice je to dokonce 57 procent lidí. Co je příčinou tohoto neutěšeného stavu?

Rozhodně to není hloupost nebo lenivost lidí. Podle mě je hlavní příčinou všudypřítomné toxické stravovací prostředí, které přímo vybízí ke konzumaci nekvalitních potravin. Nikdo neztloustne ze švestek, mrkve nebo ořechů, ale z průmyslově upravených potravin z nejlevnějších základů a dochucovadel. Je to upravené tak, aby nám to hodně chutnalo, jde vlastně o levné návykové látky. Abychom se k nim vraceli a přejídali se jimi. Tyhle potraviny nám ale neposkytují potřebné živiny. V nadměrné míře do sebe ládujeme tuky, cukry a nadbytek energie, ale naše tělo zůstává v deficitu mnoha živin, hladoví, přejídáme se a jsme čím dál tlustší.

Jak významnou roli v tom hrají supermarkety, fastfoody a další podobné stravovací podniky?

Jejich role je bohužel obrovská. Supermarket je prostředník, který přeprodává, a tudíž nás oddaluje od pěstitelů, kteří nám nabízejí potraviny v té nejzdravější a nejkvalitnější podobě. Supermarkety sice přinesly výhodu pohodlnějších nákupů, ale za obrovskou cenu. V potravinářství existuje tvrdý boj o zákazníka, co zvládne sníst. Firmy mají celé týmy lidí, které dolaďují jejich jídlo tak, aby bylo opravdu návykové, abychom se k němu vraceli. Stačí, když se jim podaří vybalancovat tuky, cukry, sůl a dochucovadla, a jsme na té potravině závislí. A čím levnější (nezdravější) suroviny použijí, tím více vydělají. Dnes se tento trend naštěstí začíná obracet. Obrovsky narůstá zájem o farmářské trhy, rozšiřuje se bedýnkový systém nebo komunitou podporované zemědělství.

Čtenáři možná namítnou, že zdravá strava je drahá a že mají rádi chlebíčky, sekanou a guláš, které jsou dostupné a levné.

To je omyl. Chleba se zeleninovou pomazánkou je levnější. U nás je problém, že zdravá výživa často není chutná, protože ji neumíme připravit. Přitom může být na chuť skvělá a není drahá. Základní potraviny jsou vždy levnější. Můžeme připravit jednoduché a vynikající polévky, které fungují i jako hlavní jídlo. Jíme hodně bílého pečiva, které je i v klasických chlebíčcích, abychom se zasytili, jenže krajíc kváskového chleba s pomazánkou nás zasytí lépe. Člověk do sebe dostane všechny živiny a nemusí toho sníst tolik. Jakmile takto lidé začnou jíst, není třeba nakupovat hodně jídla a přejídat se.       (Čtěte na stránkách Žába na prameni)


17.1. 2017     Sedmnáctého ledna 1931 se odehrál první zápas v ledním hokeji na provizorně otevřeném zimním stadiónu na Štvanici v Praze, který nabízel první umělou ledovou plochu v tehdejším Československu. Stadion byl v roce 2000 prohlášen kulturní památkou, ale v květnu 2011 byl zbořen.


Senioři v šoku, důchod jen na určitou dobu! Teď už je jasné, co bude se stoletými ..... Důchod dostanete maximálně po dobu 18 až 21 let. Pokud, stařečkové, přežijete déle, máte smůlu. Stát vám už nedá ani korunu. I tak by se dala přeložit informace, kterou i podle nejsilnějších médií republiky poslalo do světa Ministerstvo práce a sociálních věcí, přesněji řečeno jeho nová důchodová komise. Důchod na dobu určitou teď ale experti odmítají. Že jde o šum, tvrdí i místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Například iDnes.cz otiskl text s titulkem „Důchody revidovat co pět let a vyplácet 19 až 21 let,“ navrhuje rezort. Stejnou informaci zveřejnila veřejnoprávní média a další servery. A tak se rozběhla diskuze o tom, jak si lidé budou například v 70 letech hledat práci, nebo zda MPSV příště navrhne, v kolika letech by měli lidé umírat a co bude dělat s těmi, kteří se svévolně budou držet na živu.

Jenže teď nová Odborná komise pro důchodovou reformu tvrdí, že jde o dezinformaci a nesprávné pochopení informací v analýzách komise. „Vůbec to není pravda, došlo k nedorozumění. Odborná komise nemá ještě žádný závěr, akorát bylo zveřejněno několik pracovních materiálů. To, co se objevuje v médiích, není pravda. Byl to komunikační šum,“ reagovala mluvčí komise Markéta Havelková pro ParlamentníListy.cz. „Debatuje se o věkové hranici odchodu věku do důchodu. Jedním z návrhů je, že by hranice byla dynamická, tak jako je to v některých jiných státech. Výše odchodu by se odvozovala od pravděpodobné délky dožití tak, aby se počítalo s tím, že průměrně člověk stráví v důchodu asi dvacet let. I to je ale jen jeden z návrhů, které se diskutují,“ vysvětlila a pro ty, kteří by ještě měli pochybnosti, Havelková dodala: „Pokud by byl někdo v důchodu 30 let, pak by samozřejmě dostával důchod 30 let.“

Předseda komise k situaci uvedl: „Jedním z podkladů, které se staly předmětem diskuzí na dané téma, byla pracovníky MPSV zpracovaná analýza, v jejímž textu najdeme i úvahu o zmíněném možném rozpětí průměrné doby prožité v důchodu. Kromě toho ovšem pracuje komise i s dalšími písemnými podklady a náměty,“ popsal profesor Martin Potůček ve svém tiskovém prohlášení na webu důchodové komise s titulkem: „MPSV nenavrhuje, aby důchod trval 18 až 21 let.“        (Čtěte na stránkách Svět kolem nás)

Ono není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. A tahle společnost se ke svým lidem čím dál víc chová podle hesla - Po použití znehodnoťte ...


Zadrátované mozky: Politický postoj přebije jednoznačné důkazy jako nic! ..... Lidské mozky mají slabinu. Důkazy, které odporují jejich politickému přesvědčení, je naopak ještě zatvrdí. Jak uvádí každá příručka správného propagandisty, když jde o politiku, fakta a čísla nehrají roli.

Nejsme křemíkoví roboti. Bohužel. Kdybychom jimi byli, tak v případě krize racionálně zvážíme argumenty pro, proti, a pak se rozhodneme tak, aby to pro nás bylo nejlepší. Jsme ale z masa a kostí, což sice není úplně špatné, ale jsme tím pádem v zajetí milionů let evoluce, která tvarovala náš mozek, ponejvíce v horké Africe. Ať chceme nebo nechceme, naše chování běží podle evolucí naprogramovaných algoritmů. U někoho je to méně zřetelné, u jiného to bije do očí. Na lidech jako celku je to ale vidět docela pěkně. Jeden z takových zadrátovaných algoritmů se zjevně týká našeho politického přesvědčení. Jeho existenci a sílu potvrdila nedávná neurologická studie, které se objevila v online časopisu Scientific Reports.

Do pozoruhodného výzkumu se pustil Jonas Kaplan z institutu Brain and Creativity Institute Univerzity Jižní Kalifornie a jeho spolupracovníci. Jejich závěry potvrzují to, co pozorujeme v americké politice, i jinde ve světě. Když se politicky vyhranění lidé setkají se solidními důkazy proti jejich přesvědčení, tak se naopak ještě více zatvrdí. Algoritmus chování zadrátovaný v mozku jim zatemní zrak, zacpe uši, rozum pustí na volnoběh a vytáhne emoce na maximum. Kaplan a spol. si prohlédli mozky na funkční magnetické rezonanci a mají jasno – tenhle algoritmus během letošních amerických voleb fungoval na plné obrátky.

V našich končinách to naštěstí nebývá tak vyhraněné. Lidé většinou nejsou jednoznačně spříznění s politickou stranou nebo náboženstvím. Naštěstí. Ale v USA s tím teď mají opravdu veliký problém. Podle Kaplana je politická orientace ve Spojených státech hodně blízká náboženskému vyznání. Oboje utváří identitu lidí a představuje významnou součást sociálních vazeb každého člověka. Takže, když by někdo chtěl dopřávat sluchu argumentům, které směřují proti jeho straně/náboženství, tak by vlastně musel vytvořit alternativní verzi sebe sama. A to je komplikované a bolestivé.       (Čtěte na stránkách OSEL)


Německý soud dal muslimům, kteří zaútočili na synagogu, podmíněné tresty s šokujícím tvrzením, že útok byl ospravedlnitelný ..... „Německý krajský soud ve městě Woppertal tento pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu s konstatováním, že násilný pokus tří mužů zapálit v tomto městě synagogu z roku 2014 byl ospravedlnitelným projevem kritiky izraelské politiky.

Vítejte v novém Německu stejném, jako bývalo to staré Německo. Tento výnos je apoteózou skrze podlézavost vůči islámu. Řekl by snad německý soud, že pokus o zapálení mešity byl ospravedlnitelnou kritikou džihádistických teroristických útoků?

Samozřejmě, že ne. A to by ani neměl. Avšak tento rozsudek ukazuje, s jakým až zoufalstvím si německé úřady udobřují rychle rostoucí a čím dál agresivnější muslimskou populaci.

A co bude dalšího? Socha Hitlera na Brandenburské bráně?        (Čtěte na stránkách AC24)


Z 1. února je Den bez palmového oleje, rozšíří se do světa? ..... Přesně rok od spuštění úspěšné facebookové akce oslovování výrobců, kteří do svých výrobků používají palmový olej, bude 1. únor Dnem bez palmového oleje. V dalších letech by se s šířením “protipalmového” hnutí z Česka do dalších zemí světa mohl stát dnem mezinárodním.

1. února 2017 uběhne přesně rok od úspěšné facebookové akce “Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem”. Od té doby se problémy spojené s výrobou a spotřebou palmového oleje dostaly do povědomí široké veřejnosti. Na soustředěný tlak spotřebitelů reagovaly mnohé tuzemské firmy, které palmový olej ve svých výrobcích nahradily nebo se snaží nahradit méně problematickými alternativami. Podle průzkumu Českého rozhlasu z roku 2016 se palmovému oleji vyhýbá každý třetí obyvatel ČR.

Koalice proti palmovému oleji (KPPO) se rozhodla vyhlásit 1. únor “Dnem bez palmového oleje”. Ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň. Aktivita tohoto hnutí, které podle slov primatologa dr. Stanislava Lhoty nemá na světě obdoby, se nyní zaměřila také do zahraničí a boj proti palmovému oleji plánuje rozšířit i do dalších zemí celého světa.

Jedním z cílů Dne bez palmového oleje zůstává samozřejmě omezení vlastní konzumace výrobků s palmovým olejem. Po vzoru loňské akce by však lidé mohli opět hromadně oslovovat výrobce, kteří palmový olej ve svých produktech stále používají. K oslovení výrobců lze využít aplikaci na webu bezpalmaku.cz, pro usnadnění nákupu zavedl např. online obchod rohlik.cz bezpalmový filtr.       (Čtěte na stránkách Greenpeace)


Dívky mají penisy, kluci mají vagíny. Evropou obchází tmářská pavěda (+ foto) ..... Ve Španělsku začala osvětová kampaň s použitím plakátů, na nichž jsou vyobrazeny nahé děti: Některé děti na plakátech přitom mají genitálie opačného pohlaví. Vše doprovází nápis: „Jsou dívky s penisy a chlapci s vagínami.“

Kampaň vede skupina prosazující tzv. transgenderové zájmy s názvem Chrysallis Euskal Herria, která na ni podle svých slov dostala peníze od neznámého byznysmena z New Yorku.

Mluvčí skupiny Beatriz Severová uvedla, že jejich cílem je „zvýšit společenské povědomí o transgenderových dětech a to, aby tyto děti cítily, že jsou reprezentovány“.

„Ve společnosti je očividná mezera, pokud jde o normální přístup k otázce transgenderových dětí,“ prohlásila pro deník El País.       (Zdroj: FreeGlobe)


Pražská stanice pro poraněné živočichy přijala loni skoro čtyři tisíce zvířat ..... „Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy přijala loni 3707 poraněných zvířat. To je o 671 více než v roce 2015,“ sdělila Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města, které stanici provozují. Stanice loni přijala mezi poraněnými zvířaty 118 živočišných druhů, z toho bylo 70 procent ptáků, zbytek tvořili savci. Záchranná stanice sídlí v Praze 5 a funguje tady od roku 2012.

„Rok 2016 můžeme označit jako rok ježků, do stanice jsme přijali 557 ježků západních a východních. Ježci se k nám dostávají v průběhu celého roku, nejvíce jich však přijmeme v létě, kdy se jedná o velmi malá osiřelá mláďata, a na podzim, kdy se k nám dostávají mláďata již větší, samostatná, ale nedostatečně připravená na zimu,“ uvedla Fišerová.

Kromě ježků přijala stanice přes čtyři stovky poraněných kachen divokých, více než dvě stovky kosů a na 111 labutí, které se nejčastěji poraní v letu o tramvajové troleje. „Ze vzácných živočichů potřebovali pomoc záchranářů například sokol stěhovavý, dva kvakoši noční, 140 netopýrů, včelojed lesní nebo dvaadvacet sotva několik dní starých mláďat ohroženého plcha velkého,“ uvedla mluvčí. Vůbec poprvé ve své historii stanice přijala zraněného bobra.        (Čtěte na stránkách Lidovky)


Obce mohou přistoupit ke kontrole kotle vždy až po předchozím písemném upozornění na možné porušování zákona ..... S ohledem na vyznění včerejšího článku v MFD redaktora Jakuba Pokorného „Razie na kotle“ a zejména s ohledem na úvodní věty ve zmíněném textu „Kdepak nějaké zdlouhavé obesílání a varování. Tiše se sesbírají důkazy a pak už může přijít kontrola »přepadovka«“ Ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že obce mohou přistoupit ke kontrole kotle až po předchozím písemném upozornění, že mají důvodné podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší. Teprve poté, co znovu zajistí opakované důkazy o možném porušování zákona, mohou přistoupit k fyzické kontrole kotle, a to jak předem ohlášené, tak neohlášené.

„Vždycky před kontrolou musí být dáno důvodné, opakované podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší – např., že někdo v kotli spaluje odpad, nevhodné palivo apod. Musí přijít napřed písemné upozornění od úřadu, kde bude majitel kotle upozorněn na své možné nezákonné chování a co z toho může plynout za důsledky, tedy možná kontrola ze strany úřadu apod. Samotná kontrola je ale až krajním řešením a má především odradit od nezákonného chování notorické čmoudily, kteří dlouhodobě otravují mnohdy rakovinotvornými látkami ovzduší svým sousedům i celé obci. Kontrola navíc bude probíhat striktně dle kontrolního řádu. Úředníci budou mít přístup výhradně ke spalovacímu zdroji, jeho příslušenství a palivu, nikam jinam v domě samozřejmě chodit nebudou,“ upozorňuje ministr Brabec.

„Řada oslovených starostů je ze svých mnohaletých zkušeností přesvědčena, že u většiny případů bude stačit upozornění na možnost kontroly, aniž by ji bylo nakonec nutné provést," doplňuje ministr.       (Čtěte na stránkách Agris)


Utajená návštěva v ČR - média mlčí! ..... Koncem minulého týdne navštívila Prahu spolková zmocněnkyně pro migraci Aydan Özoguzová. Zůstala celé dva dny a opakovaně vydírala českou vládu, aby Česko přijalo migranty, se kterými si Německo neví rady a jejichž integraci nezvládá. Tato návštěva byla přípravou oficiální vizity Angely Merkelové, plánované ještě v průběhu jara. Je vidět, že německé vláda, jejímž jménem Özoguzová v Praze jednala, se již zcela neomaleně vměšuje do vnitřních záležitostí ČR, jen aby Merkelová mohla prezentovat 'úspěch' v přerozdělování migrantů.

Özoguzová vyzvala při své návštěvě Prahy českou vládu, aby přijímala migranty. Toto vměšování se do vnitřních záležitostí našeho státu ukazuje, kdo v EU udává tón. Özoguzová je sice zmocněnkyní německé spolkové vlády ale ne Evropské unie. To ji ale nebránilo v tom, ohánět se v průběhu celé své návštěvy usnesení Evropské rady, podle kterého má Česká republika přijmout 1.500 uprchlíků z první vlny migrantů, kteří přišli do Německa v průběhu minulého roku.

Návštěva Özoguzové je varovným signálem hned z více důvodů. Za prvé ukazuje, že německá spolková vláda se není schopna sama postarat o migranty, které Angela Merkelová prostřednictvím masových médií pozvala v létě 2015 do Německa. Místo toho, aby problém, který sama způsobila, také sama vyřešila, snaží se teď německá vláda zodpovědnost za řešení tohoto problému vnutit ostatním členským zemím EU. Způsob, kterým to dělá, je výrazem bezmezné arogance moci.

Povýšenost, se kterou vláda Merkelové chce přesídlovat migranty po Evropě jak proti vůli členských zemí, tak migrantů samotných, je zarážející. Již standardně se při tom jak Merkelová, tak všichni její nohsledové odvolávají na jakousi „evropskou solidaritu“. Přitom veškeré tlachání o solidaritě je absolutním pokrytectvím: sousedské země Německa žádné migranty do Evropy nezvaly a samotní migranti šli cíleně do Německa a nikam přesídlováni být nechtějí. Chlácholení, že se jedná pouze o 1.500 migrantů, které by Česko mělo přijmout, je pouhou lstí. V roce 1961 žilo v Německu jen 6.800 tureckých státních příslušníků. Dnes tam trvale žijí téměř tři milióny lidí s tureckým původem. Již teď je navíc jasné, že samozřejmě nezůstane u těch zmiňovaných 1.500 – ti jsou pouze prvními trojskými koňmi. Podle „evropských“ kvót pak budou přerozdělováni další a další běženci, jejichž fertilita je několikanásobně vyšší, než kteréhokoliv evropského národa.

Návštěva Özoguzové je jen dalším pokusem, vnutit menším zemím EU vůli Angely Merkelové. Je to nový německý imperialismus pod rouškou evropského sluníčkářství.       (Čtěte na stránkách Rukojmí)


Osm nejbohatších lidí světa vlastní stejně majetku jako nejchudší polovina planety ..... Rozdíl mezi chudými a bohatými je daleko větší, než se myslelo. Ve své zrávě to uvedla charitativní organizace Oxfam. Podle ní vlastní osm nejbohatších lidí světa stejně majetku jako 3,6 miliardy osob, kteří tvoří chudší polovinu planety. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

kritiku bohatých soustředit na pomoc chudým. „Oxfam jako charita, která bojuje s chudobou, se zdá být podivně zaobírána bohatými,“ řekl Mark Littlewood generální ředitel ekonomického think tanku Institute of Economic Affairs. Dodal také, že úkolem této charity je také podpořit hospodářský růst.

Ředitel výzkumu na Institutu Adama Smithe, Ben Southwood, v reakci na statistiku Oxfamu uvedl, že nezáleží na bohatství světově nejbohatších lidí, ale na životních podmínkách chudých ve světě, které se zlepšují každým rokem. „Každý rok jsme uváděni v omyl statistikami Oxfamu o bohatství. Data jsou v pořádku, pochází od Credit Suisse, ale správná interpretace chybí,“ řekl.

Každoroční Světové ekonomické fórum, které se koná ve švýcarském lyžařském středisku Davosu, přitahuje mnohé z nejlepších světových politických a podnikatelských kruhů. Globální ředitelka pro zahraniční věci v Oxfamu Katy Wright uvedla, že jejich zpráva pomohla charitě „čelit politickým a ekonomickým elitám“. „Nemáme žádné iluze o tom, že Davos není nic jiného než diskuzní kroužek světové elity,“ dodala.        (Čtěte ZDROJ)


Konec letité hádanky: Proč horká voda zmrzne rychleji než studená? ..... Možná to zní poněkud překvapivě, ale za příznivých okolností může teplá voda zmrznout rychleji než voda studená. Proč tomu tak je? Skutečnosti, že teplá voda mrzne rychleji než voda studená si všiml už Aristoteles, Descartes i další učenci, pak se na to do jisté míry zapomnělo. Pro vědu tento jev znovuobjevil v roce 1963 student Erasto Mpemba z Tanzanie, podle něhož je pojmenován jako Mpembův jev. Možných vysvětlení se objevila celá řada, žádné se ale zatím s určitostí nepotvrdilo.

TIP: Vědci stvořili krystal, který lapá uhlík ze vzduchu jako divý

Tým amerických a čínských vědců nyní tvrdí, že je na správné stopě. Sledovali chemické vazby mezi atomy vodíku a kyslíku v molekulách vody a zjistili, že se při ohřívání mění. Molekuly vody se v důsledku toho seskupují, a pak zřejmě snadněji tvoří krystalickou strukturu ledu. Je tohle dlouho hledaným řešením?        (Zdroj: 100+1)


16.1. 2017     Šestnáctého ledna 1969 sena Václavském náměstí v Praze na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy zapálil student Jan Palach.

Šestnáctého ledna 1957 byl v Liverpoolu na Mathew Street 10 otevřen jazzový klub The Cavern (Jeskyně). Tam, v bývalém protileteckém krytu, vystoupila poprvé legendární skupina The Beatles. Z rozhodnutí UNESCO z roku 2001 je šestnáctý leden vyhlášen jako Světový den Beatles. Beatles se tak stali zatím jedinou hudební skupinou, která má svůj mezinárodní den.


Česká televize informovala zaujatě ve prospěch Clintonové a přebírala informace jenom od CNN! RRTV se odhodlala k přelomovému verdiktu. Něco se děje a pohledy míří za moře! .....A je to tady. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vynesla přelomový verdikt, který nemá obdoby. Podle nálezu RRTV prý Česká televize během pokrývání americké volební noci z 8. na 9. listopadu jednostranně nadržovala Hillary Clinton. Stejně tak se ČT provinila tím, že za jediný zdroj z USA považovala americkou stanici CNN, kterou na AE News jsme celý minulý rok obviňovali z jednostranného zaujetí proti Donaldu Trumpovi a sám Donald Trump dodnes kvůli tomu odmítá stanici poskytovat rozhovory.

My bychom jenom dodali, že to nebyla jenom jedna zmíněná relace, ale celý rok 2016, který byl ze strany České televize prostoupen jednostrannou agitkou ve prospěch Hillary Clinton. Níže je uvedený celý nález RRTV. Česká televize má 7 dnů na zjednání nápravy. Ovšem to nás bude velmi zajímat, jak bude vůbec možné něco takového napravit. To se v Událostech televize omluví za nevyváženost? Tak to bude opravdu platné jako mrtvému zimník. Strukturální změny a reforma statusu České televize jsou jedinou cestou, jak udělit tomuto médiu určitý charakter nezávislosti.       (Čtěte na stránkách AENews)

Opravdu vítězí zdravý rozum - nebo je to zase nějaká kulišárna?


Štěňatům se podle vědců líbí, když na ně lidé mluví jako na děti ..... Štěňatům se líbí, když na ně lidé mluví jako na malé děti, zjistil mezinárodní tým vědců. Na osoby, které na drobná psí stvoření hovoří výše posazeným a roztomilým hlasem, reagují štěňata lépe, uvedli vědci v odborném britském časopise Proceedings of the Royal Society B.

Výzkumníci ukázali dobrovolníkům fotografie dospělých psů a štěňat a požádali je, aby řekli: "Ahoj fešáku! Ty jsi ale zlatíčko. Pojď sem. Hodný! Ano! Hodný!" Vědci přitom dobrovolníky nahrávali a zjistili, že účastníci pokusu na dospělé psy mluví pomaleji a o něco vyšším hlasem než normálně, zatímco k psí drobotině hovořili ještě vyšším a odlišnějším hlasem, podobným, jako když se obracejí k malým dětem.

Když potom vědci nahrávky přehráli dospělým psům i štěňatům, zaznamenali, že mláďata do krajnosti dovedená dětská mluva zvlášť zaujala a reagovala na ni výrazněji. Štěňata například častěji pozorovala reproduktor a déle setrvávala v jeho blízkosti. Naproti tomu dospělí psi reagovali stejně na oba typy nahrávek.       (Čtěte na stránkách Ekolist)

No jasně ... ale probůh, na to přece nepotřebujeme vědce ... to ví každý malý dítě.


Markéta Šichtařová: Konec srandy. Ministerstvo pravdy přichází ..... „...Z místa, kde Winston stál, se ještě dalo přečíst úhledné písmo, jímž byla na bílém průčelí vyvedena tři hesla Strany: VÁLKA JE MÍR, SVOBODA JE OTROCTVÍ, NEVĚDOMOST JE SÍLA

Ministerstvo pravdy prý čítalo tři tisíce místností nad zemí a příslušně se rozvětvovalo i pod zemí...“ (George Orwell, Devatenáct set osmdesát čtyři)

České Ministerstvo pravdy zatím nemá 3 000 místností nad zemí, nýbrž „jen“ kolem 20 zaměstnanců. Ovšem zbytek zase tak daleko od předlohy není. Povinná celoevropská Hate-Free kultura nám polopaticky vysvětluje, že teroristické útoky jsou dílem několika málo psychicky pomatených jedinců a zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě je ve skutečnosti výkladní skříní míru.

Genderové neziskovky a norské fondy nám zase vysvětlují, že svoboda v rozhodování o svém životě je primitivním a překonaným vývojovým stupněm společnosti; šťastnější budeme, předáme-li naše děti i odpovědnost za naše rození, vzdělávání, práci, zdraví, bydlení i umírání státu. Co stát řídí, to dobře řídí a stát má tedy řídit vše až do dokonalého otroctví.

A nově zřízené Ministerstvo pravdy nám nyní tvrdí, že přenecháme-li svůj úsudek o tom, co je Pravda, státu, budeme silnější a vyzrajeme nad ruskou propagandou. Ve vzdání se vlastního rozumu prý bude naše síla.

Tohle už není parodie na Orwella. Tohle je Orwell materializovaný. Máte dojem, že přeháním? Kde že má být ono Ministerstvo pravdy?

Na základě doporučení Auditu národní bezpečnosti vznikl na Ministerstvu vnitra ČR k 1. 1. 2017 útvar nesoucí honosné jméno Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Ministerstvo uvádí, že jde o analytické a komunikační pracoviště. Náplní práce Centra je monitorování hrozeb spojených s vnitřní bezpečností státu. Tam spadají i dezinformační kampaně. Centrum bude upozorňovat na závažné dezinformace a bude směrem k veřejnosti i směrem ke státním institucím poskytovat odborná stanoviska.

To v překladu jinými slovy znamená, že Centrum bude vědět, co je a co není pravda. Bude mít patent na pravdu. Takže není divu, že na sociálních sítích se již ujala přezdívka Ministerstvo pravdy. Jenomže Pravda není černobílá a nemusí být jedna. Nemusí to být nula, nebo jednička. A často není snadné říct, kdo ji má. A snaha tvářit se, že pravda černobílá je, může být nesmírně nebezpečná. Monopol na pravdu se může až příliš snadno vymknout z ruky.        (Čtěte na stránkách AC24)


Proč je symbolem spásy v křesťanství umučené tělo Kristovo? ..... Předložená nelogičnost je jednou z dalších otázek kladených křesťanům. Lidem žijícím jen přítomností a tělesností se zdá být zcela nepochopitelná. Abychom se ke skrytému smyslu mohli dostat, je nutné nejprve odhalit prvotní dilema dělící myšlení lidí. Tím je odpověď na otázku, proč vlastně existuje člověk jako bytost od všech ostatních zvířat se odlišujících?

Jedna skupina žijících lidí, označujících se za „stoupence možnosti rozumového řešení všeho“, totiž tvrdí, že člověk je nahodile „vývojem“ vzniklý konglomerát hmotných částic s časově omezenou dobou existence. Po uplynutí určité doby nastává to, čemu říkáme smrt těla člověka. Zúčastněné částice toho, co se nazývalo člověkem, se opět rozpadnou. Obvykle v hmotnou hnijící změť biologických komponent. Existence podstaty toho, co bylo jedincem člověka, tak navždy zaniká. Jako je to u bytostí zvířat.

Druhá skupina lidí, těch, kteří vnímají i nehmotný rozměr reality, v oponentuře k výše zmíněným tvrdí, že podstatou člověka je nehmotný druh energie. Ten nazývá duchem. Tato podstata člověka po jeho hmotného smrti těla z něj vychází a existuje jinde a jinak. A dále se názory zmíněných na osud takového ducha dělí. Jedni říkají, že si tento duch najde jiné tělo, nebo je mu „přiděleno“. A v něm pokračuje v životě v pozemské dimenzi „pod jinou značkou“. (Reinkarnace.) Druzí tvrdí, dokonce i formou církevních dogmat, že po skončení života původního „přiděleného“ těla je tento duch povolán k odpovědnosti za způsob jeho používání! Ke Tvůrci a Pánu života. Neboli je povolán k posouzení svých činů na zemi z hlediska věčnosti. A podle nich je neodvolatelně „zařazen“ do existujících nadzemských vibračních dimenzí. Nebe, peklo, ráj. V tomto druhém přístupu k bytosti člověk má dočasný pozemský lidský život a všechno konání v něm jasný nadčasový smysl.

Z tohoto závěru o nadčasovosti bytí člověka se pak zde na zemi mezi národy odvíjí celá řada filozofií a náboženství. Ta se tento smysl a záměr Stvořitele pokouší popsat, často dosti odlišně, a nastínit i správné návody k žití života. Všechna náboženství nepochybně nabádají lidi k postojům a jednáním, které jim mají zajistit, aby vyznění jejich života pro ně jako jednotlivce vyznělo optimálně z hlediska věčnosti. Aby obstáli před tváří Tvůrce života. Dávají svým stoupencům návody k jednání takové, aby očekávání svého Tvůrce vůči sobě nezmařili.        (Čtěte na stránkách Gnosis9)


10 bodů, které dokazují, že BiS a média šíří „fake news“ o muslimech ..... Podle serveru Aktuálně uvádí česká BiS, že „muslimové sami bojují proti svým extremistům“ a „respektují naše zákony.“ Teroristický útok se v ČR konat kvůli tomu prý nebude. Server neopomenul rýpnutí do Zemana, který o terorismu v ČR hovořil jako o možné hrozbě. Zde však máme několik bodů, které dokazují, že tomu tak není.

1) Již v roce 2010 natočil nynější exmuslim dvě videa z mešit, která poukazují na to, že muslimští duchovní zde nenávidí Židy a k nenávisti při kázáních vychovávají děti.

2) Muslimovo vymyšlené pobodání z roku 2016 neskončilo žádnou omluvou ani od něj, ani od jeho milenky, ani od jeho soukmenovců. Prostě se na to „jakoby“ zapomnělo. To není způsob, jak chtít udržet situaci bez napětí, protože všichni muslimové v té době hovořili o tom, jak se strašně moc bojí těch „českých nácků.“

3) Muslimové před lety přemýšleli, zda za odpadnutí od islámu zavraždit či nezavraždit exmuslimku Bitarovou. Shodli se na „ne“ jenom proto, že nechtěli zvýšit napětí, neboli proto, že je tu muslimů jen několik tisíc. V Anglii by Pavlína byla pod policejní ochranou, nebo bohužel po smrti…

4) Chodí na weby, jako byl například Sharia4Czechia. Propagovali zde právo islámské, které je jasně diskriminační a o jehož nelegitimním vztahu s evropským právem před několika lety rozhodl sám Evropský soud pro lidská práva.

5) Dvě muslimky žalují ředitelku jisté zdrávky. Jedna z nich odmítla přinést potřebné papíry, do školy se nevrátila a pak se šla vymluvit Šabatové, že to bylo kvůli šátku. Přestože získala od státu desítky tisíc na bydlení, od ředitelky chce dalších 60 000 Kč!       (Čtěte na stránkách Organizace proti multikulturnímu fanatismu)


Egypští vědci našli způsob, jak vytvářet lesy v poušti ..... Dezertifikácia – proces degradácie územia na púštnu alebo polopúštnu oblasť je vážnym problémom nielen v Afrike. Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zastaviť šírenie púšti, je výsadba lesa. Problém spočíva v tom, že v regiónoch najviac postihnutých dezertifikáciou jednoducho chýba dostatok vody na založenie výsadby a následné správne ošetrovanie stromov, aby ich bolo možné udržať zdravé.

Inovačný projekt v Egypte ukázal, že zelený zdravý les je možné vypestovať pomocou využívania upraveného systému odpadových vôd namiesto drahého využívania už aj tak malých zásob sladkej vody. Dvesto hektárový les Serapium rozložený približne dve hodiny jazdy od Káhiry, ktorý je súčasťou programu iniciovaného vládou Egypta v 90-rokoch, je domovom mnohých miestnych aj dovezených drevín vrátane vzácnych druhov ako je eukalyptus a mahagón.

Aj keď je pôda v tejto oblasti, ako je pravidlom, zbavená živín potrebných pre rast stromov, vedci využili odpadové vody z veľkomesta na zavlažovanie, čo významne pomohlo rastu a prosperite drevín. Odpadová voda poskytuje dostatok živín v prvých fázach života stromov, takže dodatočné hnojivá nie sú potrebné. Neskôr les začína produkovať vrstvu organickej hmoty, ktorá vytvára prostredie pre dôležité mikroorganizmy a následne živiny.

Použitá odpadová voda na zavlažovanie stromov sa nachádza v druhej etape v procese čistenia. V prvej etape sa používajú mechanické filtre na oddelenie odpadu a nečistôt z vody. V druhej etape sa pridáva kyslík a mikroorganizmy, ktoré sa podieľajú na rozklade organických látok vo vode. Vďaka tomu sa voda obohacuje dusíkom a fosfátmi, to znamená prvkami, ktoré sú hlavnými zložkami komerčných hnojív.

Za normálnych okolností sa táto metóda nepoužíva pre všetky kultúry, pretože množstvo hnojív vo vode môže byť nadmerné pre niektoré rastliny, ako aj niektoré baktérie môžu znečistiť ovocie a zeleninu. Avšak v týchto oblastiach, kde nerastie vôbec nič, čo je použiteľné pre ľudskú spotrebu, je tento spôsob bezpečný.

Pracovník lesníctva z Technickej univerzity v Mníchove, vedec Hany El Kateb narodený v Egypte spolu s kolegami z Káhirskej univerzity Ain Shams, uskutočňuje výskumné projekty zamerané na výsadbu drevín v púšti.

El Kateb hovorí, že eukalyptové stromy vysadené v Egypte môžu produkovať drevo štyrikrát rýchlejšie ako typické borovicové výsadby v Nemecku. Egyptské stromy sú dostatočne veľké, aby ich bolo možné zberať už za 15 rokov a produkujú okolo 350 kubických metrov dreva na hektár. Na produkciu rovnakého množstva borovicového dreva v Nemecku je potrebných 60 rokov.       (Čtěte na stránkách Svět kolem nás)


Raketa, která je skutečně na baterky ..... Asi každý fanoušek kosmonautiky zná nějakou ne příliš úspěšnou raketu, o které by byl schopný říct, že je „na baterky“. Ovšem nyní na trh přichází nový nosič, který se naopak přímo chlubí tím, že je na baterky – tentokrát ovšem bez uvozovek. Raketa Electron celkově působí jako zjevení z jiného světa. Kromě netypického pohonu turbočerpadel na ní zcela jistě zaujme i její země původu. Svět už asi neohromí raketa ze Spojených států, Ruska, Číny, či Evropy.Lidé znají i rakety z Japonska, Indie Severní či Jižní Koreje, Izraele, nebo Íránu. Ale Nový Zéland? To je opravdu netradiční člen kosmického klubu. Nyní přichází čas představit si první raketu, která se chlubí tím, že je „na baterky“ – tedy pardon, bez uvozovek.

Electron je dvoustupňová orbitální raketa, kterou vyvíjí společnost Rocket Lab pro vynášení komerčních malých družic. Asi nejzajímavější částí jejího technologického řešení je využití elektricky poháněného čerpadla spalovaných složek. Tahle raketa má být schopná dopravit na nízkou oběžnou dráhu 225 kilogramů nákladu a ani cena není vůbec marná – jeden start má vyjít na pouhý pět milionů dolarů.

Společnost Rocket Laby vznikla na Novém Zélandu v roce 2006. Jejím zakladatelem byl podnikatel Peter Beck, přičemž nyní má firma centrálu ve Spojených státech. Na Novém Zélandu má ale stále svou pobočku, přesto budou rakety Electron létat pod americkou vlajkou. Cílem firmy bylo nabídnout cenově efektivní komerční službu s náklady na start méně než 5 milionů dolarů. Společnost cílí na firmy, jejichž malé družice by jinak musely letět jako přívažek jiných, větších satelitů. To ale znamená, že provozovatelé těchto sekundárních družic většinou namohou rozhodovat o přesnějších parametrech oběžné dráhy, na kterou má být jejich družice vypuštěna.       (Čtěte na stránkách Astro)


Rychlé čtení + oční gymnastika pro naše unavené oči ..... Věděli jste, že po srdečním a dýchacím svalstvu jsou oči nejvíce zatěžovanou svalovou skupinou? Zrakem přijímáme z okolí více než 90 % informací. Co se týká samotného čtení, jeho rychlost závisí na tom, kolik znaků dokážeme zachytit jedním pohledem a na době trvání jedné fixace. Obojí se dá tréninkem zlepšit. V možnostech člověka je svou rychlost čtení minimálně zdesetinásobit! Pak je ovšem nutné umožnit očím také dostatečný odpočinek.

Sám jsem, ještě za dob vysokoškolských studií, kurzy rychlého čtení pro veřejnost krátce vedl. Dovolím si na úvod dnešního článku citovat z mé vlastní bakalářské práce: „Největší překážkou při výuce rychlého čtení jsou naše představy, jakých výkonů můžeme dosáhnout.“

Většina populace čte rychlostí 100-200 slov za minutu. Metodikou mého učitele, ing. Karla Homoly, bylo možné dosáhnout až na metu 2000 slov za minutu. To někomu může připadat neuvěřitelné, nicméně čistě teoreticky, člověk je schopen přečíst až závratných 18 000 slov za minutu. Co nás brzdí? Nedostatečná práce pravé mozkové hemisféry (převaha lineárního myšlení) a to, že jsme se nenaučili převádět slova do obrazů, symbolů a globálnějších informačních struktur. „Lidská schopnost myšlení několinásobně převyšuje rychlost čtení,“ píše Zielke (1988: 16).

Román přečtený za dvě hodiny – zážitek jako v kině

Karel Homola říkával, že číst jednu knihu více než jeden den, je v dnešní době, kdy jsme bombardováni ze všech stran stále novými a novými informacemi, dosti nefunkční. Naopak třeba americký prezident Roosevelt byl údajně schopen přečíst denně i tři knihy. Dnes existuje na téma rychlého čtení i řada publikací – velmi čtenářům Celostní medicíny doporučuji se s touto opomíjenou disciplínou seznámit.        (Čtěte ZDROJ)


Vlk se po více než dvou stech letech usadil v Krušných horách ..... Vlk se po více než dvou stech letech usadil v Krušných horách : Až doteď to byly spíše jen dohady. Nyní ale...

Až doteď to byly spíše jen dohady. Nyní ale mají ochránci přírody díky fotopasti jasno. Nad Chomutovem se zabydlela celá smečka vlků. Mělo by jít přibližně o minimálně 3-4 člennou skupinu (nejsou si zcela jisti jedním starším, mohutnějším samcem), přičemž ale zatím není jasné, zda se nerozrostla ještě i o mláďata a případně kolik jich je.        (Čtěte na stránkách Příroda)


Na chřipku a nachlazení ..... Čtenářku Zdenu z Brněnska zajímá: „Psali jste před časem o akupresuře. Může pomoci i při chřipce nebo jiných nemocech horních cest dýchacích? Pokud ano, kde se nacházejí body, které je třeba aktivovat? A dá se tak léčit i angína?

Otázku nám zodpověděl Roman Álvarez, který akupresuru ve své terapeutické praxi využívá, a přidal navíc i jeden „zaručený“ recept…

„Na těle existuje řada akupresurních bodů, které lze s úspěchem využit na většinu nemocí. Body je obvykle třeba aktivovat několikrát den. Kde ten který konkrétní bod je, to můžete najít na internetu či v knihách věnovaných akupresuře či akupunktuře. Každopádně imunitu svého těla můžete nastartovat díky bodu na plosce chodidla, zhruba v místě pod vrcholem nártního oblouku. Tlak by měl jít šikmo nahoru proti kosti. Angínu léčím uvolněním krční páteře a ‚vymačkáním‘ mandlí, je to hotové raz dva. Jinak též doporučuji lymfatickou masáž.

Co se konkrétně chřipky týká, na tu jsem v loňském roce vytvořil díky kamarádce Kamile a jejímu synovi takřka dokonalý recept.

Vezmete asi pěticentimetrový kus zázvorového kořene a nastrouháte ho do jednoho litru vody. Přidáte pět větších lžiček skořice (skořice potlačí chuť zázvoru, je to vhodné zejména pro jedince, kteří zázvor neradi) a pět kousků hřebíčku. Vše povařte pět minut a sceďte. Nechte vychladit na 38 až 39 stupňů Celsia a přidejte dvě lžíce medu. Půl litru se vypije hned, pak je třeba zalehnout do postele pod dvě peřiny a zhruba za tři hodinky jste fit. Zabírá to i na nastydnutí.“       (Zdroj: Doplněk)


13.1. 2017     Třináctého ledna 845 přijalo na dvoře Ludvíka Němce, krále Východofranské říše, čtrnáct českých knížat křesťanství.


Pátek třináctého!!! Máme se bát pověr? ..... Co je pověra ... Pověra je jakousi pomýlenou vírou - „pa-vírou“, která vidí nadpřirozenou sílu skrytou v nejrůznějších věcech a událostech. Pověra předpokládá, že věci a události mohou nadpřirozeně a nevysvětlitelně ovlivňovat život člověka. A to buď kladně, či záporně.

Vírou v pověry se člověk dobrovolně vydává všanc a nechává smýkat svůj život strachy z nejrůznějších neznámých mocí a sil, „před kterými je třeba se buď chránit, anebo je naopak využívat ve svůj prospěch“.

Pověry jsou jakousi formou polyteistické víry – vírou v mnohá neznámá a nevyzpytatelná „božstva“, která ovlivňují naše konkrétní životy. A těchto neznámých a nevyzpytatelných božstev je třeba se bát a posluhovat jim, abychom s nimi nepřišli do konfliktu.

Tato pomýlená víra praktikuje vztah k tajemným, nadpřirozeným a jakýmsi božským mocnostem nejrůznějšími úkony, věštěním, zkoumáním horoskopů atd. Pověra se tak jakožto stará lidová víra odráží v nejrůznějších rituálech, zvycích a mravech. Historicky má své kořeny v magickém pojetí světa, kde i například modlitba byla ještě kouzelnou formulkou a průpovídkou. V tzv. primitivních společnostech byla víra v magickou moc základem náboženských obřadů. I dnes je někdy dalším krokem pověrčivých lidí praktikování okultismu a magie.

Ani současná moderní a technologicky vyspělá společnost se pověr nezbavila. Možná právě naopak. Člověk se ve složité přetechnizované a odosobněné civilizaci stále cítí sám a vydaný všanc nevyzpytatelnému osudu, který chce ovlivňovat. Každý z nás občas stojí před problémem, který nemá jednoznačné dobré řešení. Pověrčiví lidé se domnívají, že řešení této situace pomohou nějakým osvědčeným a jasným úkonem nebo slovem (např. poklepáním na dřevo).

Anglický spisovatel a myslitel G. K. Chesterton k tomuto řekl: „Je velký omyl domnívat se, že když lidé přestanou věřit v Boha, nebudou věřit v nic. Naopak! Budou věřit úplně v cokoliv.“

„Náhoda? Nemyslím.“ ... Ze zkušenosti lze říci, že když člověk hledí na život pod nějakým svým úhlem pohledu, situace a věci mu do sebe nějak zapadají. Když například stejnou událost nahlíží optimista i pesimista, oba dva si z ní mohou udělat naprosto odlišný závěr, který zapadne do jejich životní filozofie a potvrdí ji… Pro oba dva tak může být ta samá událost potvrzením jejich zcela opačných životních teorií. Tak tomu může být i v jiných oblastech. Někdo se může cítit být nemocný a nikdo mu nevymluví, že nemocný není.

A tak je tomu mnohdy i ve světě pověr. Jde o naučený a navyklý úhel pohledu. Kdo chce věřit, že jisté nevysvětlitelné události do sebe zapadají, ten tomu věřit bude a každá nová událost mu jen potvrdí jeho teorii.

Neexistuje ale žádná statistika, která by potvrzovala, že v pátek třináctého je více nehod, úmrtí, zločinů a neštěstí. Neexistuje statistika, že by ve 13. patře nebo v hotelovém pokoji číslo 13 bylo více nehod, neštěstí atd. Problém je ale v tom, že pokud se nějaká nehoda stane v pátek třináctého, lidé si to snadněji zapamatují a utvrdí se ve svém přesvědčení. A potom vám přesvědčeně a přesvědčivě řeknou: „Náhoda?! Nemyslím.“

Lidé jsou přesvědčeni (a naučeni), že praktikováním pověr si ve svém životě pomohou a uleví. Paradoxně se ale vnitřně zamotávají do jakýchsi neviditelných pavučin a přidělávají si mnohé zbytečné starosti a trápení. Pověrčiví lidé se stávají otroky neznámé neviditelné a nevyzpytatelné ruky osudu. Jednou z významných "pohonných látek“ pověrčivého života je strach. Strach nevykonat nějaký úkon, což by mohlo mít negativní následky… A další "pohonnou látkou" je komerční zisk mnoha podvodníků a šarlatánů, kteří obchodují s lidských strachem a neštěstím.        (Čtěte na stránkách Víra)


Japonci přestávají provozovat sex. Co se s nimi děje? ..... Shinai shokogun – neboli syndrom celibátu. Miliony Japonců ve věku do 40 let nestojí o sex. Většina z nich ani nechodí na rande a čím dál větší množství se úplně vyhýbá jakýmkoliv sexuálním aktivitám. Co se to děje se zemí vycházejícího slunce, která byla vždy známá spíše svou sexuální rafinovaností a perverzností?

Podle demografů je to dlouhodobý problém. Japonsko má jednu z nejnižších porodností na světě – důsledkem je, že současná populace 126 milionů se do roku 2060 zmenší o třetinu. Šokující jsou průzkumy staré dva roky: 61 procent mužů a 49 procent žen, kteří nežijí v manželství, nemá ani žádný jiný vztah. Týká se to jen mladých do 34 let – starší generace se o vztahy zajímá mnohem víc…

Ještě děsivější jsou výsledky jiné studie: celá třetina Japonců do 30 let nikdy s nikým nechodila! 45 procent žen ve věku 16–24 let vůbec nestojí o jakoukoliv formu sexuálního kontaktu, to stejné se týká čtvrtiny stejně starých mužů. Co se to s japonskou společností stalo?       (Čtěte na stránkách Zoom)


Před 95 lety inzulín poprvé zachránil život malému pacientovi ..... Čtrnáctiletému Leonardu Thompsonovi by nejspíše zbývalo 11. ledna 1922 jen pár dnů života, kdyby se nestal prvním pacientem, kterému lékaři podali inzulín. Když chlapce přivezli do nemocnice, vážil jen něco přes 30 kilogramů a každou chvíli mu hrozilo, že upadne do komatu, z něhož už se neprobere.

První injekce hormonu snižujícího koncentraci cukru v krvi, který se lékaři Fredericku Bantingovi povedlo izolovat předchozí rok, ale ještě nepomohla.

Podaný inzulín byl totiž plný nečistot a až další dávky lépe připraveného léku malému Leonardovi pomohly. Mohl se vrátit do běžného života, pravidelných injekcí se už nikdy nezbavil. Díky nim ale žil hoch, jehož diagnóza byla do té doby smrtelná, dalších 13 let; zemřel na zápal plic v roce 1935.

Podáním první injekce ale vývoj inzulínu neskončil, látka původně získávaná ze zvířecích slinivek břišních se od 60. let vyrábí synteticky a diabetikům usnadňuje život například i přístroj, který umožňuje pravidelně si kontrolovat hladinu cukru v krvi.        (Zdroj: Lidovky)


Konečně užitečný chytrý náramek: Prozradí vám, kdy je třeba přestat pít ..... Moderní fitness náramky nemusí sloužit jen sportovcům. Mohou měřit například míru opilosti. Klasické alkohol testery jsou skvělé, ne vždy je ale jejich použití dostatečně komfortní a hlavně diskrétní. Foukat do přístroje u stolu s kamarády vám nejspíš vynese nejednu štiplavou poznámku. Řešení nabízí „fitness“ náramek Proof. Ten si, podobně jako běžné sporttestry, stačí nasadit na zápěstí a nechat jej pracovat.

Náramek (podle vývojářů) dokáže sledovat molekuly alkoholu v kůži a naměřené hodnoty poté odeslat do aplikace v chytrém telefonu. Můžete si tak nejen zkontrolovat „jak na tom aktuálně jste“, můžete si i nastavit úroveň intoxikace, při které chcete být upozorněni. Na rozdíl od dechových alkohol testerů umí náramek Proof vyhodnocovat váš stav okamžitě a v reálném čase. Vývojáři slibují, že aplikace bude umět zpracovávat i statistiky a další údaje. Věřme, že mezi nimi nebude chybět ani možnost online sdílení míry opilosti na sociálních sítích. Zařízení se má dostat do prodeje (za zatím blíže neurčenou cenu) v průběhu letošního roku.        (Čtěte na stránkách 100+1)


Když uhodí blesk ..... Tento článek neberte, prosím, úplně vážně. Týká se lidových pověstí, které říkají, že si blesk může vybrat a sledovat své oběti. I když – není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu, jenže ta bývá neviděná…

Blesk je přírodní úkaz, který vždy děsil lidi v opravdu každé epoše svými údery přinášejícími zkázu, smrt a požáry a zanechal milióny těžce šokovaných lidí. Když byl vynalezen bleskosvod a otestován za cenu životů několika fyziků, bylo nadšení způsobené domnělým vítězstvím nad blesky obrovské. Ale byl tento vynález opravdu vítězstvím nad nevyzpytatelnými přírodními silami? Ne. Nebyl to definitivní triumf a počet zabitých nebo zraněných bleskem s každým rokem spíš roste. Jen ve Francii je každoročně registrováno na milión blesků, přinášejících smrt tuctům lidí a asi 10 000 kusům dobytka. Není vyloučeno, že bez bleskosvodů by byl počet obětí ještě vyšší. Ukázalo se ale, že tento vynález neposkytuje zas až tak úplně účinnou ochranu. Abychom byli přesnější, hromosvod nás skvěle chrání před "výboji z mraků", jinými slovy před tím, zač byl blesk po objevu elektřiny považován. Víme, že se blesky podřizují většině pravidel týkajících se elektrického výboje, ale zkušenost ukazuje, že ne všem a ne vždy. Blesk sestává z elektrického výboje, ale kromě toho ještě i z něčeho jiného. Na druhou stranu lidé ještě pořád přesně nevědí, co vlastně elektřina je.

Většina předpovědí počasí přesně označuje dny, kdy lze očekávat blýskání, ale stěží můžeme předpovídat, jak se blesky budou chovat v tomto či jiném případě. Kromě toho je chování blesků ve většině případů opravdu takřka inteligentní. Svědci úderů blesků vyprávějí neuvěřitelné historky. Blesk může na člověku spálit spodní prádlo, ale současně nechat kabát nedotčený. Může také člověku oholit jen vlasy. Lidé říkají, že viděli, jak blesk sebral lidem z rukou kovové nástroje a odhodil je pěkně daleko, a přitom se těm, kteří je drželi, nestalo absolutně nic. Jedna dívka vyprávěla, že ji zastihla bouře a zasáhl ji blesk, který úplně zničil kovový medailonek zavěšený na řetízku. Děvčeti zůstal jen otisk po řetízku a medailonku, který zůstal na pleti viditelný několik let. Dosud uvedené případy dopadly pro postižené poměrně dobře. Ale blesk může lidi zabít dost originálními způsoby. Jednou lidé nalezli mrtvého muže zabitého bleskem a když zkoumali jeho tělo, ukázalo se, že na něm blesk zanechal malý obraz stromu, pod nímž seděl, když blesk udeřil. Několik lidí se schovalo před bouří pod stromem, a poté, co blesk zasáhl tento strom, lidé zahynuli, ale zůstali sedět ve stejných pozicích a vypadali jako živí. Ale když k nim přišel náhodný kolemjdoucí a dotkl se několika z nich, jejich těla se rozpadla na prach. Jsou známé i příběhy tvrdící, že blesk může člověka rozštípnout od hlavy až k patě jako sekerou.x       (Čtěte na stránkách Phoenix)


Aby děti v zimě nestonaly ..... Podzimní a zimní období znamená pro rodiče zvýšený výskyt různých infekcí u jejich dětí, zejména virových, ukrytých obvykle pod všeobecný název onemocnění horních cest dýchacích. Dá se omezit riziko vzniku těchto nemocí? Dá, i když samozřejmě ne zcela. V tomto článku uvedu několik vhodných přírodních látek, které jsou k dispozici na trhu i v přípravcích určených přímo pro děti. Důležité je zmínit, vhodnost jejich podávání dětem především jako prevenci, pak je to efektivnější. Mohou se podávat i jako doplněk celkové léčby při již probíhající nemoci, ale je nutno počítat s tím, že pak jejich působení bude o něco méně výrazné. Samozřejmě nestačí jen podávat přírodní přípravky - dítě by se mělo přiměřeně otužovat, nepřecházet náhle ze studeného do teplého prostředí a naopak, vyhýbat se pobytu v nemocném kolektivu a teple se oblékat. Chápu, že ne vše se dá v běžném životě splnit, a proto je tu ještě možnost podávání dětských přírodních přípravků.        (Čtěte na stránkách CelostniMedicina)


Aktivista maluje mužské přirození okolo děr v silnicích a ty jsou díky tomu opraveny do 48 hodin ..... Díry v silnicích, které zde existují roky jsou nyní spraveny během několika dní, poté co kolem nich anonymní výtržník kreslí sprosté obrázky.  Co je horšího než díry na silnicích? Evidentně obrázky penisů. Anonymní aktivista si toto zřejmě myslí, protože začal malovat sprosté obrázky okolo těchto děr, které zoufale potřebují spravit.

Podle Manchester Evening New (MEN) jsou v Manchesteru tyto díry závažným problémem, kde může být klidně polovina míle pokrytá až 70 dírami. Protože tyto díry mohou způsobit poškození vozidel a jejich řidičů, tento aktivista - zvaný "Wanksy" - se rozhodl vzít opravu do svých rukou. Uvádí se, že byl naštvaný a unavený z těhto silnic, poté co měl jeden z jeho přátel nehodu na kole způsobenou právě jednou z děr.

Použitím industriální křidy namaloval aktivista okolo těchto děr penisy. Město nemůže ignorovat tuto formu vizuálního terorismu, takže díry většinou spraví do 48 hodin. Neuvěřitelné je, že některé z těchto děr zde byly roky a pak byly spraveny během 1-2 dní, a to právě po Wanksyho zásahu.

Aktivista řekl MENu následující: „Chtěl jsem upoutat pozornost na tyto díry a učinit to nezapomenutelně. Nebyl lepší způsob než to udělat skrze toto vtipné obří přirození.“

Protože Wanksy nepoužívá sprej, tak by mělo jít přirození umýt do jednoho či dvou týdnů. FastCoDesign také poukazuje na to, že hrubost těchto obrázků byla použita pouze v zájmu veřejné bezpečnosti.

Jako výsledek tohoto osobního aktivismu, bylo značné množství děr zaděláno, což udělalo z dříve proděravělého Manchesteru lépe vypadající město. Ne všichni jsou šťastni s tímto bojem proti děravým silnicím, ale mnoho občanů z okolí si myslí, že tento způsob zadělávání děr je geniální. Na oficiální Wanksyho stránce se lidé ptají aktivisty, aby s tímto uměním malování penisů přešel do zahraničí.

Mathew Schmock z Wisconsinu píše: „Potřebujeme tě v Madisonu, Wisconsinu neboli pekle děravých silnic.“ A další jako Helen Heiki Piscoe, který chtěl jen vyjádřit svou podporu, píše: „Po Van Goghových vodní liliích, je tu další veledílo. Společnost děkuje Wanksymu, prosím nepřestávej bojovat. “       (Zdroj: AC24)


Div světa! Zapomenuté monumentální zahrady v Petře ..... Vědci objevili ve slavné Petře v Jordánsku velmi důmyslný zavlažovací systém starý 2000 let. Jsou tu podzemní vodní nádrže, trubky i obří bazén. Díky zavlažování se ve vyprahlé poušti Petry mohly zelenat na rozlehlých zahradách olivy, víno a palmy.

Město Petravzkvétá dlouhá staletí hlavně díky důmyslnosti starověkých inženýrů. Svá tajemství začne místo v jihozápadní poušti Jordánska vydávat teprve nedávno. Místní lidé zde mohli žít jen díky velkolepě udržovaným, uměle zavlažovaným zahradám s úrodnou půdou, kde nechyběly fontány, jezírka a vodní nádrže. Cesty uprostřed trávníků stínily ovocné stromy, datlové palmy i vinná réva. Uprostřed ráje byl bazén široký 44 metrů!

Plýtvání vodou v poušti ... Schopnost Nabatejců zkrotit přírodu a nadužívat vzácné zdroje vody je i jejich způsob, jak předvést sílu a bohatství. Dosáhnou ho díky geniálnímu zavlažovacímu systému, který sami vynaleznou. Předtím bylo nemyslitelné, aby se vzácná voda v poušti užívala na něco jiného než na nejnutnější potřeby. Vědci ale přijdou na to, že ve velkém bazénu končil akvadukt, kterým proudila voda z pramene vytékajícího v horách až za městem! Monumentální architektura bazénu sloužila jako oslava úspěchu přivést do centra pouštního města tolik vody.

Stovky chladných cisteren ... Vykopávky odkryjí šachtu, která vedla vodu, víc než deset metrů klesající na úroveň bazénu. Vědci najdou také podzemní kanály, které pomáhaly zachycovat vodu během vzácných dešťů, a poprvé tak objeví celkový složitý systém. Patří k němu důmyslně sestavené kanály propojené keramickými trubkami, stovky podzemních cisteren s chladnou vodou i nádrže, které dokážou vodu filtrovat. To vše Nabatejci vytesají do tvrdého kamene.        (Čtěte na stránkách EpochaPlus)


Negativní smýšlení nemusí být vždy na škodu. Jen ho musíme umět využít .....  novým rokem tradičně přicházejí nová předsevzetí a snahy o změny. Ale kolikrát už jsme se tak nadšeně dušovali, že shodíme přebytečná kila, přestaneme kouřit, potkáme ideálního partnera nebo si najdeme novou práci, abychom nakonec skončili v depresi z toho, že se naše dobře míněné plány proměnily v propadák a zlozvyky se vrátily s plnou silou zpět.

Proč je tomu tak? Tato palčivá otázka zavedla Claytona J. Aingera na osobní pouť, v níž si prošel depresí, dluhy a rozvodem, aby nakonec napsal bestseller a stal se z něj žádaný obchodní konzultant pro nadnárodní korporace.

Negativismus jako impuls ... Aingera vždycky fascinovalo, proč se lidé setkávají s negativismem. To, že pochopil, že negativní smýšlení je přirozená a normální reakce našeho organismu, jakási zpráva, že něco není v pořádku, umožnila Aingerovi čelit svým niterním strachům a změnit život k lepšímu.

Negativismus můžeme použít jako motor, která nás nastartuje, místo aby nás zablokoval, říká Ainger. To, že nejste spokojeni s dosavadním stavem věcí, podle něj znamená, že můžeme žít lepší život. Jak může špatná nálada sloužit jako motivace? Jasně, můžete na své problémy chvilkově zapomenout tím, že strávíme den v posteli, ignorujeme je a dáme si pár skleniček vína. Ale zabere to opravdu?

Ainger si myslí, že ne. Pokud nejsme ochotni podívat se na své strachy a úzkosti, nemůžeme s nimi nic udělat. Devadesát pět procent negativních myšlenek je nevědomé prožívání minulých události, což vyvolává strach, zlobu, smutek a další emoce.

„Ať už jsou ty strachy, ty úzkosti cokoliv, musíme je vlastnit, a když je vlastníme, pak s nimi můžeme něco dělat. Když to neuděláme, často se vrátí s ještě většími zuby, protože jsme si z toho nevzali ponaučení,“ vysvětluje Ainger a radí, aby si lidé negativní myšlenky naplno uvědomili, uznali je, vzepřeli se jim a vybrali si jinou cestu. Sám se touto radou řídil před dvanácti lety, kdy se ocitl na samotném dně. Výsledkem toho však byla populární kniha The Ego’s Code (Šifra našeho ega).

jeho seminářích výrazně zvýšily příjmy, dalšímu se o 40 procent navýšil počet obchodních schůzek. Jinde zase došlo k většímu stmelení kolektivu.        (Čtěte na stránkách Velká Epocha)


Chřipka - Jak na ni vyzrát? ..... V současnosti je v médiích chřipka jedno z nejvíce používaných slov - chřipková epidemie, jak se bránit chřipce, co dělat při chřipce, a bohužel také, kolik pacientů na chřipku letos zemřelo… V první řadě je ovšem důležité rozlišit tzv. nachlazení (někdy onemocnění horních cest dýchacích) a “opravdickou” chřipku. Obě onemocnění jsou virového původu. Proti chřipce je možné se nechat očkovat (zde by se měli domluvit s lékařem starší lidé a pacienti zejména se srdečními či plicními onemocněními), proti nachlazení nikoliv. Nachlazení má mírnější průběh než chřipka.

Nachlazení ... K příznakům nachlazení patří rýma (kýchání, vodová rýma), pocit ucpaného nosu, bolesti v krku, bolesti hlavy, zvýšená teplota až horečka, kašel nebo někdy i bolesti uší. Na rozdíl od chřipky zde nejsou výrazné bolesti kloubů. I v případě nachlazení je nutno tento stav léčit klidem na lůžku a v teple, užíváním vitamínů, ať už v přirozené podobě či v doplňcích stravy a pití horkých čajů (vhodné jsou například se zázvorem nebo některé bylinné či s echinaceou).

Důležité je nepít mléko, podporuje tvorbu hlenu, což není dobré při začínajícím nachlazení. Samotná dálka tohoto onemocnění bývá obvykle kolem devíti dnů.

Chřipka ... Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které v ČR kulminuje v lednu až březnu. Chřipka se projevuje horečkou, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů. Pacient je malátným, protože dalším příznakem je velká únavnost. Onemocnění trvá většinou 2-7 dní. Důležité je, že “pravá” chřipka přichází náhle, zejména nástupem horečky, zimnice (známá “třesavka”) a bolestmi - “bolí mě celé tělo”. K obvyklým příznakům u chřipky nepatří rýma a bolesti v krku (angína), ovšem i tyto symptomy se mohou objevit. Zejména však až třetí den od začátku onemocnění (to souvisí s celkovým oslabením organismu, nikoli však přímo s virem chřipky). U některých nemocných se může vyskytnout nechutenství, zvracení, průjem či zácpa.       (Čtěte na stránkách CelostniMedicina)


12.1. 2017     První letošní Úplněk nastane dnes v krásném čase - 12:34 SEČ.


„Hidžábová kauza“ střední zdravotnické školy jde do finále. ..... „Hidžábová kauza“ střední zdravotnické školy jde do finále. Bez naší přítomnosti u soudu se multikulturní propagandě Šabatové neubráníme. Zvedněme zadky a doražme paní ředitelku Kohoutovou podpořit, ona je první. Pokud padne, bude následovat nekonečná spirála ústupků a multikulturního obohacování.

Ve středu 18. ledna 2017, od 9:00, začíná v Justičním areálu v Praze na Míčánkách veřejné soudní jednání s ředitelkou Střední zdravotnické školy v Ruské, PhDr. Ivankou Kohoutovou. Kauza vznikla již v létě roku 2013, kdy se dvě muslimské studentky, jedna ze Somálska, druhá z Afghánistánu, ucházely o studium na SZŠ. Protože nedoložily v požadované lhůtě doklady, vyžadované pro přijetí ke studiu, odložila ochotná paní ředitelka předání až na nejzašší termín – začátek školního roku. První den výuky ale dokumenty stále neměla. Proto zavolala školním rozhlasem obě studentky, ať se zastaví v ředitelně. Dostavily se. Následovala hysterická scéna, dupání nohama a následný úprk somálské studentky (které vše musela z češtiny tlumočit Afghánka), že studovat vlastně nechce. A nebude. Ještě tentýž den se ale vrátila a přinesla kýmsi předvyplněný formulář žádosti o ukončení studia, kde jako důvod stálo, že nemohla při výuce nosit hidžáb.

Afghánka studovat nakonec začala, ale protože v pololetí propadala ze všech předmětů s výjimkou anglického jazyka, studium následně ukončila také. Po intervenci některých neziskových organizací se ale případu razantně ujímá úřad ombudsmanky Anny Šabatové. Věci tím dostávají rychlý spád. Na školu je poslána inspekce, která ovšem žádné pochybení nenalézá. Tlak sílí, následují další prověrky a inspekce, již negativní, a vše pak po třech letech vrcholí protidiskriminační žalobou, podanou v březnu minulého roku. Somálská stuentka Ayan Jamaal Ahmednuurová, žijící nyní ve Velké Británii, žaluje ředitelku Kohoutovou za diskriminaci a požaduje peněžitou náhradu ve výši mnoha desítek tisíc korun. Jako výstahu dalším, kdo by se chtěli podobného jednání dopouštět, jak stojí ve zdůvodnění právní zástupkyně žalující strany, Mgr. Radky Korbelové-Dohnalové. Má jít o precedentní rozhodnutí pro všechny podobné spory týkající se náboženských práv, která jsou v případném rozporu se sekulárním charakterem školství. Případném, protože ani studentky při přijímacím pohovoru, ani ředitelka školy, otázku hidžábu tehdy vůbec neřešila – toto slovo se poprvé objevilo až na Somálkou doneseném předvyplněném formuláři…       (Čtěte na stránkách Islám v ČR nechceme)


Pane Sobotko, nechte naše děti na pokoji! ..... Jestli je pro totalitní systémy něco typické, pak je to starostlivost o zdravý rozvoj dětí. Stát hnaný kupředu „pokrokovou" ideologií nevěří svým vlastním občanům a přebírá výchovu nejmladší generace plně pod svou kontrolu. Vzpomeňme na na Himmlerův program Lebensborn, kterak árijskými dětmi, dobře vychovanými ve specializovaných ústavech, zalidnit Třetí říši po vyhubení Židů a dalších „méněcenných" národů.

My dnes kroutíme hlavou nad praktikami norského Barnevernetu, jenž ročně odebírá „nespolehlivým" biologickým rodičům až 12 tisíc dětí, ale úplně nám uniká, že i na našem území Barnevernet roste. Tiše a nenápadně. Základy jsou již hotovy. Paradoxně se o ně zasloužili ti samí politici, kteří se rádi angažují v šílené norské kauze na obranu sourozenců Michalákových.

Časy se mění, ale stále snad platí, že 99 % rodičů chce pro své děti jen to nejlepší, byť každý přirozeně vidí lidské štěstí v něčem úplně jiném. Absolutní většinu z nich ale nikdo nemusí nijak zvlášť motivovat k tomu, aby se starala o zdraví svých ratolestí, jejich bezpečí, výživu, vzdělání a výchovu (jsem si jist, že i u migrantů plujících přes Středozemní moře, po nichž u nás všichni tak rádi plivou, je hlavní motivací zajistit lepší a bezpečnější život pro své děti).

Časy se mění, ale stále snad platí, že 99 % rodičů chce pro své děti jen to nejlepší, byť každý přirozeně vidí lidské štěstí v něčem úplně jiném.

Jsou to zejména Sobotkovi sociální demokraté, kteří mají pocit, že když rodičům nebudou neustále stát za zadkem, budou zde tisíce batolat umírat na podvýživu, jak mor se rozšíří negramotnost a ulice se zaplní hordami výrostků holdujících alkoholu a narkotikům.

Nestačí, že nám zákonem nařizují povinné očkování, povinné autosedačky, povinné přilby, povinné reflexní prvky (jako by některé ty věci nestačilo jen doporučit), on už musí být z nějakého neznámého důvodu zaveden i povinný poslední rok mateřské školy a povinná školní pamlsková prohibice. Rodičů se nikdo na nic neptá.

To, co sociální inženýr Marcel Chládek zahájil, dokončuje jeho podobně pokroková stranická kolegyně Kateřina Valachová. Jsem zvědav, co bude, až se ukáže, že jídelníček dětí se vůbec nezměnil a školáci, jejichž rodiče jim tolerovali svačinu v podobě chipsů a coca-coly, teď bez problémů „pašují" svou oblíbenou stravu z vietnamské večerky odnaproti. Co potom? Bude nepochybně nutné zákaz rozšířit na kilometrovou zónu kolem školy a dětem prohledávat batohy.       (Čtěte na stránkách Dotyk)


Zakázaný projev poslance Parlamentu ČR , PhDr.Zdeňka Soukupa! ..... Je to naprosto děsivý výsměch všem pracujícím lidem zde v České republice, plivnutí do obličeje a nalití kýblu výkalů na Vaši hlavu. Uvědomte si prosím, co s námi dělají….  Naprosto děsné je to, že politici pořád nic, jen tutlají, dělají, že se nic neděje, a řeší žabomyšiády.

Je to hotové, vetřelci budou v ČR dostávat 21.000,- Kč měsíčně, tyto „sociální dávky“ se jim budou doplácet z našich daní. Není to zákon, ale dohoda ministerstva financí, pro místní rozvoj a vnitra! Kolik máte za celoživotní práci Vy?

Zakázaný projev poslance Parlamentu ČR , PhDr.Zdeňka Soukupa ,poslance za Karlovarský Kraj – stojí za poslech. A je na pováženou , že ho můžeme slyšet jen z undergroundu ve slovenštině. https://www.youtube.com/watch?v=JnJTIc8ylkY        (Čtěte na stránkách Prvopodstata)


Německá vláda změnila ústavu - útočná válka ze strany BRD od 1.1.2017 není trestným činem .... Prvního prosince 2016 odhlasoval německý Bundestag zrušení § 80 trestního zákona s platností od 01. ledna 2017. Dle tohoto zákona bylo Německu znemožněno plánovat útočnou válku. Přesněji podle článku 26, § 1 Německé Ústavy:

„Ten, kdo připravuje útočnou válku (článek 26, § 1 Německé Ústavy), na které se má podílet Spolková republika Německo, a tím přivodí Spolkové republice Německa nebezpečí války, bude potrestán doživotním odnětím svobody nebo odnětím svobody trvající ne méně než deset let.“

Z jakého důvodu byl tento zákon zrušen lze jen spekulovat. Faktem ale zůstává, že Německo dostalo od NATO vrchní velení nad vojenskými operacemi v Pobaltí a v blízkosti ruských hranic. Od 1. ledna 2017 může tedy Spolková republika Německo opět poprvé od roku 1945 zahájit a podílet se na útočných válkách. Zrušení tohoto zákona proběhlo v tichosti a média o něm neinformovala. Většina německého obyvatelstva tak o zrušení tak závažného zákona vůbec neví. Informuje o tom německý web Anonymous.       (Zdroj: FreedomEurope)


Muslimové koupili Lázně Bělohrad a.s. Čeká Podkrkonoší podobný osud, jako Teplice?! ..... Podle výpisu z Justice.cz v únoru 2016 byli zaevidováni, jako představitelé, Lázni Bělohrad a.s. miliardáři z vládnouci rodiny šejku z Bahrajnu. Tito lidé již byli ve strukturách lázní i v předchozích letech: ALI KHALIFA JUMA KHALIFA ALNOAIMI, dat. nar. 1. listopadu 1956 Arad 245, Willa 246, Avenue 28, Bahrajnský stát. Den vzniku členství: 10. února 2016

SHAIKH ISA KHALID ABDULLA AL KHALIFA, dat. nar. 15. srpna 1979 A'Ali, Block 732, Road 3207 č. 293, Bahrajnský stát Den vzniku členství: 10. února 2016

Podle výpisu ma tato akciová společnost: 221 650 ks kmenové akcie na jméno v listinné podobě ve jmenovité hodnotě 1 000,- Kč Kolik z těchto akcií vlastní bohatí muslimští šejkové? Podle informaci, které jsem obdržel od informovaného zdroje, koupi Lázni Bělohrad a.s. podpořil samotný vládce Bahrajnu! Podle veřejného výpisu byly lázně původně majetkem českého státu. Naše vláda tak prodává majetek všech občanů a media si toho ani nevšimla? Nebo mají zakázáno o tom informovat?!        (Zdroj: Holešovská výzva)


Na Šumavě se objevila šelma připomínající kočku divokou ..... Fotopasti na jihočeské části Šumavy zaznamenaly pohyb šelmy, která připomíná kočku divokou. Ta zmizela z volné přírody v Česku přibližně před dvěma sty lety. Šelmy pravděpodobně přišly na Šumavu ze sousedního Bavorského lesa. ČTK to řekla Josefa Volfová z Hnutí Duha. Podle ní se dá těžko odhadnout, kolik koček divokých se v Česku momentálně vyskytuje.

"Akční rádius tohoto zvířete není nijak velký. Pohybuje se přibližně na dvou kilometrech čtverečních, ale většinou se jedná o těžko dostupná místa," uvedla Volfová. Podle ní je kočka divoká ještě plašší než rys ostrovid, který se na Šumavě také vyskytuje. "Takže pravděpodobnost, že by kočku spatřili turisté, je naprosto minimální," řekla.

Fotopasti na jihočeské části Šumavy zaznamenaly pohyb šelmy, která připomíná kočku divokou. Ta zmizela z volné přírody v Česku přibližně před dvěma sty lety. Šelmy pravděpodobně přišly na Šumavu ze sousedního Bavorského lesa. ČTK to řekla Josefa Volfová z Hnutí Duha. Podle ní se dá těžko odhadnout, kolik koček divokých se v Česku momentálně vyskytuje. Snímek byl pořízen fotopastí na podzim 2016.

Kočka divoká až do 18. století běžně žila v českých lesích. Postupně vymizela kvůli tomu, že ji zabíjel člověk. Její populaci navíc negativně ovlivnil přirozený úbytek pralesů.

"Naše fotopasti zachytily kočku divokou už před zhruba čtyřmi lety. V Bavorsku bylo v osmdesátých letech vypuštěno asi 120 jedinců kočky divoké a je jisté, že ta populace stále existuje, a není proto vyloučeno, že může být zdrojem pro výskyt v Pošumaví a na Šumavě. Bohužel, pořád je tato šelma ve volné přírodě vzácností," uvedl zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka.        (Čtěte na stránkách České noviny)


Senzační odhalení! Bývalý agent CIA odkrývá: Lžemi jsme rozporcovali Jugoslávii. Ze všeho jsme obvinili Srby ..... Bývalý agent CIA Robert Baer, který před několika lety opustil službu, odhalil největší tajemství této organizace, jak penězi a lžemi rozporcovali bývalou Jugoslávii a vinu za to všechno svedli na obětního beránka – na Srby.

Baer v interview, který poskytl v Quebecku (Kanada) u příležitosti své nové knihy „Tajemství Bílého odmu“, povídal o tom, co viděl, slyšel a zjistil během čtyř let, kdy jako agent CIA „operoval“ na území bývalé Svazové federativní republiky Jugoslávie, od Sarajeva po Slovinsko. Po své balkánské misi pracoval na úkolech na Blízkém Východu. Robert Baer je dnes prominentní spisovatel, sloupkař, který píše současně pro Time, Vanity Fair, Wall Street Journal a Washington Post. Interview, který poskytl Robert B. Baer webu Webtribune.com přinášíme vcelku:

Jaký jste měl v Jugoslávii první úkol? ... Přiletěl jsme ještě s třemi dalšími agenty helikoptérou. Dostal jsme se do Sarajeva 12. ledna 1991. naším úkolem bylo sledovat údajné srbské teroristy, kteří prý plánovali útok na Sarajevo.

Co to bylo za teroristy a proč plánovali útok? ... Dali nám soubory informací o skupině, která se jmenovala „Velké Srbsko“, kteří plánovali bombové útoky na klíčové budovy v Sarajevu, aby zabránili snaze, aby Bosna vystoupila z Jugoslávie.

Jestlipak tato skupina skutečně existovala a jaký byl váš skutečný úkol pod velením CIA? ... Ta skupina ve skutečnosti nikdy neexistovala! Naše velení nám lhalo! Naše mise ve skutenčnosti měl a za úkol zasít paniku mezi bosenské politiky, abychom jim naplnili hlavy myšlenkami, že je chtějí Srbové napadnout. Zpočátku jsme tomu věřili i my, ale časem naše podezření vzrostlo. Proč jsme všude šířili tuhle hysterii, když ta skupina vůbec neexistovala?

Kdy byla vaše mise ukončena? Měla nějaké pojmenování? ... Pro mne to všechno skončilo po dvou týdnech, protože jsme odejel z novým úkolem o Slovinska. Operace trvala měsíc a měla pojmenování „Pravda“, ačkoli to bylo něco úplně jiného

Proč jste odjel do Slovinska? ... Dostal jsme instrukce, že je Slovinsko připraveno vyhlásit nezávislost. Dostali jsme přes milion dolarů, abychom pomohli různým nevládním organizacím, opozičním stranám a početným politikům, aby šířili nenávist.

Co jste si myslili o té propagandě CIA a co si o tom mysleli vaši kolegové? ... Samozřejmě, nikdo neodmítá misi, kterou mu přikáže CIA. Zvlášť, když jsme všichni nervózní a náchylní k paranoie. Mnoho agentů a vedoucích pracovníků CIA zmizelo, protože odmítali šířit propagandu proti Srbům v Jugoslávii. Osobně jsem byl šokován množstvím lží, kterými nás „krmili“ agentura a politici! Mnoho agentů CIA se podílela na šíření propagandy a přitom ani nevěděli, co dělají. Všichni znali jen zlomek příběhu, a jen ti, kteří to všechno vymysleli věděli všechno, a to byli politici.c       (Čtěte na stránkách AC24)


Válka, která již zasáhla i Evropu je paradoxní v tom, že nechává většinu budoucích obětí v klidu. ..... Politici i vojenská generalita předstírá, že je mír a nepokoje, tím se rozumí vraždění civilistů a ničení materiálních statků, způsobují psychicky labilní jedinci, ojediněle muslimského vyznání. Tento fakt se válčící strany snaží prostřednictvím médií a dalších propagandistických nástrojů úporně skrýt.

Předžvýkaným podivným klidem a úklidem pravdivých informací do cenzorských šuplat, se nás snaží mocní držet v mezích zatím fungujících technologií a vymýváním mozků mantrou blahobytu.

Součástí plánů této USA vyvolané a denně přiživované sebevražedné války bylo bezesporu přimíchání islámského jedu po 11. září 2001. Newyorská reality show, přenášená briskně bezprostředně po útoku na dvojčata do celého světa, stvořila fenomém islámského terorismu, dříve okrajově vnímaného jako židovsko-arabský projev vzájemné nenávisti.

V důsledku trvajících amerických vojenských intervencí probíhají nadále vražedné boje, jejichž výsledkem jsou statisíce mrtvých civilistů, zničená města a rozvrácené celé státy.

Stvoření nebezpečí islámského teroru a jeho přenesení na evropský kontinent mělo posloužit ke sjednocení Spojených států evropských a amerických v absurdní unii, která by byla schopná ve velké přesile zaútočit na zločinecké Rusko.

Věci se ale nevyvíjejí podle plánu, protože Amerika opomněla zahrnout do tohoto smělého plánu lidský faktor, který už tolik plánů zhatil. Taktika zářijového útoku selhala a probuzení obyvatelé, nejen evropských států, dali ve své většině přednost hledání vlastní identity, návratu tradičních hodnot a znovu objeveného vlastenectví. O termínu vyrazit do finiše nebo stáhnout ocas mezi nohy, rozhodnou letošní německé a francouzské volby.

Dříve agilní Anglie je momentálně mimo hru – brexitem se v očekávání nejhoršího stáhla do modu znovunabývání vlastní identity. Americké volby již proběhly a přes zuřivý odpor, který vyvolaly u zřejmě již přežitých mocenských struktur, dávají světu naději na odvrácení další světové války.        (Zdroj: Quintus-Sertorius)


Proč existují muži? Vědci konečně vědí, jak vznikl sex ..... Důvodem pro existenci mužů není jejich intelektuální nepostradatelnost ani jejich oduševnělost, jak by si rádi mysleli. Biologové věří, že konečně našli odpověď, proč jsou samci pro existenci zvířat i lidí nepostradatelní – díky nim mohou potomci žen lépe přežít v prostředí plném nemocí.

reklama

Výzkumníci z University of Stirling zjistili, že populace vzniklé prostřednictvím pohlavního rozmnožování jsou více než dvakrát odolnější vůči infekčním nemocem, než když jsou vytvořené klonováním. Klonování, neboli bezpohlavní rozmnožování, je v přírodě velmi rozšířeným druhem rozmnožování, ale nejčastěji jen u jednodušších organismů.

Muži tedy vděčí za svou existenci tomu, že poskytují svým potomkům rezistenci vůči infekcím. „Infekce přenášené parazity by mohly vysvětlovat, proč samci a tedy i muži mohou existovat i nadále,“ vysvětlil dr. Stuart Auld z University of Stirling, který se na této studii podílel.

Genová i genetická směs ... Míchání z genů, které vzniká díky pohlavnímu rozmnožování, umožňuje populacím vyvíjet se a přizpůsobit hrozbám, jako jsou rychle se vyvíjející škůdci, mnohem rychleji, než ty vytvořené pomocí klonování. Rozmnožování, které zahrnuje pouze geny matky, není zdaleka tak rychlé ani schopné reagovat na infekce tak účinně.

To znamená, že genetické mutace, které činí člověka silnějším a zajišťují tedy darwinovské „přežití nejschopnějších“, budou předány na další generace nejrychleji právě přes sex. „Mutace se mohou objevit kdykoliv a kdekoliv, jde o hlavní zdroj veškerého biologického kolísání na Zemi. Sex je umožňuje kombinovat, rozděluje je a současně zesiluje jejich varianty schopné přežití,“ popsal dr. Auld. Populace, které se množí klonováním, jsou složené pouze ze samic a nepotřebují tedy sex pro rozmnožování.x       (Čtěte na stránkách ZOOM)


Záhady technologií dávných civilizací ..... Poslední každoroční celosvětová konference v Londýně, která hostila archeology a vědce, zabývající se výzkumem dávných kultur, došla k zajímavému vývodu: nejstarší civilizace měly (pro nás) překvapující technologie a znalosti. V průběhu vykopávek archeologové nezřídka objevují popisy různých technologií starověkých národů. V podobě skalních kreseb ptáků, kteří připomínají dnešní letadla a kosmické lodě, kamenných soch se skafandry, papyrů podrobně popisujících složité chirurgické operace a množství dalších artefaktů, které jsou složitými a přesnými mechanismy.

Jedním z takových artefaktů je mechanismus z Antikythéry, který si na dně Egejského moře poležel několik staletí. Objevili ho a vyzvedli z moře nedaleko ostrova Kréty. Nacházel se na vraku korábu, který se potopil v 85. roce př.n.l. Tento přístroj můžeme považovat za jednoho z prvních předchůdců našich počítačů.

Dalším důkazem vysoce rozvinuté inteligence našich předků jsou lebky, nalezené na Ukrajině v roce 1966. Radiouhlíková analýza prokázala, že stáří nálezu je 10 000 let. Co bylo ale poněkud zvláštní – v lebečních kostech byly provrtané otvory, což bylo možné pouze za použití určitých znalostí chirurgie, jednalo se o trepanaci.

Další záhada se objevila v roce 1976, kdy sovětští archeologové zkoumali v Zakavkazsku skytskou kulturu a našli egyptský papyrus s hieroglyfy, popisujícími tajemství života i smrti. Stáří nalezených dvou listů bylo určeno na 16. století př.n.l. Na tlejícím papyru byla informace o dvou žezlech, slunečním a měsíčním, které byly speciálně vyrobené pro faraóna. Popsaná technologie jejich výroby je velmi překvapující. Duté válce byly vyrobeny ze zinku a mědi a naplněny materiálem, který měl podle starověkých textů velmi silné léčebné účinky a napojoval se na biopole konkrétního člověka. Reguloval tlak, pulz a funkce životně důležitých orgánů. (Pozn. překl.: to velmi připomíná práci Valerije Uvarova a zároveň i další společnosti, která se zabývá výzkumem žezel, Rods-Kovtun.)

Podle jiné vědecké verze představovala tajemná žezla (válce) elektrické přístroje, které vysílaly impulzy do nemocných oblastí lidského organismu. Dávné zařízení nás navádí na současnou lékařskou metodu – elektroforézu, a sloužilo k uzdravování faraóna. Faktem je, že ve Starověkém Egyptě znali elektrické baterie a dokázali z nich získávat slabé elektrické impulzy pro léčebné účely. Podobný artefakt byl nalezen i v Iráku – „Bagdádská baterie“.       (Čtěte na stránkách Sueneé)


11.1. 2017     Jedenáctého ledna 1158 byl Vladislav II. na sněmu v Řezně korunován Fridrichem I. Barbarossou královskou korunou. Získal tak jako druhý Přemyslovec královskou hodnost.


Skandál v ČR: Sobotkova vláda vypracovala strategii, jak „transformovat“ názory veřejnosti na přátelské vůči přílivu migrantů ..... Českým vlasteneckým skupinám sa podarilo nabúrať do mailov českého premiéra Bohuslava Sobotku, jeho poradcu Ota Novotného, ako aj popredných predstaviteľov mimovládneho sektora od Kocába až po organizátorov manifestácií vítajúcich imigrantov.

Z odtajnenej emailovej komunikácie vyplával na povrch “plán komunikačnej stratégie Českej republiky k migrácii” vypracovaný poradcom českého premiéra Otom Novotným. Z neho vyplýva, že je nutné preorientovať komunikáciu viac na laickú verejnosť cez masové médiá, facebook, blogy, články a diskusné fóra s verejnosťou za účasti politikov a predstaviteľov mimovládnych organizácií. Informovanie musí zasahovať emócie a tiež vraj treba ovplyvňovať internetové diskusie.

Z prevedených sociologických prieskumov má vyplývať, že širokú verejnosť v otázkach migrácie ovláda strach, obavy a predsudky, a preto politiku migrácie odmietajú, avšak predsa len je možné verejnú mienku tvarovať, negatívne postoje oslabovať a u niektorých skupín i transformovať pozitívnym smerom. Je preto potrebné vypracovať hypotézy akou formou a akými typmi informácií, by sa dali tieto bariéry odstrániť a ako by sa dalo negatívne postoje meniť na pozitívne alebo ich aspoň neutralizovať.

Hlavným účelom stratégie má byť pomoc vláde získať pre jej migračnú politiku pochopenie a podporu verejnej mienky. Citlivý problém migrácie totiž nie je bez podpory významnej časti verejnosti riešiteľný. Predpokladom úspešnej komunikácie tohto problému je zdôrazňovanie potencionálnych prínosov integrácie migrantov do našej spoločnosti. Navrhuje začať tým, že masová imigrácia do Európy nie je žiadny nový jav. V dejinách Európy sa už opakovala veľakrát a Európa si s ňou vždy poradila a že máme dobré skúsenosti s integráciou Ukrajincov či Vietnamcov. Prínosy integrácie majú byť nielen kultúrne, ale aj ekonomické – údajný nedostatok pracovných síl.

Ďalšie varianty toho, ako česká vláda hľadá spôsoby, ako verejnosť oklamať miesto toho, aby záujmy verejnosti obhajovala, si prečítate aj v ďalších dokumentoch, v ktorých sa píše, že český minister vnútra Chovanec išiel na hlasovanie o kvótach v európskej rade ministrov vnútra ako ten, čo sa nechá prehlasovať a to z dôvodu, aby mohol hrať na domácej scéne silného muža, ktorý háji český národný záujem proti bruselskej byrokracii.        (Čtěte na stránkách AC24)


Piloti, lékaři a vědci přinášejí alarmující svědectví o dlouhodobé existenci umělých zásahů do atmosféry ..... kde odborníci z řady odvětví uvádějí důkazy potvrzující dlouhodobou existenci geoinženýrských programů na ovlivňování počasí a důsledky z toho vyplývající pro lidské zdraví a životní prostředí.

Piloti, lékaři, meteorologové a další mluví o alarmujícím nárůstu množství nanočástic hliníku, baria, stroncia, atd. v pozemském ekosystému, o programech NASA a americké vlády na ovlivňování počasí, na metalizované palivo, o změnách v počasí za poslední desetiletí či o vývoji rostlin odolných hliníku u Monsanta, atd.       (Video s českými titulky najdete na stránkách Svět kolem nás)


Po čtyřicítce podle vědců příliš práce škodí ..... Je sice pravda, že práce člověka zušlechťuje, ale pokud je jí příliš, platíme za to určitou cenu: výrazně klesne náš kognitivní výkon. Slábne paměť, duševní činnost a schopnost uvažovat, a to s sebou nese i nižší produktivitu práce. Po čtyřicítce to postihuje každého, kdo pracuje více než 25 hodin týdně. Vyplývá to ze studie, na které pracoval tým australských a japonských vědců a jejíž výsledky publikoval Institut aplikovaného ekonomického a sociálního výzkumu v Melbourne.

Vědci zkoumali kognitivní schopnosti více než 6500 Australanů ve věku nad čtyřicet let a srovnávali výsledky těchto testů s počtem hodin, který tito lidé za týden odpracovali. Z jejich analýzy vyplynulo, že existuje komplexní vztah mezi prací a inteligencí: jestliže účastníci výzkumu pracovali méně než 25 hodin týdně, pak zřejmě jejich práce vedla ke zvyšování duševní kapacity, ale jakmile pracovali více než 25 hodin týdně, nastala rychle opačná situace.

"Práce zřejmě zpočátku mozkové buňky stimuluje. Na určitém stupni ale vstupuje do hry stres spojený s fyzickou a duševní prací a příznivý vliv práce začíná potírat. Příliš mnoho práce z hlediska kognitivních funkcí je horší, než když nepracujeme vůbec," citoval italský deník Corriere della Sera Colina McKenzieho z japonské Univerzity Keio.

Vědci zatím analyzovali jen souvislost, která existuje mezi počtem týdně odpracovaných hodin a kognitivním výkonem, a nezjišťovali, jaká je příčina pozorovaných výsledků. Autoři studie však předložili dvě hypotézy: je to stres a nedostatek spánku. Tito činitelé mohou hluboce ovlivňovat strukturu a kapacitu našeho mozku.       (Čtěte na stránkách České noviny)


Komu věří Amerika? Pouze 1 ze 6 věří báchorkám o ruském hackingu voleb ..... Zvolený president Donald Trump vystavil tweet, že „je na americkém lidu, aby si udělal úsudek, pokud jde o pravdu.“ A nyní máme odpověď.

Když John Harwood ze zpravodajství CNBS, který podlézá Podestovi a zavrhujeTrumpa, položil otázku „Komu věříš, Ameriko?“ [ohledně ruského hackingu: WikiLeaks nebo americkým tajným službám] domníváme se, že nečekal odpověď, kterou dostal od více než 84 000 amerických občanů... 84% věří Wikileaks, jen 17% věří "analýzám" oficiálních představitelů.

Takže opět promluvil „hlas lidu“ a řekl, že jenom jeden občan ze šesti věří báchorkám, které pro něj vymýšlí elitami řízený establishment a vláda.

Totéž potvrzuje i průzkum Lou Dobbse, provedený počátkem týdně. Komu věříte ohledně tvrzení o ruském hackingu? 94% věří Julianu Assangeovi, 6% presidentu Obamovi.

Establishment si opět nevzal absolutně žádné poučení z volební kampaně Donalda Trumpa, a odmítá naslouchat čemukoli, co přichází zvenčí do jejich pohodlné zvukotěsné komory, v níž si odžívají své životy jako křečkové běhající v kolotoči.        (Čtěte na stránkách OrgoNet)


Proč nemohou opice mluvit? ..... Tato otázka možná zní jako z mateřské školky, ve skutečnosti si s ní ale lámou hlavu nejvýznamnější vědecké kapacity už celá desetiletí. Nikdo neočekává, že nám ostatní primáti na počkání složí a odrecitují sonet, proč se ale jejich zvukové projevy svou informační úrovní lidské řeči alespoň neblíží?

Respektive, proč nejsou zvukové projevy našich nejbližších příbuzných o nic blíže lidské řeči než způsoby komunikace celé řady nám daleko vzdálenějších druhů?

Řada tvorů, včetně tak exotických, jako jsou papoušci nebo sloni, se dokáže naučit napodobovat lidskou řeč. Oproti tomu primáti, dokonce ani lidoopi, nezvládnou ani po mnohaletém tréninku víc než pár šeptem pronesených pokusů.

V průběhu času se ustanovily dvě konkurenční teorie, které se paradox "nemluvících primátů" snaží vysvětlit: Buď za vším stojí jejich mozek, který není tak rozvinutý, aby komplexní komunikaci blízkou lidské zvládl, nebo uspořádání opičích hlasivek, hrtanu a ústní duriny, které neumožňuje vyloudit tak bohatou škálu zvuků, jakou zvládne lidské hrdlo.

Vysvětlení samozřejmě může ležet i někde mezi – možná, že primáti sice vlastní skvělé zvukové ústrojí, ale mozek jej nedokáže ovládat. Pro teď si však situaci zjednodušme na dva extrémy.

Velkým zastáncem první teorie byl už Charles Darwin. Věřila ji rovněž většina výzkumníků až do konce šedesátých let dvacátého století. Na druhou stranu se váhy převrátily po publikování významného článku amerického badatele P. H. Liebermana a jeho kolegů, kteří pečlivě prozkoumali ústní dutinu a hrtan mrtvého makaka a pořídili jejich sádrový odlitek. Ten následně změřili a výsledné údaje zadali do počítače, aby zjistili, jak širokou paletu zvuků může makak vydávat.

Výsledek všechny překvapil – zvukové možnosti makaků jsou velmi omezené a lidským se ani nepřibližují. I kdyby opičí mozek na sofistikovanou řeč stačil, makakové ji z čistě mechanických důvodů nezvládnou. Výsledky experimentů s jinými metodami komunikace – například pomocí znaků – navíc ukázaly, že jsou lidoopi schopní komunikovat poměrně dobře. Druhá teorie se tak stala učebnicovou pravdou.       (Čtěte na stránkách Nedd)


Nová mise na obzoru: NASA chce vypravit misi k železné planetce Psyche ..... Planetku 16 Psyche objevil v roce 1852 Annibale de Gasparis z italské Neapole. Planetka je pojmenována po řecké nymfě Psýché.

Psyche (16 Psyche) je poměrně velká planetka hlavního pásu ležícího mezi drahami Marsu a Jupitera. Její průměr je okolo 200 kilometrů a jde tak o největší planetku typu M. Kdysi ale bývala mnohem větší. Podle vědců je planetka 16 Psyche pozůstatkem dávné planety, která v důsledku kolizí ztratila svůj obal, až z ní zůstalo jen holé jádro složené převážně z niklu a železa. Podle některých odhadů mohla být v minulosti velikostně srovnatelná s Marsem.

NASA se nyní rozhodla, že k planetce vyšle sondu. Ta by měla odstartovat v roce 2023, přičemž svého cíle by měla dosáhnout v průběhu roku 2030.

Hrdinové budoucnosti ... Kromě mise k Psyche oznámila NASA i další vesmírný projekt. Tím má být vyslání sondy Lucy na průzkum trojských asteroidů u Jupitera. Trojské asteroidy jsou velmi zajímavými objekty – obíhají totiž kolem Slunce po stejné dráze jako jejich „mateřské“ planety, ale nejsou přitom na jejich oběžné dráze.

Sonda Lucy má startovat v říjnu 2021 a do svého prvního cíle – hlavního pásu asteroidů – má dorazit v roce 2025. Mezi roky 2027 až 2033 má prozkoumat šest jupiterových trojánů

Obě mise jsou součástí vědeckého programu Discovery, jehož cílem je podpora menších, nepilotovaných misí obvykle s nízkým rozpočtem. V minulosti v tomto programu uspěl například projekt sondy Dawn, která aktuálně krouží okolo planetky Ceres, sondy Messenger zkoumající Merkur nebo kometární sondy Deep Impact.       (Čtěte na stránkách Tajemství vesmíru)


Zažíváme velké stěhování národů ze Země do digitální Nezemě ..... „Pokud člověk tráví víc než polovinu bdělého času koukáním na to černé zrcadlo, protože váš mobilní aparát a koneckonců i vaše obrazovka je černé zrcadlo, tak se těžiště jeho duše přestěhovalo do digitálního světa,“ říká Tomáš Sedláček - Foto: Jan Bartoněk

„Pokud člověk tráví víc než polovinu bdělého času koukáním na to černé zrcadlo, protože váš mobilní aparát a koneckonců i vaše obrazovka je černé zrcadlo, tak se těžiště jeho duše přestěhovalo do digitálního světa,“ říká Tomáš SedláčekFoto: Jan Bartoněk

Postihl vás osobně nějak český výpadek služeb společnosti Google? ... Já jsem nebyl v České republice, takže jsem se tomu svým vlastním tokem vyhnul a mě to nepostihlo. Ale vím, že mezi mými kamarády to vyvolalo mírnou nervozitu až zmatek. Je potřeba podotknout, že nevypadl internet, což by asi bylo opravdu kritické, ale jen jeden z vyhledávačů, i když asi nejdůležitější.

Jaký je negativní dopad přestěhování dokumentů ze šanonů na servery? ... Má to, jako každé stěhování, své výhody i neskutečná rizika. Vy tomu říkáte stěhování, já tomu říkám luxování. Jsme v době, kdy zažíváme velké stěhování národů – nikoliv z bodu A do bodu B, ale ze Země do digitální Nezemě. Hezký způsob, jak to vyjádřit, je úvaha o budíku. Ještě před deseti lety budík vypadal jako kovový, téměř kilo vážící ciferník, na kterém byly dva zvonečky, mezi nimi kmitající kladívko, a toto byl budík. Budíky už dnes téměř vymřely, mobil je vyluxoval, takže by se dalo říct, že digitální svět zabil budík v jeho těle, ale jeho duše (ukazuje na mobil) žije dál. Ta duše budíku, budíkovitost, je v mém mobilu – na mé úvodní stránce, 3. čudlík vlevo zdola. Tam je – ale není budík, protože když mobilní aparát otevřu, tak uvnitř žádný budík není.

Takže duše lidí, kteří vytvořili ty dokumenty, se tak trochu přestěhovala na internet? ... Přesně tak. Dalajláma na toto velice vtipně reagoval v jednom dokumentu o umělé inteligenci. Když se ho technici ptali, co si o tom myslí, tak řekl, že v jistém smyslu se naše duše reinkarnují do počítačových programů, dokumentů, fotek nebo video záznamů, které o sobě uploadujeme do toho cloudu, nebo-li nebe – i ten název je vlastně vtipný, a jak mobilní svět luxuje dotýkání, je nám to plně kompenzováno dotykovým displejem. Takže i dotýkání se vlastně luxuje. A teď si pojďme udělat seznam toho, co to všechno vyluxovalo – tužku, papír, zápisník, videokameru, mikrofon, kamarády, alba, knížky…       (Čtěte na stránkách Rozhlas)


Z 1. února se stává Den bez palmového oleje, v příštích letech by se mohl rozšířit do dalších zemí světa ..... Přesně rok od spuštění úspěšné facebookové akce oslovování výrobců, kteří do svých výrobků používají palmový olej, bude 1. únor Dnem bez palmového oleje. V dalších letech by se s šířením “protipalmového” hnutí z Česka do dalších zemí světa mohl stát dnem mezinárodním.

1. února 2017 uběhne přesně rok od úspěšné facebookové akce “Den, kdy řekneme firmám, že tu nechceme jejich výrobky s palmovým olejem”. Od té doby se problémy spojené s výrobou a spotřebou palmového oleje dostaly do povědomí široké veřejnosti. Na soustředěný tlak spotřebitelů reagovaly mnohé tuzemské firmy, které palmový olej ve svých výrobcích nahradily nebo se snaží nahradit méně problematickými alternativami. Podle průzkumu Českého rozhlasu z roku 2016 se palmovému oleji vyhýbá každý třetí obyvatel ČR.

Koalice proti palmovému oleji (KPPO) se rozhodla vyhlásit 1. únor “Dnem bez palmového oleje” (www.fbl.me/PalmOilFreeDay). Ambicí do dalších let je jeho rozšíření na mezinárodní úroveň. Aktivita tohoto hnutí, které podle slov primatologa dr. Stanislava Lhoty nemá na světě obdoby, se nyní zaměřila také do zahraničí a boj proti palmovému oleji plánuje rozšířit i do dalších zemí celého světa.

Jedním z cílů Dne bez palmového oleje zůstává samozřejmě omezení vlastní konzumace výrobků s palmovým olejem. Po vzoru loňské akce by však lidé mohli opět hromadně oslovovat výrobce, kteří palmový olej ve svých produktech stále používají. K oslovení výrobců lze využít aplikaci na webu bezpalmaku.cz, pro usnadnění nákupu zavedl např. online obchod rohlik.cz bezpalmový filtr.

„Trh za poslední rok již na hnutí proti palmovému oleji v České republice zareagoval. Na webu Koalice proti palmovému oleji v sekci ´bezpalmových´ potravin a firem se postupně objevují společnosti, které palmový olej ve svých výrobcích nikdy nevyužívaly či s ním už skoncovaly nebo se o to alespoň postupně snaží,“ říká koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová.       (Čtěte na stránkách Agris)


Prý v USA nevzrostla kriminalita. Obama se na konci svého působení snaží opíjet rohlíkem. Tohle mu uvěří nanejvýš v České televizi, Lidovkách nebo jiné propagandistické troubě. Čísla totiž říkají něco jiného ..... Končící americký prezident Barack Hussein Obama se v Harvard Law Review snaží občany USA přesvědčit, že „zde není žádná rostoucí vlna kriminality“. Čísla ale miláčka globální kavárny usvědčují ze lži. Obama v Harvard Law Review tvrdí: „Není zde žádná rostoucí vlna kriminality… Zločinnost zůstává téměř na historickém minimu… Používal jsem také svou pravomoc udělovat milosti v míře nebývalé v moderních dějinách, abych zmírnil nespravedlnost ve federálním systému… Budu prvním prezidentem za poslední desítky let, který opouští úřad s menším počtem vězňů ve federálních věznicích, než byl, když jsem se ujímal úřadu…“

Zpráva FBI o kriminalitě ukazuje od roku 2014 do roku 2015 nárůst 10,8 %, pokud jde o vraždy, což je největší nárůst za jeden rok od roku 1971, k tomu se ještě přidává celkový nárůst 3,9 % všech násilných trestných činů.

Dokonce i levicové Brennanovo centrum pro spravedlnost navíc ve své předběžné analýze přiznává, že v letech 2015 a 2016 došlo k nárůstu kriminality:

„[V roce 2016] míra násilných trestných činů podle všeho mírně vzroste o 5,5 procent, k čemuž z poloviny přispěl nárůst v Los Angeles (o 13,3 procenta) a Chicagu (o 16,2 procent)… Celostátně počet vražd podle všeho vzroste v roce 2016 ve srovnání s rokem 2014 o 31,5 procent, což je z poloviny dáno větším počtem vražd v Baltimoru, Chicagu a Houstonu.“ Možná by Obama měl říct, že „zde není žádná rostoucí vlna kriminality“, do očí pozůstalým po zhruba 1 500 obětech vražd.       (Čtěte na stránkách FreeGlobe)


Omezování svobody slova, stále více nikábů na veřejnosti, tiše tolerované šaría soudy... Kapitulace Západu, varuje italský publicista ..... Italský publicista Giulio Meotti tvrdí, že Západ prohrává s islámem také proto, že neustále ustupuje. Džihádisté si jsou prý vědomi toho, že Evropané v historii rádi a často ustupovali. Meotti konkrétně poukazuje na mírovou konferenci v Mnichově v roce 1938, kdy bylo Československo nuceno předat část svého území Německu.

Meotti poukazuje na prohlášení někdejšího vůdce al-Káidy Usámy bin Ládina a současného vůdce Islámského státu Abú Bakra al-Bagdádího, kteří shodně nabízeli Evropanům příměří. „Požadovali jediné, aby se obyvatelé starého kontinentu vzdali účasti v bojích proti terorismu. Tedy, aby se vzdali. Před třinácti lety takto uspěli ve Španělsku. Do několika týdnů po březnovém útoku v Madridu tehdejší socialistická vláda rozhodla o stažení svých vojáků z Iráku.“

„Mnozí tehdy vnímali tento krok jako obrovský triumf al-Káidy. Několik měsíců po stažení španělských vojáků premiér Zapatero prohlásil, že boj za rovnoprávnost je účinnější zbraň proti terorismu než zbraně,“ podivuje se Meotti a zmiňuje reakci francouzské a německé vlády po teroristickém útoku v Paříži a Berlíně. „Co udělali? Vůbec nic! V prvním případě se jen prezident Hollande a kancléřka Merkelová chytili společně s dalšími politiky za ruce při mírovém pochodu.“

Podle Meottiho mění džihád život běžných Evropanů v mnoha směrech. „Je omezována svoboda projevu, čím dál častěji se na veřejnosti objevují nikáby, v mnoha západoevrospkých metropolích fungují za tichého souhlasu úřadů šaría soudy a v konečném důsledku výše zmíněného tato místa houfně opouštějí židovské komunity. Muslimští reformátoři jsou umlčováni a integrace muslimů selhává na celé čáře.“

Jak tvrdí Meotti, Západ naprosto rezignoval v boji za udržení svých náboženských i kulturních tradic. „Jedním z posledních důkazů kapitulace Západu je rezoluce OSN a UNESCO, podle které je posvátné místo pro Židy, Staré město v Jeruzalémě, islámské. A to přesto, že až do sedmého století islám neexistoval a Staré město má tradici více než dva tisíce let. Příští týden se navíc uskuteční v Paříži další z mírových konferencí, na které OSN patrně odhlasuje založení samostatného Palestinského státu.“

„Bude to další z důkazů kapitulace Západu tváří tvář teroru. Vidím tady jistou podobnost s rokem 1938, kdy se v Mnichově konala konference, na které představitelé západních mocností vyhověli Hitlerově požadavku a hodili mu do chřtánu Československo. Britský premiér Chamberlaine a spol. svůj ústupek Hitlerovi v podobě okleštění hranic Československa vydávali za naději pro mír. O šest měsíců později Hitler vtrhl do zbytku země a ta se stala součástí Říše. Stejně jako dnes Izraelci, také Čechoslováci tehdy byli označováni za ‚narušitele míru‘. Slovo ‚mír‘ dnes může často znamenat pouhou kapitulaci před islámem.“       (Zdroj: Parlamentní listy)


10.1. 2017     Dnes je sympatický svátek - Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. Tento den se slaví, protože tuleni, lachtani a velryby jsou vzácní savci, kterých v přírodě ubývá, a tak je potřeba je chránit. Například před lidmi, kteří je zabíjejí pro svůj užitek.


V Evropě ožívá supervulkán, který vyhubil neandrtálce ..... Nebezpečí, které hrozí světu od slavného supervulkánu Yellowstone, je populární i díky filmům, které na toto téma vznikly. Málokdo ale ví, že stejná časovaná puma tiká pod Evropou - že na jihu Evropy se probouzí nejnebezpečnější sopka kontinentu, jejíž výbuch by zničil větší část Itálie a změnil světové klima. Vědci chystají vrt do nitra supervulkánu, někteří se ale bojí, že tak probudí spícího netvora.

Slavné italské sopky Vesuv, Etna nebo Stromboli jsou pouhými prskavkami ve srovnání s téměř neznámým vulkanickým územím Campi Flegrei (v italštině Planoucí pole), jehož část leží pod hladinou Středozemního moře. V jeho nitru vře stejné jezero žhavého magmatu jako pod Yellowstone - a v prosinci italští vulkanologové oznámili, že možná míří k povrchu.

"Campi Flegrei se blíží ke kritickému bodu, po jehož dosažení dojde k erupci," tvrdí zpráva vulkanologického týmu vedeného Giovanim Chiodinim z Národního geofyzikálního institutu v Římě. A vulkanolog.        (Čtěte na stránkách Novákoviny)


Zuby našich dětí: Jak je správně čistit ..... Když nás bolí zub, jsme opravdu nešťastní. Spěšně vyhledáme lékařskou pomoc v touze najít co nejdříve úlevu. Níže uvedený citát profesora Sedelmayera* by se mohl stát prevencí pro zástupy zoufalých pacientů zubní pohotovosti:

„Čistý zub se nezkazí. Nenechte se zmást povídačkami o špatném životním prostředí a výmluvami na dědičnost. Zuby se kazí prostě proto, že jsou špinavé. Myli jste někdy porcelánové umyvadlo? Když z něho kartáčkem vydrhnete ten měkký povlak, v němž se usazuje špína, zbude tvrdý povrch, na němž se nemá šanci nic uchytit. Nepotřebujete žádnou chemii. Potřebujete kartáček a trpělivost. “ prof. Jiří Sedelmayer, stomatolog**

Zeptali jsme se paní Marie Plešingrové, Dis, ze zubního centra Artdent, jak správně dbát na zubní hygienu dětí a jak předcházet kazům.

Děti jsou taková samostatná kapitola v čištění zubů. Od jakého věku doporučujete, aby si děti začaly čistit zoubky, nebo potažmo rodiče aby jim čistili zuby?

U dětí je to velmi individuální s věkem – některé dítě to zvládne: v pěti, šesti letech si vyčistí zuby.

Některé není tak zručné, třeba se to naučí až v osmi letech. Doporučujeme zhruba do 8-12 let, aby rodiče kontrolovali a dočišťovali zuby dětem. V podstatě to záleží na šikovnosti toho dítěte. V tom školkovém období, asi ve 3 letech, dát dítěti kartáček, aby si vyčistilo zoubky, a rodiče je pak zkontrolují a dočistí.       (Čtěte na stránkách Velká Epocha)


Další objev u Antikythéry: Potápěči našli tajemnou kostru! ..... Jen málo lidí nezná Mechanismus z Antikythéry – záhadné ozubené soukolí nalezené ve vraku římské lodi blízko řeckého ostrova Antikythera. Nyní se ukazuje, že naleziště rozhodně nevydalo ještě všechna svá tajemství.

Potápěči ve vraku nedávno našli 2000 let staré kosterní pozůstatky, které zřejmě patří jednomu z členů posádky. Kostra, která byla pohřbená vrstvou písku, je podle badatelů velmi dobře zachovalá, což usnadní její zkoumání.

Z analýz bychom například mohli zjistit, odkud člověk pocházel a především, zda neměl s mechanismem něco společného. Mohly by pod pískem ležet i další kostry a mezi nimi třeba i ostatky toho, kdo legendární mechanismus vlastnil či dokonce sestrojil?       (Zdroj: EpochaPlus)


Na Slunci se děje něco záhadného. Skrývá NASA před veřejností pravdu? ..... „Dívám se na slunce a vidím nějakou planetu? Nebo UFO? Co vráží do našeho slunce a sedá si na něj. A teď ta planeta? Nebo to UFO? Odlétá ze slunce a nechává v něm díru.

Ať je to, co je to, NASA, ty budeš mít jasné fotky, abys nám je ukázala. NASA, ty nám o tom lžeš. NASA, to je od tebe ošklivé, skrýváš před námi pravdu!“ domnívá se autor příspěvku. Je to nějaká sluneční anomálie nebo se u slunce objevuje obrovitý objekt a ze slunce tahá energii? Tento sférický objekt je podobným děsivému už známému ohromnému temnému sférickému objektu u slunce zachycenému 11. března 2012 a 27. ledna 2016. Tehdy z toho byla spousta lidí zmatených a pokoušeli se tuto bezprecedentní událost vysvětlit. Tento unikátní jev je tak zajímavý, že opět vyvolává spoustu otázek o tom, zda tyto objekty využívají slunce jako zdroj energie, nebo jestli to je nějaká forma kontroly kosmického počasí, prováděná těmito objekty.       (Zdroj: AC24)


Uhlíkové planety ..... Diamantové pláže omývané mořem dehtu. Rozžhavené pouště černého, sazím podobného prachu bez jediné kapky vody pod nepřívětivým nebem plným jedovatého smogu. Takové, a možná ještě podivnější scenérie nabízejí uhlíkové planety. Naše Sluneční soustava nic podobného nezná, ve vzdáleném vesmíru ale mohou existovat i takto exotická místa. Jsou uhlíkové planety pravidlem, nebo výjimkou? A co jejich případná existence znamená pro možnosti života ve vesmíru?

Rozmanitost světů ... Krátce po svém vzniku byl vesmír fádní pustinou vyplněnou pouhými dvěma plyny – vodíkem a héliem. Všechny ostatní atomy musely být teprve „uvařeny“ ve fúzních reaktorech hvězd a odtud rozptýleny do prachoplynných mračen, z nichž později vznikaly generace nových stálic, tentokrát již doprovázené kamennými planetami – včetně té naší.

Je ale materiál, z něhož se hvězdy a planety rodí, vždy a všude stejný? Pochopitelně nikoli. Různé skupiny prvků byly vytvořeny různými typy hvězd a rozptýleny různými procesy (odnášením hvězdným větrem, výbuchy supernov typu I a II aj.). Každé prachoplynné mračno, které se kdy stalo hvězdnou porodnicí, mohlo od „kosmických sudiček“, rozumějte zanikajících hvězd, které se nachomýtly do jeho blízkosti, dostat do vínku poněkud jinou směs prvků. Kosmochemici a planetární geologové teprve začínají doceňovat, jak by tato variabilita mohla ovlivnit životadárnost planet.

Na přelomu tisíciletí upozornil americký geolog Eric Gaidos na pozoruhodnou možnost, že řada planetárních soustav se mohla zformovat z materiálu mimořádně bohatého na uhlík. Sice by se v nich mohly zformovat planety s pevným povrchem, ale z chemického hlediska by se Zemi vůbec nepodobaly – později se pro tyto světy vžil název uhlíkové planety.

Vodík, hélium, kyslík, uhlík a dusík jsou dominantními prvky ve vesmíru, nikoli ale na planetě Zemi: Přes 90% její hmotnosti tvoří železo, křemík, hořčík a kyslík. Není tedy zvláštní spíš Země, kde je uhlíku jako šafránu, než ony hypotetické uhlíkové planety?       (Čtěte na stránkách OSEL)


Neizolovanější záchod na světě: Kadibudka uprostřed sibiřské pustiny ..... Na první pohled vypadá dost chatrně. Dřevěná kadibudka na meteorologické stanici v Kara-Tyurek je zřejmě neizolovanější toaletou na světě. Daleko v opuštěných horách sibiřské Altaje stojí meteorologická stanice, pojmenovaná podle hory Kara-Tyurek, v místním jazyce „Černé srdce“. Její stálou posádku tvoří pět mužů, jejichž jediným spojením se světem je jednou za měsíc návštěva kurýra pro naměřená data a občasný přílet helikoptéry se zásobami. K nejbližší vesnici je to vzdušnou čarou téměř 100 kilometrů, do daleké Moskvy pak bez mála 3 300 kilometrů. Jako toaleta slouží meteorologům tato budka, houpající se na skalní hraně 2 600 metrů nad mořem. Odměnou za poněkud riskantní posezení je krásný výhled na okolní hory bez jediného živáčka.        (Zdroj: 100+1)


Uzeniny a kontroverzní E250 ..... Rádi začínáte den ve společnosti bílého pečiva bohatě obloženého šunkou či salámem, případně lákavě vyhlížejícími nožkami, byť i dietních, párků? Klobásy, slanina a další libozvučné uzeniny, na které uši mnohých stále ještě slyší. Dnešním článkem bych velmi ráda upozornila na to, co je často ukryto pod „lákavě“ vyhlížejícím střívkem, obalem, krabičkou či umělou hmotou. Protože masné výrobky, jak je znaly ještě naše babičky, za tu hezkou řádku let podstatně změnily nejenom chuť, ale také složení.

Inspiraci a témata ke všem mým článkům většinou nese život sám. A mnohdy stačí před Silvestrem nakouknout do nákupních vozíků, které kolem projíždějí naložené až po samý kraj. Čím? Většinou nesmysly, které si naši energii, v podobě peněz, nezaslouží. Za takové „potraviny“ vnímám sladkosti, nejrůznější vyumělkované pečivo, například Homerův proslulý barevný koblih, mnohé slané pochutiny, těžký alkohol, polotovary, sladké limonády, ale také uzeniny. Pokud již máme chuť na nějakou tu dobrotu, upřednostněme spíše kvalitní sýr přírodního typu. Proč? Poslední dobou ke mně totiž přicházeli klienti s nejrůznějšími trávicími neduhy, mnohdy i kancerózního typu. A když jsem chtěla vidět, jak doposud jedli, jejich jídelníček se uzeninami jenom hemžil.

Čím nám uzeniny energii berou ... Začněme například tím, že v mnohých uzeninách nacházíme často jen mizivé procento čistého masa, kdy zbytek produktu dotváří separát. Separátem rozumíme kosti, chrupavky, šlachy, na kterých ulpívají kusy masa, které se protlačí přes perforovaný plech. Vše, co se pod tíhou rozdrtí a přejde do masové směsi, konzumujeme. To, co tlaku nepodlehne, odchází pryč. Mnohdy tak kromě masa konzumujeme také chrupavky a rozdrcené kosti. Pokud by většina zastánců uzenek shlédla postup přípravy jejich milovaných svačinek, pevně věřím, že by se dala na veganskou cestu.        (Čtěte na stránkách CelostniMedicina)


Elektrárna Tři soutěsky: Velkolepá stavba, nebo průšvih století? ..... Pro Čínu to byla velká sláva, když se v roce 2012 otevírala gigantická vodní elektrárna Tři soutěsky. Z technologického hlediska se bezesporu jedná o pozoruhodné dílo, avšak cena, kterou za největší hydroelektrárnu světa Číňané zaplatili, nebyla malá.

Náklady na výstavbu dosáhly téměř 40 miliard dolarů, tedy téměř jednoho bilionu korun. Z takové částky by český státní rozpočet dokázal žít celý rok. Na stavbu se spotřebovalo 27,15 milionu krychlových metrů betonu a 281 000 tun kovu. Vykopáno bylo 102,6 milionu kubických metrů kamene a zeminy. Použito bylo 29,3 milionu kubických metrů kamene a 354 000 tun betonářské oceli. Svůj otisk na stavbě zanechalo čtvrt milionu lidí. Nejen Číňanů. Peking si k výstavbě pozval i odborníky z Kanady, Norska, Německa či Francie. Velkolepá stavba navždy přeměnila tvář provincie Chu-Pej v centrální Číně.

Čínská ekonomika je sice poněkud nafouklá bublina, avšak stále má vysoké ambice a státní aparát ji tlačí vzhůru, ať to stojí, co to stojí. I za cenu hororových pracovních podmínek pro dělníky, ničení životního prostředí či dumpingu vývozních artiklů. Rozvíjející se ekonomika, která se stále nemůže považovat za tržní, samozřejmě potřebuje spoustu energie. Dosud byli Číňané závislí především na uhelných elektrárnách, v zemi se ovšem rozvíjí i jaderná energetika. Část energie Číňané získávají z vody. Zde hraje prim právě elektrárna Tři soutěsky. První plány na její výstavbu pocházejí z roku 1919, kdy o ní začal uvažovat zakladatel moderní Číny Sunjatsen (1866–1925). Jenže Čínu čekaly jiné, důležitější starosti. Útok Japonska, občanská válka i pozdější komunistické experimenty, které způsobovaly hladomory, začátek stavby posunuly až do devadesátých let.

Přehrada zadržuje řeku Jang-c‘-ťiang u města I-čchang v provincii Chu-pej. Poslední ze 32 generátorů vodní elektrárny byl spuštěn v červenci roku 2012. Celkový výkon je úctyhodný, dosahuje 22 500 MW, tedy stejně, jako jedenáct jaderných elektráren v Temelíně. Přehradní hráz je 185 metrů vysoká a 2309 metrů dlouhá. Tak vznikla nádrž dlouhá 660 kilometrů, široká průměrně 1,1 kilometru a hluboká kolem 180 metrů. Voda zaplavila plochu 1084 kilometrů čtverečních a může pojmout až 39 miliard krychlových metrů vody. Vešlo by se do ní celkem 54 objemů největší české přehradní nádrže na Orlíku.       (Čtěte na stránkách 21@století)


Zahřívat se v zimě alkoholem představuje riziko ..... Až 73 procent lidí se v zimě snaží zahřát alkoholem. Vyplývá to z průzkumu Fóra „Pij s rozumem“, o jehož výsledcích dnes informovala Natálie Sedláčková z agentury Ogilvy Public Relations.

Všeobecně se má za to, že alkohol vnitřně zahřeje a tělu se tak mrazu snáze vzdoruje. Problém je ale v tom, že lidé po konzumaci alkoholu vnímají teplotu jinak. Alkohol sice zahřeje, ale zároveň se cévy a póry na pokožce rozšiřují, tím člověk daleko rychleji ztrácí teplo a může snadno prochladnout. Nebezpečné je to zvláště při dlouhodobém pobytu venku na mrazu. „Venku v mrazivém počasí bych nedoporučoval konzumovat víc než jednu jednotku alkoholu, například teplý grog. Obecně se dá říct, že když skleničku, tak až po návratu z venku domů, kdy už víme, že nepůjdeme zpátky ven,“ radí Vladimír Darebník, viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).

Na krátkou dobu alkohol tělo skutečně příjemně prohřeje. Platí to zvláště při přechodu ze zimy do tepla, kdy alkohol tělu pomůže dostat se na optimální teplotu. „Pokud v pití pokračujeme dál už v teple a neznáme svou rozumnou míru, hrozí nám, že se dříve či později opijeme. V takových případech se pak cesta domů mrazivou nocí může stát leckomu osudnou. Stačí nešikovně šlápnout či zakopnout a tělo se poroučí k zemi. Letní noc je k opilcům milosrdná, zato v zimě vážně hrozí podchlazení. Řešením je pít s rozumem a zajistit si na cestu domů raději doprovod,“ doporučuje Fórum „Pij s rozumem“.      (Čtěte na stránkách Naše voda)


Lidstvo směřuje k zániku, varuje vědec Stephen Hawking ..... Naší planetě reálně hrozí zničení. Tvrdí to jeden z předních světových vědců Stephen Hawking. Brexit či zvolení Donalda Trumpa je podle něj důkazem, že se lidé cítí být podváděni svými vůdci. Světoznámý teoretický fyzik to uvedl v komentáři pro deník The Guardian.

V textu Hawking poukazuje, že v USA i Velké Británii lidé nedávno zjevně odmítli elity. Jakkoliv to na první pohled nemusí být zřetelné, občané se tímto způsobem sami podílejí na nejnebezpečnějších okamžicích pro vývoj lidstva „Ať už si myslíme cokoliv o volbě Britů, kteří odmítli členství v Evropské unii, a o rozhodnutí Američanů, kteří podpořili Donalda Trumpa jako příštího prezidenta, není pochyb o tom, že je to vyjádření hněvu těch lidí, kteří cítili, že jsou svými vůdci zapomenuti," domnívá se vědec.

Důležité proto podle něj je, jak na věc elity zareagují. „Měli bychom odmítnout tyto hlasy jako příliv krutého populismu?" táže se. „Já se domnívám, že by to byla příšerná chyba," varuje Hawking.

Obavy těchto lidí o ekonomické dopady globalizace a zrychlování technologických změn jsou podle vědce naprosto pochopitelné. „Automatizace továren již zdecimovala pracovní místa v tradiční výrobě a vzestup umělé inteligence pravděpodobně rozšíří tuto destrukci na pracovní místa hluboko ve středních vrstvách," myslí si. To pak podle něj ještě urychlí prohloubení ekonomické nerovnosti po celém světě.

Nerovnost mezi lidmi je viditelnější než kdy dříve ... To na druhou stranu přinese velké zisky – ale jen pro velmi malou skupinu lidí. Těm navíc bude stačit zaměstnat jen malou skupinu osob. „To je nevyhnutelné, je to pokrok, ale je to také sociálně destruktivní," upozorňuje Hawking. V důsledku toho i dalších problémů mnozí lidé vidí, jak jejich životní úroveň i schopnost vydělávat si na živobytí mizí. „Není tedy divu, že hledají nové dohody, které by mohly Trump a Brexit reprezentovat," domnívá se vědec.       (Čtěte na stránkách Czech Free Press)


9.1. 2017     Devátého ledna 1839 oznámila Francouzská akademie věd objev daguerrotypie, fotografického procesu vynalezeného Louisem Daguerrem.


Tříkrálový recept na zázrak: rakovina nemá šanci. Dobrodružná cesta jednoho američana do ománu. posvátníé kadidlo nejen do kostela. Přečeteme správně vzkaz ze starých časů? ..... Již zmiňovaný Mahmúd Suchaíl o tom řekl BBC: “Rakovina začíná v okamžiku, kdy dojde k poškození DNA v jádru buňky v lidském těle. Zdá se, že kadidlo má jakousi funkci ‘restartu’, která buňce vysvětlí, jak má správně DNA vypadat. Kadidlo kromě toho, jak se zdá, umí oddělit ‘mozek’ rakovinné buňky, tedy buněčné jádro, od ‘těla’, cytoplasmy. Tím jí znemožní se dělit a šířit poškozenou DNA dále.” Jedna ze zmiňovaných studií dodává: “Zdá se, že esenciální olej z posvátného kadidla dokáže rozlišit rakovinné buňky od normálních buněk tkáně močového měchýře a potlačuje růst rakovinných buněk.”

Ztratili jsme mnoho věcí, které pro nás symbolizovaly “staré dobré časy”. Jednou z nich je bezpochyby úchvatná vůně kadidla. Dřív bývala důvěrně známá všem, kteří chodili do kostela - což byli (téměř) všichni. Je to velká ztráta z více než jednoho důvodu. “Seriózní věda” například přichází až dnes na to, že kadidlo, které máme sklony pokládat za takovou lepší vonnou tyčinku (pokud ho vůbec známe), je věc naprosto zásadní pro lidské zdraví.

Na Tři Krále si připomínáme legendu o mudrcích (neboli králích), kteří se přišli poklonit novorozenému Synu Božímu (neboli Ježíškovi) do Betléma. Přinesli mu tři dary - zlato, kadidlo a myrhu. Zlato (pokud šlo skutečně o zlatý kov, o čemž se občas vedou spory) mělo symbolizovat vládu královskou, kadidlo vládu Boží a myrha jakožto balzamovací prostředek odkazovala ke vzkříšení z mrtvých, které Ježíška za nějakých třiatřicet let očekává. Současně šlo ale také o tři nejvzácnější věci, jaké tehdejší svět nabízel.

Často ovšem moc nerozumíme tomu, proč to vlastně bylo zrovna kadidlo (či myrha), co se vyvažovalo zlatem, ba dokonce bylo daleko cennější. Zlato pochopíme - zůstalo univerzálním měřítkem hodnoty až dodneška, ačkoli naše ekonomiky jsou založené na jeho náhražkách typu papírových peněz.        (Čtěte na stránkách Protiproud)


Vědci vyrobili plast z vánočních stromečků ..... Většina dnes používaných plastů se vyrábí z ropy, což je vzhledem k tenčícím se zásobám fosilních paliv neudržitelný stav. Britští vědci z Centra pro trvale udržitelné chemické technologie na University of Bath vyvinuli plast z chemikálie, která se nazývá pinen, a vyskytuje se v jehličí.

Pinen je aromatická chemikálie z rodiny terpenů, která dává borovicím jejich charakteristickou „vánoční vůni“, a zároveň je odpadním produktem papírenského průmyslu. Výzkumníci použili pinen jako náhradu kaučukového polymeru kaprolaktonu, který se vyrábí z ropy. Ten se někdy přidává k biodegradabilním polyesterům, jako je PLA (kyselina polymléčná), které se vyrábí ze zemědělských plodin, jako jsou kukuřice nebo cukrová třtina, kvůli zvýšení pružnosti.

„Nemluvíme o recyklaci starých vánočních stromků na plasty, ale spíše o použití půmyslového odpadního produktu, který by byl jinak vyhozen, a jeho převedení do něčeho užitečného,“ vysvětluje Helena Quilterová, doktorandka na University of Bath. „Takže, jestli můžeme dělat plast z udržitelných zdrojů, mohlo by to mít velký vliv na životní prostředí,“ dodává. Výzkumníci doufají, že by plast z pinenu mohl najít uplatnění v celé řadě produktů, jako jsou obaly potravin, plastové sáčky nebo dokonce lékařské implantáty.       (Zdroj: 21@století)


Žádná cenzura na facebooku? Článek z Rakouska o halal porážce nelze sdílet, je prý nebezpečný ..... Že facebook slibuje, že nebude cenzurovat obsah na své sociální síti, proběhlo tiskem před dvěma týdny. Od té doby facebook pro jistotu zablokoval všechny antiislámské stránky a mnohé antisemitské nechal fungovat dál.

Nyní zaznamenal další způsob, jak blokovat obsah, který by někomu mohl ukázat nepohodlnou pravdu o islámu, například o halal porážkách. Odkaz na článek o halal porážkách na serveru Krone.at je označen za nebezpečný, což v jazyce facebooku oficiálně znamená „zavirovaný“ a nepustí vás k jeho sdílení. Ostatní články z Krone.at však jdou sdílet bez problému.

Jedním z důvodů může být, že několik uživatelů tento odkaz označilo za zavirovaný, a níž by to byla pravda. Pravděpodobně se jedná o muslimy či zastánce islámu. Facebook pak takové informace neověřuje, věří vyššímu počtu nahlášení a odkaz zablokuje jako nebezpečný. Vrátit tento BAN zpět je pak téměř nemožné.

Dalším důvodem může být ne pro všechny snesitelný úvodní obrázek k článku. Facebook však většinou blokuje pouze onen obrázek, nikoliv celý odkaz. Zkoušeli jsme k článku přiřadit obrázek jiný, neutrální, ani tak jsme ke sdílení nebyli vpuštěni.

Článek pojednává o případu, kdy muž nechal na farmě chvíli pobývat muslima a povolil mu pár ovcí porazit. Než se vrátil, muž mu halal způsobem pozabíjel osmdesát kusů jeho stáda a zmizel. Při svém řádění dalších 52 ovcí pořezal, ale ty se povedlo zachránit. Případ se odehrál ve východním Štýrsku.       (Zdroj: Organisace proti multikulturnímu fanatismu)


Ležením v posteli – zaplaceným – pomůžete dostat lidi na Mars, vzkazuje NASA ..... V německém Institutu pro letecké a vesmírné lékařství budou dobrovolníci v rámci takzvané analogické studie muset třicet dní ležet v posteli.

Válení se v posteli, ještě k tomu placené, zní každému asi docela dobře. Ale zase tak příjemné to nebude. Aby se podařilo nasimulovat podmínky ve stavu beztíže, budou účastníci takzvané bed rest study ležet na lůžku s šestistupňovým sklonem.

Tedy, hlavu budou mít o něco níže, než nohy. A také budou dýchat atmosféru se zvýšeným, půlprocentním obsahem oxidu uhličitého. Vědci chtějí za těchto podmínek zkoumat příčinu zrakových potíží, které mívají kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici.        (Čtěte ČR Plus)


Rozvědka vám do počítače může vložit kompromitující materiál, varuje Ivan Bartoš ..... Pirátská strana se připojuje k iniciativě Přichází rozvědka, aby poukázala na další neúměrný růst pravomocí Vojenského zpravodajství ve vztahu k občanům této země. Nesouhlasí se zněním novely zákona o Vojenském zpravodajství, kterou projednává Poslanecká sněmovna, a která má údajně chránit internetovou bezpečnost. Ve skutečnosti nový zákon dovolí zpravodajcům ještě více sledovat a aktivně zasahovat do provozu Internetu, většinou bez předchozího souhlasu soudu.

Otevřená iniciativa s názvem Přichází rozvědka spojuje subjekty podporující svobodný internet v České republice. Vznikla jako hlavní aktivita platformy IT odborníků DBAS (digitální bezpečnost a soukromí) a do dnešního dne sdružuje sedm členů včetně Pirátů.

Iniciativa Přichází rozvědka upozorňuje občany-uživatele, že pokud bude přijata novela zákona o Vojenském zpravodajství ve své současné podobě, bude rozvědka sledovat celý český Internet. V praxi to bude znamenat, že zpravodajci budou moci číst naši poštu i soukromé zprávy, odposlouchávat naše telefonní hovory přes internet, sledovat nás na sociálních sítích, monitorovat námi navštěvované stránky a sledovat naše nákupy, přehrávaná videa a vyhodnocovat naše uživatelské zvyklosti.

Součástí iniciativy je Výzva Orwellův zákon k veřejné debatě a následné změně projednávané novely zákona tak, aby na jedné straně splnila účel obrany kyberprostoru ČR a zároveň také nenarušovala soukromí, práva a svobody občanů ČR.

„Technologie, kterou už dnes rozvědka pololegálně běžně používá, umožňuje v rámci sledování zaměřit se na konkrétní osobu. Aktivní prvky v síti, které agregují komunikaci prostě, totiž sčítají každý jeden komunikační balíček. Neznaje kontext, Pan Chalupa (ANO) to v našem rozhlasovém duelu potvrdil, že toto se děje dokonce až do úrovně vyhledávání klíčových slov v komunikaci lidí.

Navíc, a to je v zákonu dokonce explicitně zdůrazněno, novela umožní rozvědce měnit provoz na síti. Představte si tedy, že do vašeho počítače může někdo podstrčit jakýkoliv důkaz nebo kompromitující materiál. Je to extrémní případ? Uvědomme si, kolikrát již v ČR došlo ke zneužití tajných informací, jejích úniků na veřejnost či manipulace s fakty a důkazy.“ Komentuje novelu zákona o Vojenském zpravodajství předseda Pirátů Ivan Bartoš.        (Čtěte na stránkách AC24)


Umírněná klimatoložka Judith Curry resignuje ..... Ač bývá zvykem, že vědci s definitivou vyučují i v pokročilém věku, Curryová odchází po šedesátce do důchodu. Politizace vědy už ji nebaví.

Říká se, že vědci někdy žijí ve věži ze slonoviny, daleko od shonu všedního života. Curryová píše, že její pád z věže začal v roce 2005. Ztratila iluze o politické nestrannosti vědy, když viděla dezinformace o tom, jak hurikán Katrina prý zavinilo globální oteplování. (Ilustrace je z vlastní presentace Judith Curryové na téma Katrina).

Judith Curryová je klimatoložka, která v roce 2010 po Climategate začala psát klimaskeptický blog Climate Etc. Nepopírá změny klimatu, ale domnívá se, že se do 2100 oteplí méně než o 2°C a IPCC vliv člověka přeceňuje. Svůj odchod z fakulty vysvětluje takto:

Jsem ve školství od svých pěti let. Ještě před pár lety jsem pokládala definitivu na fakultě významné university za práci snů a nedokázala jsem si představit, že bych někdy dělala něco jiného…

Jenže university za posledních 5-10 let značně změnily. Zprvu jsem si myslela, že změny na Georgia Tech University byly způsobeny novým vedením školy. Pak jsem si ale začala uvědomovat, že akademie a university procházejí zásadní proměnou v celých Spojených státech…

Rozhodujícím faktorem v rozhodnutí rezignovat byla skutečnost, že už nevím, co mám studentům a doktorandům říkat. Co jim poradit, aby přežili v ŠÍLENSTVÍ současné klimatologie. Výzkumné aktivity jsou dnes odborně oceňovány jen potud, pokud se ubírají směrem, který schválily zpolitizované akademické kruhy – odměnou je financování, snadné publikování článků, prestižní funkce, jmenování do prestižních komisí, odborné ceny atd…       (Čtěte na stránkách OSEL)


Dva motorkáři pronikli do přísně tajné Oblasti 51. Skrytou kamerou pořídili exkluzivní záběry ..... Oblast 51, údajné výzkumné centrum leteckých sil, nadále zůstává opředena tajemstvím. Záhadu se nepodařilo vyřešit ani dvěma motorkářům z následujícího videa.

Slouží snad místo v Nevadské poušti skutečně k výzkumu UFO? Jedno je jisté. Americká vláda si velmi úzkostlivě střeží, aby pravou povahu základny nikdo zvenčí neodhalil. Na vlastní kůži to zažila dvojice motorkářů z YouTube kanálu MacADVentures.

Když vjeli za značku oznamující zákaz vstupu, ihned k nim přijelo auto se dvěma ozbrojenými muži. Zatímco byli řidiči na mušce, museli dát ruce za hlavu a ostraha si je prohledala. Jeden z maskovaných mužů poté řekl: "Dáme vám chlapi ještě šanci. Otočíte se a hned odsud vypadnete." Dále jim vyhrožuje pokutou 750 dolarů, pokud je snad napadne se ještě vrátit.

Hlídači však netušili, že celý výjev byl natáčený na skrytou kameru. Blogeři si video následně dali na svůj kanál se vzkazem, ať ho všichni sdílí, než to vláda odstraní. Opět tak jednou rozvířili debaty o záhadné Oblasti 51.       (Čtěte na stránkách Svět kolem nás)


Vláda ukradla fond nezaměstnanosti a použila ho pro migranty 6. 1. 2017 První zprávy Je třeba se oprávněně domnívat, že spolková vláda zneužila rezervy fondu na podporu v nezaměstnanosti na zaplacení nákladů na zvýšení kvalifikace migrantů, říká Beatrix von Storch. „Tímto způsobem skrývá spolková vláda náklady na integraci migrantů,“ je přesvědčena ..... "Příspěvky na nezaměstnanost musí být okamžitě sníženy na polovinu ze 3 na 1,5 procenta. Že byla použita rezerva fondu v nezaměstnanosti na jiný účel, to je srovnatelné s krádeží. Rezerva ve výši 11 miliard euro byla vytvořena všemi přispěvovateli, to je zaměstnanci i zaměstnavateli. Tyto miliardy už ale nejsou v prasátkách přispěvovatelů, ani v rukou ministryně práce a sociálních věcí Andrea Nahles,“ upozorňuje Beatrix von Storch.

V důsledku masové migrace v posledních dvou letech je třeba se obávat, že vláda zneužila rezervy pro nezaměstnanost jako stínový rozpočet tak, že vlastně zaměstnanci a zaměstnavatelé zaplatili zvýšení kvalifikace i migrantů. „Je třeba drasticky snížit odvody na podporu v nezaměstnanosti. Je špatné, aby zaměstnanci a zaměstnavatelé platili migrantům nedokončené vzdělání a imigrační politiku vlády,“ vyzývá von Storch.

Spolkový úřad práce měl do konce roku 2016 přebytek ve fondu ve výši 4,9 miliardy euro, v roce 2015 3,7 miliardy eur o a v roce 2014 1,6 miliardy euro. Rezerva úřadu se tak pohybovala kolem 11 miliard euro. Jak již dříve uvedly Prvnizpravy.cz migranti přicházejí do země, kde dominuje průmyslová společnost a automatizace, dominuje zde internet a země má dost svých problémů jak získat kvalifikované síly. A tím nejmenším problémem je němčina.

Ministryně práce Andrea Nahles (SPD) poměrně brzy zjistila, že přistěhovalci z Východu a Afriky nesplňují požadavky německého pracovního trhu. "Pracovní síly budoucnosti," to je nyní nové motto na ministerstvu.       (Čtěte na stránkách Nová republika)


Návod na zachování soukromí na internetu a na ochranu před zachytáváním komunikace ze strany operátorů, cenzorského úřadu a tajných služeb ..... Od 1. ledna 2017 začal v České republice působit nový Úřad pro tisk a informace, cenzorské oddělení ministerstva vnitra. Skupina analytiků, která čítá přibližně 20 lidí, monitoruje každý den český internet a sleduje ideologicky závadné informace. Po jejich vyhodnocení jsou údaje předány policii a ta poté začne konat. Na AE News je o tom článek zde. Nejčastěji se bude jednat o předvolání k podání vysvětlení, ale může nastat i situace průběžného sledování internetu, telefonů apod. Přestože tento úřad má krycí název „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“, ve skutečnosti nemá úřad žádnou jinou náplň, než cenzorskou činnost ve spolupráci s policií ČR.

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí nemá vůbec představu o tom, jak se na internetu chránit před případnými problémy, připravil jsem malý návod zabezpečení. Nejde o žádný ultimátní návod, který by zajistil neprůstřelnost proti kapacitám amerického úřadu pro národní bezpečnost (NSA), ale proti běžným kapacitám sledovacích agentur by měl postačit. Návod se týká ochrany soukromí, ne ochrany pro páchání trestné činnosti nebo čehokoliv v rozporu se zákony.       (Čtěte na stránkách AENews)


ZPS varuje před zahraničními platbami v domácí měně ..... Pokud vám dá obchodník při platbě kartou v zahraničí na výběr, jestli chcete platit ve své domácí či místní měně, vždy si vyberte platbu v té místní, doporučuje slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS). Při platbě ve své měně, ať už se jedná o koruny či eura, je směnný kurz značně nevýhodný. Prodražit se může i výběr v některých bankomatech.

Mnozí obchodníci v zahraničí nabízí zákazníkovi při platbě kartou možnost zaplatit v jeho domácí měně. Na první pohled se jedná o praktickou službu, zákazník pozná, kolik zaplatí, a nemusí složitě přepočítávat cenu podle současného kurzu. Podobná platba je však nevýhodná, v průměru se podle ZPS prodraží až o 5 %. Může za to nevýhodný převodový kurz.

Podobná situace může nastat i u výběru ze zahraničního bankomatu. S ní se mohou setkat zejména státní příslušníci zemí, v nichž se platí eurem. Situace je pak totožná jako při platbě na terminálu. Bankomat cestovateli nabídne stržení částky v jeho domácí měně, k převodu je ovšem použit nevýhodný kurz.

ZPS uvádí, že výběr z bankomatu v zahraničí se může prodražit i z jiných důvodů, a to i v zemi se stejnou měnou. Ilustruje to na případě slovinského spotřebitele, který si na benzínové pumpě v Německu na svou kartu Maestro vybral 20 euro. Když se pak podíval na pohyby na účtu, nepříjemně ho překvapil poplatek ve výši 6,5 euro, který si naúčtoval provozovatel bankomatu. ZPS tak spotřebitele nabádá, aby si předem zjistili, na kolik je vyjde výběr z bankomatu různých provozovatelů. Vždy je pak lepší si vybírat po velkých částkách či platit kartou.       (Čtěte na stránkách dTEST)


6.1. 2017     Mudrci z Východu, tradičně označovaní jako Tři králové, jsou postavy z Matoušova evangelia, které navštívily Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Upřesnění, že byli tři, že to byli králové a jejich jména, nejčastěji Kašpar, Melichar a Baltazar, přinesla až pozdější tradice, v Novém zákoně se tyto údaje nevyskytují.

V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej na Západě i Východě slaví 6. ledna. Tento svátek je svou podstatou totožný se slavností Narození Páně, je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí. Svátek Tří králů upomíná na okamžik, kdy se Kristus zjevuje nejen izraelskému národu, ale všem; dává se rozpoznat jako král všech, které zastupují mudrcové z daleka.


Lipno zamrzá, po letech možná bruslaři vyrazí na dráhu ..... Lipenská vodní nádrž by po pěti letech mohla nabídnout turistům opět nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Pokud v následujících dnech vydrží teploty pod bodem mrazu, síla ledu by mohla dosáhnout požadovaných 18 centimetrů.

Momentálně se jeho tloušťka pohybuje kolem 10 centimetrů. Bruslařská dráha v ideálním případě dosahuje délky více než 30 kilometru a spojuje Lipno nad Vltavou s Horní Planou. ČTK to řekl

„Předpověď meteorologů slibuje na následující dny mrazy, které mají být nejsilnější v pátek a v sobotu. Za takových podmínek by síla ledu na trati bruslařské magistrály mohla dosáhnout zmiňovaných 18 centimetrů,“ uvedl. Úpravu dráhy zajišťují dobrovolníci z Lipna nad Vltavou a Frymburku.

Momentálně řada lidí na některých místech lipenské vodní nádrže bruslí. Trasa bruslařské dráhy však vede i přes lokality, kde kvůli vodním proudům hladina zamrzla slabě nebo zatím nezamrzla vůbec. Trať takzvané ledové magistrály mohli lidé naposledy využívat v únoru 2012. Od té doby teploty v dalších letech nedosahovaly tak nízkých hodnot několik dní po sobě.       (Čtěte na stránkách Naše voda)


Přepište anatomii! Lékaři objevili nový orgán v lidském těle ..... Učebnice anatomie lidského těla čekají změny. Lékaři z irské Univerzity v Limericku si mohou pogratulovat k velkému medicínskému objevu. V trávicím systému totiž objevili další orgán, který zřejmě položí základy nové vědní oblasti.

Orgán, který nazvali okružím, propojuje střevo s břišní dutinou a odborníci ho dosud považovali jen za nesourodou strukturu tvořenou z několika samostatných částí. Vědci zatím neznají jeho přesnou funkci, ale jeho další výzkum by mohl pomoci s porozuměním a léčbou nemocí souvisejících se zažíváním.

O "okruží" se zmiňoval už Leonardo da Vinci. V roce 1885 ho rámcově popsal jeden britský chirurg, ale vědci na něj pak více než sto let jako na komplexní orgán nenahlíželi. Až vědci z University Hospital Limerick v Irsku použili moderní mikroskopy, aby dokázali, že "okruží" je jeden souvislý orgán.

Profesor Coffey tuto hypotézu publikoval již v listopadovém vydání renomovaného magazínu The Lancet Gastroenterology & hepatology. Podle Coffeyho máme v těle orgán, který bychom měli podrobit dalším vědeckým studiím vzhledem k lepšímu pochopení jeho fungování. „To by mohlo vést k méně invazivní chirurgii, nižší míře komplikací, rychlejšímu zotavení pacientů i k celkově nižším nákladům," zdůraznil lékař. Revoluční objev profesora Coffeyho mění stoletý pohled na anatomii lidského těla a bude zřejmě nutné aktualizovat lékařské učebnice.        (Zdroj: InStory)


Ministerstvo vnitra manipulovalo statistikami vandalských činů v imigrantských čtvrtích. Zajímá vás, jaký fígl použilo? ..... Podle listu Le Monde francouzské ministerstvo vnitra snížilo statistické údaje, pokud jde o počet automobilů, které ve Francii shořely během silvestrovských radovánek. Shořelo celkem 945 automobilů, tedy více než rok předtím.

Nedávno jsme informovali o oficiálních údajích francouzského ministerstva vnitra, které uvedlo, že během silvestra shořelo ve Francii „jenom“ 650 automobilů. Ministerstvo s uspokojením konstatovalo, že za posledních pět let poklesl počet podpálených automobilů o 20 %.

Le Monde ale ukazuje, že ve skutečnosti shořelo 945 automobilů, tedy o 141 více nežli loni. Deník uvádí, že ministerstvo započítalo do statistiky pouze ty automobily, které byly přímo podpáleny, a nezahrnulo ty, které vzplály od jiných automobilů.       (Zdroj: FreeGlobe)


Rok po vyhlášení CHKO je v Brdech vyznačena třetina pěších tras ..... Návštěvníci Brd mají rok po vyhlášení CHKO k dispozici 70 km pěších tras. Jedná se přibližně o třetinu ze všech plánovaných. Podle Karla Markvarta, předsedy rady značení Klubu českých turistů, přijde zbylá část na řadu v letošním a příštím roce. Chráněná krajinná oblast zde nahradila někdejší vojenský újezd.

Více plánovaných tras nebylo v loňském roce možné připravit kvůli cedulím se zákazem vstupu. Zatím totiž není plně dokončena pyrotechnická očista. „Kam se oficiálně mohlo, tam jsme to vyznačili tak, jak by to mělo být už napořád,“ uvedl Markvart. Zákazové cedule se mají postupně posouvat hlouběji do území bývalého újezdu. „Začneme připravovat objednávky směrovek a další trasy ke značení, do konce května bychom chtěli mít hotovou druhou etapu,“ dodal Markvart.

Jedna část návštěvníků si pěší trasy pochvaluje, další má problém s tím, že vedou ve velké míře po nezpevněných asfaltových cestách. „My jsme měli snahu ty cesty vést jinudy, ne vždy se to kvůli zájmům ochrany přírody podařilo. Samozřejmě ty nejhezčí, měkké cesty budou až v té druhé, případně třetí etapě letos a příští rok,“ řekl Markvart.

To však není všechno. Kromě pěších tras má v Brdech vzniknout asi 200 km cyklotras. Příprava cyklotras je složitější a zatím nebyla podána žádost o prostředky z dotačních programů vypsaných Středočeským i Plzeňským krajem. Cyklisté již však mají povolený přesun z jedné strany někdejšího újezdu na druhou po zpevněných cestách i přes zatím nepřístupné území.

Podle vedoucího strašického muzea Středních Brd Martina Langa byl první rok fungování CHKO Brdy “časem rozjezdu”. Vznikly mimo jiné dva naučné turistické okruhy a pracovalo se na koncepci Domu přírody v zámečku Tři trubky. Spuštěna byla síť takzvaných traumabodů, odkud je možné dovolat se pomoci. „V některých městech a obcích již fungují turistická infocentra, například ve Spáleném Poříčí, Hořehledech, Strašicích či Příbrami,“ připomněl Lang. V Příbrami začal také fungovat Dům Natura, jehož zřizovatelem je ekologické centrum Orlov.       (Zdroj: 21@století)


Proč italská vláda nemůže zastavit čluny pašující uprchlíky? Protože nechce .... Vládou zákona se často v establishmentu zaklínají jako tou Západní hodnotou, kterou chce „populistické“ hnutí zničit, ovšem vlastní vláda establishmentu je už dlouho v podezření, že právě tu vládu zákona aktivitami s imigranty narušuje. Nejzřetelnější příklad toho je imigrační politika zahájená Lettovou italskou vládou v roce 2013 a dále pak pokračující až do vlády Renziho.

Když se v říjnu 2013 Lettova vláda potýkala s vlnami uprchlíků prchajících z chaosu Západem podporovaného Arabského jara v Libyi, které, jak nakonec vyšlo najevo, nebylo ničím jiným než povstáním skupin islamistických radikálů, tak zahájila operaci „Mare Nostrum“ čili „Naše moře“, která znamenala použití Italského námořnictva u libyjských vod k záchraně azylantů přímo u afrického pobřeží.

Ač její motivace mohla být ušlechtilá, tak vedlejším účinkem této operace bylo povzbuzení ještě většího počtu lidí, aby se vydali na mořskou pouť, protože teď už si byli jisti, že je Italské námořnictvo zachrání. Důsledkem byl 224% nárůst počtu člunů odplouvajících z Libye, což se promítlo v průměru do 10 milionů eur měsíčně pro italskou vládu.

V listopadu 2014 Mare Nostrum nahradil EU koordinovaný a financovaný Triton pokrývající menší část Středomoří za cenu 3 milionů euro měsíčně. Oficiálním důvodem pro operaci Triton je kontrola hranic, podíváme-li se však na faktický cíl této operace, tak je to prostě pobrat tolik lidí, kolik je jen možné bez ohledu na to, zda jsou to uprchlíci, ekonomičtí migranti, legálové nebo ilegálové. Od té doby se pašerácké kanály, místo aby byly zastaveny, naopak zmnohonásobily.

Zavedená praxe pokračovala i po uplynutí operace „Mare Nostrum“ v rámci Tritonu tak, že pašeráci vysílali záchranné signály hlídkujícímu námořnictvu a požádali o výpomoc. Mezitím se k nim přidaly i neziskovky prosazující „otevřené hranice“, aby i ty pomáhaly každému, legálnímu či ilegálnímu uprchlíkovi, který se chtěl dostat do Evropy.        (Čtěte na stránkách AC24)


Kdo vlastně za novým ministerským útvarem, který má prý bojovat proti dezinformacím, stojí a kdo ho buduje? ..... Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, přezdívané jako „ministerstvo pravdy“, „novodobý Koniáš“ nebo „cenzorní úřad“ s počátkem ledna zahájilo činnost. Kdo vlastně za novým ministerským útvarem, který má prý bojovat proti dezinformacím, stojí a kdo ho buduje? ParlamentníListy.cz zmapovaly některé zajímavosti dostupné z veřejných zdrojů.

Speciální útvar Chovancova ministerstva vnitra, který s příchodem roku 2017 zahájil činnost, má prý bojovat proti dezinformacím, vyvracet je a uvádět na pravou míru. Kritici se však obávají, aby činnost státních úředníků nesklouzla k cenzuře nebo něčemu, co má k cenzuře velmi blízko.

Proto se v řadě médií a na internetu mezi lidmi obecně novému centru přezdívá „cenzorní úřad“, „ministerstvo pravdy“ nebo „novodobý Koniáš“. Prezident Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček zase používají termín Český úřad pro tisk a informace (ČÚTI), což byla cenzorní instituce za komunistického režimu.

Koordinátorkou celého projektu je v současné době právnička Eva Romancovová, manželka známého politologa Michaela Romancova, který v posledních letech výrazně vystupuje v médiích. Kdo Romancovová vůbec je, co si myslí a jaké postoje zastává? O mnohém vypovídá její twitterový účet.

Leckdo by se mohl zeptat, co má koordinátorka „ministerstva pravdy“ Eva Romancovová společného s komentátorem Alexandrem Mitrofanovem, politologem Jiřím Pehe, aktivistou Jakubem Jandou, exnovinářem Jakubem Kalenským, novináři z Respektu, webem tapolitika.cz (kam přispívá její manžel), aktivistkou Sašou Uhlovou, Martinem C. Putnou nebo dokonce s Jiřím Bradym. Soudě z jejího profilu na sociální sítí má stejné či podobné postoje.

Zmiňovaná jména nebo organizace se totiž na jejím Twitteru objevují nejčastěji. Všichni si mezi sebou pravidelně tweetují, komentují své příspěvky, lajkují a sdílejí je mezi sebou.        (Čtěte na stránkách Quintus-Sertorius)


Riziko demence je vyšší u lidí žijících u rušných silnic ..... Lidé žijící blízko hlavních silničních tahů trpí častěji demencí. Podle výzkumu, o němž informoval lékařský časopis Lancet, je potřeba asi deset procent případů demence u lidí žijících do padesáti metrů od rušné silnice připsat právě provozu na ní. O výzkumné zprávě informuje britská BBC.

Skupina expertů, která sledovala po jedenáct let dva milióny lidí v Kanadě, dospěla k závěrům, že hlučný provoz a znečištěný vzduch k demenci významně přispívají.

Jeden z autorů zprávy Hong Chen uvedl: „Růst populace a urbanizace vede k tomu, že mnoho lidí žije blízko silného provozu. I mírné vystavení provozu z blízké komunikace může představovat velkou zátěž pro celkové zdraví veřejnosti.“

V tom se s ním shoduje britský expert na demenci z Národního institutu pro výzkum zdraví Martin Rossor, který zdůrazňuje, že je zpráva velmi významná. Vliv provozu je podle něj sice relativně malý, jenomže je mu vystaveno hodně lidí.

Dopravou k patologii mozku ... Výzkum probíhal v kanadské provincii Ontario v letech 2001 až 2012. Během té doby bylo diagnostikováno 243 611 případů demence. Ukázalo se, že její riziko je o sedm procent vyšší u lidí žijících do padesáti metrů od rušné komunikace, o čtyři procenta u lidí bydlících ve vzdálenosti 50 až 100 metrů a o dvě procenta vyšší u lidí žijících ve vzdálenosti sto až dvě stě metrů. Z analýzy plyne, že sedm až 11 procent případů demence lidí bydlících do vzdálenosti padesát metrů od rušné silnice může být připsáno právě na vrub silnému provozu.

Hong Chen dodal, že je potřeba další výzkum, který by odhalil hlubší souvislosti, zejména to, co z provozu přispívá k nárůstu výskytu demence, zda je to znečištění vzduchu oxidy dusíku nebo částice z pneumatik či hluk.       (Čtěte na stránkách Novinky)


Odvrácená strana Měsíce: Proč je neviditelná část úplně jiná? ..... Doposud nejdetailnější snímek odvrácené strany Měsíce pořídila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na první pohled je patrné, že tato část Měsíce je úplně jiná než část, kterou můžeme spatřit na obloze. Na rozdíl od přivrácené strany Měsíce je jeho odvrácená strana mnohem hornatější a obsahuje mnohem méně měsíčních moří. Zatímco na přivrácené straně tvoří měsíční moře více než třetinu povrchu Měsíce, na odvrácené straně jsou to jen necelá 3 %. Proč tomu tak je?

Podle vědců je důvodem tzv. izostatické vyrovnávání, kdy se měsíční kůra snaží vyrovnat s rozdílnou hustotou měsíčních bazaltů v oblasti moří na přivrácené straně a hornin tvořících pohoří na odvrácené straně Měsíce. Měsíční bazalty mají větší hustotu než ostatní horniny, proto je zde měsíční kůra slabší, horniny pohoří mají menší hustotu, proto je zde měsíční kůra silnější. K tomuto formování měsíční kůry došlo pravděpodobně v dobách raného vývoje Měsíce.

Mezi nejvýraznější útvary odvrácené strany Měsíce se zde mimo kotlin Mare Orientale a Mare Moscoviense řadí i krátery Ciolkovskij a Hertzsprung. Další rozlehlé krátery jsou např. Planck, Birkhoff, Mendělejev, Gagarin, Koroljov, D'Alembert, Leibnitz, Poincaré, Van de Graaff, Von Kármán a Apollo.        (Čtěte na stránkách Tajemství vesmíru)


Hluk silničního provozu snižuje schopnost ptáků slyšet vlastní varovné signály ..... Hluk z dopravy činí ptáky méně citlivé na jejich varovné signály, kterými se upozorňují na nebezpečí, například na dravce. Samotný hluk z dopravy jim však zřejmě nevadí. Vyplývá to z nové studie Americké ornitologické společnosti.

Megan Gall a Jacob Damsky z newyorské Vassar College zkoumali, jak hluk ze silničního provozu ovlivňuje reakci sýkory rezavoboké a sýkory černohlavé na výstražné signály, pomocí kterých se informují, že je nedaleko dravec. Za použití reproduktorů umístěných u krmné plošiny s návnadou v podobě semen, zaznamenávali reakce ptáků na tři různé nahrávky, jimiž byly samotné varovné signály, hluk silničního provozu společně s varovnými signály a samotný hluk ze silničního provozu. Hluk silničního provozu neodradil ptáky od krmení. V okamžiku, kdy byly puštěny varovné signály v kombinaci s hlukem ze silničního provozu, zůstalo u krmítka pětkrát vyšší množství ptáků, než když byly varovné signály puštěny samostatně.

Z výsledků studie vyplývá, že hluk může snížit schopnost ptáků slyšet výstražné signály a zvyšuje jejich zranitelnost ve vztahu k predátorům.       (Čtěte na stránkách Ekolist)


Činitelé USA „nakrmili" noviny falešnou zprávou o ruských hackerech ..... Nedávný článek The Washington Postu o „ruských hackerech" ukázal, jak je snadné šířit nepravdivé informace s pomocí velkých novin, napsal Kalev Leetaru, komentátor časopisu Forbes.

Washington Post 31.prosince publikoval článek s názvem „Ruští hackeři se vloupali do rozvodné sítě USA prostřednictvím společnosti ve Vermontu, oznamují američtí představitelé". Noviny uvedly, že v počítačovém systému společnosti Burlington Electric údajně našli programový kód spojený s ruskými hackery.

„Rusové neaktivovali kód, aby poškodili společnost, ale činitelé pod podmínkou zachování anonymity, uvádějí, že průnik do energetické sítě má velký význam, protože představuje potenciální vážnou zranitelnost země," tvrdilo se v článku WP. Pravda, po několika hodinách došlo k opravám: že čas a okolnosti invaze do počítačové sítě není dosud známy. Ovšem počítačový útok popřela sama Burlington Electric. Uvedla, že podezřelý program byl nalezen jen v notebooku, který není připojen k síti.

USA považovaly za známku „ruského útoku" ukrajinský program ... „Historka o ruských hackerech, hluboko proniknuvších do rozvodné sítě v USA a jsou připraveni uvrhnout národ do tmy jedním kliknutím, se náhle proměnil v příběh o notebooku, který měl jeden škodlivý program, a to vůbec nebyl připojen k síti," napsal novinář Forbesu.       (Čtěte na stránkách První zprávy)


5.1. 2017     Pátého ledna 1887 došlo k prvnímu užití lyží na našem území.  Josef Rössler-Ořovský sjel spolu se svým bratrem na lyžích Václavské náměstí. K objednávce lyží z Norska došlo v podstatě omylem. Když si Ořovský psal o ceník bruslí, připsal pod jméno „Bruslařský klub Praha“. To si v Norsku vyložili jako Bruslar ski klub – Bruslarův lyžařský klub – a ke katalogu bruslí přiložili i nabídku lyží.


Co znamená K+M+B? ..... O slavnosti Zjevení Páně se na horní veřej dveří píše požehnanou křídou znamení sestávající ze tří písmen, K+M+B, a nový letopočet. V lidovém pojetí panuje názor, že jde o iniciály svatých tří králů, Kašpara, Melichara a Baltazara. Ve skutečnosti je to však zkratka latinského požehnání: „Christus mansionem benedicat“ – neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“ Trojí znamení kříže je na dveřích tohoto domu jako pečeť. Jsou-li dveře zapečetěny, nemohou dovnitř proniknout mocnosti zla.       (Čtěte na stránkách Víra)


Vědecké studie o geneticky modifikovaných plodinách jsou zmanipulované ..... Finanční střety zájmů byly zjištěny u 40 procent publikovaných vědeckých článků o geneticky modifikovaných plodinách, popsali francouzští vědci.

Vědci to oznámili v prosincovém vydání amerického časopisu vědeckého časopisu PLoS ONE. Analyzovali stovky vědeckých článků publikovaných v mezinárodních vědeckých časopisech a výsledky své práce okomentovali takto: "Zjistili jsme, že vazby mezi výzkumníky a průmyslem geneticky modifikovaných plodin jsou zcela běžné, až 40 procent všech článků můžeme považovat za střet zájmů."

Vědci také zjistili, že u studií, jejichž autoři byli ve střetu zájmů, bylo také mnohem pravděpodobnější, že jejich výsledky budou mnohem příznivější pro obilí společností, jež ho upravují pomocí genetické modifikace, než u studií, které byly bez finančního konfliktu.       (Čtěte na stránkách ZOOM)


V Česku se schyluje k celoplošné cenzuře informací v horizontu 3 let! Známe podrobnosti. Kdo nám bude „vysvětlovat“ pravdu? ..... Redakce AE News získala další interní materiál pracovní skupiny, která pro ministerstvo vnitra ČR připravila projekt monitorování internetu, který od 1. ledna 2017 začne na území ČR pracovat pod názvem „Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám“ (zkráceně CTHH).

Podle informací by měl v průběhu příštích několika let nabrat až dvě stovky pracovníků na pracovní pozice analytiků a operativců pro rozkladnou činnost. V první fázi se podle dokumentu bude jednat pouze o vyhodnocování a analýzu subjektů VO (v dokumentu se zkratka překládá jako „vnitřní odpor“ a v případě agravace jako „vnitřní odboj“) spolu s přípravou tzv. „přemostění“.

Velmi zásadní dokument tak odhaluje celý úmysl a plán, který stojí za vznikem tohoto centra, které v prvním roce své činnosti bude zaměstnávat přibližně 30 zaměstnanců z řad „spřátelených médií, novinářů a neziskového sektoru“, stojí v dokumentu. Nejvíce mne zaujal koncept „přemostění“, který považují vůbec za nejnebezpečnější cíl celé operace CTHH.

V dokumentu zpracovaném pro ministerstvo vnitra uvádí tým autorů přímo návod, jak odstranit ze společnosti vliv alternativních médií formou jejich vytěsnění za okraj zákona. Metodika se v dokumentu označuje za „přemostění informace a terorismu“ a dokument uvádí příklad, že činnost alternativních médií na území ČR představuje hrozbu, kterou je nutné „odhalit“ vytvořením „mostu“ mezi informací a teroristickým činem nebo i jenom pokusem o něj.

Alternativní médium uveřejní informaci, na jejímž základě vznikne mezi občany aktivní odpor proti „civilizačním hodnotám“ a tento odpor vyústí v násilí. Viníkem takového násilí potom nebude někdo z ulice, ale půjde za viníka označit právě médium, které informaci přineslo.       (Čtěte na stránkách Svět kolem nás)


Mu-slimácký teror: V Německu se kupí počty mrtvol u nás roste jen hysterie ..... Jakýsi redaktor z německých novin Die Welt napsal, že v Česku kvůli islámským teroristickým útokům roste hysterie. V Česku možná roste hysterie, v Německu zas počty mrtvol. Takže já jsem raději za tu první možnost. Redaktorovi zřejmě na nějakých mrtvých Němcích nezáleží, hlavní je klid. Nechat se v klidu popravovat.

Jinak někdo to nazývá hysterie, někdo zas opatrnost a předvídavost. To musíme dopadnou jako v Německu, abychom byli „cool“? Jak je vidět, nadřazenost některých Němců se nezapře a ze zoufalství již pomlouvají okolní státy, které jsou na tom zatím lépe.       (Zdroj: Bez politické korektnosti)


Jak se liší přírodní přípravky na podporu hubnutí ..... Hubnutí představuje jedno z nejvíce diskutovaných témat, nejen u příznivců přírodní medicíny. Na trhu existuje nepřeberné množství přírodních přípravků, které se dají rozdělit do několika skupin. Na začátku je ale třeba upozornit, že samo užívání přírodního přípravku nepomůže. Musí být vždy spojeno s výdejem a příjmem energie, tedy s dietním a pohybovým režimem, ovšem přiměřeným zdravotnímu stavu toho, kdo se rozhodne snížit svoji váhu.

Složky s absorpční schopností ... Jedna skupina jsou přírodní přípravky, obsahující složky, které v žaludku nabobtnají a tím mírní pocit hladu. Může to být vláknina, polysacharidový komplex (Obezin) či psyllium neboli oplodí z jitrocele indického a len setý.

Existují dva druhy vlákniny - rozpustný a nerozpustný. Při hubnutí hraje roli právě rozpustná vláknina. Kromě zmírnění pocitu hladu také podporuje pohyb (peristaltiku) střev a změkčuje stolici. Obě tyto vlastnosti pomohou při léčbě zácpy. Důležitou roli hraje vláknina i jako prebiotikum - výživa pro probiotické baktérie, které mají na starost dobrý stav střevní mikroflóry a potažmo i dobrý stav imunitního systému. Zmíněný přírodní polysacharidový komplex (Obezin) obsahuje látky přírodního původu, které v žaludku zvětší svůj objem a tím dochází, stejně jako u vlákniny, k pocitu zasycení a konzumaci menších porcí jídla.

Psyllium (osemení z jitrocele indického) pomáhá zbavovat sliznici střeva škodlivých látek, které při průchodu střevy na sebe váže a ty pak odcházejí stolicí z těla ven. Rovněž snižuje vstřebávání cholesterolu a tím zvyšuje jeho výdej z organismu.        (Čtěte na stránkách CelostniMedicina)


Jste s věkem roztržitější? Má to i své výhody, jste díky tomu kreativnější ..... Po padesátce mnohem snadnější podlehnout roztržitosti. Snadnější ztráta pozornosti ale nemusí být vůbec špatná, jak dokázali vědci z Torontské univerzity. Díky nepozornosti mozek vnímá i druhořadé informace, které mu tak pomáhají řešit problémy kreativněji.

Nepozornost při tom, co člověk zrovna dělá nebo co zrovna říká, totiž umožňuje mysli čerpat informace, které jsou jinak považovány za druhořadé, a zvyšuje schopnost řešit problémy díky kreativitě. Jde o schopnost, se kterou se lidé nad padesát let mohou směle měřit s mladšími osobami, píše italský deník La Repubblica. Studie byla publikovaná v časopisu Trends in Cognitive Science. "Literatura nás vede k domněnce, že život největších osobností je nějakým způsobem poznamenán úpadkem jejich kognitivních schopností, zatímco ve skutečnosti jsou mnohé z nich stále schopny čelit výzvám každodenního života," vysvětluje Tarek Amer z Torontské univerzity.

"To nás vede k domněnce, že lidé nepotřebují vysokou úroveň kognitivní kontroly, aby mohli vykonávat každodenní činnost," dodává. A to ať jde o pouhou procházku nebo vstřebávání nových informací.       (Čtěte na stránkách Nedd)


Zeleninové chipsy jsou zdravější? Omyl, jsou plné škodlivin ..... Lupínky z řepy, celeru nebo pastináku, které se v posledních letech objevily na trhu, považuje řada lidí za „zdravější“ brambůrky. Čekají v nich vitaminy, minerály, vlákninu a méně soli i tuku. Jenže to je zásadní omyl.

I když je na počátku jejich výroby zdravá surovina, téměř vše, co bylo v zelenině původně dobré, se při smažení utopí v oleji. Laboratorní analýzy zeleninových lupínků, které si nechala MF DNES zpracovat na přelomu listopadu a prosince, ukázaly, že jsou tyto chipsy především bohatým zdrojem tuků, soli, kalorií, dusičnanů a především rakovinotvorného akrylamidu.

„Očekávali jsme, že chipsy budou poměrně tučné a slané a také že by mohly obsahovat akrylamid, ale jeho množství nás překvapilo,“ komentoval výsledky analýz Jan Pivoňka z laboratoře Eurofins, která vzorky testovala.

Je to paradoxní, ale tradiční bramborové lupínky jsou méně škodlivé než ty z kořenové zeleniny. Obsahují sice přibližně stejně kalorií, tuku a soli, zato akrylamidu citelně méně. Pro představu: 100gramový sáček brambůrků má v průměru energetickou hodnotu kolem 2 200 kJ, 32 gramů tuku a 1,5 gramu soli. Pokud spořádáte stejné balení smažené zeleniny, dostanete do těla energii přibližně 2 100 kJ a k tomu 31,5 gramu tuku a 1,3 gramu soli.

Jenže zatímco v brambůrkách odhalil test MF DNES v roce 2010 od 81 do 1 126 μg/kg akrylamidu, ve smažených zeleninových chipsech kolísal jeho obsah od 530 do 2 700 μg/kg. A to už je zásadní rozdíl. „Vaše testy potvrdily, že je to problém,“ podotýká profesorka Jana Hajšlová z pražské VŠCHT. Ve zdejším Ústavu analýzy potravin a výživy už v roce 2014 jedna studie prokázala, že právě zeleninové chipsy obsahují velké dávky akrylamidu.        (Čtěte na stránkách iDNES)


3D tisk zvládne už i žvýkačky ..... Technologie 3D tisku zažívá dnes nebývalý rozmach. Na speciálních tiskárnách si můžete vytisknout téměř libovolný trojrozměrný předmět od objektů v nanometrových velikostech až po celé stavby. Německá chemická společnost Wacker nyní přichází s využitím 3D tisku při výrobě cukrovinek.

Její nová technologie CANDY2GUM, kterou představí na konci ledna na cukrářském veletrhu ProSweets 2017 v Kolíně nad Rýnem, umožňuje jako první na světě 3D tisk žvýkaček. Hybridní cukrovinka, kterou Wacker vyvinul, vypadá a zprvu chutná jako měkký bonbón, ale pak se postupně stává žvýkačkou. Přitom poskytuje podle vyjádření výrobce naprosto jedinečný pocit v ústech a jedinečnou žvýkací zkušenosti. Zároveň může nabídnout i nové nekonvenční příchuti, jako je třeba káva nebo mléko.

„Tajemstvím této cukrářské inovace je ve změně výrobního procesu. Produkty CANDY2GUM jsou prostě vařené. Konvenční žvýkačky se na druhé straně vyrábí v procesu suchého hnětení. Vodou ředitelné přísady a složky obsahující tuk, jako jsou například ovocné šťávy nebo kakao, jsou tak přesně to, co tradiční hnětací proces nemůže zvládnout,“ vysvětluje výrobce, čím se tato cukrovinka liší od běžných žvýkaček.

3D tiskárna, na které bude možné žvýkačky tisknout, je speciálně navržena nejen po hardwarové, ale i po softwarové stránce. Wacker plánuje uživatelům nabídnout speciální program, kde si budou moci navrhnout nejen libovolný tvar, jaký má jejich žvýkačka mít, ale i její barvu a příchuť.

Takto vyrobené personalizované žvýkačky budou nicméně výrazně dražší, než běžné cukrovinky v obchodech. Firma proto necílí ani tak na běžného zákazníka jako spíš na firmy. Pro ně by se 3D tiskárna na žvýkačky mohla stát zajímavým marketingovým nástrojem. Mohly by si například vytisknout žvýkačky v podobě svého 3D loga a nabídnout je svým klientům.       (Čtěte 21@století)


Noční křeče ..... Také se vám někdy stalo, že vás probudily noční křeče v nohách? I když zpravidla trvají několik sekund, dokážou pořádně potrápit. Někdy mohou signalizovat nedostatek vápníku, který je pro činnost svalů nezbytný. Tělu ho lze doplnit mléčnými výrobky, ořechy, tmavě zelenou listovou zeleninou. Další příčinou těchto potíží může být nízká hladina minerálů, zejména hořčíku, stopových prvků, vitaminů B, D a E. Největším zdrojem hořčíku, který je důležitý při stahování svalů, jsou například ořechy, luštěniny, celozrnné potraviny. I špatný krevní oběh, nedostatečné prokrvení nohou souvisí s nočními křečemi. Pokud nosíte střevíce na velmi vysokých podpatcích, ponožky bez pohodlného zdravotního lemu, často sedíte s překříženými nohami, viník je na světě. Další příčiny lze najít v nadměrné konzumaci alkoholu, užívání některých léků, v nedostatečném pitném režimu, neboť dostatek vody pomáhá krvi správně proudit v našem těle.

Jak si ulevit? Křečí je možné se zbavit opatrným natahováním postiženého svalu nebo masírováním. V prevenci nezapomínejte na konzumaci potravin s obsahem vitaminu B 12, tedy na maso, ryby, vejce, mléčné výrobky. Koho v noci budí křeče, měl by si dopřát teplou sprchu před spaním, šetrný strečink, který pomůže svaly uvolnit.        (Zdroj: Doplněk)


Událost roku 2016: Legalizace marihuany pomalu dostává globální rozměr ..... V Americe je proces legalizace konopí nyní v plném proudu, když se k legalizaci jeho rekreačního pěstování po státech Washington a Colorado v roce 2016 odhodlaly i Kalifornie, Massachusetts, Maine a Nevada. Do této skupiny se zařadily i státy Florida, Arkansas, Montana a Severní Dakota. Před volbami v roce 2016 již 25 států přijalo zákony povolující marihuanu pro léčebné účely, ale experti odhadují, že v roce 2017 se k tomuto procesu připojí i státy jako Arizona, Vermont, Rhode Island, Hawaii, Texas a Tennessee, a to buď legalizací, nebo dekriminalizací konopí.

Ale jak v USA pokračuje trend legalizace a zastánci ukončení drogové války jsou nabádáni, aby vytrvali, musíme si zároveň připomenout, že hnutí za legální pěstování se nezrodilo ve Spojených státech. Šíří se po celém světě, a jeho historie sahá až do roku 1976, kdy Nizozemsko a Portugalsko začaly experimentovat s dekriminalizací a dávat světu lekci o významu respektování práva osobní volby.

Uruguay a Kanada v roce 2016 legalizovaly regulované pěstování trávy, čímž pomohly odstranit stigma, kterým bylo užívání této rostliny poznamenáno. Ani Irsko, Austrálie, Německo a Jamaika nezůstaly daleko pozadu, když přijaly zákony povolující marihuanu pro léčebné účely. Avšak již předtím kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podepsal výnos, který “legalizoval pěstování, spotřebu, import a export marihuany pro léčebné účely”, zatímco v Chile je užívání konopí pro soukromé a osobní účely dekriminalizováno již od roku 2005. V roce 2016 chilský parlament odhlasoval návrh zákona, který povoloval chilským občanům pěstovat malá množství konopí pro léčebné, rekreační nebo duchovní účely.       (Čtěte na stránkách New World Order Opposition)


4.1. 2017     Čtvrtého ledna každoročně připomínáme Světový den Braillova písma, na počest Louise Brailla, vynálezce Braillova písma, který se v tento den narodil v roce 1809.


Kam se stromky po vánočních svátcích? ..... Jehličí se z vánočního stromku dříve nebo později začne přesouvat pod vánoční stromek. A dříve nebo později se odhodláte a stromek odstrojíte a ... vyhodíte. Rozhodně jej ale necpěte do kontejneru na směsný odpad. Zbytečně by tam překážel. Pražský magistrát radí, že vánoční stromek máte nechat u kontejneru.

Vyhozené stromky nepatří do nádob na směsný odpad, protože tím snižují jejich kapacitu. V případě, že máte veřejně přístupnou popelnici nebo kontejner na směsný odpad, například na sídlištích, je možné stromky volně odložit vedle nich. V činžovní zástavbě a u rodinných domů, kde nejsou popelnice volně přístupně, doneste vánoční stromek k nejbližšímu kontejneru na tříděný odpad.

Jestli je to ve vaší moci, pak ideálně stromek vyhoďte den před odvozem komunálního odpadu, aby se zbytečně nehromadily po delší dobu. Stromky jsou do vozů na komunální odpad nakládány v běžných svozových dnech a jejich odvoz bude probíhat po celý leden a únor. Stromky končí u specializovaného odběratele, který stromky štěpkuje, a ty tak následně poslouží například jako topivo.        (Čtěte na stránkách Ekolist)


Povánoční slevy se mohou značně nevyplatit ..... Čeští spotřebitelé se každoročně těší na povánoční slevy a výprodeje. Jak ale ukazují zkušenosti pozornějších zákazníků a šetření prováděná dozorovými orgány, deklarované slevy často žádnými slevami nejsou. Co je dobré mít na paměti, abychom „výhodné“ koupě posléze nelitovali? Na co si dát pozor, abychom díky slevám opravdu ušetřili?

Češi slevy milují a prodejci to dobře vědí. Proto někteří přichází se slevami ještě před Vánoci. Ať již zákazník vyrazí do obchodu kdykoliv, je dobré nepodlehnout tlaku a každý nákup pečlivě uvážit. Mezi prodejci se totiž najdou i tací, kteří předvánoční i povánoční „nákupní horečky“ zneužívají. „Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo ‚sleva‘ použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu. Některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu. Všechny podobné případy naplňují znaky klamavých obchodních praktik a jsou tedy v rozporu se zákonem,“ varuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Příliš nevěřte výlohám, které lákají na krachy cen, totální výprodeje a slevy 80 %. Když se důkladně zadíváte na reklamu, bude často před číslicí malinkaté slovíčko „až“. Konkrétního zboží s tak velkou slevou rozhodně nebude plná prodejna a spíše budete mít problém zjistit, co konkrétně je tolik zlevněné.

Láká-li obchodník na slevy, vždy musí být na zboží konečná cena a vyčíslení slevy na haléř sedět. Pokud vám čísla na cenovce nesedí, podejte podnět České obchodní inspekci. Klamání spotřebitelů může obchodníka vyjít na pokutách dost draho.       (Čtěte na stránkách dTest)


V ústecké zoo přišlo na svět mládě vzácného orangutana ..... V polovině prosince minulého roku přišlo v ZOO Ústí nad Labem na svět mládě vzácného orangutana bornejského. Jeho rodiči jsou návštěvníkům ústecké zoo dobře známí Ňuňák s Ňuninkou.

Mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová uvedla, že porod proběhl bez komplikací: “Vzhledem k tomu, že tentokrát rodila ve dne, sledovaly průběh její chovatelky. Chvíli po poledni jí praskla plodová voda a pak šlo všechno velice rychle, do pěti minut bylo mládě na světě. Ňuninka je ostatně zkušená matka, jedná se již o jejího pátého potomka.” Podle všeho se jedná o samičku.

Orangutani Ňuňák s Ňuninkou žijí v ústecké zoo od roku 1989. Jejich první mládě se narodilo v roce 1998.

Návštěvníci mohou orangutaní rodinku i s novým přírůstkem pozorovat přes sklo již druhým týdnem. Pokud by však došlo k nějakým komplikacím, jsou chovatelé připraveni pavilon zavřít.

Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus) je zapsán v seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List of Threathened Species), v loňském roce byl přesunut z kategorie „ohrožený“ do kategorie „kriticky ohrožený“.

Důvodem poklesu populace je zejména ztráta životního prostředí kvůli kácení pralesů a zakládání plantáží palmy olejné a ilegální lov. Současný výskyt tohoto druhu je vázán pouze na ostrov Borneo. Kromě ZOO Ústí nad Labem chová v ČR orangutany bornejské ZOO Dvůr Králové nad Labem.        (Čtěte 21@století)


Vnitro chce povýšit právo použít legální zbraně: Civilisté budou moci střílet teroristy ..... Rezort vnitra chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. Bližší podmínky by měla stanovit navazující novela o zbraních, která by podle vnitra měla přinést vyšší nároky na majitele střelných zbraní.

Návrh novely, který předložilo ministerstvo, by chtěl úřad prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chce tak umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně.

Právě v okamžiku takových útoků jsou možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené, argumentuje ministerstvo. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Jakákoli možnost legální obrany, která snižuje možnost dosažení cílů útočníka, je podle vnitra žádoucí z hlediska ochrany základních práv a svobod. „Je zcela nepochybné, že pravděpodobnost úspěšného dokončení útoku se v případě aktivní a včasné obrany, byť vedené nikoli ze strany profesionálních bezpečnostních složek státu, relativně významně snižuje," domnívá se rezort.        (Čtěte na stránkách Eurozprávy)

PaneBože, včera bylo pozdě ... pokud to ovšem nějací sluníčkáři a pravdoláskaři nepohřbí v výmluvou na "lidská práva" nájezdníků ...


Pyramidy v Číně ..... Existence více než sta pyramid na území Číny potvrzuje starou čínskou legendu, která vypráví o návštěvách Země příchozími z jiných planet. (Pozn. překl.: podle dalších zdrojů jich bylo doposud objeveno přes 400.)

Začátkem minulého století (1912) se dva australští obchodníci, Fred Meyer Schroder a Oscar Maman, ocitli na rozlehlých planinách Sečuánu ( S’-čchuan) v centrální části Číny, kde ke svému velkému překvapení, spatřili pyramidy. Australané se rozhodli získat informace u představitele místního kláštera., který jim sdělil, že pyramidy jsou velmi staré a záznamy o nich pochází z doby před více než 5000 lety, proto je možné stáří pyramid pouze odhadovat. Obchodníci se dozvěděli, že pyramidy patří do období, kdy v Číně vládli dávní legendární císaři, kteří věděli o existenci mimozemských civilizací a dokonce tvrdili, že oni sami jsou potomky „synů nebes“, kteří sestoupili na Zemi v železných dracích a s velkým hřmotem. Příchozí z vesmíru byli staviteli pyramid.

Nejznámější je Bílá pyramida, snímek pochází z roku 1945 a je pořízený americkým pilotem Jamesem Gaussmanem při průzkumném letu nad Čínou.

Je možné, že Čína tyto pyramidy tají, protože doposud nenalezla žádné rozumné odůvodnění jejich „zařazení“ do čínské kultury, existuje tedy možnost, že tyto stavby nebyly vybudovány Číňany. Pokud by se jim podařilo pyramidy „zařadit“, byla by určitě zahájena mohutná propagace velké čínské civilizace. V čínských legendách se totiž můžeme dočíst, že hieroglyfy, technologie a znalosti ohledně meliorace přinesli do Číny modroocí a světlovlasí lidé, kteří přiletěli ze severu. Na přílet této rasy bylo také poukázáno při zahajovacím ceremoniálu olympiády v Pekingu. Dalším nezapadajícím nálezem bylo v 70. letech minulého století objevení mumií bílé rasy na severu země, které byly pohřbeny před 4000 – 5000 lety.       (Čtěte na stránkách Sueneé)


Německá policie pod palbou kritiky, že v Kolíně zabránila opakování masového znásilňování ..... Německá policie pod palbou kritiky, že v Kolíně zabránila opakování masového znásilňování. Vypadat politicky korektně je daleko důležitější než zabránit, aby migranti znásilňovali ženy. 

Německá policie je kritizována, že v Kolíně zabránila opakování loňských šokujících scén, kdy na Silvestra muslimští migranti sexuálně napadli stovky žen. I přes ohromnou přítomnost asi 1700 policistů, kteří měli za úkol zajistit bezpečnost občanů, se na stejném místě jako při loňských masových sexuálních útocích objevil ohromný dav asi 650 severoafričanů.

Úřady podle zpráv předpokládají, že většina těch mužů byli ti samí, co se loni účastnili masového zneužívání žen. Policie rovněž řekla, že charakteristiky projevované „poměrně agresivními“ muži byly takové, že „by takovéto potenciální zločiny šlo opravdu očekávat.“ 190 řekli, aby tento prostor opustili, 92 jich vzali do vazby a 27 jich bylo uvězněno.

Levičáci však teď útočí na policii za „rasové profilování“ davu mužů, na což byl policejní náčelník Jürgen Mathies nucen odpovědět: „Odmítám tuto negativní kritiku. Jasným cílem bylo zabránit podobným událostem jako minulý rok.“

„To vyvolává pochybnosti o úměrnosti a legálnosti, když je asi 1 000 lidí kontrolováno a částečně zadrženo jen na základě jejich samotného vzhledu,“ řekl spolupředseda Zelených Simone Peter.

Bývalý politik Christopher Lauer tento krok nazval „do očí bijícím předsudkem proti celé skupině lidí na základě jejich vzhledu.“

Avšak němečtí občané policii chválili, když DW říkali, že „se cítí opatrně potěšeni, jak se jim dařilo,“ a že se „cítí bezpečně.“ Vypadá to, že levičáci by radši udrželi fasádu politické korektnosti místo skutečného bránění masovým hrubostem a znásilňování žen.

Rovněž uvažte fakt, že ty stovky migrantů se v Kolíně shromáždily i přes masivní odpor k tomu, co se stalo loni, a vědomost o tom. Takže si zjevně mysleli, že jim to znásilňování a tyranizování stovek žen projde zase. Srocení severoafrických mužů byla pozorována i v Hamburgu, Hannoveru, Essenu, Düsseldorfu a Dortmundu. V Hamburgu bylo hlášeno 14 sexuálních napadení s tím, že pachatelé byli identifikováni jako Syřané, Iráčani, Afghánci, Eritrejci a němečtí Rusové.       (Zdroj: AC24)


Z našich zvyků je třeba neustupovat ani o milimetr ..... Proč? Protože „sluníčkáři“ používají strategii postupných malých krůčků, které samy osobě nejsou tak „bolestivé (tzv. salámová metoda)“. Ovšem pět malých krůčků rovnáse jednomu kroku Kyklopa.

Jednou se někde kvůli migrantům zakáže tradiční černý Petr, protože je holt černý, jindy je snaha zakázat tradiční ohňostroje, aby náhodou někoho „netraumatizovaly“, jindy se útočí na zdravý vývoj pohlavní identity děvčat a chlapců školkami, kde se neříká „on“ a „ona“…, ale lidi jako by to příliš nezajímalo, dokud se to nějak „drsněji“ nedotkne jich samotných.

Přihlížejí, jak domy ve vedlejší ulici „stravují plameny“, ale oni jen „vyjukaně“ hledí na tu hrůzu, místo aby pomohli hasit, než se „požár“ rozšíří i na jejich vlastní obydlí! Raději si pustí svůj oblíbený seriál, rozbalí chipsy a čekají, jak si lidé v oné sousední ulici poradí. „Ono se to nějak vystříbří,“ bláhově se utěšují, aby sami nemuseli „zvednout zadnici“ a jít pomáhat.

No, vážení, s takovým přístupem je naše civilizace skutečně ne jen „za zenitem“, jak prohlásil jeden nejmenovaný ministr, ale vysloveně „na odpis“.

Probuďme se už konečně k činům! Ale ne k činům „divadelního typu“, ve stylu „bezpečnostních opatření“, které naši bezpečnost nechrání, jen mají „vyvolat dojem“, že „na nás někdo přece jen myslí…“, ale v reálu spíš lidem jen ztrpčují život. Je potřeba jednat striktně na základě logiky, zdravého rozumu, účinnosti a funkčnosti. Jedno skutečně funkční a efektivní opatření je mnohem víc než deset „opatření“ jen tak na oko, aby se veřejnosti ukázalo, že se „něco dělá“.

Tohle je potřeba systematicky odkrývat a tlačit politiky k opravdovým činům pro záchranu naší bezpečnosti, kultury, tradic, demokracie, občanských práv a svobod, zjm. Pro slušné a poctivé lidi, nikoli pro gaunery a kriminálníky!

P.S. Připomnělo mi to úryvek z jedné písně Voskovce a Werricha (Polka specielně aktuelní): „V tom letáku ať stojí, ať se nikdo nebojí, město na stráži stojí, pomoc mají jistou. Že na ně vzpomínáme, že peníze nemáme, tak jim ten leták dáme, nemaj co dělat, ať si čtou.“

P.P.S. Rychle dohledatelné, dokonce obě mně známé verze…, z obav o smazání blogu však odkaz na písničku nedávám…, znáte to…, kdo ví, jak je to s autorskými právy. Ale silně doporučuji si ji poslechnout, je „speciálně aktuální“ i pro dnešní dobu.       (Čtěte na stránkách Bez politické korektnosti)


Starosta řekl jen pravdu o muslimských žácích… bude souzen. Sluníčkáři jsou nemilosrdní! ..... Pařížský soud zahájil trestní řízení se starostou francouzského města Béziers. Robert Menard je obviněn z podněcování k nenávisti a diskriminace náboženské menšiny. „Starosta Robert Menard bude čelit obvinění z nenávisti kvůli komentáři, ve kterém označil počet muslimských žáků v jedné z městských škol za problém,“ píše francouzský tisk. 

Pobouření propuklo po té, co politik prohlásil: „V jedné ze tříd ve škole, která se nachází ve středu mého města, tvoří muslimové 91 % žáků. Je zřejmé, že se jedná o problém. Tolerance by měla mít meze.“ Sám starosta necítí žádnou vinu: „Prostě jsem popsal situaci ve svém městě. To není hodnotící výrok, ale fakt. Je to to, co mohu vidět.“ První stání je stanoveno na 8. března 2017.       (Čtěte na stránkách FreeGlobe)


2016: Rok, kdy pravda odešla do exilu ..... Z drtivé většiny světových mainstreamových médií odešly poslední zbytky pravdy a byly nahrazeny čistou goebbelsovskou propagandou.

Rok 2016 byl nabitý událostmi, které jsme se svými slabými silami snažili v redakci reflektovat a zasazovat do celkového kontextu doby a jejích trendů. Mozaiku, kterou jsme z těchto střípků poskládali, najdete v našem ročním přehledu publikovaných článků na e-republice za rok 2016. Ročenku nyní připravujeme jako poslední tematické číslo za minulý rok. Při přípravě současné ročenky mě zaujalo, kolik místa jsme v loňském roce věnovali mediálním manipulacím a cenzuře. A přestože Evropské hodnoty ve svém denunciačním seznamu tvrdí něco jiného, věnovali jsme tomuto tématu mnohem více prostoru než Rusku a postsovětskému prostoru. Jinak řečeno, Janda a spol. by nás měli pochválit, jak s nimi táhneme za jeden provaz, abychom bojovali za skutečné evropské hodnoty. Ale bohužel, nebo spíše naštěstí, nemáme jejich plat.

Lidem jsou z jedné strany předkládány k věření nainscenované egyptské děti jako oběti ruského bombardování v Aleppu, z druhé strany oslavy osvobození Aleppa (zde a zde), které nesou také silný propagandistický náboj. Je těžké uvěřit tomu, že po čtyřech letech těžkých bojů budou sunnitští obyvatelé Aleppa nadšeně vítat Asadovu armádu a šíitské milice. Takže hledat pravdu někde uprostřed nemá smysl, dokud nejsou odkryty celkové souvislosti, včetně historických, i mocenské, politické a ekonomické zájmy aktérů.

Z drtivé většiny světových mainstreamových médií odešly poslední zbytky pravdy a byly nahrazeny čistou goebbelsovskou propagandou. Takový debakl pravdy najdeme snad jen za Kubánské krize v době plné studené války, kdy každá velmocenská strana ve svém kontrolovaném bloku zemí tvrdila něco jiného. Rok 2016 se stal rokem dezinformačních kampaní, rokem, v němž se naplno rozhořela "informační válka" mezi světovými velmocemi. A protože lidé na celém světě nejsou takoví hlupáci, za jaké je tvůrci dezinformačních kampaní považují, došlo v tomto roce také k logickému poklesu sledovanosti a ztrátě důvěry v mainstreamová média.        (Čtěte na stránkách e-Republika)


EU bude moci zabavovat peníze a zlato jen na základě podezření ..... Evropská komise navrhla utužení kontroly nad transfery hotovosti a drahých kovů do EU, a to po berlínském vánočním útoku pod záminkou uzavření tras pro financování útoků militantů na tomto kontinentu.

Podle agentury Reuters to vypadá, že ten útok na vánoční trh v Berlíně z minulého pondělí, kdy náklaďák, co vjel do davu, zabil 12 lidí, takto Evropské komisi hned dal záminku k utužení kapitálových kontrol, zvláště kontrol hotovosti a drahých kovů, proudících buď do Evropy, nebo z ní pryč.

Podle nových návrhů přistoupí celní správy v Evropské unii ke kontrolám hotovosti a předplacených platebních karet posílaných poštou v balených zásilkách.

Úřady budou rovněž podezřelým osobám vstupujícím do EU moci zabavovat hotovost a drahé kovy, které si vezou s sebou.

Lidé vezoucí více než 10 000 euro je už teď musí při vstupu do EU deklarovat. Nová pravidla úřadům umožní, aby zabavovaly peníze i pod touto hranicí, „pokud dojde k podezření na zločinnou aktivitu,“ uvedla ve zprávě výkonná komise EU.

Činitelé EU řekli, že některé z nedávných útoků v Evropě byly provedeny s nevelkými prostředky občas poslaným zločinnými sítěmi do EU zvnějšku.

Komise rovněž zvažuje, zda zřídit „program zaměřený v EU na sledování financování terorismu“ v rámci dohody US-EU TFTP, kterému se zákonodárci EU a kampanisté za soukromí dlouho vzpírali, protože ten dovoluje rozsáhlé šmírování bankovních převodů spotřebitelů.

Tento plán doplňuje návrhy Komise podané po pařížských útocích na utužení kontroly nad virtuálními měnami jako bitcoin a nad předplacenými kartami, o kterých francouzské úřady tvrdí, že se jich používá k financování bombových útoků.

Tyto návrhy v úterý podpořily i státy EU. Podle této dohody, která potřebuje ještě schválení Evropského parlamentu, budou držitelé předplacených karet při platbě 150 euro nebo vyšší muset předložit nějaký identifikační průkaz.

Všude oči EU ... Komise rovněž navrhuje společná pravidla pro všech 28 zemí EU na zmrazování „finančních zdrojů terorismu“ a na konfiskaci aktiv i těm, kdo jsou považováni za spojené se zločinností. Takže hotovost, bitcoiny, drahé kovy a předplacené karty s více než 150 $ jsou všechno pomůckami „teroristů“ a je přípustné je konfiskovat, pokud jste podezřelá osoba, což v jejich rétorice jste už tím, že ve skutečnosti takováto aktiva máte.        (Čtěte na stránkách Organizace proti multikulturnímu fanatismu)


3.1. 2017     Třetího ledna 1934 došlo k výbuchu na dole Nelson III v severočeském Oseku u Duchcova, jemuž padlo za oběť 142 horníků.


Nechť je rok 2017 plný zdraví ..... Zdraví… Prý máme vše, jsme-li zdraví, neboť od zdraví se všechno odvíjí. Můžeme tvořit a rozběhnout se, energií pokrýt nejenom práci, taktéž i volný čas, na který nám mnohdy však nezbývá již sil. Proč tomu tak je? Důvodů může být hnedle několik, příliš se přepínáme, nedostatečně odpočíváme, náš spánkový režim je velmi nepravidelný, během dne náš obtěžuje stres, práce, pro kterou nejsme zrovna předurčeni, strava, která místo, aby dávala, energii bere. Někdy postačí jedna proměnná, aby se jemný mechanismus zdraví narušil, pokud se pak ony hodnoty sčítají, ocitáme se v bludném kruhu, ze kterého se těžko dostáváme ven. A přitom, mnohdy stačí tak málo…

Vždy, když hovořím o zdraví, vnímám jej jako celek

...protože můžeme nakrásně jíst, cvičit, budeme-li se však utápět ve smutcích, nejdříve začne chřadnout duše a posléze, onemocní také tělo. Vše je jedním a vzájemně se prolíná. Nicméně, z pohledu nutričního terapeuta bych se dnes ráda zaměřila právě na stravu, kterou sytíme tělo i duši… Možná je to úsměvné, vždyť přeci stravou těžko vyživit něco tak abstraktního, jako je duše, opak je však pravdou. I duši třeba nakrmit, aby profitovala a obrušovala své mnohdy ostré hrany a došla si zde nejvyšší formy poznání. Nejsme ani tak tělem, jako právě duší, avšak tělo je prostředkem, díky němuž můžeme urazit hodný kus cesty. Chovejme se k němu tedy s láskou.        (Čtěte na stránkách CelostniMedicina)


Co nás asi čeká? ..... Ať tobě Hospodin požehná a ochraňuje tě! Ať tobě Hospodin ukáže svou jasnou tvář a je ti milostivý! Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a dopřeje ti pokoje! (Nm 6,22-27)

Začínáme nový rok. Možná do něj vstupujeme s obavami, co přinese: Jak se bude vyvíjet situace ve světě, v naší zemi, v místě, kde žijeme, v našich rodinách, v našem osobním životě.

Nenechme se těmito obavami ochromit. Bůh nám totiž přislíbil svou blízkost:

Žehná nám - nabíjí nás svou životodárnou silou, chrání nás – soustředí na nás svou pozornost, rozjasňuje nad námi svou tvář – přijímá nás takové, jací jsme, je nám milostivý – odpouští nám na základě milosrdenství, obrací k nám svou tvář – nenechává nás opuštěné.

Dopřává nám pokoj - zbavuje nás napětí a smiřuje v nás to lidsky nesmiřitelné, pomáhá nám uzdravovat vztahy s druhými lidmi i náš vztah s ním.

Začněme nový rok s nadějí, že ve všem, co nás čeká, v radostném i těžkém, bude Bůh s námi.       (Zdroj: Víra)


Ode dneška mohou úřady zkontrolovat, čím lidé doma topí ..... Úřady, které dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům

Úřady, které dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům

Začíná platit novela zákona o ochraně ovzduší, která umožní úřadům kontrolovat, čím lidé topí. Tam, kde je velké znečištění, například v Moravskoslezském kraji, vyrazí již v lednu úředníci do problémových míst, jinde spíše počkají na podněty od občanů. Plošné kontroly úřady neplánují, vyplývá z prosincové ankety ČTK v jednotlivých krajích.

Úřady, které dostanou informaci o možném špatném palivu, nebo dokonce spalování odpadků, nejprve písemně upozorní majitele domu a dají mu lhůtu k nápravě. Pokud se stížnost do roka bude opakovat, bude moci pověřený kontrolor vstoupit do nemovitosti a zkontrolovat dodržování povinností, vlastník nebo uživatel ho musí pustit ke zdroji a palivům. Pokud se zjistí pochybení, hrozí pokuta až 50 000 korun.

Lidé mohou upozorňovat na špatné topení okolních domů i na webové a mobilní aplikaci Čistý komín, kterou začátkem prosince spustila organizace Čisté nebe. Původní aplikace z roku 2013 byla určena pouze pro Moravskoslezský kraj, který dlouhodobě trápí nejhorší ovzduší v zemi. Nově se pod záštitou ministerstva životního prostředí rozšířila na celou Českou republiku.       (Čtěte na stránkách Ekolist)

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí, velebnosti ...


Vědci zkoumali záhadu zmrzlého srdce Pluta ..... Vytvořilo se zmrzlé „srdce“ Pluta v oblasti pánve vzniklé při dávném impaktu a nacházelo se kdysi mnohem blíže severnímu pólu? A ukrývá se pod ledovým srdcem podpovrchový oceán? Vědci navrhli několik nových možností k vysvětlení vzniku tohoto zajímavého útvaru v podobě zmrzlého srdce, které jako první vyfotografovala v roce 2015 sonda NASA s názvem New Horizons.

Výzkumníci se zaměřili na západní lalok útvaru, který byl neformálně pojmenován Sputnik Planitia, což je hluboká kotlina obsahující tři druhy ledu – zmrzlý dusík, metan a oxid uhelnatý – a navíc se nachází naproti Charonu, který je gravitací Pluta zachycen ve vázané rotaci. Zatímco se mnoho vědců domnívá, že západní polovina „srdce“ Pluta vznikla uvnitř kotliny vytvořené před dlouhou dobou při dopadu velkého tělesa z Kuiperova pásu na povrch Pluta, přinejmenším jeden scénář působení impaktu nevyžaduje.

Douglas Hamilton, profesor astronomie na University of Maryland, publikoval se svými spolupracovníky z projektu New Horizons v časopise Nature práci, z které vyplývá, že tato čepička dusíkového ledu vznikla krátce na to, kdy Pluto ještě rotovalo rychle a není nezbytně nutná potřeba vytvoření velkého impaktního kráteru. „Jakmile se vytvořila ledová čepička, zajistila drobnou asymetrii, která uzamkla její polohu vůči Charonu, když rotace Pluta klesla a přizpůsobila se oběhu měsíce,“ vysvětluje Douglas Hamilton. Díky tomu k sobě Pluto i Charon neustále přivracejí stejné polokoule.       (Čtěte na stránkách Astro)


Vymíráme a proto potřebujeme imigranty? Nesmysl ..... Ministr Herman nedávno vyjádřil názor, který je v různých obměnách používán defétisty, zbabělci a neomarxisty po celé Evropě. „Naše civilizace je za zenitem, ani jedna evropská země není nad hranicí přežitelnosti. Budeme-li pokračovat tímto způsobem, ti za branami je dříve nebo později prolomí. A vůbec se s námi nebudou bavit, jestli chceme nějakou symbiózu. Brutálně řečeno: vezmou si, co budou chtít.“

Nepotřebujeme miliony imigrantů pro přežití společnosti ani na důchody. Všude jsme však krmeni tím, že migraci potřebujeme. Jak je to doopravdy?

(viz obr v článku) Jak vidíte sami, Evropa je malý, ale hustě obydlený kontinent. 72 lidí na kilometr čtvereční je více než na většině plochy pevnin, kde je průměrná hustota zalidnění 44 obyvatel/km², což je stejná hustota jako v Afghánistánu. Česká republika má téměř dvakrát větší hustotu než zbytek Evropy a to 133 obyvatel na km čtvereční. Naprostá většina zemí, z kterých k nám EU plánuje migraci, má nižší hustotu zalidnění než my, tedy více životního prostoru pro své obyvatele. Afghánistán i třeba taková Kanada či Austrálie mají velmi nízkou hustotu osídlení a ničemu to nevadí.

B, průměrný úbytek obyvatel ... Podle studie kolektivu z Přírodovědecké fakulty UK „Možnosti migračního řešení perspektivního úbytku a demografického stárnutí obyvatelstva České republiky„

stačí několik stovek až několik tisícovek lidí imigrace ročně a udržíme si velikost stávající populace do roku 2065. Navíc, viz bod A, nikde není psáno, že populace musí růst, nakonec bychom se dostali do situace totálně přelidněných zemí jakou je třeba Bangladéš. Tím se dostáváme k bodu

C, důchody a stárnutí populace ... Mnozí argumentují důchody a tím, že na nás imigranti budou pracovat. Neomarxisty dovážení migranti nepracují, jen bychom na ně dopláceli. Když se podíváme na další část argumentu, tedy na to, že naše populace stárne a měli bychom ji omlazovat, jde o matematický nesmysl a logický faul.        (Čtěte na stránkách Islám v ČR nechceme)


To, že se při nákupech rozhodujeme racionálně, je iluze, tvrdí odborník na neuromarketing ..... Aby byly reklamy co nejúčinnější, začali marketéři vedle tradičních průzkumů trhu zkoumat i naše mozky. Takzvaný neuromarketing je v posledních letech na vzestupu a snaží se odhalit, jaké reklamy nás nejlépe přesvědčí ke koupi.

„Neuromarketing je založený na poznatcích neurovědy o tom, že v lidském těle se projevují jakékoliv emoce, které člověk prožívá,“ uvedl v Magazínu Leonardo odborník na neuromarketing Martin Petrášek. Naše emoce se projevují například viditelně: červenají nám tváře, když se stydíme, běhá nám mráz po zádech, když se bojíme. Existují ale i neviditelné projevy. „Když člověk prožívá mikroemoci, tak je přítomen mikroprojev, ať už v mozkové nebo srdeční aktivitě, dýchání a tak dále.“

„A lékařské technologie dokážou tyto mikroodezvy měřit. V okamžiku, kdy změříme, jak která reklama na člověka niterně působí, tak dokážeme říci, který prvek v té reklamě je ten správný, a který nikoliv,“ vysvětlil Petrášek.

„Lidé si mnohdy myslí, že se v nákupech rozhodují na základě racionální úvahy, že váží výhody a cenu produktu, který si chtějí koupit, což je ovšem obrovská iluze. Mnoho výzkumů už potvrdilo, že primárním spouštěčem, který nás přinutí něco nakoupit, jsou právě tzv. nevědomé emocionální instrukce.“

Nejspolehlivějším měřícím přístrojem pro tyto účely je magnetická rezonance, ta je ale velmi drahá, proto používají výzkumníci EEG neboli záznam mozkové aktivity. „Respondentům výzkumu nalepíme čtyři elektrody na čelo a změříme, co se děje, když člověku promítneme reklamu, ukážeme leták nebo dáme ochutnat nějaký produkt a podobně.“

Výsledkem výzkumu je určení prvku, který na člověka zapůsobil. Pro získání dostatečně přesvědčivého výstupu z testování je zapotřebí přibližně 20 respondentů. „Mezinárodně se v oboru neuromarketingu ví, že na počtu 20 osob se dá vyhodnotit reprezentativní vzorek dat, a aplikovat ho na celou cílovou skupinu klienta,“ doplnil expert.        (Čtěte na stránkách ČR Leonardo)


Americký strom čarodějnic: obklopují ho paranormální jevy? ..... V americkém městě Smithfield ve státě Rhode Island stojí na jedné z cest přímo uprostřed křižovatky velmi tajemný strom. Místní obyvatelé tento strom velmi dobře znají a nazývají ho strom čarodějnic. Podle množství očitých svědků se zde vyskytují různé paranormální jevy, které prý byly častou příčinou dopravních nehod i se smrtelnými následky. Co se zde v minulosti odehrávalo a proč se lidé stromu čarodějnic raději vyhýbají?

Strom v oblasti Providence County na křižovatce cest Log Road a Mann School Road zde stojí již přibližně 150 let. Co bylo záměrem nechat strom na místě kde vyrostl, a postavit vedle něj dvě cesty, není tak docela známé.

Ti, co cestu budovali však museli určitě vědět, že strom uprostřed křižovatky není šťastné řešení, protože to může způsobit desítky dopravních nehod. A to se nakonec potvrzuje každým rokem. Pro řidiče hrozí největší nebezpečí za tmy nebo během noci, kdy strom není téměř ani vidět, a při vyšší rychlosti je téměř nemožné se mu vyhnout.

Ať už bylo záměrem silničářů cokoliv, strom čarodějnic, jak ho místní lidé nazývají, je i po desetiletích stále „ve formě“. Přestože do něj narazilo během existence cest nespočet vozidel, a je to znát i na jeho kmeni, kde je díky nárazům aut a motorek oloupaná kůra, strom každé jaro rozkvete.

Spočítat kolik vozidel do stromu narazilo je téměř nemožné. Mnoho lidí se zde při nehodách nejen zranilo, ale i zemřelo. A právě to, že se zde často odehrávají paranormální jevy, mnozí lidé připisují tomu, že se do stromu vtiskla negativní energie nebo právě duše těch lidí, kteří při něm zemřeli.        (Čtěte na stránkách Paranormal)


dTest: Tři nejvýznamnější změny, které spotřebitelům přinesl rok 2016 ..... Rok 2016 byl na spotřebitelskou legislativu bohatý. Přinesl nový způsob řešení spotřebitelských sporů, dodavatelům energií zákon nařídil, aby svým zákazníkům říkali pravdu, a nový zákon o spotřebitelském úvěru má zatočit s lichváři.

Spotřebitelé mají ze zákona řadu práv, ale pokud by se kvůli každé zamítnuté reklamaci museli soudit, ve výsledku by to vzdali dříve, než by spor vůbec začal. Advokáti jsou drazí a zákony složité. Právě s tímto problémem se Evropská unie rozhodla bojovat a její členské státy musely vymyslet, jak řešit spotřebitelské spory levně a efektivně. „Česká republika to vyřešila po svém a spory rozdělila mezi Českou obchodní inspekci, Finančního arbitra, Český telekomunikační úřad a Energetický regulační úřad,“ říká Miloš Borovička, právní poradce dTestu, a dodává: „Každá z institucí ale spory řeší v trochu jiném režimu a s jinými pravomocemi vůči spotřebitelům a podnikatelům. Například ČOI má jen vést strany sporu k dohodě a závazně nerozhoduje, ostatní rozhodují ve správním řízení a rozhodnutí má podobné účinky jako rozsudek.“ Pro řešení sporů v rámci celé Evropské unie a především pro pomoc spotřebitelům při nákupech ze zahraničních e-shopů vznikla tzv. platforma online řešení sporů. V každém členském státě má teď být instituce, která zahraničním spotřebitelům pomůže vyřešit spor s místním obchodníkem. Většinou se jedná o Evropská spotřebitelská centra. U nás toto centrum působí při ČOI a svou stížnost na evropského podnikatele můžete vložit na webové adrese ec.europa.eu/odr.

Už od ledna 2016 platí také novela energetického zákona, která dodavatelům elektřiny a plynu nařizuje, aby spotřebitelům sdělovali úplné a pravdivé informace, které jsou potřeba pro změnu dodavatele. „Je velmi špatnou vizitkou českých dodavatelů, že je zákon musí nutit poskytovat informace. Navíc svou povinnost nadále často porušují,“ říká Borovička a dodává: „Říci zákazníkovi, jaký typ smlouvy má a kdy mu končí závazek, případně co by mu hrozilo za předčasné ukončení smlouvy, by měla být základní podnikatelská slušnost.“ Od letošního roku se rovněž změnila pravidla pro zrušení smlouvy na dodávky energií, pokud ji spotřebitel uzavřel přes internet, telefon či mimo prostory obvyklé k podnikání. Smlouvu lze vypovědět až patnáct dní po zahájení dodávek.

Třetí velkou změnou je zcela nový zákon o spotřebitelských úvěrech. Ten přinesl rozsáhlou regulaci poskytovatelů úvěrů. Předpokládá se, že během dvou let, kdy bude probíhat licenční řízení, se může jejich počet snížit z dnešních desítek tisíc na maximálně několik stovek. „Pro spotřebitele je asi nejdůležitější, že se sjednotila pravidla prakticky pro všechny spotřebitelské úvěry. Pod jednou úpravou jsou mikropůjčky i hypotéky, což je dobré pro lepší informovanost spotřebitelů,“ říká Borovička a dodává: „Zákon tak například jednotně řeší povinnost přezkoumávat, zda je zájemce o půjčku schopen splácet, ale i předčasné splacení hypoték. Omezil také sankce, které často spotřebitele likvidovaly více než úroky, strop je nastaven maximálně na polovinu celkové výše úvěru. Pokuta současně nikdy nesmí přesáhnout 200 000 Kč.“ Poněkud nenápadně provedl doprovodný zákon další zásadní změnu ve vymáhání pohledávek po spotřebitelích – zakázal totiž rozhodčí řízení se spotřebiteli. Rozhodčí řízení bylo zejména v minulosti zneužíváno pro vymáhání dluhů z neplatných smluv a neadekvátních pokut. Řada rozhodců však dokáže rozhodnout dříve než soud a stejně spravedlivě. Největší problémy navíc už soudy i novější pravidla pro rozhodce vyřešily. Zmizela tak jedna z alternativ, jak řešit problémy, a agenda se přesune zpět na soudy. To určitě nepřinese zrychlení již tak pomalých soudních procesů.       (Zdroj: dTest)


Co lidé ještě zničí? ..... Studie, která analyzuje ohrožení a vymírání rostlin a živočichů ve 22 evropských zemích, ukázala, že tyto procesy jsou těsněji svázány s vlivem člověka na krajinu v minulosti než s jeho současným působením. Výzkum uskutečnil mezinárodní tým třinácti vědců pod vedením Stefana Dullingera a Franze Essla z Vídeňské univerzity, součástí týmu byli i Petr Pyšek, Vojtěch Jarošík a Jan Pergl z Botanického ústavu AV ČR a katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK.

Je dobře známo, že přežití mnoha druhů, jejichž počet navíc stále stoupá, je ohroženo lidskou činností, jež způsobuje destrukci a fragmentaci přírodních stanovišť, znečištění prostředí a zavlékání nepůvodních druhů. Aktuální verze celosvětového červeného seznamu IUCN (www.iucnredlist.org) zahrnuje přes 65 000 rostlinných a živočišných druhů, z nichž 31 % je ohroženo vyhynutím. Dosud se však málo ví o tom, jak se působení zmíněných faktorů mění v čase. Pokud rostlinné a živočišné populace reagují na faktory, které způsobují jejich ústup, se zpožděním, znamenalo by to, že důsledky současné činnosti člověka na biodiverzitu se plně projeví až po několika desetiletích. Studie přináší pro toto zpoždění přesvědčivé důkazy. Množství vyhynutí středně až silně ohrožených druhů cévnatých rostlin, mechorostů, plazů, savců a hmyzu (zařazených na národní červené seznamy) lze statisticky vysvětlit hodnotami socioekonomických indikátorů intenzity lidského vlivu na přírodu (hustota osídlení, výše HDP, intenzita využívání krajiny). Dnešní stav ohrožení biodiverzity však lépe popisuje úroveň zmíněných indikátorů z počátku 20. století než takto vyjádřený vliv na přírodu v současnosti. Tuto klíčovou roli historického odkazu potvrdila další analýza, která ukazuje, že výše prostředků vynakládaných v jednotlivých zemích na ochranu přírody nemá na zpomalení procesu vymírání příliš velký vliv.

„Taxonomický a geografický záběr naší studie dokládá, že takzvaný extinkční dluh je široce rozšířeným a obecně platným jevem,“ říká Petr Pyšek, jeden z českých autorů studie. „To je poměrně znepokojivé, protože jakkoli počty rostlin a živočichů zařazených na červené seznamy celosvětově stoupají, problém je ve skutečnosti ještě závažnější,“ dodává Vojtěch Jarošík. Chce-li tudíž ochrana přírody uchránit druhovou diverzitu pro příští generace v co největším rozsahu, stojí před ní obtížný úkol, neboť řada ohrožených druhů je již dnes pravděpodobně odsouzena k vymření. Zvýšení prostředků plynoucích do ochrany přírody je i v době současné ekonomické krize nutným předpokladem pro uchování globální biodiverzity.       (Čtěte na stránkách 21@století)


Blíží se doba sexu a svateb s roboty? ..... Ať už byl rok 2016 jakýkoliv, nestal se rokem sexbotů. Povede se to roku 2017, který už klepe na dveře? Když začínal rok 2016, tak se mezi mnoha rozmanitým předpověďmi objevilo i to, že se letos měli stát nejsilnějším trendem sexuální roboti. Dokonce se tehdy objevili lidé, kteří usilují o jejich zákaz. A to je už co říct. Nakonec to tak úplně nevyšlo a letošek se stal rokem politických klaunů, ale tak už to v životě chodí. Nicméně, sexboti a dokonce robotičtí životní partneři jsou natolik fascinující, že o nich určitě uslyšíme i v dalších letech.

Ve dnech 19. a 20. prosince se na půdě Goldsmiths college Londýnské univerzity odehrála pozoruhodná konference International Congress on Love and Sex with Robots, tedy o lásce a sexu s roboty, už druhá v pořadí. Podle expertů, kteří tam vystupovali, je plnohodnotný sex s roboty, co nebudou vypadat jako sofistikovaný robertek, ale jako lidé, už doslova za dveřmi. Někteří, jako odborník na umělou inteligenci David Levy, ho očekávají ho už v roce 2017, což ze sexuálních robotů dělá jednu z mála optimistických předpovědí pro příštích 365 dní. Kdo shlédl nové filmy či seriály, jako například „Ex-Machina“ nebo „Westworld“, tak už určitě tuší, jak by to mohlo vypadat.

Například kalifornská společnost Abyss Creations hodlá příští rok zahájit prodej sexbotů, kteří by měli být jako živí. Budou mluvit a také se budou pohybovat jako lidé. Levy rovněž předpokládá, že kolem roku 2050, možná i dříve, se lidé nadchnou pro představu sňatku s humanoidním robotem. Zmíněná konference v Londýně už dnes ukazuje, že to není zase tak přehnaná představa. Mezi nejnovějšími vychytávkami sexuálních robotických hraček tam bylo k vidění vylepšení k chytrému telefonu, které umožňuje líbání na dálku. Aplikace Kissenger stačí připojit ke dvěma chytrým telefonům a citlivé senzory pak mohou snímat polibky jednoho partnera a v reálném čase je přenášet ke druhému. Studenti tokijské Univerzity Keio zase vyvíjejí aplikaci Teletongue, která majiteli poskytne orální interakci na dálku, se zapojením více smyslů. Prý to bude zcela podmanivá zkušenost.       (Čtěte na stránkách OSEL)


2.1. 2017     Buďte pozdraveni v roce 2017, milí příznivci Říše snů .... Přeji vám to nejlepší - a k tomu jen ty nejkrásnější sny ...    Vlk Samotář


 

 

Zpět k Mostu ?

 

Přehled starších zpráviček

 

 

 

 

 

 

 

NAVRCHOLU.cz